Solar battery packages
Filter products
BYD BATTERY BOX PREMIUM LVS 12.0 with SMA SI 4.4M-13
- Art. Nr.: 5463
| Inverter: | SMA Sunny Island 4.4M-13 |
|---|---|
| Phases: | 1 |
| Solar battery: | BYD Battery-Box Premium LVS 12.0 |
| Net capacity: | 12.0 kWh |
| Battery type: | 48 volt lithium-iron-phosphate |
| Package type: | 1-phase, 48 V battery, Solar battery packages, Solar battery retrofit |
Available from 01.07.2026
Please get in touch with your personal contact person to find out the price of the product. You can find the contact details of your contact person in your customer account.
{
"id": "55eb1353004656c6bc673d836715ab9c",
"item_brand": "",
"item_name": "BYD BATTERY BOX PREMIUM LVS 12.0 with SMA SI 4.4M-13",
"item_id": "5463",
"currency": "EUR",
"item_variant": "",
"price": "on_request",
"item_list_id": "9f9d4b917108545c8ae108f2259d13ad",
"item_list_name": "",
"item_category": "Solar battery packages",
"item_category2": "BYD and SMA",
"extra": {
"minPurchase": "1",
"shopware_id": "55eb1353004656c6bc673d836715ab9c"
}
}
| Inverter: | SolarEdge StorEdge Dreiphasen-Wechselrichter SE5K |
|---|---|
| Phases: | 3 |
| Solar battery: | BYD Battery-Box Premium LVS 16.0 |
| Net capacity: | 16.0 kWh |
| Battery type: | 48 volt lithium-iron-phosphate |
| Accessoires: | SolarEdge Inline-Energiezähler |
| Package type: | 3-phase, 48 V battery, Solar battery packages, Solar battery retrofit |
Available from 01.06.2026
Please get in touch with your personal contact person to find out the price of the product. You can find the contact details of your contact person in your customer account.
{
"id": "827477b0927951e39d74e211a6498267",
"item_brand": "",
"item_name": "BYD Battery Box Premium LVS 16.0 with SolarEdge StorEdge three-phase inverter SE5K",
"item_id": "7487",
"currency": "EUR",
"item_variant": "",
"price": "on_request",
"item_list_id": "9f9d4b917108545c8ae108f2259d13ad",
"item_list_name": "",
"item_category": "Solar battery packages",
"item_category2": "BYD and SolarEdge",
"extra": {
"minPurchase": "1",
"shopware_id": "827477b0927951e39d74e211a6498267"
}
}
| Inverter: | Solis S6 3P-Hybrid - 5 kW |
|---|---|
| Phases: | 3 |
| Solar battery: | BYD Battery-Box Premium HVS 12.8 |
| Net capacity: | 12.8 kWh |
| Battery type: | High volt lithium-iron-phosphate |
| Package type: | 3-phase, High voltage battery, Solar battery packages |
On request
Please get in touch with your personal contact person to find out the price of the product. You can find the contact details of your contact person in your customer account.
{
"id": "6f5525867963559ebf0a752d4a91b162",
"item_brand": "",
"item_name": "BYD Battery-Box Premium HVS 12.8 with Solis S6 3P-Hybrid – 5 kW",
"item_id": "8408",
"currency": "EUR",
"item_variant": "",
"price": "on_request",
"item_list_id": "9f9d4b917108545c8ae108f2259d13ad",
"item_list_name": "",
"item_category": "Solar battery packages",
"item_category2": "BYD and Solis",
"extra": {
"minPurchase": "1",
"shopware_id": "6f5525867963559ebf0a752d4a91b162"
}
}
| Inverter: | Kostal Plenticore G3L |
|---|---|
| Phases: | 3 |
| Solar battery: | BYD Battery-Box Premium HVM 22.1 |
| Net capacity: | 22.08 kWh |
| Battery type: | High volt lithium-iron-phosphate |
| Package type: | 3-phase, High voltage battery, Solar battery packages |
Available from 18.05.2026
Please get in touch with your personal contact person to find out the price of the product. You can find the contact details of your contact person in your customer account.
{
"id": "00730a52b88d53d6a4d89b046129baa0",
"item_brand": "",
"item_name": "BYD High-Voltage Battery-Box Premium HVM 22.1 with Kostal Plenticore G3L",
"item_id": "12447",
"currency": "EUR",
"item_variant": "",
"price": "on_request",
"item_list_id": "9f9d4b917108545c8ae108f2259d13ad",
"item_list_name": "",
"item_category": "BYD and Kostal",
"item_category2": "Solar battery packages",
"extra": {
"minPurchase": "1",
"shopware_id": "00730a52b88d53d6a4d89b046129baa0"
}
}
| Inverter: | Fronius Symo GEN24 10.0 Plus |
|---|---|
| Phases: | 3 |
| Solar battery: | BYD Battery-Box Premium HVS 12.8 |
| Net capacity: | 12.8 kWh |
| Battery type: | High volt lithium-iron-phosphate |
| Package type: | 3-phase, High voltage battery, Solar battery packages |
On request
Please get in touch with your personal contact person to find out the price of the product. You can find the contact details of your contact person in your customer account.
{
"id": "00ff24fade0a566dae1edf55e3949dcd",
"item_brand": "",
"item_name": "BYD Battery-Box Premium HVS 12.8 High Voltage with Fronius Symo Gen24 10.0 Plus",
"item_id": "12795",
"currency": "EUR",
"item_variant": "",
"price": "on_request",
"item_list_id": "9f9d4b917108545c8ae108f2259d13ad",
"item_list_name": "",
"item_category": "Solar battery packages",
"item_category2": "BYD and Fronius",
"extra": {
"minPurchase": "1",
"shopware_id": "00ff24fade0a566dae1edf55e3949dcd"
}
}
| Inverter: | SolareEdge Home Hub-Wechselrichter SE10K-RWB48 |
|---|---|
| Phases: | 3 |
| Solar battery: | SolarEdge Home Batterie-Niedervolt 9,7 kWh |
| Net capacity: | 9.7 kWh |
| Battery type: | 48 volt lithium-iron-phosphate |
| Accessoires: | Backup-Interface inkl. Energiezähler, Verkabelung |
| Package type: | 3-phase, 48 V battery, Solar battery packages |
Available from stock
Please get in touch with your personal contact person to find out the price of the product. You can find the contact details of your contact person in your customer account.
{
"id": "015691e01c5859ac9b60e7f1307723b4",
"item_brand": "",
"item_name": "SolarEdge Home backup power package with SE10K-RWB48 and 9.2 kWh",
"item_id": "7998",
"currency": "EUR",
"item_variant": "",
"price": "on_request",
"item_list_id": "9f9d4b917108545c8ae108f2259d13ad",
"item_list_name": "",
"item_category": "Solar battery packages",
"item_category2": "SolarEdge and SolarEdge",
"extra": {
"minPurchase": "1",
"shopware_id": "015691e01c5859ac9b60e7f1307723b4"
}
}
Dyness Tower 2.0 T7 with 6.74 kWh with Solis S6 3P-Hybrid – 5 kW
- Art. Nr.: 12372
| Inverter: | Solis S6 3P-Hybrid - 5 kW |
|---|---|
| Phases: | 3 |
| Solar battery: | Dyness Tower 2.0 T7 mit 6,74 kWh |
| Net capacity: | 6.74 kWh |
| Battery type: | High volt lithium-iron-phosphate |
| Package type: | 3-phase, High voltage battery, Solar battery packages |
Available from stock
Please get in touch with your personal contact person to find out the price of the product. You can find the contact details of your contact person in your customer account.
{
"id": "01bb648989d25de28ea85d8bf163d991",
"item_brand": "",
"item_name": "Dyness Tower 2.0 T7 with 6.74 kWh with Solis S6 3P-Hybrid – 5 kW",
"item_id": "12372",
"currency": "EUR",
"item_variant": "",
"price": "on_request",
"item_list_id": "9f9d4b917108545c8ae108f2259d13ad",
"item_list_name": "",
"item_category": "Solar battery packages",
"item_category2": "Dyness and Solis",
"extra": {
"minPurchase": "1",
"shopware_id": "01bb648989d25de28ea85d8bf163d991"
}
}
BYD Battery-Box Premium HVM 22.1 with SMA Hybrid STP 10.0 SE
- Art. Nr.: 7247
| Inverter: | SMA Hybrid STP 10.0 SE |
|---|---|
| Phases: | 3 |
| Solar battery: | BYD Battery-Box Premium HVM 22.1 |
| Net capacity: | 22.08 kWh |
| Battery type: | High volt lithium-iron-phosphate |
| Package type: | 3-phase, High voltage battery, Solar battery packages |
Available from 18.05.2026
Please get in touch with your personal contact person to find out the price of the product. You can find the contact details of your contact person in your customer account.
{
"id": "03dba6f7629e54f48a7f8c6cd1668cd4",
"item_brand": "",
"item_name": "BYD Battery-Box Premium HVM 22.1 with SMA Hybrid STP 10.0 SE",
"item_id": "7247",
"currency": "EUR",
"item_variant": "",
"price": "on_request",
"item_list_id": "9f9d4b917108545c8ae108f2259d13ad",
"item_list_name": "",
"item_category": "Solar battery packages",
"item_category2": "BYD and SMA",
"extra": {
"minPurchase": "1",
"shopware_id": "03dba6f7629e54f48a7f8c6cd1668cd4"
}
}
| Inverter: | Kostal Plenticore plus 8.5 G2 |
|---|---|
| Phases: | 3 |
| Solar battery: | Dyness T10 2.0 Batterie 10,12 kWh |
| Net capacity: | 10.12 kWh |
| Battery type: | High volt lithium-iron-phosphate |
| Package type: | 3-phase, High voltage battery, Solar battery packages |
Available from stock
Please get in touch with your personal contact person to find out the price of the product. You can find the contact details of your contact person in your customer account.
{
"id": "057d00f37a0e5de0b765e901dae60a13",
"item_brand": "",
"item_name": "Dyness Tower 2.0 T10 with 10.1 kWh and Kostal Plenticore Plus 8.5 G2",
"item_id": "12352",
"currency": "EUR",
"item_variant": "",
"price": "on_request",
"item_list_id": "9f9d4b917108545c8ae108f2259d13ad",
"item_list_name": "",
"item_category": "Solar battery packages",
"item_category2": "Dyness and Kostal",
"extra": {
"minPurchase": "1",
"shopware_id": "057d00f37a0e5de0b765e901dae60a13"
}
}
| Inverter: | GW20K-ET |
|---|---|
| Phases: | 3 |
| Solar battery: | BYD Battery-Box Premium HVM 22.1 |
| Net capacity: | 22.08 kWh |
| Battery type: | High volt lithium-iron-phosphate |
| Package type: | 3-phase, High voltage battery, Solar battery packages |
Available from 18.05.2026
Please get in touch with your personal contact person to find out the price of the product. You can find the contact details of your contact person in your customer account.
{
"id": "05912570bb2950b89b11f2ac6df67753",
"item_brand": "",
"item_name": "BYD Battery Box Premium HVS 22.1 with GoodWe ET 20 – GW20K-ET",
"item_id": "8892",
"currency": "EUR",
"item_variant": "",
"price": "on_request",
"item_list_id": "9f9d4b917108545c8ae108f2259d13ad",
"item_list_name": "",
"item_category": "Solar battery packages",
"item_category2": "BYD and GoodWe",
"extra": {
"minPurchase": "1",
"shopware_id": "05912570bb2950b89b11f2ac6df67753"
}
}
Sungrow SBR160 with Sungrow Hybrid HV SH10RT-20 V11
- Art. Nr.: 11631
| Inverter: | Sungrow Hybrid HV SH10RT-20 |
|---|---|
| Phases: | 3 |
| Solar battery: | Sungrow SBR160 |
| Net capacity: | 16 kWh |
| Battery type: | High volt lithium-iron-phosphate |
| Package type: | 3-phase, High voltage battery, Solar battery packages |
Available from stock
Please get in touch with your personal contact person to find out the price of the product. You can find the contact details of your contact person in your customer account.
{
"id": "062956345db85750b32e9f7c18fbdd74",
"item_brand": "",
"item_name": "Sungrow SBR160 with Sungrow Hybrid HV SH10RT-20 V11",
"item_id": "11631",
"currency": "EUR",
"item_variant": "",
"price": "on_request",
"item_list_id": "9f9d4b917108545c8ae108f2259d13ad",
"item_list_name": "",
"item_category": "Solar battery packages",
"item_category2": "Sungrow and Sungrow",
"extra": {
"minPurchase": "1",
"shopware_id": "062956345db85750b32e9f7c18fbdd74"
}
}
SolarEdge & SolarEdge Single Kit Backup 8 kW with 4.85 kWh
- Art. Nr.: 12863
| Inverter: | SolarEdge Home Hub-Wechselrichter SE8K-RWB48 |
|---|---|
| Phases: | 3 |
| Solar battery: | SolarEdge Home Batterie-Niedervolt 4,85 kWh |
| Net capacity: | 4.85 kWh |
| Battery type: | 48 volt lithium-iron-phosphate |
| Accessoires: | SolarEdge Optimierer S440-1GM4MRM 490 Watt |
| Package type: | 3-phase, 48 V battery, Solar battery packages |
Available from stock
Please get in touch with your personal contact person to find out the price of the product. You can find the contact details of your contact person in your customer account.
{
"id": "06f0f0d61de65fc480c75fec22a39886",
"item_brand": "",
"item_name": "SolarEdge & SolarEdge Single Kit Backup 8 kW with 4.85 kWh",
"item_id": "12863",
"currency": "EUR",
"item_variant": "",
"price": "on_request",
"item_list_id": "9f9d4b917108545c8ae108f2259d13ad",
"item_list_name": "",
"item_category": "Solar battery packages",
"item_category2": "SolarEdge and SolarEdge",
"extra": {
"minPurchase": "1",
"shopware_id": "06f0f0d61de65fc480c75fec22a39886"
}
}








