SolarEdge SE3680H-BEN4
Manufacturer Art. No.: SE3680H-RW000BEN4
Art. Nr.: 8130
Pieces per package unit:
  • 1 per carton
  • 48 per pallet
Phases: 1
Inverter type: PV inverter
AC power: 3.68 kW
Warranty: 12 years
Communication: Ethernet, RS485
Prices are only visible to business customers upon successful registration.
Available from stock
Product number: 8130
Available from stock
Product number: 8130
Description
SolarEdge SE3680H-BEN4 single-phase PV inverter for optimizers
Product advantages:
  • Inverter designed for SolarEdge optimizers only
  • Rated DC voltage 380 Vdc
  • Very high efficiency of up to 99.2%
  • Connections for ripple control receiver
  • Optional Wi-Fi, ZigBee gateway or GSM
Product features SolarEdge SE3680H-BEN4:
  • 3.68 kVA power 1-phase
  • 1 pair of MC4 inputs
  • Interfaces: Ethernet RJ45, RS485
  • Protection category: IP65
  • Standard warranty: 12 years
  • Dimensions: 280 x 370 x 142 mm (H x W x D)
  • Weight: 7.8 kg
  • Matching accessories
    • SolarEdge & SolarEdge charging station 22 kW, RFID, MID