GoodWe & GoodWe GT - GW100K-GT
| Type of manufacturer: | GW100K-GT |
|---|---|
| Manufacturer Art. No.: | GTU100K-11-01P |
| Art. Nr.: | 15075 |
| Pieces per package unit: |
| Phases: | 3 |
| Inverter type: | PV inverter, Project inverter |
| MPP-Tracker: | 8 |
| AC power: | 100 kW |
| Warranty: | 5 years |
| Communication: | RS485, WiFi, Modbus-RTU (SunSpec-kompatibel), LAN, BT |
| MPP voltage range: | 180-1000 Volt |
Prices are only visible to business customers upon successful registration.
- New
Available from 31.08.2026
Product number:
15075
Description
The GoodWe commercial inverter with 100 kW AC power from the GT series
Purchasing a GoodWe warranty extension is now only possible directly via the GoodWe SEMS portal.
With 8 MPPT channels, the GoodWe commercial inverter offers a wide range of module configuration options. On the DC side, the inverter can be oversized by up to 150%. Thanks to its high input current of 42 A per MPPT, it is compatible with modern high-performance modules.
Product benefits
- Integrated AFCI
- PID recovery
- DC switch
- Wide MPPT voltage range from 180–1000 V
- Integrated Type 2 AC surge protection
- Integrated Type 1+2 DC surge protection
- Wall mount and WiFi module included
- Integration into the SEMS portal
Product features GT - GW100K-GT
- Mains connection: 3-phase
- AC power: 100 kVA
- 150% DC oversizing
- MPP trackers: 8, each with 2 string connections
- Max. short-circuit current per MPPT: 52.5 A
- Communication: LAN, RS485, WiFi, BT
- DC connection: MC4 (4–6 mm²)
- AC connection: OT / DT terminal (max. 240 mm²)
- WiFi module included
- Commissioning via app
- Intelligent fan cooling
- Dimensions: 930 x 650 x 300 mm (HxWxD)