PowerKeeper ST250CF + SH125CX - 125 kW / 250 kWh
| Type of manufacturer: | ST250CF + SH125CX |
|---|---|
| Manufacturer Art. No.: | ST250CF+SH125CX |
| Art. Nr.: | 15670 |
| Battery type: | LFP |
| Installation location: | Outdoor |
| Usable capacity: | 249.6 kWh |
| Power: | 125 kW |
| Warranty: | 9.99 years |
| Charging power: | 125 kW |
| Discharging power: | 125 kW |
| Communication: | CAN |
| Commercial storage type: | Modular with inverter |
- New
PowerKeeper ST250CF + SH125CX – 125 kW / 250 kWh C&I storage system
The Sungrow PowerKeeper ST250CF bundle combines the high-performance SH125CX hybrid inverter with a modular 250 kWh LFP battery system for demanding commercial and industrial applications.
The complete system is ideal for self-consumption optimisation, peak shaving, load management, backup and emergency power applications, etc.
The DC-coupled architecture achieves particularly high system efficiency. Thanks to the plug-and-play stacking design, installation effort is significantly reduced. The system is designed for outdoor use and offers high operational reliability through IP66 protection, active battery management and comprehensive safety mechanisms at pack level.
- Max. 250 kWh per cluster
– Expandable to 1 MWh via combiner box
– Currently max. 2x SH125CX in parallel in
backup mode – Battery warranty: 10 years
– Inverter warranty: 5 years
Technical system data:
- Battery capacity: 249.6 kWh
- Inverter power: 125 kW
- Cell technology: Lithium iron phosphate (LFP)
- Max. charging/discharging power: 125 kW
- DC-coupled system
- Backup switchover: ≤ 10 ms
- Max. PV oversizing: 200%
- MPPTs: 10
- Max. input current: 40 A per MPPT
- Protection class: IP66
- Corrosion protection: C5
- Cooling: Forced air cooling
- Depth of discharge (DoD): 0–100%
Contents:
- 1x Sungrow SH125CX hybrid inverter (125 kW)
- 20x STC12.5 battery modules
- 1x PowerKeeper Accessory Master
- 3x PowerKeeper Accessory Slave








