Glass-glass modules
Trina 460 TSM-NEG9R.25 Vertex S+
- Type of manufacturer: TSM-460-NEG9R.25
- Art. Nr.: 15011
| Power: | 460 Watt |
|---|---|
| Efficiency: | 23 % |
| Construction type: | Double-Glass |
| Warranty: | 15/30 years |
| Dimensions: | 1762 × 1134 × 30 mm |
| Backsheet: | Black |
| Frame color: | Black |
| Technology: | TOPCon |
| Connector: | MC4 |
| Snow load: | 5400 Pa |
| Wind load: | 4000 Pa |
| Hail resistance: | HW3 |
| Solar panel type: | Full black modules, Glass-glass solar panels, TOPCon modules |
Available from 06.07.2026
Please get in touch with your personal contact person to find out the price of the product. You can find the contact details of your contact person in your customer account.
{
"id": "d25cbafb29015893bd27ccd22186dc37",
"item_brand": "",
"item_name": "Trina 460 TSM-NEG9R.25 Vertex S+",
"item_id": "15011",
"currency": "EUR",
"item_variant": "",
"price": "on_request",
"item_list_id": "",
"item_list_name": "",
"item_category": "Trina",
"item_category2": "Solar panels",
"extra": {
"minPurchase": "1",
"shopware_id": "d25cbafb29015893bd27ccd22186dc37"
}
}
Solar Fabrik 480W S4 BC Black
- Type of manufacturer: Solar Fabrik 480 W S4 BC Black
- Art. Nr.: 15056
| Power: | 480 Watt |
|---|---|
| Efficiency: | 23.5 % |
| Construction type: | Double-Glass-Bifacial |
| Warranty: | 30/30 years |
| Dimensions: | 1800 x 1134 x 30 mm |
| Backsheet: | Transparent |
| Frame color: | Black |
| Technology: | xBC |
| Connector: | MC4 |
| Snow load: | 5400 Pa |
| Hail resistance: | HW4 |
| Solar panel type: | Back contact modules, BiFacial, Full black modules, Glass-glass solar panels, High performance solar panels, Transparent modules |
Available from 22.06.2026
Please get in touch with your personal contact person to find out the price of the product. You can find the contact details of your contact person in your customer account.
{
"id": "d34c7e098c265f3f85da023130867e1f",
"item_brand": "",
"item_name": "Solar Fabrik 480W S4 BC Black",
"item_id": "15056",
"currency": "EUR",
"item_variant": "",
"price": "on_request",
"item_list_id": "",
"item_list_name": "",
"item_category": "Solar panels",
"item_category2": "Solar Fabrik",
"extra": {
"minPurchase": "1",
"shopware_id": "d34c7e098c265f3f85da023130867e1f"
}
}
Solar Fabrik 480W S4 BC Full Black
- Type of manufacturer: Solar Fabrik 480 W S4 BC Full Black
- Art. Nr.: 15019
| Power: | 480 Watt |
|---|---|
| Efficiency: | 23.5 % |
| Construction type: | Double-Glass-Bifacial |
| Warranty: | 30/30 years |
| Dimensions: | 1800 x 1134 x 30 mm |
| Backsheet: | Black |
| Frame color: | Black |
| Technology: | xBC |
| Connector: | MC4 |
| Snow load: | 5400 Pa |
| Hail resistance: | HW4 |
| Solar panel type: | Back contact modules, BiFacial, Full black modules, Glass-glass solar panels, High performance solar panels |
On request
Please get in touch with your personal contact person to find out the price of the product. You can find the contact details of your contact person in your customer account.
{
"id": "d3ffa605abbe5a82bb2efda259b2f3a3",
"item_brand": "",
"item_name": "Solar Fabrik 480W S4 BC Full Black",
"item_id": "15019",
"currency": "EUR",
"item_variant": "",
"price": "on_request",
"item_list_id": "",
"item_list_name": "",
"item_category": "Solar panels",
"item_category2": "Solar Fabrik",
"extra": {
"minPurchase": "1",
"shopware_id": "d3ffa605abbe5a82bb2efda259b2f3a3"
}
}
Trina 460 TSM-NEG9R.28 Vertex S+ double glazing
- Type of manufacturer: TSM-460-NEG9R.28
- Art. Nr.: 14066
| Power: | 460 Watt |
|---|---|
| Efficiency: | 23.00 % |
| Construction type: | Double-Glass |
| Warranty: | 25/30 years |
| Dimensions: | 1762 x 1134 x 30 mm |
| Backsheet: | White |
| Frame color: | Black |
| Technology: | TOPCon |
| Connector: | MC4 |
| Snow load: | 5400 Pa |
| Wind load: | 4000 Pa |
| Hail resistance: | HW3 |
| Solar panel type: | Glass-glass solar panels, High performance solar panels, TOPCon modules |
Available from stock
Please get in touch with your personal contact person to find out the price of the product. You can find the contact details of your contact person in your customer account.
{
"id": "dc2bab5c63165e9c9fed491a73b25f0b",
"item_brand": "",
"item_name": "Trina 460 TSM-NEG9R.28 Vertex S+ double glazing",
"item_id": "14066",
"currency": "EUR",
"item_variant": "",
"price": "on_request",
"item_list_id": "",
"item_list_name": "",
"item_category": "Trina",
"item_category2": "Solar panels",
"extra": {
"minPurchase": "1",
"shopware_id": "dc2bab5c63165e9c9fed491a73b25f0b"
}
}
Aiko Neostar 3S+ AIKO-A480-MCE54Db
- Type of manufacturer: AIKO-A480-MCE54Db
- Art. Nr.: 14354
| Power: | 480 Watt |
|---|---|
| Efficiency: | 24 % |
| Construction type: | Double-Glass-Bifacial |
| Warranty: | 30/30 years |
| Dimensions: | 1762 x 1134 x 30 mm |
| Backsheet: | Black |
| Frame color: | Black |
| Technology: | xBC |
| Connector: | MC4 |
| Snow load: | 5400 Pa |
| Wind load: | 2400 Pa |
| Hail resistance: | HW2 |
| Solar panel type: | Back contact modules, BiFacial, Full black modules, Glass-glass solar panels, High performance solar panels |
Available from 21.07.2026
Please get in touch with your personal contact person to find out the price of the product. You can find the contact details of your contact person in your customer account.
{
"id": "e8b02474567454a0b689ba9ba288a21a",
"item_brand": "",
"item_name": "Aiko Neostar 3S+ AIKO-A480-MCE54Db",
"item_id": "14354",
"currency": "EUR",
"item_variant": "",
"price": "on_request",
"item_list_id": "",
"item_list_name": "",
"item_category": "Solar panels",
"item_category2": "AIKO Solar",
"extra": {
"minPurchase": "1",
"shopware_id": "e8b02474567454a0b689ba9ba288a21a"
}
}
Trina 470 TSM-NEG9R.28 Vertex S+
- Type of manufacturer: TSM-470-NEG9R.28
- Art. Nr.: 14882
| Power: | 470 Watt |
|---|---|
| Efficiency: | 23.50 % |
| Construction type: | Double-Glass |
| Warranty: | 25/30 years |
| Dimensions: | 1762 x 1134 x 30 mm |
| Backsheet: | White |
| Frame color: | Black |
| Technology: | TOPCon |
| Connector: | MC4 |
| Snow load: | 5400 Pa |
| Wind load: | 4000 Pa |
| Hail resistance: | HW3 |
| Solar panel type: | Glass-glass solar panels, High performance solar panels, TOPCon modules |
Available from stock
Please get in touch with your personal contact person to find out the price of the product. You can find the contact details of your contact person in your customer account.
{
"id": "ed0ece6724005775bf963c5bfc946141",
"item_brand": "",
"item_name": "Trina 470 TSM-NEG9R.28 Vertex S+",
"item_id": "14882",
"currency": "EUR",
"item_variant": "",
"price": "on_request",
"item_list_id": "",
"item_list_name": "",
"item_category": "Trina",
"item_category2": "Solar panels",
"extra": {
"minPurchase": "1",
"shopware_id": "ed0ece6724005775bf963c5bfc946141"
}
}
Solar Fabrik 420W S4 Chroma Orange
- Type of manufacturer: Solar Fabrik 420W S4 Chroma Orange
- Art. Nr.: 15753
| Power: | 420 Watt |
|---|---|
| Efficiency: | 21.02 % |
| Construction type: | Double-Glass-Bifacial |
| Warranty: | 30/30 years |
| Dimensions: | 1762 x 1134 x 30 mm |
| Backsheet: | White |
| Frame color: | Silver |
| Technology: | TOPCon |
| Connector: | MC4 |
| Snow load: | 5400 Pa |
| Solar panel type: | Glass-glass solar panels, TOPCon modules |
Available from 06.07.2026
Please get in touch with your personal contact person to find out the price of the product. You can find the contact details of your contact person in your customer account.
{
"id": "ee0eb367467856e2b5a65ce8a5ee5f83",
"item_brand": "",
"item_name": "Solar Fabrik 420W S4 Chroma Orange",
"item_id": "15753",
"currency": "EUR",
"item_variant": "",
"price": "on_request",
"item_list_id": "",
"item_list_name": "",
"item_category": "Solar panels",
"item_category2": "Solar Fabrik",
"extra": {
"minPurchase": "1",
"shopware_id": "ee0eb367467856e2b5a65ce8a5ee5f83"
}
}
Jolywood 460 W bifacial glass/glass, black
- Type of manufacturer: Niwa Black R2 460W
- Art. Nr.: 14806
| Power: | 460 Watt |
|---|---|
| Efficiency: | 23 % |
| Construction type: | Double-Glass |
| Warranty: | 25/30 years |
| Dimensions: | 1762 x 1134 x 30 mm |
| Backsheet: | Transparent |
| Frame color: | Black |
| Technology: | TOPCon |
| Connector: | MC4 |
| Snow load: | 5400 Pa |
| Wind load: | 2400 Pa |
| Hail resistance: | HW3 |
| Solar panel type: | BiFacial, Glass-glass solar panels, TOPCon modules, Transparent modules |
Available from 03.06.2026
Please get in touch with your personal contact person to find out the price of the product. You can find the contact details of your contact person in your customer account.
{
"id": "f7c4b65fcb8b5e6a9c8adf8c8eb7d502",
"item_brand": "",
"item_name": "Jolywood 460 W bifacial glass/glass, black",
"item_id": "14806",
"currency": "EUR",
"item_variant": "",
"price": "on_request",
"item_list_id": "",
"item_list_name": "",
"item_category": "Solar panels",
"item_category2": "Jolywood",
"extra": {
"minPurchase": "1",
"shopware_id": "f7c4b65fcb8b5e6a9c8adf8c8eb7d502"
}
}
Aiko Stellar 3N+ AIKO-A670-MDE72Dw
- Type of manufacturer: AIKO-A670-MDE72Dw
- Art. Nr.: 15610
| Power: | 670 Watt |
|---|---|
| Efficiency: | 24.8 % |
| Construction type: | Double-Glass-Bifacial |
| Warranty: | 15/30 years |
| Dimensions: | 2382 × 1134 × 30 mm |
| Backsheet: | White |
| Frame color: | Silver |
| Technology: | xBC |
| Connector: | MC4 compatible |
| Snow load: | 5400 |
| Wind load: | 2400 |
| Solar panel type: | Back contact modules, BiFacial, Glass-glass solar panels, High performance solar panels, Solar park modules |
Available from 17.08.2026
Please get in touch with your personal contact person to find out the price of the product. You can find the contact details of your contact person in your customer account.
{
"id": "faa68a2b9c5f5ba2afd0355b15e04cb4",
"item_brand": "",
"item_name": "Aiko Stellar 3N+ AIKO-A670-MDE72Dw",
"item_id": "15610",
"currency": "EUR",
"item_variant": "",
"price": "on_request",
"item_list_id": "",
"item_list_name": "",
"item_category": "Solar panels",
"item_category2": "AIKO Solar",
"extra": {
"minPurchase": "720",
"shopware_id": "faa68a2b9c5f5ba2afd0355b15e04cb4"
}
}
Trina 450 TSM-NEG9R.25 Vertex S+ double glass, Full Black
- Type of manufacturer: TSM-450-NEG9R.25
- Art. Nr.: 13153
| Power: | 450 Watt |
|---|---|
| Efficiency: | 22.50 % |
| Construction type: | Double-Glass |
| Warranty: | 25/30 years |
| Dimensions: | 1762 × 1134 × 30 mm |
| Backsheet: | Black |
| Frame color: | Black |
| Technology: | TOPCon |
| Connector: | MC4 |
| Snow load: | 5400 Pa |
| Wind load: | 4000 Pa |
| Hail resistance: | HW3 |
| Solar panel type: | Full black modules, Glass-glass solar panels, TOPCon modules |
Available from 15.06.2026
Please get in touch with your personal contact person to find out the price of the product. You can find the contact details of your contact person in your customer account.
{
"id": "fb28d427e0ea537385864a959c493312",
"item_brand": "",
"item_name": "Trina 450 TSM-NEG9R.25 Vertex S+ double glass, Full Black",
"item_id": "13153",
"currency": "EUR",
"item_variant": "",
"price": "on_request",
"item_list_id": "",
"item_list_name": "",
"item_category": "Trina",
"item_category2": "Solar panels",
"extra": {
"minPurchase": "1",
"shopware_id": "fb28d427e0ea537385864a959c493312"
}
}

Capture the power of the sun: Solar modules on the roof of the house produce their own electricity. The most important thing is to make the right choice. Solar modules come in different power classes. You can also choose between poly- or monocrystalline and silver or black modules. We also offer modules with integrated power optimizers, e.g. the SolarEdge ones. Efficiency, low-light performance, snow and wind load characteristics as well as power temperature coefficients differ depending on the module manufacturer. You can find a great overview in our current solar module catalogue.








