Solar battery packages
Filter products
Pylontech Force-H2 7.1 kWh with SMA Sunny Boy Storage 6.0
- Art. Nr.: 11296
| Inverter: | SMA Sunny Boy Storage 6.0 |
|---|---|
| Phases: | 1 |
| Solar battery: | Pylontech Force-H2 7,1 kWh |
| Net capacity: | 6.75 kWh |
| Battery type: | High volt lithium-iron-phosphate |
| Package type: | 1-phase, High voltage battery, Solar battery packages, Solar battery retrofit |
On request
Please get in touch with your personal contact person to find out the price of the product. You can find the contact details of your contact person in your customer account.
{
"id": "fc2b4fc0890751c5845a92e4fdde6d46",
"item_brand": "",
"item_name": "Pylontech Force-H2 7.1 kWh with SMA Sunny Boy Storage 6.0",
"item_id": "11296",
"currency": "EUR",
"item_variant": "",
"price": "on_request",
"item_list_id": "9f9d4b917108545c8ae108f2259d13ad",
"item_list_name": "",
"item_category": "Pylontech and SMA",
"item_category2": "Solar battery packages",
"extra": {
"minPurchase": "1",
"shopware_id": "fc2b4fc0890751c5845a92e4fdde6d46"
}
}
Pylontech Force H2 7.1 kWh with Sunways Hybrid STH-10KTL-HT
- Art. Nr.: 7191
| Inverter: | Sunways Hybrid STH-10KTL-HT |
|---|---|
| Phases: | 3 |
| Solar battery: | Pylontech Force H2 7,1 kWh |
| Net capacity: | 6.4 kWh |
| Battery type: | High volt lithium |
| Package type: | 3-phase, High voltage battery, Solar battery packages |
Available from 29.06.2026
Please get in touch with your personal contact person to find out the price of the product. You can find the contact details of your contact person in your customer account.
{
"id": "fd113576eefe5b818493cd2747cbc70f",
"item_brand": "",
"item_name": "Pylontech Force H2 7.1 kWh with Sunways Hybrid STH-10KTL-HT",
"item_id": "7191",
"currency": "EUR",
"item_variant": "",
"price": "on_request",
"item_list_id": "9f9d4b917108545c8ae108f2259d13ad",
"item_list_name": "",
"item_category": "Solar battery packages",
"item_category2": "Pylontech and Sunways ",
"extra": {
"minPurchase": "1",
"shopware_id": "fd113576eefe5b818493cd2747cbc70f"
}
}
| Inverter: | Fronius Primo Gen24 6.0 Plus |
|---|---|
| Phases: | 3 |
| Solar battery: | Fronius Reserva 12.6 |
| Net capacity: | 12.63 kWh |
| Battery type: | High volt lithium-iron-phosphate |
| Accessoires: | Fronius DC Überspannungsschutz Set Typ I+II |
| Package type: | 3-phase, High voltage battery, Solar battery packages |
Available from 22.06.2026
Please get in touch with your personal contact person to find out the price of the product. You can find the contact details of your contact person in your customer account.
{
"id": "fd7fe8faa47451b49a932a9cc27c9342",
"item_brand": "",
"item_name": "Fronius & Fronius Primo Gen24 6.0 Plus with Reserva 12.6 and DC overvoltage protection",
"item_id": "15194",
"currency": "EUR",
"item_variant": "",
"price": "on_request",
"item_list_id": "9f9d4b917108545c8ae108f2259d13ad",
"item_list_name": "",
"item_category": "Solar battery packages",
"item_category2": "Fronius and Fronius",
"extra": {
"minPurchase": "1",
"shopware_id": "fd7fe8faa47451b49a932a9cc27c9342"
}
}
SolarEdge StorEdge RWS inverter SE8K with LG RESU 10
- Art. Nr.: 7456
| Inverter: | SolarEdge StorEdge SE8K Dreiphasen-Wechselrichter |
|---|---|
| Phases: | 3 |
| Solar battery: | LG RESU 10 |
| Net capacity: | 8.8 kWh |
| Battery type: | 48 volt lithium NMC |
| Accessoires: | SolarEdge Inline-Energiezähler |
| Package type: | 3-phase, 48 V battery, Solar battery packages |
On request
Please get in touch with your personal contact person to find out the price of the product. You can find the contact details of your contact person in your customer account.
{
"id": "fdf2dbe0fd3f5d36b786d6211c70aac8",
"item_brand": "",
"item_name": "SolarEdge StorEdge RWS inverter SE8K with LG RESU 10",
"item_id": "7456",
"currency": "EUR",
"item_variant": "",
"price": "on_request",
"item_list_id": "9f9d4b917108545c8ae108f2259d13ad",
"item_list_name": "",
"item_category": "Solar battery packages",
"item_category2": "LG Energy Solution and SolarEdge",
"extra": {
"minPurchase": "1",
"shopware_id": "fdf2dbe0fd3f5d36b786d6211c70aac8"
}
}
BYD Battery-Box Premium HVM 13.8 with SMA Hybrid STP 8.0 SE
- Art. Nr.: 7243
| Inverter: | SMA Hybrid STP 8.0 SE |
|---|---|
| Phases: | 3 |
| Solar battery: | BYD Battery-Box Premium HVM 13.8 |
| Net capacity: | 13.8 kWh |
| Battery type: | High volt lithium-iron-phosphate |
| Package type: | 3-phase, High voltage battery, Solar battery packages |
Available from 28.08.2026
Please get in touch with your personal contact person to find out the price of the product. You can find the contact details of your contact person in your customer account.
{
"id": "fedeced5637051958d4e1f62ad407b36",
"item_brand": "",
"item_name": "BYD Battery-Box Premium HVM 13.8 with SMA Hybrid STP 8.0 SE",
"item_id": "7243",
"currency": "EUR",
"item_variant": "",
"price": "on_request",
"item_list_id": "9f9d4b917108545c8ae108f2259d13ad",
"item_list_name": "",
"item_category": "Solar battery packages",
"item_category2": "BYD and SMA",
"extra": {
"minPurchase": "1",
"shopware_id": "fedeced5637051958d4e1f62ad407b36"
}
}
| Inverter: | GoodWe ET Plus 16A - GW8KN-ET |
|---|---|
| Phases: | 3 |
| Solar battery: | Dyness Tower Pro TP11 |
| Net capacity: | 10.9 kWh |
| Battery type: | High volt lithium-iron-phosphate |
Available from stock
Please get in touch with your personal contact person to find out the price of the product. You can find the contact details of your contact person in your customer account.
{
"id": "ff18928dad945b1bbde725a0b6143eec",
"item_brand": "",
"item_name": "Dyness Tower Pro TP11 with GoodWe & GoodWe ET Plus 16A - GW8KN-ET",
"item_id": "15433",
"currency": "EUR",
"item_variant": "",
"price": "on_request",
"item_list_id": "9f9d4b917108545c8ae108f2259d13ad",
"item_list_name": "",
"item_category": "Solar battery packages",
"item_category2": "Special offers",
"item_category3": "Dyness and GoodWe",
"extra": {
"minPurchase": "1",
"shopware_id": "ff18928dad945b1bbde725a0b6143eec"
}
}
SolarEdge StorEdge RWS inverter SE10K with LG RESU 12
- Art. Nr.: 7438
| Inverter: | SolarEdge StorEdge SE10K Dreiphasen-Wechselrichter |
|---|---|
| Phases: | 3 |
| Solar battery: | LG RESU 12 |
| Net capacity: | 11.7 kWh |
| Battery type: | 48 volt lithium NMC |
| Accessoires: | SolarEdge Inline-Energiezähler |
| Package type: | 3-phase, 48 V battery, Solar battery packages |
Available from 10.08.2026
Please get in touch with your personal contact person to find out the price of the product. You can find the contact details of your contact person in your customer account.
{
"id": "ff55a14d45485e3e9c57701f23ddf0cb",
"item_brand": "",
"item_name": "SolarEdge StorEdge RWS inverter SE10K with LG RESU 12",
"item_id": "7438",
"currency": "EUR",
"item_variant": "",
"price": "on_request",
"item_list_id": "9f9d4b917108545c8ae108f2259d13ad",
"item_list_name": "",
"item_category": "Solar battery packages",
"item_category2": "LG Energy Solution and SolarEdge",
"extra": {
"minPurchase": "1",
"shopware_id": "ff55a14d45485e3e9c57701f23ddf0cb"
}
}








