GoodWe & GoodWe ET 15 G2 - GW15K-ET-20
| Type of manufacturer: | GW15K-ET-20 |
|---|---|
| Manufacturer Art. No.: | EUB0015-03-01P |
| Art. Nr.: | 13817 |
| Pieces per package unit: |
| Phases: | 3 |
| Inverter type: | Asymmetric inverters, Hybrid inverter |
| MPP-Tracker: | 3 |
| AC power: | 15 kW |
| Warranty: | 5 years |
| Communication: | RS485, CAN, WiFi, LAN, Bluetooth |
| MPP voltage range: | 150 - 720 Volt |
Prices are only visible to business customers upon successful registration.
Available from 20.07.2026
Product number:
13817
Available from 20.07.2026
Product number:
13817
Recommended accessories
GoodWe & GoodWe EV Charger HCA G2 11 kW cable 7.5 m
- Art. Nr.: 14143
- GoodWe
Description
The GoodWe GW15K-ET-20 High-Voltage Hybrid Inverter
The ET G2 hybrid inverter is the high-performance solution for maximum energy efficiency in the home. With up to 15 kW of power, intelligent load control and a wide battery voltage range, it adapts flexibly to a wide variety of requirements. It increases Self-consumption, reduces grid consumption and provides a reliable emergency power supply.
The delivery also includes the new GoodWe Cyber Security Dongle Wifi+LAN 2.0.
Product benefits
- Integrated transfer switch for backup power
- Black start capable
- Peak shaving function
- Load control and generator control
- AC overvoltage protection
- Integrated smart meter
- Integrated CTs
- 160% PV oversizing
- Up to 4 inverters in parallel
- AI-controlled AFCI 3.0
Product features GW15K-ET-20
- Grid connection: 3-phase
- AC power: 15 kVA
- 15 kW emergency power output via separate output
- MPP trackers: 3
- String connections per MPPT: 1
- Max. input current per MPPT: 16 A
- Max. short-circuit current per MPPT: 24 A
- Number of battery inputs: 1
- Dimensions: 496×460×221 mm (HxWxD)
- Protection class: IP66
- Weight: 25 kg
- Mounting: Wall bracket
Contents
- 1x GoodWe ET G2 - GW15K-ET-20
- 1x GoodWe Cyber Security Dongle Wi-Fi+LAN 2.0
Matching accessories
KBE solar cable DB+, 4mm², 500m, black
- Type of manufacturer: H1Z2Z2-K 4,0 sw
KBE solar cable DB+, 6mm², 100m, blue
- Type of manufacturer: H1Z2Z2-K 6,0 bl
Stäubli MC4-EVO ready socket 4-6 mm², Da 5.5 – 7.5 mm
- Type of manufacturer: PV-KBT-EVO READY
Stäubli MC4 EVO ready assembly tool / wrench set
- Type of manufacturer: MC4-MS-EVO READY
Stäubli MC4-EVO ready connector 4-6 mm², Da 5.5 – 7.5 mm
- Type of manufacturer: PV-KST-EVO READY
OBO cable duct 40x60 mm, pure white, PU box: 16 pcs. x 2 m = 32.0 m
- Type of manufacturer: WDK40060RW
Cable tie 300 x 3.6 mm, black, UV-resistant