GoodWe
-
Manufacturers
-
Packages
- Fronius & BYD
- Fronius & LG Energy Solution
- Fronius Packages
- GoodWe & BYD
- GoodWe & Dyness
- GoodWe & Pylontech
- GoodWe Packages
- Kostal & BYD
- Kostal & Dyness
- Kostal & LG Energy Solution
- Kostal & Pylontech
- RCT Power Packages
- SMA & BYD
- SMA & Pylontech
- SMA Packages
- SolarEdge & BYD
- SolarEdge & LG Energy Solution
- SolarEdge Packages
- Solis & BYD
- Solis & Dyness
- Solis & Pylontech
- Sungrow & BYD
- Sungrow Packages
- VARTA & Kostal
- VARTA & SMA
Filter products
–
GoodWe SMT – GW50KS-MT
- Type of manufacturer: GW50KS-MT
- Art. Nr.: 8311
| Phases: | 3 |
|---|---|
| Inverter type: | PV inverter, Project inverter |
| MPP-Tracker: | 5 |
| AC power: | 50 kW |
| Warranty: | 5 years |
| Communication: | RS485, WiFi |
| MPP voltage range: | 200 - 950 Volt |
Available from stock
Please get in touch with your personal contact person to find out the price of the product. You can find the contact details of your contact person in your customer account.
{
"id": "9c1df552ff195f23819c13d17539f05f",
"item_brand": "",
"item_name": "GoodWe SMT – GW50KS-MT",
"item_id": "8311",
"currency": "EUR",
"item_variant": "",
"price": "on_request",
"item_list_id": "46d3345c70fb522a99db8bac28584f14",
"item_list_name": "",
"item_category": "GoodWe",
"item_category2": "Inverters",
"extra": {
"minPurchase": "1",
"shopware_id": "9c1df552ff195f23819c13d17539f05f"
}
}
GoodWe SMT – GW60KS-MT
- Type of manufacturer: GW60KS-MT
- Art. Nr.: 8314
| Phases: | 3 |
|---|---|
| Inverter type: | PV inverter, Project inverter |
| MPP-Tracker: | 6 |
| AC power: | 60 kW |
| Warranty: | 5 years |
| Communication: | RS485, WiFi |
| MPP voltage range: | 200 - 950 Volt |
Available from stock
Please get in touch with your personal contact person to find out the price of the product. You can find the contact details of your contact person in your customer account.
{
"id": "e4f0c52a9044567ea835524d67b59924",
"item_brand": "",
"item_name": "GoodWe SMT – GW60KS-MT",
"item_id": "8314",
"currency": "EUR",
"item_variant": "",
"price": "on_request",
"item_list_id": "46d3345c70fb522a99db8bac28584f14",
"item_list_name": "",
"item_category": "GoodWe",
"item_category2": "Inverters",
"extra": {
"minPurchase": "1",
"shopware_id": "e4f0c52a9044567ea835524d67b59924"
}
}
GoodWe HT – GW120K-HT
- Type of manufacturer: GW120K-HT
- Art. Nr.: 6276
| Phases: | 3 |
|---|---|
| Inverter type: | Project inverter |
| MPP-Tracker: | 12 |
| AC power: | 120 kW |
| Warranty: | 5 years |
| Communication: | RS485, WiFi |
| MPP voltage range: | 180 - 1000 Volt |
Available from stock
Please get in touch with your personal contact person to find out the price of the product. You can find the contact details of your contact person in your customer account.
{
"id": "c993fb37fd1758f1b24666e9f3b4468c",
"item_brand": "",
"item_name": "GoodWe HT – GW120K-HT ",
"item_id": "6276",
"currency": "EUR",
"item_variant": "",
"price": "on_request",
"item_list_id": "46d3345c70fb522a99db8bac28584f14",
"item_list_name": "",
"item_category": "GoodWe",
"item_category2": "Inverters",
"extra": {
"minPurchase": "1",
"shopware_id": "c993fb37fd1758f1b24666e9f3b4468c"
}
}
GoodWe & GoodWe ES G2 - GW5000-ES-20
- Type of manufacturer: GW5000-ES-20
- Art. Nr.: 8779
| Phases: | 1 |
|---|---|
| Inverter type: | Hybrid inverter |
| MPP-Tracker: | 2 |
| AC power: | 5 kW |
| Warranty: | 5 years |
| Communication: | RS485, WiFi |
| MPP voltage range: | 60 - 550 Volt |
Available from stock
Please get in touch with your personal contact person to find out the price of the product. You can find the contact details of your contact person in your customer account.
{
"id": "1076f068e3195606b4196d4a7078cb26",
"item_brand": "",
"item_name": "GoodWe & GoodWe ES G2 - GW5000-ES-20",
"item_id": "8779",
"currency": "EUR",
"item_variant": "",
"price": "on_request",
"item_list_id": "46d3345c70fb522a99db8bac28584f14",
"item_list_name": "",
"item_category": "GoodWe",
"item_category2": "Inverters",
"extra": {
"minPurchase": "1",
"shopware_id": "1076f068e3195606b4196d4a7078cb26"
}
}
GoodWe & GoodWe ET 80 (incl. DC-SPD I+II, AFCI, Wifi/Lan)
- Type of manufacturer: GW80K-ET-G10
- Art. Nr.: 15284
| Phases: | 3 |
|---|---|
| Inverter type: | Hybrid inverter, Project inverter |
| MPP-Tracker: | 8 |
| AC power: | 80 kW |
| Warranty: | 5 years |
| Communication: | LAN&WIFI&BT&RS485 |
| MPP voltage range: | 300-800 Volt |
Available from 13.07.2026
Please get in touch with your personal contact person to find out the price of the product. You can find the contact details of your contact person in your customer account.
{
"id": "1efdd7670feb57d888de8a257b585710",
"item_brand": "",
"item_name": "GoodWe & GoodWe ET 80 (incl. DC-SPD I+II, AFCI, Wifi/Lan)",
"item_id": "15284",
"currency": "EUR",
"item_variant": "",
"price": "on_request",
"item_list_id": "46d3345c70fb522a99db8bac28584f14",
"item_list_name": "",
"item_category": "GoodWe",
"item_category2": "Inverters",
"extra": {
"minPurchase": "1",
"shopware_id": "1efdd7670feb57d888de8a257b585710"
}
}
GoodWe & GoodWe ESA 6 kW - GW6K-ETA-G20
- Type of manufacturer: GW6K-ETA-G20
- Art. Nr.: 14965
| Phases: | 3 |
|---|---|
| Inverter type: | Hybrid inverter |
| MPP-Tracker: | 3 |
| AC power: | 6 kW |
| Warranty: | 10 years |
| Communication: | WLAN/LAN/BT/RS485 |
| MPP voltage range: | 120-950 Volt |
Available from stock
Please get in touch with your personal contact person to find out the price of the product. You can find the contact details of your contact person in your customer account.
{
"id": "2851bab863705149a10a3888c852aea6",
"item_brand": "",
"item_name": "GoodWe & GoodWe ESA 6 kW - GW6K-ETA-G20",
"item_id": "14965",
"currency": "EUR",
"item_variant": "",
"price": "on_request",
"item_list_id": "46d3345c70fb522a99db8bac28584f14",
"item_list_name": "",
"item_category": "GoodWe",
"item_category2": "Inverters",
"extra": {
"minPurchase": "1",
"shopware_id": "2851bab863705149a10a3888c852aea6"
}
}
GoodWe & GoodWe ESA 15 kW - GW15K-ETA-G20
- Type of manufacturer: GW15K-ETA-G20
- Art. Nr.: 14969
| Phases: | 3 |
|---|---|
| Inverter type: | Hybrid inverter |
| MPP-Tracker: | 4 |
| AC power: | 15 kW |
| Warranty: | 10 years |
| Communication: | WLAN/LAN/BT/RS485 |
| MPP voltage range: | 120-950 Volt |
Available from stock
Please get in touch with your personal contact person to find out the price of the product. You can find the contact details of your contact person in your customer account.
{
"id": "29dde32203445d53b911c9949adb23ac",
"item_brand": "",
"item_name": "GoodWe & GoodWe ESA 15 kW - GW15K-ETA-G20",
"item_id": "14969",
"currency": "EUR",
"item_variant": "",
"price": "on_request",
"item_list_id": "46d3345c70fb522a99db8bac28584f14",
"item_list_name": "",
"item_category": "GoodWe",
"item_category2": "Inverters",
"extra": {
"minPurchase": "1",
"shopware_id": "29dde32203445d53b911c9949adb23ac"
}
}
GoodWe & GoodWe ET 40 (incl. DC-SPD I+II, AFCI, Wifi/Lan)
- Type of manufacturer: GW40K-ET-10 (AFCI+SPDII)
- Art. Nr.: 14176
| Phases: | 3 |
|---|---|
| Inverter type: | Asymmetric inverters, Hybrid inverter, Project inverter |
| MPP-Tracker: | 3 |
| AC power: | 40 kW |
| Warranty: | 5 years |
| Communication: | RS485, WiFi, LAN, CAN |
| MPP voltage range: | 200 - 800 Volt |
Available from 01.06.2026
Please get in touch with your personal contact person to find out the price of the product. You can find the contact details of your contact person in your customer account.
{
"id": "332b1086859d5d00ab975fec9705f67c",
"item_brand": "",
"item_name": "GoodWe & GoodWe ET 40 (incl. DC-SPD I+II, AFCI, Wifi/Lan)",
"item_id": "14176",
"currency": "EUR",
"item_variant": "",
"price": "on_request",
"item_list_id": "46d3345c70fb522a99db8bac28584f14",
"item_list_name": "",
"item_category": "GoodWe",
"item_category2": "Inverters",
"extra": {
"minPurchase": "1",
"shopware_id": "332b1086859d5d00ab975fec9705f67c"
}
}
GoodWe & GoodWe SDT G2 - GW8K-DT
- Type of manufacturer: GW8K-DT, SDT G2
- Art. Nr.: 9254
| Phases: | 3 |
|---|---|
| Inverter type: | PV inverter |
| MPP-Tracker: | 2 |
| AC power: | 8 kW |
| Warranty: | 5 years |
| Communication: | RS485, WiFi |
| MPP voltage range: | 180-850 Volt |
Available from stock
Please get in touch with your personal contact person to find out the price of the product. You can find the contact details of your contact person in your customer account.
{
"id": "34bb8ca5ef905369bdad588f0d1a52e0",
"item_brand": "",
"item_name": "GoodWe & GoodWe SDT G2 - GW8K-DT",
"item_id": "9254",
"currency": "EUR",
"item_variant": "",
"price": "on_request",
"item_list_id": "46d3345c70fb522a99db8bac28584f14",
"item_list_name": "",
"item_category": "GoodWe",
"item_category2": "Inverters",
"extra": {
"minPurchase": "1",
"shopware_id": "34bb8ca5ef905369bdad588f0d1a52e0"
}
}
GoodWe GW1500-XS-30
- Type of manufacturer: GW1500-XS-30-3
- Art. Nr.: 14477
| Phases: | 1 |
|---|---|
| Inverter type: | Asymmetric inverters, PV inverter |
| MPP-Tracker: | 1 |
| AC power: | 1.5 kW |
| Warranty: | 10 years |
| Communication: | WiFi & LAN |
| MPP voltage range: | 40-450 Volt |
Available from 29.06.2026
Please get in touch with your personal contact person to find out the price of the product. You can find the contact details of your contact person in your customer account.
{
"id": "3f3a782a890c51bfa20f3c7d2386d414",
"item_brand": "",
"item_name": "GoodWe GW1500-XS-30",
"item_id": "14477",
"currency": "EUR",
"item_variant": "",
"price": "on_request",
"item_list_id": "46d3345c70fb522a99db8bac28584f14",
"item_list_name": "",
"item_category": "GoodWe",
"item_category2": "Inverters",
"extra": {
"minPurchase": "1",
"shopware_id": "3f3a782a890c51bfa20f3c7d2386d414"
}
}
GoodWe & GoodWe ET 100 (incl. DC-SPD I+II, AFCI, Wifi/Lan)
- Type of manufacturer: GW100K-ET-G10
- Art. Nr.: 14690
| Phases: | 3 |
|---|---|
| Inverter type: | Hybrid inverter, Project inverter |
| MPP-Tracker: | 8 |
| AC power: | 100 kW |
| Warranty: | 5 years |
| Communication: | LAN&WIFI&BT&RS485 |
| MPP voltage range: | 300-800 Volt |
Available from stock
Please get in touch with your personal contact person to find out the price of the product. You can find the contact details of your contact person in your customer account.
{
"id": "409d4abcefed5d58bf3e2d9359a47e57",
"item_brand": "",
"item_name": "GoodWe & GoodWe ET 100 (incl. DC-SPD I+II, AFCI, Wifi/Lan)",
"item_id": "14690",
"currency": "EUR",
"item_variant": "",
"price": "on_request",
"item_list_id": "46d3345c70fb522a99db8bac28584f14",
"item_list_name": "",
"item_category": "GoodWe",
"item_category2": "Inverters",
"extra": {
"minPurchase": "1",
"shopware_id": "409d4abcefed5d58bf3e2d9359a47e57"
}
}
GoodWe & GoodWe ESA 12 kW - GW12K-ETA-G20
- Type of manufacturer: GW12K-ETA-G20
- Art. Nr.: 14968
| Phases: | 3 |
|---|---|
| Inverter type: | Hybrid inverter |
| MPP-Tracker: | 4 |
| AC power: | 12 kW |
| Warranty: | 10 years |
| Communication: | WLAN/LAN/BT/RS485 |
| MPP voltage range: | 120-950 Volt |
Available from 05.06.2026
Please get in touch with your personal contact person to find out the price of the product. You can find the contact details of your contact person in your customer account.
{
"id": "41cef1d474b152d685f595fc460fc1ad",
"item_brand": "",
"item_name": "GoodWe & GoodWe ESA 12 kW - GW12K-ETA-G20",
"item_id": "14968",
"currency": "EUR",
"item_variant": "",
"price": "on_request",
"item_list_id": "46d3345c70fb522a99db8bac28584f14",
"item_list_name": "",
"item_category": "GoodWe",
"item_category2": "Inverters",
"extra": {
"minPurchase": "1",
"shopware_id": "41cef1d474b152d685f595fc460fc1ad"
}
}








