JinkoSolar double glazing JKM465N-48HL4M-DV
Image may differ from the product.
| Manufacturer Art. No.: | JKM465N-48HL4M-DV |
|---|---|
| Art. Nr.: | 13855 |
| Pieces per package unit: |
| Power: | 465 Watt |
| Efficiency: | 23.27 % |
| Construction type: | Double-Glass |
| Warranty: | 15/30 years |
| Dimensions: | 1762 × 1134 × 30 mm |
| Backsheet: | White |
| Frame color: | Black |
| Technology: | TOPCon |
| Connector: | MC4 |
| Snow load: | 6000 Pa |
| Wind load: | 4000 Pa |
| Hail resistance: | HW3 |
| Solar panel type: | Glass-glass solar panels, High performance solar panels |
Prices are only visible to business customers upon successful registration.
Available from stock
Product number:
13855
Description
Jinko Tiger Neo Double-Glass 465 W Black
JinkoSolar is a Chinese company founded in Shanghai in 2006. In addition to its high efficiency of 23.27% and high resistance to extreme conditions, the 465 W module is ideally suited to diffuse sunlight. Furthermore, the new Tiger Neo N-Type series offers high resistance to salt and ammonia, making it perfect for rooftop installation in areas with extreme weather conditions.
Product benefits
- 96 monocrystalline N-type cells
- 0/+3% positive power tolerance
- Anti-PID
- Reduced hot-spot loss
- 15-year product warranty
- 30-year linear performance warranty
Product features JinkoSolar JKM465N-48HL4M-DV
- Power: 465 watts
- 1500 V IEC certified
- 2.0 + 2.0 mm glass
- 6000 Pa snow load
- 4000 Pa wind load
- Black module frame
- Dimensions: 1762 × 1134 × 30 mm (H x W x D)
- Weight: 24.0 kg
- Cable length: 1.20 m
- Connector type: MC4
- Protection class: IP68
- Power temperature coefficient -0.29% /°C