PowerKeeper ST50CF + SH125CX - 125 kW / 50 kWh
| Type of manufacturer: | ST50CF + SH125CX |
|---|---|
| Manufacturer Art. No.: | ST50CF+SH125CX |
| Art. Nr.: | 15673 |
| Battery type: | LFP |
| Installation location: | Outdoor |
| Usable capacity: | 49.9 kWh |
| Power: | 125 kW |
| Warranty: | 10 years |
| Charging power: | 125 kW |
| Discharging power: | 125 kW |
| Communication: | CAN |
| Commercial storage type: | Modular with inverter |
Prices are only visible to business customers upon successful registration.
- New
On request
Product number:
15673
Description
PowerKeeper ST50CF + SH125CX – 125 kW / 49.9 kWh C&I storage system
The Sungrow PowerKeeper ST50CF bundle is the compact entry-level solution to Sungrow’s modular C&I storage range, combining the SH125CX hybrid inverter with a 49.9 kWh LFP storage system.
The system is ideal for smaller commercial projects, load management, PV Self-consumption optimisation and backup applications.
- Minimum configuration of the PowerKeeper system
- Expandable with additional battery modules and slave accessories
- Battery warranty: 10 years
- Inverter warranty: 5 years
Technical system data:
- Battery capacity: 49.9 kWh
- Inverter power: 125 kW
- Cell technology: Lithium iron phosphate (LFP)
- Max. charging/discharging power: 125 kW
- DC-coupled system
- Backup switchover: ≤ 10 ms
- Max. PV oversizing: 200%
- MPPTs: 10
- Max. input current: 40 A per MPPT
- Protection class: IP66
- Corrosion protection: C5
- Cooling: Forced air cooling
- Depth of discharge (DoD): 0–100%
Contents:
- 1x Sungrow SH125CX hybrid inverter (125 kW)
- 4x STC12.5 battery modules
- 1x PowerKeeper Accessory Master








