GoodWe ET Plus 16A – GW10KN-ET
| Type of manufacturer: | GW10KN-ET |
|---|---|
| Manufacturer Art. No.: | ETU0010-09-01P |
| Art. Nr.: | 8252 |
| Pieces per package unit: |
| Phases: | 3 |
| Inverter type: | Asymmetric inverters, Hybrid inverter |
| MPP-Tracker: | 2 |
| AC power: | 10 kW |
| Warranty: | 5 years |
| Communication: | RS485, WiFi |
| MPP voltage range: | 200 - 850 Volt |
- Top-Deal
- Sale
GoodWe Hybrid High Voltage Inverter ET Plus 16A Series with Emergency Output GW10KN-ET
The GoodWe ET Plus 16A series hybrid inverter is perfect for residential applications. With a high input current of 16A, it is compatible with modern high power modules. The inverter has an integrated switching device for backup power. This allows selected loads to continue to be supplied with emergency power in the event of a grid failure. The hybrid inverter is black-start capable and can recharge solar batteries. Additional loads such as wallboxes and heat pumps can be integrated via a programmable potential-free contact. If the GoodWe EV Charger is integrated, communication takes place via the SEMS portal.
Product advantages
- Integrated changeover device for backup power
- Black start capable
- Peak shaving function
- AC-chargeable, among others expandable via SDT G2 series
- DC surge protection type 2 integrated
- Direct connection to ripple control receiver
Product features GW10KN-ET
- Mains connection: 3-phase
- AC power: 10 kVA
- 10 kW emergency power output via separate output
- MPP trackers: 2
- String connections per MPPT: 1
- Max. input current: 16 A
- Max. short circuit current: 21.2 A
- Battery connector for high voltage battery (BYD, GoodWe, LG)
- Communications: RS485, Wi-Fi (Optional LAN)
- Floating contact available (programmable via SolarGo app) (SG-Ready)
- Push-in terminals for the communication interfaces simplify installation
- 3-phase smart meter included
- Wi-Fi module included
- Dimensions: 516 x 415 x 180 mm (H x W x D)
- Protection category: IP 66
- Weight: 24.0 kg
GoodWe ET Plus 16A InstallationThe YouTube video has been blocked due to the cookie settings.