Combi package SolarEdge Home backup power with charging station, SE8K-RWB48 and 9.2 kWh
Art. Nr.: 10806
Inverter: SolareEdge Home Hub-Wechselrichter SE8K-RWB48
Phases: 3
Solar battery: SolarEdge Home Batterie-Niedervolt 9,7 kWh
Net capacity: 9.7 kWh
Battery type: 48 volt lithium-iron-phosphate
Accessoires: Backup-Interface inkl. Energiezähler, Verkabelung, Ladestation
Package type: 3-phase, 48 V battery, KfW 442 Pakete, Solar battery packages
Prices are only visible to business customers upon successful registration.
Available from stock
Product number: 10806
Available from stock
Product number: 10806
  • Tech tip
Description
The SolarEdge charging station is included in the set for successful sector coupling.
Product advantages:
  • Customized capacity
  • Simple plug & play installation with automatic SetApp configuration
  • Scalable between 4.6 & 23 kWh
  • Complete set
Product features SolarEdge Home low-voltage battery:
  • Weight per battery module: 54.7 kg
  • Communication: RS485 between the modules, CAN bus to inverter
  • Floor mounting with wall mounting (not just a wall bracket!)
  • Cell chemistry: Lithium ions (lithium iron phosphate)
  • IP65
  • Dimensions (W x H x D): 540 x 500 x 240 mm
  • 10 years of warranty
Product features SolarEdge Home Hub three-phase hybrid inverter SE8K:
  • AC rated power: 8 kVA, 3-phase
  • Maximum battery charging/discharging power: 5 kW
  • DC or AC system with SolarEdge inverter
  • PV input: 2 pairs of MC4 inputs
  • Battery connection: 1 pair of M8 cable lugs
  • Communication: Ethernet RJ45
  • Protection category: IP 65
  • Standard warranty: 12 years
  • Dimensions: 907 x 317 x 192 mm (H x W x D)
  • Weight: Gross 40 kg / Net 37 kg
  • Integrated SolarEdge Home network
Product features backup interface:
  • Automatic switching < 3 seconds
  • Backup power for the whole house or selected loads
  • Full three-phase backup power solution (and not just a single-phase emergency power socket)
  • Integrated SolarEdge Home energy meter (export / import)
  • Complete house connections can be fused with up to 3 x 63A (6 – 16mm² connection terminal)
  • 230 V
  • Three-phase current and phase-shift load up to 3 kVA
  • Black start capable
  • Dimensions (H x W x D): 390 x 238 x 147 mm
  • RS485 communication or home network
  • Weight: 5 kg
  • Can be used outdoors: IP65
  • Controls the disconnection of house loads from the grid to backup mode
Product features SolarEdge charging station 22 kW, RFID, MID
  • 11 kW charging power preset (setting via DIP switch during installation up to 22 kW possible)
  • Wi-Fi
  • MID meter
  • Fixed charging cable – 6 meters (type 2)
  • Compact dimensions: 240 x 142 x 643 mm (W x D x H)
  • Weight: 7.80 kg
  • Housing color: white
  • CE certified IP54, IK08
  • 1x RFID card included in scope of delivery
  • Integrated RFID reader
  • Cable holder included
Package components:
  • SolarEdge Home Hub inverter 8 kVA item no.: 7409
  • 1x connecting cable battery inverter item no.: 7419
  • SolarEdge charging station 22 kW, RFID, MID item no: 6899