Englisch
Filter products
–
–
–
–
–
–
–
–
–
SMA Sunny Tripower 6.0
- Type of manufacturer: STP6.0-3AV-40
- Art. Nr.: 3660
| Phases: | 3 |
|---|---|
| Inverter type: | PV inverter |
| MPP-Tracker: | 2 |
| AC power: | 6 kW |
| Warranty: | 10 years |
| Communication: | Speedwire / WebConnect / WLAN / RS485 für Tigo TS4-R / Ethernet RJ45 |
| MPP voltage range: | 260-800 Volt |
Available from stock
Please get in touch with your personal contact person to find out the price of the product. You can find the contact details of your contact person in your customer account.
{
"id": "065b1deeeaa652b9a25ba65a387d4803",
"item_brand": "",
"item_name": "SMA Sunny Tripower 6.0",
"item_id": "3660",
"currency": "EUR",
"item_variant": "",
"price": "on_request",
"item_list_id": "fd04973c646a5abc8a2fc71576542e3f",
"item_list_name": "",
"item_category": "SMA",
"item_category2": "Inverters",
"extra": {
"minPurchase": "1",
"shopware_id": "065b1deeeaa652b9a25ba65a387d4803"
}
}
OBO Surge arrester AC type II, V20
- Art. Nr.: 714
| Accessory type: | Overvoltage protection |
|---|
Available from stock
Please get in touch with your personal contact person to find out the price of the product. You can find the contact details of your contact person in your customer account.
{
"id": "0696bbc0c7b45b43ae7d3a9c25ead0a6",
"item_brand": "",
"item_name": "OBO Surge arrester AC type II, V20",
"item_id": "714",
"currency": "EUR",
"item_variant": "",
"price": "on_request",
"item_list_id": "fd04973c646a5abc8a2fc71576542e3f",
"item_list_name": "",
"item_category": "OBO",
"item_category2": "Accessories and Electrical",
"extra": {
"minPurchase": "1",
"shopware_id": "0696bbc0c7b45b43ae7d3a9c25ead0a6"
}
}
Test plug MC4-EVO 2
- Type of manufacturer: PV-EVO-PST
- Art. Nr.: 9089
| Accessory type: | Tools |
|---|
Available from stock
Please get in touch with your personal contact person to find out the price of the product. You can find the contact details of your contact person in your customer account.
{
"id": "06dafddcc64b5127b13bbdb8edc7ce24",
"item_brand": "",
"item_name": "Test plug MC4-EVO 2",
"item_id": "9089",
"currency": "EUR",
"item_variant": "",
"price": "on_request",
"item_list_id": "fd04973c646a5abc8a2fc71576542e3f",
"item_list_name": "",
"item_category": "Accessories and Electrical",
"item_category2": "Stäubli",
"extra": {
"minPurchase": "1",
"shopware_id": "06dafddcc64b5127b13bbdb8edc7ce24"
}
}
Solar-Log Pro 380 RS485 direct measurement
- Art. Nr.: 1473
| Energy management systems: | Accessories, Commercial |
|---|---|
| Mounting type: | DIN rail |
Available from stock
Please get in touch with your personal contact person to find out the price of the product. You can find the contact details of your contact person in your customer account.
{
"id": "06eb736bc537573a89003dbb0b0652ac",
"item_brand": "",
"item_name": "Solar-Log Pro 380 RS485 direct measurement",
"item_id": "1473",
"currency": "EUR",
"item_variant": "",
"price": "on_request",
"item_list_id": "fd04973c646a5abc8a2fc71576542e3f",
"item_list_name": "",
"item_category": "EMS",
"item_category2": "SolarLog",
"extra": {
"minPurchase": "1",
"shopware_id": "06eb736bc537573a89003dbb0b0652ac"
}
}
SolarEdge & SolarEdge Single Kit Backup 8 kW with 4.85 kWh
- Art. Nr.: 12863
| Inverter: | SolarEdge Home Hub-Wechselrichter SE8K-RWB48 |
|---|---|
| Phases: | 3 |
| Solar battery: | SolarEdge Home Batterie-Niedervolt 4,85 kWh |
| Net capacity: | 4.85 kWh |
| Battery type: | 48 volt lithium-iron-phosphate |
| Accessoires: | SolarEdge Optimierer S440-1GM4MRM 490 Watt |
| Package type: | 3-phase, 48 V battery, Solar battery packages |
Available from stock
Please get in touch with your personal contact person to find out the price of the product. You can find the contact details of your contact person in your customer account.
{
"id": "06f0f0d61de65fc480c75fec22a39886",
"item_brand": "",
"item_name": "SolarEdge & SolarEdge Single Kit Backup 8 kW with 4.85 kWh",
"item_id": "12863",
"currency": "EUR",
"item_variant": "",
"price": "on_request",
"item_list_id": "fd04973c646a5abc8a2fc71576542e3f",
"item_list_name": "",
"item_category": "Solar battery packages",
"item_category2": "SolarEdge and SolarEdge",
"extra": {
"minPurchase": "1",
"shopware_id": "06f0f0d61de65fc480c75fec22a39886"
}
}
Fronius Symo GEN24 8.0
- Art. Nr.: 10280
| Phases: | 3 |
|---|---|
| Inverter type: | Hybrid inverter, PV inverter |
| MPP-Tracker: | 2 |
| AC power: | 8 kW |
| Warranty: | 10 years |
| Communication: | Ethernet, WLAN, RS485 |
| MPP voltage range: | 80 - 800 Volt |
Available from stock
Please get in touch with your personal contact person to find out the price of the product. You can find the contact details of your contact person in your customer account.
{
"id": "071fe757209f5ae08fdec60e451bf310",
"item_brand": "",
"item_name": "Fronius Symo GEN24 8.0",
"item_id": "10280",
"currency": "EUR",
"item_variant": "",
"price": "on_request",
"item_list_id": "fd04973c646a5abc8a2fc71576542e3f",
"item_list_name": "",
"item_category": "Inverters",
"item_category2": "Fronius",
"extra": {
"minPurchase": "1",
"shopware_id": "071fe757209f5ae08fdec60e451bf310"
}
}
BYD Battery-Box Premium HVM 13.8 with SMA Hybrid STP 10.0 SE
- Art. Nr.: 7244
| Inverter: | SMA Hybrid STP 10.0 SE |
|---|---|
| Phases: | 3 |
| Solar battery: | BYD Battery-Box Premium HVM 13.8 |
| Net capacity: | 13.8 kWh |
| Battery type: | High volt lithium-iron-phosphate |
| Package type: | 3-phase, High voltage battery, Solar battery packages |
Available from 28.08.2026
Please get in touch with your personal contact person to find out the price of the product. You can find the contact details of your contact person in your customer account.
{
"id": "072860eca60c5fd59733aab630db7d22",
"item_brand": "",
"item_name": "BYD Battery-Box Premium HVM 13.8 with SMA Hybrid STP 10.0 SE",
"item_id": "7244",
"currency": "EUR",
"item_variant": "",
"price": "on_request",
"item_list_id": "fd04973c646a5abc8a2fc71576542e3f",
"item_list_name": "",
"item_category": "Solar battery packages",
"item_category2": "BYD and SMA",
"extra": {
"minPurchase": "1",
"shopware_id": "072860eca60c5fd59733aab630db7d22"
}
}
KBE solar cable DB+, 10mm², 100m, red
- Type of manufacturer: H1Z2Z2-K 10,0 rt
- Art. Nr.: 11720
| Accessory type: | DC solar cable |
|---|
On request
Please get in touch with your personal contact person to find out the price of the product. You can find the contact details of your contact person in your customer account.
{
"id": "0825c7d462b35fc49aee1823c5638c95",
"item_brand": "",
"item_name": "KBE solar cable DB+, 10mm², 100m, red",
"item_id": "11720",
"currency": "EUR",
"item_variant": "",
"price": "on_request",
"item_list_id": "fd04973c646a5abc8a2fc71576542e3f",
"item_list_name": "",
"item_category": "Accessories and Electrical",
"item_category2": "KBE",
"extra": {
"minPurchase": "1",
"shopware_id": "0825c7d462b35fc49aee1823c5638c95"
}
}
SolarEdge & SolarEdge RWS inverter SE5K with LG RESU 12 + S440
- Art. Nr.: 14625
| Inverter: | SolarEdge StorEdge SE5K Dreiphasen-Wechselrichter |
|---|---|
| Phases: | 3 |
| Solar battery: | LG RESU 12 |
| Net capacity: | 11.7 kWh |
| Battery type: | 48 volt lithium NMC |
| Accessoires: | SolarEdge Inline-Energiezähler |
| Package type: | 3-phase, 48 V battery, Solar battery packages |
Available from 10.08.2026
Please get in touch with your personal contact person to find out the price of the product. You can find the contact details of your contact person in your customer account.
{
"id": "083da03c8534572abf144116f1b27c64",
"item_brand": "",
"item_name": "SolarEdge & SolarEdge RWS inverter SE5K with LG RESU 12 + S440",
"item_id": "14625",
"currency": "EUR",
"item_variant": "",
"price": "on_request",
"item_list_id": "fd04973c646a5abc8a2fc71576542e3f",
"item_list_name": "",
"item_category": "Solar battery packages",
"item_category2": "LG Energy Solution and SolarEdge",
"extra": {
"minPurchase": "1",
"shopware_id": "083da03c8534572abf144116f1b27c64"
}
}
Ziehl relay for voltage and frequency UFR1002IP
- Type of manufacturer: S222301
- Art. Nr.: 9589
| Accessory type: | Grid and system protection |
|---|
Available from stock
Please get in touch with your personal contact person to find out the price of the product. You can find the contact details of your contact person in your customer account.
{
"id": "085bd7deb15051a9bad2fea828e635d0",
"item_brand": "",
"item_name": "Ziehl relay for voltage and frequency UFR1002IP",
"item_id": "9589",
"currency": "EUR",
"item_variant": "",
"price": "on_request",
"item_list_id": "fd04973c646a5abc8a2fc71576542e3f",
"item_list_name": "",
"item_category": "Accessories and Electrical",
"item_category2": "Ziehl",
"extra": {
"minPurchase": "1",
"shopware_id": "085bd7deb15051a9bad2fea828e635d0"
}
}
| Inverter: | Solis S6 3P-Hybrid - 6 kW |
|---|---|
| Phases: | 3 |
| Solar battery: | BYD Battery-Box Premium HVS 5.1 |
| Net capacity: | 5.12 kWh |
| Battery type: | High volt lithium-iron-phosphate |
| Package type: | 3-phase, High voltage battery, Solar battery packages |
On request
Please get in touch with your personal contact person to find out the price of the product. You can find the contact details of your contact person in your customer account.
{
"id": "08e6ea37058c5301a0e1b4af1f720532",
"item_brand": "",
"item_name": "BYD Battery-Box Premium HVS 5.1 with Solis S6 3P-Hybrid – 6 kW",
"item_id": "8384",
"currency": "EUR",
"item_variant": "",
"price": "on_request",
"item_list_id": "fd04973c646a5abc8a2fc71576542e3f",
"item_list_name": "",
"item_category": "Solar battery packages",
"item_category2": "BYD and Solis",
"extra": {
"minPurchase": "1",
"shopware_id": "08e6ea37058c5301a0e1b4af1f720532"
}
}
| Inverter: | SE5000H AC |
|---|---|
| Phases: | 1 |
| Solar battery: | SolarEdge Home Batterie-Hochvolt 9,7 kWh Batterie |
| Net capacity: | 9.7 kWh |
| Battery type: | High volt lithium |
| Accessoires: | SolarEdge Home Energiezähler, Home Netzwerk Plug-in |
| Package type: | 3-phase, High voltage battery, Solar battery packages |
Available from stock
Please get in touch with your personal contact person to find out the price of the product. You can find the contact details of your contact person in your customer account.
{
"id": "092a23fa403d5a0dbf67b8c731cfef2a",
"item_brand": "",
"item_name": "SolarEdge & SolarEdge high-voltage retrofit storage package with 9.7 kWh",
"item_id": "11753",
"currency": "EUR",
"item_variant": "",
"price": "on_request",
"item_list_id": "fd04973c646a5abc8a2fc71576542e3f",
"item_list_name": "",
"item_category": "Solar battery packages",
"item_category2": "SolarEdge and SolarEdge",
"extra": {
"minPurchase": "1",
"shopware_id": "092a23fa403d5a0dbf67b8c731cfef2a"
}
}








