Solar battery packages
Filter products
SolarEdge StorEdge Paket with SE5K-RWS and 4.6 kWh
- Art. Nr.: 8736
| Inverter: | SolarEdge StorEdge Dreiphasen-Wechselrichter SE5K-RWS48BEN4 |
|---|---|
| Phases: | 3 |
| Solar battery: | SolarEdge Home Batterie-Niedervolt 4,6 kWh |
| Net capacity: | 4.6 kWh |
| Battery type: | 48 volt lithium-iron-phosphate |
| Accessoires: | Energiezähler, Verkabelung |
| Package type: | 3-phase, 48 V battery, Solar battery packages |
On request
Please get in touch with your personal contact person to find out the price of the product. You can find the contact details of your contact person in your customer account.
{
"id": "1b745f1975065258a2228b1164d103ed",
"item_brand": "",
"item_name": "SolarEdge StorEdge Paket with SE5K-RWS and 4.6 kWh",
"item_id": "8736",
"currency": "EUR",
"item_variant": "",
"price": "on_request",
"item_list_id": "9f9d4b917108545c8ae108f2259d13ad",
"item_list_name": "",
"item_category": "Solar battery packages",
"item_category2": "SolarEdge and SolarEdge",
"extra": {
"minPurchase": "1",
"shopware_id": "1b745f1975065258a2228b1164d103ed"
}
}
BYD Battery-Box Premium HVM 11.0 with SMA Hybrid STP 10.0 SE
- Art. Nr.: 7242
| Inverter: | SMA Hybrid STP 10.0 SE |
|---|---|
| Phases: | 3 |
| Solar battery: | BYD Battery-Box Premium HVM 11.0 |
| Net capacity: | 11.04 kWh |
| Battery type: | High volt lithium-iron-phosphate |
| Package type: | 3-phase, High voltage battery, Solar battery packages |
Available from 18.05.2026
Please get in touch with your personal contact person to find out the price of the product. You can find the contact details of your contact person in your customer account.
{
"id": "1b76af9b1646513896b8782320dc2381",
"item_brand": "",
"item_name": "BYD Battery-Box Premium HVM 11.0 with SMA Hybrid STP 10.0 SE",
"item_id": "7242",
"currency": "EUR",
"item_variant": "",
"price": "on_request",
"item_list_id": "9f9d4b917108545c8ae108f2259d13ad",
"item_list_name": "",
"item_category": "Solar battery packages",
"item_category2": "BYD and SMA",
"extra": {
"minPurchase": "1",
"shopware_id": "1b76af9b1646513896b8782320dc2381"
}
}
Kostal Plenticore plus 7.0 G2 and VARTA.wall 10 kWh
- Art. Nr.: 12913
| Inverter: | Kostal Plenticore plus 7.0 G2 |
|---|---|
| Phases: | 3 |
| Solar battery: | VARTA.wall 10 kWh |
| Battery type: | High volt lithium |
| Package type: | 3-phase, High voltage battery |
Available from stock
Please get in touch with your personal contact person to find out the price of the product. You can find the contact details of your contact person in your customer account.
{
"id": "1bd3b61bbcc355f089fb7a36b10f7b88",
"item_brand": "",
"item_name": "Kostal Plenticore plus 7.0 G2 and VARTA.wall 10 kWh",
"item_id": "12913",
"currency": "EUR",
"item_variant": "",
"price": "on_request",
"item_list_id": "9f9d4b917108545c8ae108f2259d13ad",
"item_list_name": "",
"item_category": "Solar battery packages",
"item_category2": "VARTA and Kostal",
"extra": {
"minPurchase": "1",
"shopware_id": "1bd3b61bbcc355f089fb7a36b10f7b88"
}
}
| Inverter: | GoodWe ET Plus 16A - GW10KN-ET |
|---|---|
| Phases: | 3 |
| Solar battery: | Dyness Tower 2.0 T10 mit 10,1 kWh |
| Net capacity: | 10.1 kWh |
| Battery type: | High volt lithium-iron-phosphate |
| Package type: | 3-phase, High voltage battery, Solar battery packages |
Available from stock
Please get in touch with your personal contact person to find out the price of the product. You can find the contact details of your contact person in your customer account.
{
"id": "1ce692381e155158b0b3cb9c77289070",
"item_brand": "",
"item_name": "Dyness Tower 2.0 T10 with 10.1 kWh with GoodWe ET Plus 16A – GW10KN-ET",
"item_id": "12435",
"currency": "EUR",
"item_variant": "",
"price": "on_request",
"item_list_id": "9f9d4b917108545c8ae108f2259d13ad",
"item_list_name": "",
"item_category": "Solar battery packages",
"item_category2": "Dyness and GoodWe",
"extra": {
"minPurchase": "1",
"shopware_id": "1ce692381e155158b0b3cb9c77289070"
}
}
BYD Battery-Box Premium HVS 7.7 with SMA Hybrid STP 8.0 SE
- Art. Nr.: 7229
| Inverter: | SMA Hybrid STP 8.0 SE |
|---|---|
| Phases: | 3 |
| Solar battery: | BYD Battery-Box Premium HVS 7.7 |
| Net capacity: | 7.68 kWh |
| Battery type: | High volt lithium-iron-phosphate |
| Package type: | 3-phase, High voltage battery, Solar battery packages |
On request
Please get in touch with your personal contact person to find out the price of the product. You can find the contact details of your contact person in your customer account.
{
"id": "1f92a355a1015491aec09b8524879dfd",
"item_brand": "",
"item_name": "BYD Battery-Box Premium HVS 7.7 with SMA Hybrid STP 8.0 SE",
"item_id": "7229",
"currency": "EUR",
"item_variant": "",
"price": "on_request",
"item_list_id": "9f9d4b917108545c8ae108f2259d13ad",
"item_list_name": "",
"item_category": "Solar battery packages",
"item_category2": "BYD and SMA",
"extra": {
"minPurchase": "1",
"shopware_id": "1f92a355a1015491aec09b8524879dfd"
}
}
| Inverter: | GW25K-ET |
|---|---|
| Phases: | 3 |
| Solar battery: | BYD Battery-Box Premium HVM 22.1 |
| Net capacity: | 22.08 kWh |
| Battery type: | High volt lithium-iron-phosphate |
| Package type: | 3-phase, High voltage battery, Solar battery packages |
On request
Please get in touch with your personal contact person to find out the price of the product. You can find the contact details of your contact person in your customer account.
{
"id": "20fc26ccd3485439ae8f4dade8769d8d",
"item_brand": "",
"item_name": "BYD Battery Box Premium HVS 22.1 with GoodWe ET 25 – GW25K-ET",
"item_id": "8893",
"currency": "EUR",
"item_variant": "",
"price": "on_request",
"item_list_id": "9f9d4b917108545c8ae108f2259d13ad",
"item_list_name": "",
"item_category": "Solar battery packages",
"item_category2": "BYD and GoodWe",
"extra": {
"minPurchase": "1",
"shopware_id": "20fc26ccd3485439ae8f4dade8769d8d"
}
}
SolarEdge StorEdge Paket with SE5K-RWS and 9.2 kWh
- Art. Nr.: 8738
| Inverter: | SolarEdge StorEdge Dreiphasen-Wechselrichter SE5K-RWS48BEN4 |
|---|---|
| Phases: | 3 |
| Solar battery: | SolarEdge Home Low Voltage Battery 9.2 kWh |
| Net capacity: | 9.2 kWh |
| Battery type: | 48 volt lithium-iron-phosphate |
| Accessoires: | Energiezähler, Verkabelung |
| Package type: | 3-phase, 48 V battery, Solar battery packages |
On request
Please get in touch with your personal contact person to find out the price of the product. You can find the contact details of your contact person in your customer account.
{
"id": "2208e09db6b8536481b2e06c485d74b2",
"item_brand": "",
"item_name": "SolarEdge StorEdge Paket with SE5K-RWS and 9.2 kWh",
"item_id": "8738",
"currency": "EUR",
"item_variant": "",
"price": "on_request",
"item_list_id": "9f9d4b917108545c8ae108f2259d13ad",
"item_list_name": "",
"item_category": "Solar battery packages",
"item_category2": "SolarEdge and SolarEdge",
"extra": {
"minPurchase": "1",
"shopware_id": "2208e09db6b8536481b2e06c485d74b2"
}
}
SolarEdge & SolarEdge Single Kit 10 kW with 4.85 kWh
- Art. Nr.: 12859
| Inverter: | SolarEdge Home Hub-Wechselrichter SE10K-RWB48 |
|---|---|
| Solar battery: | SolarEdge Home Batterie-Niedervolt 4,85 kWh |
| Net capacity: | 4.85 kWh |
| Battery type: | 48 volt lithium-iron-phosphate |
| Accessoires: | SolarEdge Optimierer S440-1GM4MRM 490 Watt |
| Package type: | 3-phase, 48 V battery, Solar battery packages |
Available from stock
Please get in touch with your personal contact person to find out the price of the product. You can find the contact details of your contact person in your customer account.
{
"id": "22c10c4e58a1523db17e586673aae7de",
"item_brand": "",
"item_name": "SolarEdge & SolarEdge Single Kit 10 kW with 4.85 kWh",
"item_id": "12859",
"currency": "EUR",
"item_variant": "",
"price": "on_request",
"item_list_id": "9f9d4b917108545c8ae108f2259d13ad",
"item_list_name": "",
"item_category": "Solar battery packages",
"item_category2": "SolarEdge and SolarEdge",
"extra": {
"minPurchase": "1",
"shopware_id": "22c10c4e58a1523db17e586673aae7de"
}
}
RCT Power Battery DT 19.2 & 2 x RCT Power Storage DC 10.0
- Art. Nr.: 12557
| Inverter: | 2 x RCT Power Storage DC 10.0 |
|---|---|
| Phases: | 3 |
| Solar battery: | RCT Power Battery DT 19.2 |
| Net capacity: | 17.2 kWh |
| Battery type: | High volt lithium |
| Accessoires: | 10 Jahre |
| Package type: | 3-phase, High voltage battery |
Available from stock
Please get in touch with your personal contact person to find out the price of the product. You can find the contact details of your contact person in your customer account.
{
"id": "230a877e2f045a6692984fc38f19ca61",
"item_brand": "",
"item_name": "RCT Power Battery DT 19.2 & 2 x RCT Power Storage DC 10.0",
"item_id": "12557",
"currency": "EUR",
"item_variant": "",
"price": "on_request",
"item_list_id": "9f9d4b917108545c8ae108f2259d13ad",
"item_list_name": "",
"item_category": "Solar battery packages",
"item_category2": "RCT Power and RCT Power",
"extra": {
"minPurchase": "1",
"shopware_id": "230a877e2f045a6692984fc38f19ca61"
}
}
Pylontech Force H2 14.2 kWh with Sunways Hybrid STH-10KTL-HT
- Art. Nr.: 7304
| Inverter: | Sunways Hybrid STH-10KTL-HT |
|---|---|
| Phases: | 3 |
| Solar battery: | Pylontech Force H2 14,2 kWh |
| Net capacity: | 12.87 kWh |
| Battery type: | High volt lithium |
| Package type: | 3-phase, High voltage battery, Solar battery packages |
On request
Please get in touch with your personal contact person to find out the price of the product. You can find the contact details of your contact person in your customer account.
{
"id": "2427309682df56f8abe95655cc8caf2b",
"item_brand": "",
"item_name": "Pylontech Force H2 14.2 kWh with Sunways Hybrid STH-10KTL-HT",
"item_id": "7304",
"currency": "EUR",
"item_variant": "",
"price": "on_request",
"item_list_id": "9f9d4b917108545c8ae108f2259d13ad",
"item_list_name": "",
"item_category": "Solar battery packages",
"item_category2": "Pylontech and Sunways ",
"extra": {
"minPurchase": "1",
"shopware_id": "2427309682df56f8abe95655cc8caf2b"
}
}
Kostal Plenticore plus G3 L 15-20 kW and VARTA.wall 15 kWh
- Art. Nr.: 12919
| Inverter: | Kostal Plenticore plus G3 L 15-20 kW |
|---|---|
| Phases: | 3 |
| Solar battery: | VARTA.wall 20 kWh |
| Battery type: | High volt lithium |
| Package type: | 3-phase, High voltage battery |
Available from 21.05.2026
Please get in touch with your personal contact person to find out the price of the product. You can find the contact details of your contact person in your customer account.
{
"id": "255077ea25d95123a8b2404184f09e6e",
"item_brand": "",
"item_name": "Kostal Plenticore plus G3 L 15-20 kW and VARTA.wall 15 kWh",
"item_id": "12919",
"currency": "EUR",
"item_variant": "",
"price": "on_request",
"item_list_id": "9f9d4b917108545c8ae108f2259d13ad",
"item_list_name": "",
"item_category": "Solar battery packages",
"item_category2": "VARTA and Kostal",
"extra": {
"minPurchase": "1",
"shopware_id": "255077ea25d95123a8b2404184f09e6e"
}
}
| Inverter: | Kostal Plenticore plus 7.0 G2 |
|---|---|
| Phases: | 3 |
| Solar battery: | Dyness T10 2.0 Batterie 10,12 kWh |
| Net capacity: | 10.12 kWh |
| Battery type: | High volt lithium-iron-phosphate |
| Package type: | 3-phase, High voltage battery, Solar battery packages |
Available from stock
Please get in touch with your personal contact person to find out the price of the product. You can find the contact details of your contact person in your customer account.
{
"id": "27d0a7c02ea55c9a8ec122d86307130b",
"item_brand": "",
"item_name": "Dyness Tower 2.0 T10 with 10.1 kWh and Kostal Plenticore Plus 7.0 G2",
"item_id": "12351",
"currency": "EUR",
"item_variant": "",
"price": "on_request",
"item_list_id": "9f9d4b917108545c8ae108f2259d13ad",
"item_list_name": "",
"item_category": "Solar battery packages",
"item_category2": "Dyness and Kostal",
"extra": {
"minPurchase": "1",
"shopware_id": "27d0a7c02ea55c9a8ec122d86307130b"
}
}








