Englisch
Filter products
–
–
–
–
–
–
–
–
BYD BATTERY BOX PREMIUM LVL 15.4 with SMA SI 6.0H-13
- Art. Nr.: 4816
| Inverter: | SMA Sunny Island 6.0H-13 |
|---|---|
| Solar battery: | BYD Battery-Box Premium LVL 15.4 |
| Net capacity: | 15.36 kWh |
| Battery type: | 48 volt lithium-iron-phosphate |
| Package type: | 1-phase, 48 V battery, Solar battery packages, Solar battery retrofit |
Available from 01.07.2026
Please get in touch with your personal contact person to find out the price of the product. You can find the contact details of your contact person in your customer account.
{
"id": "64422ab51f5d55ebac81bf500e957d98",
"item_brand": "",
"item_name": "BYD BATTERY BOX PREMIUM LVL 15.4 with SMA SI 6.0H-13",
"item_id": "4816",
"currency": "EUR",
"item_variant": "",
"price": "on_request",
"item_list_id": "fd04973c646a5abc8a2fc71576542e3f",
"item_list_name": "",
"item_category": "Solar battery packages",
"item_category2": "BYD and SMA",
"extra": {
"minPurchase": "1",
"shopware_id": "64422ab51f5d55ebac81bf500e957d98"
}
}
Raycap overvoltage protection DC type II 1 MPPT, terminals
- Type of manufacturer: ProTec T2-1100PV-3Y-L-RG-BOX
- Art. Nr.: 5944
| Accessory type: | Overvoltage protection |
|---|
Available from stock
Please get in touch with your personal contact person to find out the price of the product. You can find the contact details of your contact person in your customer account.
{
"id": "6448b386643d5ffca9f2e226787bc653",
"item_brand": "",
"item_name": "Raycap overvoltage protection DC type II 1 MPPT, terminals",
"item_id": "5944",
"currency": "EUR",
"item_variant": "",
"price": "on_request",
"item_list_id": "fd04973c646a5abc8a2fc71576542e3f",
"item_list_name": "",
"item_category": "Accessories and Electrical",
"item_category2": "Raycap",
"extra": {
"minPurchase": "1",
"shopware_id": "6448b386643d5ffca9f2e226787bc653"
}
}
Sungrow SBR096 with Sungrow Hybrid HV SH8.0RT V112
- Art. Nr.: 8278
| Inverter: | Sungrow Hybrid HV SH8.0RT |
|---|---|
| Phases: | 3 |
| Solar battery: | Sungrow SBR096 |
| Net capacity: | 9.6 kWh |
| Battery type: | High volt lithium-iron-phosphate |
| Package type: | 3-phase, High voltage battery, Solar battery packages |
On request
Please get in touch with your personal contact person to find out the price of the product. You can find the contact details of your contact person in your customer account.
{
"id": "650044093e1558849eb11b3ef40a084c",
"item_brand": "",
"item_name": "Sungrow SBR096 with Sungrow Hybrid HV SH8.0RT V112",
"item_id": "8278",
"currency": "EUR",
"item_variant": "",
"price": "on_request",
"item_list_id": "fd04973c646a5abc8a2fc71576542e3f",
"item_list_name": "",
"item_category": "Solar battery packages",
"item_category2": "Sungrow and Sungrow",
"extra": {
"minPurchase": "1",
"shopware_id": "650044093e1558849eb11b3ef40a084c"
}
}
Meteocontrol Si-I-420-T (3 m cable) irradiation sensor
- Type of manufacturer: Si-I-420
- Art. Nr.: 7088
| Energy management systems: | Accessories, Commercial |
|---|---|
| Mounting type: | other |
Available from stock
Please get in touch with your personal contact person to find out the price of the product. You can find the contact details of your contact person in your customer account.
{
"id": "6560292d45b156628d15e4a79ea5ab53",
"item_brand": "",
"item_name": "Meteocontrol Si-I-420-T (3 m cable) irradiation sensor",
"item_id": "7088",
"currency": "EUR",
"item_variant": "",
"price": "on_request",
"item_list_id": "fd04973c646a5abc8a2fc71576542e3f",
"item_list_name": "",
"item_category": "EMS",
"item_category2": "meteocontrol",
"extra": {
"minPurchase": "1",
"shopware_id": "6560292d45b156628d15e4a79ea5ab53"
}
}
Solar cable HELUKABEL Solarflex H1Z2Z2-K 10.0 m² 100m blue
- Type of manufacturer: 713572
- Art. Nr.: 5781
| Accessory type: | DC solar cable |
|---|
Available from stock
Please get in touch with your personal contact person to find out the price of the product. You can find the contact details of your contact person in your customer account.
{
"id": "65aae5247790518892774827d6f0bce9",
"item_brand": "",
"item_name": "Solar cable HELUKABEL Solarflex H1Z2Z2-K 10.0 m² 100m blue",
"item_id": "5781",
"currency": "EUR",
"item_variant": "",
"price": "on_request",
"item_list_id": "fd04973c646a5abc8a2fc71576542e3f",
"item_list_name": "",
"item_category": "Accessories and Electrical",
"item_category2": "Helukabel",
"extra": {
"minPurchase": "1",
"shopware_id": "65aae5247790518892774827d6f0bce9"
}
}
Branch connector MC4 Evo-2 socket
- Type of manufacturer: PV-AZS4-EVO 2-UR
- Art. Nr.: 8937
| Accessory type: | Plugs |
|---|
Available from stock
Please get in touch with your personal contact person to find out the price of the product. You can find the contact details of your contact person in your customer account.
{
"id": "65e9572f2790567e88800eab08f55c5c",
"item_brand": "",
"item_name": "Branch connector MC4 Evo-2 socket",
"item_id": "8937",
"currency": "EUR",
"item_variant": "",
"price": "on_request",
"item_list_id": "fd04973c646a5abc8a2fc71576542e3f",
"item_list_name": "",
"item_category": "Accessories and Electrical",
"item_category2": "Stäubli",
"extra": {
"minPurchase": "1",
"shopware_id": "65e9572f2790567e88800eab08f55c5c"
}
}
SolarEdge Home Package with SE10K-RWB48 and 23 kWh
- Art. Nr.: 7571
| Inverter: | SolareEdge Home Hub-Wechselrichter SE10K-RWB48 |
|---|---|
| Phases: | 3 |
| Solar battery: | SolarEdge Home Batterie-Niedervolt 24,25 kWh |
| Net capacity: | 24.25 kWh |
| Battery type: | 48 volt lithium-iron-phosphate |
| Accessoires: | Energiezähler, Verkabelung |
| Package type: | 3-phase, 48 V battery, Solar battery packages |
Available from stock
Please get in touch with your personal contact person to find out the price of the product. You can find the contact details of your contact person in your customer account.
{
"id": "667f69c854ed540ab3290b30835b07f7",
"item_brand": "",
"item_name": "SolarEdge Home Package with SE10K-RWB48 and 23 kWh",
"item_id": "7571",
"currency": "EUR",
"item_variant": "",
"price": "on_request",
"item_list_id": "fd04973c646a5abc8a2fc71576542e3f",
"item_list_name": "",
"item_category": "Solar battery packages",
"item_category2": "SolarEdge and SolarEdge",
"extra": {
"minPurchase": "1",
"shopware_id": "667f69c854ed540ab3290b30835b07f7"
}
}
Locator for crimping pliers MC4, 4/6/10 mm²
- Type of manufacturer: PV-LOC-MC4 4/6/10
- Art. Nr.: 9091
| Accessory type: | Tools |
|---|
Available from stock
Please get in touch with your personal contact person to find out the price of the product. You can find the contact details of your contact person in your customer account.
{
"id": "66a71c5027d75217afe665d4de608f34",
"item_brand": "",
"item_name": "Locator for crimping pliers MC4, 4/6/10 mm²",
"item_id": "9091",
"currency": "EUR",
"item_variant": "",
"price": "on_request",
"item_list_id": "fd04973c646a5abc8a2fc71576542e3f",
"item_list_name": "",
"item_category": "Accessories and Electrical",
"item_category2": "Stäubli",
"extra": {
"minPurchase": "1",
"shopware_id": "66a71c5027d75217afe665d4de608f34"
}
}
| Inverter: | SolareEdge Home Hub-Wechselrichter SE10K-RWB48 |
|---|---|
| Phases: | 3 |
| Solar battery: | SolarEdge Home Batterie-Niedervolt 24,25 kWh |
| Net capacity: | 24.25 kWh |
| Battery type: | 48 volt lithium-iron-phosphate |
| Accessoires: | Energiezähler, Verkabelung, Ladestation |
| Package type: | 3-phase, 48 V battery, KfW 442 Pakete, Solar battery packages |
Available from stock
Please get in touch with your personal contact person to find out the price of the product. You can find the contact details of your contact person in your customer account.
{
"id": "66eb6b0b48b450b392bc8f97e4253d9a",
"item_brand": "",
"item_name": "SolarEdge Home combined package with charging station, SE10K-RWB48 and 23 kWh",
"item_id": "10805",
"currency": "EUR",
"item_variant": "",
"price": "on_request",
"item_list_id": "fd04973c646a5abc8a2fc71576542e3f",
"item_list_name": "",
"item_category": "Solar battery packages",
"item_category2": "SolarEdge and SolarEdge",
"extra": {
"minPurchase": "1",
"shopware_id": "66eb6b0b48b450b392bc8f97e4253d9a"
}
}
Raycap ProTec ZPN package with T1H-300-3+1-E-F, feed terminal, cable set
- Type of manufacturer: ProTec ZPN T1H-300-3+1-E-F / ProTec ZPN Cable Set / ProAcc ZP-TB
- Art. Nr.: 12689
| Accessory type: | Overvoltage protection |
|---|
Available from stock
Please get in touch with your personal contact person to find out the price of the product. You can find the contact details of your contact person in your customer account.
{
"id": "674ec86620de508b8b65bca6bf327154",
"item_brand": "",
"item_name": "Raycap ProTec ZPN package with T1H-300-3+1-E-F, feed terminal, cable set",
"item_id": "12689",
"currency": "EUR",
"item_variant": "",
"price": "on_request",
"item_list_id": "fd04973c646a5abc8a2fc71576542e3f",
"item_list_name": "",
"item_category": "Accessories and Electrical",
"item_category2": "Raycap",
"extra": {
"minPurchase": "1",
"shopware_id": "674ec86620de508b8b65bca6bf327154"
}
}
Current transducer 200/5 A not calibrated, class 1
- Art. Nr.: 1301
| Accessory type: | Sensors |
|---|
Available from stock
Please get in touch with your personal contact person to find out the price of the product. You can find the contact details of your contact person in your customer account.
{
"id": "679c003c857b5feba3b0ada00d24ad2d",
"item_brand": "",
"item_name": "Current transducer 200/5 A not calibrated, class 1",
"item_id": "1301",
"currency": "EUR",
"item_variant": "",
"price": "on_request",
"item_list_id": "fd04973c646a5abc8a2fc71576542e3f",
"item_list_name": "",
"item_category": "Accessories and Electrical",
"item_category2": "KDK Dornscheidt",
"extra": {
"minPurchase": "1",
"shopware_id": "679c003c857b5feba3b0ada00d24ad2d"
}
}
| Inverter: | GoodWe ET Plus 16A - GW10KN-ET |
|---|---|
| Phases: | 3 |
| Solar battery: | Dyness Tower 2.0 T17 mit 16,85 kWh |
| Net capacity: | 16.8 kWh |
| Battery type: | High volt lithium-iron-phosphate |
| Package type: | 3-phase, High voltage battery, Solar battery packages |
Available from stock
Please get in touch with your personal contact person to find out the price of the product. You can find the contact details of your contact person in your customer account.
{
"id": "67de59b3673e5c1da1cf89fb5875d84a",
"item_brand": "",
"item_name": "Dyness Tower 2.0 T17 with 16.8 kWh with GoodWe ET Plus – GW10K-ET",
"item_id": "12440",
"currency": "EUR",
"item_variant": "",
"price": "on_request",
"item_list_id": "fd04973c646a5abc8a2fc71576542e3f",
"item_list_name": "",
"item_category": "Solar battery packages",
"item_category2": "Dyness and GoodWe",
"extra": {
"minPurchase": "1",
"shopware_id": "67de59b3673e5c1da1cf89fb5875d84a"
}
}








