JinkoSolar JKM475N-48QL6-DV
| Manufacturer Art. No.: | JKM475N-48QL6-DV |
|---|---|
| Art. Nr.: | 14458 |
| Pieces per package unit: |
| Power: | 475 Watt |
| Efficiency: | 23.77 % |
| Construction type: | Double-Glass |
| Warranty: | 15/30 years |
| Dimensions: | 1762 × 1134 × 30 mm |
| Backsheet: | White |
| Frame color: | Silver |
| Technology: | TOPCon |
| Connector: | MC4 |
| Snow load: | 6000 pa |
| Wind load: | 4000 pa |
| Hail resistance: | HW3 |
| Solar panel type: | Glass-glass solar panels, TOPCon modules |
- New
Jinko Tiger Neo double-glass module, 475 W
JinkoSolar is a Chinese company founded in Shanghai in 2006. In addition to its high efficiency of up to 23.77% and high resistance to extreme conditions, the 475 W module is ideally suited to diffuse sunlight. Furthermore, the new Tiger Neo III series offers high resistance to salt and ammonia, making it perfect for rooftop installation in areas with extreme weather conditions. With a lower thermal conductivity coefficient of -0.26%/°C and improved low-light performance, the third generation stands out from the crowd.
Product benefits
- 192 monocrystalline N-type cells
- 0/+3% positive power tolerance
- Anti-PID
- Reduced hot-spot loss
- 15-year product warranty
- 30-year linear performance warranty
Product features JinkoSolar JKM475N-48QL6-DV
- Power: 475 watts
- 1500 V IEC certified
- 2.0 + 2.0 mm glass
- 6000 Pa snow load
- 4000 Pa wind load
- Black module frame
- Dimensions: 1762 × 1134 × 30 mm (H x W x D)
- Weight: 24.4 kg
- Cable length: 1.40 m
- Connector type: MC4
- Protection class: IP68
- Power temperature coefficient -0.26% /°C