Full black modules for PV systems
JinkoSolar double glazing JKM465N-48QL6-DB
- Type of manufacturer: JKM465N-48QL6-DB
- Art. Nr.: 14446
| Power: | 465 Watt |
|---|---|
| Efficiency: | 23.27 % |
| Construction type: | Double-Glass |
| Warranty: | 25/30 years |
| Dimensions: | 1762 × 1134 × 30 mm |
| Backsheet: | Transparent |
| Frame color: | Black |
| Technology: | TOPCon |
| Connector: | MC4 |
| Snow load: | 6000 Pa |
| Wind load: | 4000 Pa |
| Hail resistance: | HW3 |
| Solar panel type: | Full black modules, Glass-glass solar panels, TOPCon modules, Transparent modules |
Available from stock
Please get in touch with your personal contact person to find out the price of the product. You can find the contact details of your contact person in your customer account.
{
"id": "35e2dac253c1557eacdcf84e1318d7cc",
"item_brand": "",
"item_name": "JinkoSolar double glazing JKM465N-48QL6-DB",
"item_id": "14446",
"currency": "EUR",
"item_variant": "",
"price": "on_request",
"item_list_id": "",
"item_list_name": "",
"item_category": "Solar panels",
"item_category2": "Jinko",
"extra": {
"minPurchase": "1",
"shopware_id": "35e2dac253c1557eacdcf84e1318d7cc"
}
}
Longi EcoLife LR7-54HVBB-480M
- Type of manufacturer: LR7-54HVBB-480M
- Art. Nr.: 14390
| Power: | 480 Watt |
|---|---|
| Efficiency: | 23.5 % |
| Construction type: | Double-Glass |
| Warranty: | 30/30 years |
| Dimensions: | 1800 x 1134 x 30 |
| Backsheet: | Black |
| Frame color: | Black |
| Technology: | xBC |
| Connector: | MC4 |
| Snow load: | 5400 Pa |
| Wind load: | 2400 Pa |
| Hail resistance: | HW2 |
| Solar panel type: | Back contact modules, Full black modules, Glass-glass solar panels, High performance solar panels |
Available from stock
Please get in touch with your personal contact person to find out the price of the product. You can find the contact details of your contact person in your customer account.
{
"id": "3bc67cb9d3a95d24804c69a06708a79f",
"item_brand": "",
"item_name": "Longi EcoLife LR7-54HVBB-480M",
"item_id": "14390",
"currency": "EUR",
"item_variant": "",
"price": "on_request",
"item_list_id": "",
"item_list_name": "",
"item_category": "Solar panels",
"item_category2": "Longi",
"extra": {
"minPurchase": "1",
"shopware_id": "3bc67cb9d3a95d24804c69a06708a79f"
}
}
TW Solar double glazing TWMNH-48HE 460W
- Type of manufacturer: TWMNH-48HE 460W
- Art. Nr.: 14361
| Power: | 460 Watt |
|---|---|
| Efficiency: | 23 % |
| Construction type: | Double-Glass |
| Warranty: | 25/30 years |
| Dimensions: | 1762 x 1134 x 30 |
| Backsheet: | Black |
| Frame color: | Black |
| Technology: | TOPCon |
| Connector: | MC4 |
| Snow load: | 6000 Pa |
| Wind load: | 4000 Pa |
| Solar panel type: | Full black modules, Glass-glass solar panels, High performance solar panels, TOPCon modules |
Available from 29.05.2026
Please get in touch with your personal contact person to find out the price of the product. You can find the contact details of your contact person in your customer account.
{
"id": "56abd0b26ec7571d8e976aa6605d31c2",
"item_brand": "",
"item_name": "TW Solar double glazing TWMNH-48HE 460W",
"item_id": "14361",
"currency": "EUR",
"item_variant": "",
"price": "on_request",
"item_list_id": "",
"item_list_name": "",
"item_category": "Solar panels",
"item_category2": "Tongwei",
"extra": {
"minPurchase": "1",
"shopware_id": "56abd0b26ec7571d8e976aa6605d31c2"
}
}
Solar Fabrik 475W S4 BC Full Black
- Type of manufacturer: Solar Fabrik 475 W S4 BC Full Black
- Art. Nr.: 13869
| Power: | 475 Watt |
|---|---|
| Efficiency: | 23.3 % |
| Construction type: | Double-Glass-Bifacial |
| Warranty: | 30/30 years |
| Dimensions: | 1800 x 1134 x 30 mm |
| Backsheet: | Black |
| Frame color: | Black |
| Technology: | xBC |
| Connector: | MC4 |
| Snow load: | 5400 Pa |
| Hail resistance: | HW4 |
| Solar panel type: | Back contact modules, BiFacial, Full black modules, Glass-glass solar panels, High performance solar panels |
On request
Please get in touch with your personal contact person to find out the price of the product. You can find the contact details of your contact person in your customer account.
{
"id": "68b8633c8f0f50858947da96ca89d1a5",
"item_brand": "",
"item_name": "Solar Fabrik 475W S4 BC Full Black",
"item_id": "13869",
"currency": "EUR",
"item_variant": "",
"price": "on_request",
"item_list_id": "",
"item_list_name": "",
"item_category": "Solar panels",
"item_category2": "Solar Fabrik",
"extra": {
"minPurchase": "1",
"shopware_id": "68b8633c8f0f50858947da96ca89d1a5"
}
}
JinkoSolar JKM470N-48QL6-DB
- Type of manufacturer: JKM470N-48QL6-DB
- Art. Nr.: 14683
| Power: | 470 Watt |
|---|---|
| Efficiency: | 23.52 % |
| Construction type: | Double-Glass |
| Warranty: | 25/30 years |
| Dimensions: | 1762 × 1134 × 30 mm |
| Backsheet: | Transparent |
| Frame color: | Black |
| Technology: | TOPCon |
| Connector: | MC4 |
| Snow load: | 6000 pa |
| Wind load: | 4000 pa |
| Hail resistance: | HW3 |
| Solar panel type: | Full black modules, Glass-glass solar panels, TOPCon modules, Transparent modules |
Available from 29.06.2026
Please get in touch with your personal contact person to find out the price of the product. You can find the contact details of your contact person in your customer account.
{
"id": "80fe79621ecd55bca5007aa871047452",
"item_brand": "",
"item_name": "JinkoSolar JKM470N-48QL6-DB",
"item_id": "14683",
"currency": "EUR",
"item_variant": "",
"price": "on_request",
"item_list_id": "",
"item_list_name": "",
"item_category": "Solar panels",
"item_category2": "Jinko",
"extra": {
"minPurchase": "1",
"shopware_id": "80fe79621ecd55bca5007aa871047452"
}
}
Longi Hi-MO X10LR7-54HVBB-475M
- Type of manufacturer: LR7-54HVBB-475M
- Art. Nr.: 14478
| Power: | 475 Watt |
|---|---|
| Efficiency: | 23.3 % |
| Construction type: | Double-Glass |
| Warranty: | 30/30 years |
| Dimensions: | 1800 x 1134 x 30 |
| Backsheet: | Black |
| Frame color: | Black |
| Technology: | xBC |
| Connector: | MC4 |
| Snow load: | 5400 Pa |
| Wind load: | 2400 Pa |
| Hail resistance: | HW2 |
| Solar panel type: | Back contact modules, Full black modules, Glass-glass solar panels, High performance solar panels |
Available from stock
Please get in touch with your personal contact person to find out the price of the product. You can find the contact details of your contact person in your customer account.
{
"id": "ab04ac8637965f439aa6494f46705488",
"item_brand": "",
"item_name": "Longi Hi-MO X10LR7-54HVBB-475M",
"item_id": "14478",
"currency": "EUR",
"item_variant": "",
"price": "on_request",
"item_list_id": "",
"item_list_name": "",
"item_category": "Solar panels",
"item_category2": "Longi",
"extra": {
"minPurchase": "1",
"shopware_id": "ab04ac8637965f439aa6494f46705488"
}
}
Trina 460 TSM-NEG9R.25 Vertex S+
- Type of manufacturer: TSM-460-NEG9R.25
- Art. Nr.: 15011
| Power: | 460 Watt |
|---|---|
| Efficiency: | 23 % |
| Construction type: | Double-Glass |
| Warranty: | 15/30 years |
| Dimensions: | 1762 × 1134 × 30 mm |
| Backsheet: | Black |
| Frame color: | Black |
| Technology: | TOPCon |
| Connector: | MC4 |
| Snow load: | 5400 Pa |
| Wind load: | 4000 Pa |
| Hail resistance: | HW3 |
| Solar panel type: | Full black modules, Glass-glass solar panels, TOPCon modules |
Available from 29.06.2026
Please get in touch with your personal contact person to find out the price of the product. You can find the contact details of your contact person in your customer account.
{
"id": "d25cbafb29015893bd27ccd22186dc37",
"item_brand": "",
"item_name": "Trina 460 TSM-NEG9R.25 Vertex S+",
"item_id": "15011",
"currency": "EUR",
"item_variant": "",
"price": "on_request",
"item_list_id": "",
"item_list_name": "",
"item_category": "Solar panels",
"item_category2": "Trina",
"extra": {
"minPurchase": "1",
"shopware_id": "d25cbafb29015893bd27ccd22186dc37"
}
}
Solar Fabrik 480W S4 BC Black
- Type of manufacturer: Solar Fabrik 480 W S4 BC Black
- Art. Nr.: 15056
| Power: | 480 Watt |
|---|---|
| Efficiency: | 23.5 % |
| Construction type: | Double-Glass-Bifacial |
| Warranty: | 30/30 years |
| Dimensions: | 1800 x 1134 x 30 mm |
| Backsheet: | Transparent |
| Frame color: | Black |
| Technology: | xBC |
| Connector: | MC4 |
| Snow load: | 5400 Pa |
| Hail resistance: | HW4 |
| Solar panel type: | Back contact modules, BiFacial, Full black modules, Glass-glass solar panels, High performance solar panels, Transparent modules |
Available from 01.06.2026
Please get in touch with your personal contact person to find out the price of the product. You can find the contact details of your contact person in your customer account.
{
"id": "d34c7e098c265f3f85da023130867e1f",
"item_brand": "",
"item_name": "Solar Fabrik 480W S4 BC Black",
"item_id": "15056",
"currency": "EUR",
"item_variant": "",
"price": "on_request",
"item_list_id": "",
"item_list_name": "",
"item_category": "Solar panels",
"item_category2": "Solar Fabrik",
"extra": {
"minPurchase": "1",
"shopware_id": "d34c7e098c265f3f85da023130867e1f"
}
}
Aiko Neostar 3S+ AIKO-A480-MCE54Db
- Type of manufacturer: AIKO-A480-MCE54Db
- Art. Nr.: 14354
| Power: | 480 Watt |
|---|---|
| Efficiency: | 24 % |
| Construction type: | Double-Glass-Bifacial |
| Warranty: | 30/30 years |
| Dimensions: | 1762 x 1134 x 30 mm |
| Backsheet: | Black |
| Frame color: | Black |
| Technology: | xBC |
| Connector: | MC4 |
| Snow load: | 5400 Pa |
| Wind load: | 2400 Pa |
| Hail resistance: | HW2 |
| Solar panel type: | Back contact modules, BiFacial, Full black modules, Glass-glass solar panels, High performance solar panels |
Available from 31.07.2026
Please get in touch with your personal contact person to find out the price of the product. You can find the contact details of your contact person in your customer account.
{
"id": "e8b02474567454a0b689ba9ba288a21a",
"item_brand": "",
"item_name": "Aiko Neostar 3S+ AIKO-A480-MCE54Db",
"item_id": "14354",
"currency": "EUR",
"item_variant": "",
"price": "on_request",
"item_list_id": "",
"item_list_name": "",
"item_category": "Solar panels",
"item_category2": "AIKO Solar",
"extra": {
"minPurchase": "1",
"shopware_id": "e8b02474567454a0b689ba9ba288a21a"
}
}
Trina 450 TSM-NEG9R.25 Vertex S+ double glass, Full Black
- Type of manufacturer: TSM-450-NEG9R.25
- Art. Nr.: 13153
| Power: | 450 Watt |
|---|---|
| Efficiency: | 22.50 % |
| Construction type: | Double-Glass |
| Warranty: | 25/30 years |
| Dimensions: | 1762 × 1134 × 30 mm |
| Backsheet: | Black |
| Frame color: | Black |
| Technology: | TOPCon |
| Connector: | MC4 |
| Snow load: | 5400 Pa |
| Wind load: | 4000 Pa |
| Hail resistance: | HW3 |
| Solar panel type: | Full black modules, Glass-glass solar panels, TOPCon modules |
On request
Please get in touch with your personal contact person to find out the price of the product. You can find the contact details of your contact person in your customer account.
{
"id": "fb28d427e0ea537385864a959c493312",
"item_brand": "",
"item_name": "Trina 450 TSM-NEG9R.25 Vertex S+ double glass, Full Black",
"item_id": "13153",
"currency": "EUR",
"item_variant": "",
"price": "on_request",
"item_list_id": "",
"item_list_name": "",
"item_category": "Solar panels",
"item_category2": "Trina",
"extra": {
"minPurchase": "1",
"shopware_id": "fb28d427e0ea537385864a959c493312"
}
}

Capture the power of the sun: Solar modules on the roof of the house produce their own electricity. The most important thing is to make the right choice. Solar modules come in different power classes. You can also choose between poly- or monocrystalline and silver or black modules. We also offer modules with integrated power optimizers, e.g. the SolarEdge ones. Efficiency, low-light performance, snow and wind load characteristics as well as power temperature coefficients differ depending on the module manufacturer. You can find a great overview in our current solar module catalogue.








