Englisch
Filter products
–
–
–
–
–
–
–
–
RCT Power Storage DC 8.0 with Power Battery 7.6-2
- Art. Nr.: 12560
| Inverter: | RCT Power Storage DC 8.0 |
|---|---|
| Phases: | 3 |
| Solar battery: | RCT Power Battery 7.6-2 |
| Net capacity: | 6.91 kWh |
| Battery type: | High volt lithium-iron-phosphate |
| Package type: | 3-phase, High voltage battery, Solar battery packages |
Available from stock
Please get in touch with your personal contact person to find out the price of the product. You can find the contact details of your contact person in your customer account.
{
"id": "5f334b115e1d5785beb90dec91e64959",
"item_brand": "",
"item_name": "RCT Power Storage DC 8.0 with Power Battery 7.6-2",
"item_id": "12560",
"currency": "EUR",
"item_variant": "",
"price": "on_request",
"item_list_id": "fd04973c646a5abc8a2fc71576542e3f",
"item_list_name": "",
"item_category": "Solar battery packages",
"item_category2": "RCT Power and RCT Power",
"extra": {
"minPurchase": "1",
"shopware_id": "5f334b115e1d5785beb90dec91e64959"
}
}
Stäubli MC4 socket, 4-6 mm² II, diameter 5.9-8.8 mm
- Type of manufacturer: PV-KBT4/6II-UR
- Art. Nr.: 341
| Accessory type: | Plugs |
|---|
Available from stock
Please get in touch with your personal contact person to find out the price of the product. You can find the contact details of your contact person in your customer account.
{
"id": "5f4aa0d423d75f88a51cde234a6f729d",
"item_brand": "",
"item_name": "Stäubli MC4 socket, 4-6 mm² II, diameter 5.9-8.8 mm",
"item_id": "341",
"currency": "EUR",
"item_variant": "",
"price": "on_request",
"item_list_id": "fd04973c646a5abc8a2fc71576542e3f",
"item_list_name": "",
"item_category": "Stäubli",
"item_category2": "Accessories and Electrical",
"extra": {
"minPurchase": "1",
"shopware_id": "5f4aa0d423d75f88a51cde234a6f729d"
}
}
| Inverter: | Fronius Symo GEN24 6.0 Plus |
|---|---|
| Phases: | 3 |
| Solar battery: | BYD Battery-Box Premium HVM 11.0 |
| Net capacity: | 11.04 kWh |
| Battery type: | High volt lithium-iron-phosphate |
| Package type: | 3-phase, High voltage battery, Solar battery packages, Solar battery retrofit |
Available from 31.08.2026
Please get in touch with your personal contact person to find out the price of the product. You can find the contact details of your contact person in your customer account.
{
"id": "5fbfd4ac77ba560f9f04abd4dbc592a8",
"item_brand": "",
"item_name": "BYD Battery Box Premium HVM 11.0 high-volt with Fronius Symo Gen24 6.0 Plus",
"item_id": "4999",
"currency": "EUR",
"item_variant": "",
"price": "on_request",
"item_list_id": "fd04973c646a5abc8a2fc71576542e3f",
"item_list_name": "",
"item_category": "Solar battery packages",
"item_category2": "BYD and Fronius",
"extra": {
"minPurchase": "1",
"shopware_id": "5fbfd4ac77ba560f9f04abd4dbc592a8"
}
}
| Inverter: | Kostal Plenticore G3L |
|---|---|
| Phases: | 3 |
| Solar battery: | BYD Battery-Box Premium HVM 13.8 |
| Net capacity: | 13.80 kWh |
| Battery type: | High volt lithium-iron-phosphate |
| Package type: | 3-phase, High voltage battery, Solar battery packages |
Available from 31.08.2026
Please get in touch with your personal contact person to find out the price of the product. You can find the contact details of your contact person in your customer account.
{
"id": "602361c2706b57948e03b7a3106d5aed",
"item_brand": "",
"item_name": "BYD High-Voltage Battery-Box Premium HVM 13.8 with Kostal Plenticore G3L",
"item_id": "12298",
"currency": "EUR",
"item_variant": "",
"price": "on_request",
"item_list_id": "fd04973c646a5abc8a2fc71576542e3f",
"item_list_name": "",
"item_category": "Solar battery packages",
"item_category2": "BYD and Kostal",
"extra": {
"minPurchase": "1",
"shopware_id": "602361c2706b57948e03b7a3106d5aed"
}
}
Energizer Force 10.0HT
- Type of manufacturer: 10.0HT
- Art. Nr.: 7939
| Phases: | 3 |
|---|---|
| Inverter type: | Asymmetric inverters, Hybrid inverter |
| MPP-Tracker: | 2 |
| AC power: | 10 kW |
| Warranty: | 10 years |
| Communication: | 2x RS485, USB |
| MPP voltage range: | 160-950 Volt |
Available from stock
Please get in touch with your personal contact person to find out the price of the product. You can find the contact details of your contact person in your customer account.
{
"id": "606da61847c25d53862af71f9d745416",
"item_brand": "",
"item_name": "Energizer Force 10.0HT",
"item_id": "7939",
"currency": "EUR",
"item_variant": "",
"price": "on_request",
"item_list_id": "fd04973c646a5abc8a2fc71576542e3f",
"item_list_name": "",
"item_category": "Energizer",
"item_category2": "Inverters",
"extra": {
"minPurchase": "1",
"shopware_id": "606da61847c25d53862af71f9d745416"
}
}
Hager MCB B20A, 1-pole, 6kA
- Type of manufacturer: MBS120
- Art. Nr.: 5019
| Accessory type: | Installation accessories |
|---|
Available from stock
Please get in touch with your personal contact person to find out the price of the product. You can find the contact details of your contact person in your customer account.
{
"id": "610f109e66aa5815b0f2fc1f8b38f6cf",
"item_brand": "",
"item_name": "Hager MCB B20A, 1-pole, 6kA",
"item_id": "5019",
"currency": "EUR",
"item_variant": "",
"price": "on_request",
"item_list_id": "fd04973c646a5abc8a2fc71576542e3f",
"item_list_name": "",
"item_category": "Accessories and Electrical",
"item_category2": "Hager",
"extra": {
"minPurchase": "1",
"shopware_id": "610f109e66aa5815b0f2fc1f8b38f6cf"
}
}
enwitec remote control unit for 1x fireman's protection switch
- Type of manufacturer: santon-remote control-1-R
- Art. Nr.: 7284
| Accessory type: | Firefighter breaker |
|---|
Available from stock
Please get in touch with your personal contact person to find out the price of the product. You can find the contact details of your contact person in your customer account.
{
"id": "616427e07d9c564a81c6e21f30b78d10",
"item_brand": "",
"item_name": "enwitec remote control unit for 1x fireman's protection switch",
"item_id": "7284",
"currency": "EUR",
"item_variant": "",
"price": "on_request",
"item_list_id": "fd04973c646a5abc8a2fc71576542e3f",
"item_list_name": "",
"item_category": "Accessories and Electrical",
"item_category2": "Enwitec",
"extra": {
"minPurchase": "1",
"shopware_id": "616427e07d9c564a81c6e21f30b78d10"
}
}
Kostal Plenticore plus G3 M 8.5-12.5 kW and VARTA.wall 10 kWh
- Art. Nr.: 12917
| Inverter: | Kostal Plenticore plus G3 M 8.5-12.5 kW |
|---|---|
| Phases: | 3 |
| Solar battery: | VARTA.wall 10 kWh |
| Battery type: | High volt lithium |
| Package type: | 3-phase, High voltage battery |
Available from 18.05.2026
Please get in touch with your personal contact person to find out the price of the product. You can find the contact details of your contact person in your customer account.
{
"id": "617475e8c6295e198415f7d32ba6e2ec",
"item_brand": "",
"item_name": "Kostal Plenticore plus G3 M 8.5-12.5 kW and VARTA.wall 10 kWh",
"item_id": "12917",
"currency": "EUR",
"item_variant": "",
"price": "on_request",
"item_list_id": "fd04973c646a5abc8a2fc71576542e3f",
"item_list_name": "",
"item_category": "Solar battery packages",
"item_category2": "VARTA and Kostal",
"extra": {
"minPurchase": "1",
"shopware_id": "617475e8c6295e198415f7d32ba6e2ec"
}
}
Raycap overvoltage protection DC type I + II 3 MPPT, MC4
- Type of manufacturer: ProTec Box T1-1100PV-7Y-2MC4
- Art. Nr.: 12892
| Accessory type: | Overvoltage protection |
|---|
Available from stock
Please get in touch with your personal contact person to find out the price of the product. You can find the contact details of your contact person in your customer account.
{
"id": "619e53837e3155c9ba0c3ee75d78ef25",
"item_brand": "",
"item_name": "Raycap overvoltage protection DC type I + II 3 MPPT, MC4",
"item_id": "12892",
"currency": "EUR",
"item_variant": "",
"price": "on_request",
"item_list_id": "fd04973c646a5abc8a2fc71576542e3f",
"item_list_name": "",
"item_category": "Accessories and Electrical",
"item_category2": "Raycap",
"extra": {
"minPurchase": "1",
"shopware_id": "619e53837e3155c9ba0c3ee75d78ef25"
}
}
| Inverter: | SolarEdge StorEdge Dreiphasen-Wechselrichter SE7K |
|---|---|
| Phases: | 3 |
| Solar battery: | BYD Battery-Box Premium LVS 4.0 |
| Net capacity: | 4.0 kWh |
| Battery type: | 48 volt lithium-iron-phosphate |
| Accessoires: | SolarEdge Inline-Energiezähler |
| Package type: | 3-phase, 48 V battery, Solar battery packages |
Available from 17.06.2026
Please get in touch with your personal contact person to find out the price of the product. You can find the contact details of your contact person in your customer account.
{
"id": "626caae019ba5c1b84a88a988f850bb3",
"item_brand": "",
"item_name": "BYD Battery Box Premium LVS 4.0 with SolarEdge StorEdge three-phase inverter SE5K",
"item_id": "7460",
"currency": "EUR",
"item_variant": "",
"price": "on_request",
"item_list_id": "fd04973c646a5abc8a2fc71576542e3f",
"item_list_name": "",
"item_category": "Solar battery packages",
"item_category2": "BYD and SolarEdge",
"extra": {
"minPurchase": "1",
"shopware_id": "626caae019ba5c1b84a88a988f850bb3"
}
}
Solar-Log Sensor Box Professional Plus
- Art. Nr.: 9373
| Energy management systems: | Accessories, Commercial |
|---|---|
| Mounting type: | other |
Available from stock
Please get in touch with your personal contact person to find out the price of the product. You can find the contact details of your contact person in your customer account.
{
"id": "627d4241925d59e8963c22eccd54b86e",
"item_brand": "",
"item_name": "Solar-Log Sensor Box Professional Plus",
"item_id": "9373",
"currency": "EUR",
"item_variant": "",
"price": "on_request",
"item_list_id": "fd04973c646a5abc8a2fc71576542e3f",
"item_list_name": "",
"item_category": "EMS",
"item_category2": "SolarLog",
"extra": {
"minPurchase": "1",
"shopware_id": "627d4241925d59e8963c22eccd54b86e"
}
}
Fronius Symo GEN24 4.0
- Art. Nr.: 10277
| Phases: | 3 |
|---|---|
| Inverter type: | Hybrid inverter, PV inverter |
| MPP-Tracker: | 2 |
| AC power: | 4 kW |
| Warranty: | 10 years |
| Communication: | Ethernet, WLAN, RS485 |
| MPP voltage range: | 80 - 800 Volt |
On request
Please get in touch with your personal contact person to find out the price of the product. You can find the contact details of your contact person in your customer account.
{
"id": "63227e244a70502b9a78b0a301010f5a",
"item_brand": "",
"item_name": "Fronius Symo GEN24 4.0",
"item_id": "10277",
"currency": "EUR",
"item_variant": "",
"price": "on_request",
"item_list_id": "fd04973c646a5abc8a2fc71576542e3f",
"item_list_name": "",
"item_category": "Inverters",
"item_category2": "Fronius",
"extra": {
"minPurchase": "1",
"shopware_id": "63227e244a70502b9a78b0a301010f5a"
}
}








