Jolywood 460 W bifacial glass/glass, black
| Type of manufacturer: | Niwa Black R2 460W |
|---|---|
| Manufacturer Art. No.: | JW-HD96N-R2-460W |
| Art. Nr.: | 14806 |
| Pieces per package unit: |
|
| Power: | 460 Watt |
| Efficiency: | 23 % |
| Construction type: | Double-Glass |
| Warranty: | 25/30 years |
| Dimensions: | 1762 x 1134 x 30 mm |
| Backsheet: | Transparent |
| Frame color: | Black |
| Technology: | TOPCon |
| Connector: | MC4 |
| Snow load: | 5400 Pa |
| Wind load: | 2400 Pa |
| Hail resistance: | HW3 |
| Solar panel type: | BiFacial, Glass-glass solar panels, TOPCon modules, Transparent modules |
Jolywood 460 W bifacial glass-on-glass module with an attractive design
The bifacial half-cut glass/glass Solar panel in the 460-watt version is constructed using J-TOPCon cells. The solar cells have a visually appealing design, making them ideal for installation on private rooftops. In addition to its high efficiency of 23% and immunity to light-induced degradation (LID), the module is extremely high-performing and ideally suited to diffuse sunlight.
The warranty period varies depending on where the modules are installed. Warranty for rooftop systems: 25-year product warranty and 30-year performance warranty. Warranty for ground-mounted systems: 15-year product warranty and 30-year performance warranty.
High performance thanks to J-TOPCon cell technology
Unlike P-type cells, N-type cells are doped with phosphorus during manufacture. Due to the use of phosphorus, N-type cells are not susceptible to the light-induced degradation (LID) effect and show only minimal signs of wear even after many years.
The patented J-TOPCon technology promises significantly improved diffuse light properties, higher bifaciality, a lower temperature coefficient and reduced degradation.
Product advantages
- 96 monocrystalline half-cells
- 0/+5 W positive power tolerance
- No light-induced degradation (LID)
- Optimal low-light performance
- 15 or 25-year product warranty (see note above)
- 30-year linear power warranty
Product specifications Jolywood Niwa Black R2 460W
- Power: 460 watts
- Efficiency: 23%
- Module frame colour: Black
- Dimensions: 1762 x 1134 x 30 mm
- Weight: 24.6 kg
- Original MC4 connector from Stäubli
- Cable length: 120 cm
- Glass thickness: 2 mm each
- Snow load: 5,400 Pa
- Wind load: 2,400 Pa
- Performance temperature coefficient: -0.30% / °C
About Jolywood
Jolywood Ltd. is a global leader in the production of N-type modules and cells, with an annual module production capacity of 3 GW. Jolywood is a Tier 1 manufacturer, which speaks to its strong financial standing. The products are highly efficient, innovative and offer excellent value for money. The Chinese manufacturer is of particular interest for commercial projects, as it has a strong and reliable partner in Munich RE for reinsurance. The first multi-MW ground-mounted PV projects have already been implemented in Germany and across Europe.
-
Matching accessories








