Bifacial modules
Solar Fabrik 475W S4 BC Full Black
- Type of manufacturer: Solar Fabrik 475 W S4 BC Full Black
- Art. Nr.: 13869
| Power: | 475 Watt |
|---|---|
| Efficiency: | 23.3 % |
| Construction type: | Double-Glass-Bifacial |
| Warranty: | 30/30 years |
| Dimensions: | 1800 x 1134 x 30 mm |
| Backsheet: | Black |
| Frame color: | Black |
| Technology: | xBC |
| Connector: | MC4 |
| Snow load: | 5400 Pa |
| Hail resistance: | HW4 |
| Solar panel type: | Back contact modules, BiFacial, Full black modules, Glass-glass solar panels, High performance solar panels |
On request
Please get in touch with your personal contact person to find out the price of the product. You can find the contact details of your contact person in your customer account.
{
"id": "68b8633c8f0f50858947da96ca89d1a5",
"item_brand": "",
"item_name": "Solar Fabrik 475W S4 BC Full Black",
"item_id": "13869",
"currency": "EUR",
"item_variant": "",
"price": "on_request",
"item_list_id": "",
"item_list_name": "",
"item_category": "Solar Fabrik",
"item_category2": "Solar panels",
"extra": {
"minPurchase": "1",
"shopware_id": "68b8633c8f0f50858947da96ca89d1a5"
}
}
Aiko Neostar 3P+ AIKO-A490-MCE54Dw
- Type of manufacturer: AIKO-A490-MCE54Dw
- Art. Nr.: 14812
| Power: | 490 Watt |
|---|---|
| Efficiency: | 24.5 % |
| Construction type: | Double-Glass-Bifacial |
| Warranty: | 15/30 years |
| Dimensions: | 1762 x 1134 x 30 mm |
| Backsheet: | White |
| Frame color: | Black |
| Technology: | xBC |
| Connector: | MC4 |
| Snow load: | 5400 Pa |
| Wind load: | 2400 Pa |
| Hail resistance: | HW3 |
| Solar panel type: | Back contact modules, BiFacial, Glass-glass solar panels, High performance solar panels |
Available from 02.06.2026
Please get in touch with your personal contact person to find out the price of the product. You can find the contact details of your contact person in your customer account.
{
"id": "7fb2fd3cd33c5bd484243829cf781b19",
"item_brand": "",
"item_name": "Aiko Neostar 3P+ AIKO-A490-MCE54Dw",
"item_id": "14812",
"currency": "EUR",
"item_variant": "",
"price": "on_request",
"item_list_id": "",
"item_list_name": "",
"item_category": "Solar panels",
"item_category2": "AIKO Solar",
"extra": {
"minPurchase": "1",
"shopware_id": "7fb2fd3cd33c5bd484243829cf781b19"
}
}
Longi Hi-MO X10LR7-54HVD-485M
- Type of manufacturer: LR7-54HVD-485M
- Art. Nr.: 14382
| Power: | 485 Watt |
|---|---|
| Efficiency: | 23.8 % |
| Construction type: | Double-Glass-Bifacial |
| Warranty: | 15/30 years |
| Dimensions: | 1800 x 1134 x 30 |
| Backsheet: | White |
| Frame color: | Black |
| Technology: | xBC |
| Connector: | MC4 |
| Snow load: | 5400 Pa |
| Wind load: | 2400 Pa |
| Hail resistance: | HW2 |
| Solar panel type: | Back contact modules, BiFacial, Glass-glass solar panels, High performance solar panels |
Available from stock
Please get in touch with your personal contact person to find out the price of the product. You can find the contact details of your contact person in your customer account.
{
"id": "b1a507d313c0520ca831bfb1ba8def09",
"item_brand": "",
"item_name": "Longi Hi-MO X10LR7-54HVD-485M",
"item_id": "14382",
"currency": "EUR",
"item_variant": "",
"price": "on_request",
"item_list_id": "",
"item_list_name": "",
"item_category": "Solar panels",
"item_category2": "Longi",
"extra": {
"minPurchase": "1",
"shopware_id": "b1a507d313c0520ca831bfb1ba8def09"
}
}
Solar Fabrik 460 W S4 Trend White
- Type of manufacturer: Solar Fabrik 460 W S4 Trend White Glas/Glas
- Art. Nr.: 15012
| Power: | 460 Watt |
|---|---|
| Efficiency: | 23.20 % |
| Construction type: | Double-Glass-Bifacial |
| Warranty: | 30/30 years |
| Dimensions: | 1762 x 1134 x 30 mm |
| Backsheet: | White |
| Frame color: | Black |
| Technology: | TOPCon |
| Connector: | MC4 |
| Snow load: | 5400 Pa |
| Hail resistance: | HW4 |
| Solar panel type: | BiFacial, Glass-glass solar panels, TOPCon modules |
Available from 21.05.2026
Please get in touch with your personal contact person to find out the price of the product. You can find the contact details of your contact person in your customer account.
{
"id": "c453057ba1d35b7fac863a9203fa8dc3",
"item_brand": "",
"item_name": "Solar Fabrik 460 W S4 Trend White",
"item_id": "15012",
"currency": "EUR",
"item_variant": "",
"price": "on_request",
"item_list_id": "",
"item_list_name": "",
"item_category": "Solar Fabrik",
"item_category2": "Solar panels",
"extra": {
"minPurchase": "1",
"shopware_id": "c453057ba1d35b7fac863a9203fa8dc3"
}
}
Solar Fabrik 480W S4 BC Black
- Type of manufacturer: Solar Fabrik 480 W S4 BC Black
- Art. Nr.: 15056
| Power: | 480 Watt |
|---|---|
| Efficiency: | 23.5 % |
| Construction type: | Double-Glass-Bifacial |
| Warranty: | 30/30 years |
| Dimensions: | 1800 x 1134 x 30 mm |
| Backsheet: | Transparent |
| Frame color: | Black |
| Technology: | xBC |
| Connector: | MC4 |
| Snow load: | 5400 Pa |
| Hail resistance: | HW4 |
| Solar panel type: | Back contact modules, BiFacial, Full black modules, Glass-glass solar panels, High performance solar panels, Transparent modules |
Available from 01.06.2026
Please get in touch with your personal contact person to find out the price of the product. You can find the contact details of your contact person in your customer account.
{
"id": "d34c7e098c265f3f85da023130867e1f",
"item_brand": "",
"item_name": "Solar Fabrik 480W S4 BC Black",
"item_id": "15056",
"currency": "EUR",
"item_variant": "",
"price": "on_request",
"item_list_id": "",
"item_list_name": "",
"item_category": "Solar Fabrik",
"item_category2": "Solar panels",
"extra": {
"minPurchase": "1",
"shopware_id": "d34c7e098c265f3f85da023130867e1f"
}
}
Aiko Neostar 3S+ AIKO-A480-MCE54Db
- Type of manufacturer: AIKO-A480-MCE54Db
- Art. Nr.: 14354
| Power: | 480 Watt |
|---|---|
| Efficiency: | 24 % |
| Construction type: | Double-Glass-Bifacial |
| Warranty: | 30/30 years |
| Dimensions: | 1762 x 1134 x 30 mm |
| Backsheet: | Black |
| Frame color: | Black |
| Technology: | xBC |
| Connector: | MC4 |
| Snow load: | 5400 Pa |
| Wind load: | 2400 Pa |
| Hail resistance: | HW2 |
| Solar panel type: | Back contact modules, BiFacial, Full black modules, Glass-glass solar panels, High performance solar panels |
Available from 23.07.2026
Please get in touch with your personal contact person to find out the price of the product. You can find the contact details of your contact person in your customer account.
{
"id": "e8b02474567454a0b689ba9ba288a21a",
"item_brand": "",
"item_name": "Aiko Neostar 3S+ AIKO-A480-MCE54Db",
"item_id": "14354",
"currency": "EUR",
"item_variant": "",
"price": "on_request",
"item_list_id": "",
"item_list_name": "",
"item_category": "Solar panels",
"item_category2": "AIKO Solar",
"extra": {
"minPurchase": "1",
"shopware_id": "e8b02474567454a0b689ba9ba288a21a"
}
}
Jolywood 460 W bifacial glass/glass, black
- Type of manufacturer: Niwa Black R2 460W
- Art. Nr.: 14806
| Power: | 460 Watt |
|---|---|
| Efficiency: | 23 % |
| Construction type: | Double-Glass |
| Warranty: | 25/30 years |
| Dimensions: | 1762 x 1134 x 30 mm |
| Backsheet: | Transparent |
| Frame color: | Black |
| Technology: | TOPCon |
| Connector: | MC4 |
| Snow load: | 5400 Pa |
| Wind load: | 2400 Pa |
| Hail resistance: | HW3 |
| Solar panel type: | BiFacial, Glass-glass solar panels, TOPCon modules, Transparent modules |
Available from 06.07.2026
Please get in touch with your personal contact person to find out the price of the product. You can find the contact details of your contact person in your customer account.
{
"id": "f7c4b65fcb8b5e6a9c8adf8c8eb7d502",
"item_brand": "",
"item_name": "Jolywood 460 W bifacial glass/glass, black",
"item_id": "14806",
"currency": "EUR",
"item_variant": "",
"price": "on_request",
"item_list_id": "",
"item_list_name": "",
"item_category": "Solar panels",
"item_category2": "Jolywood",
"extra": {
"minPurchase": "1",
"shopware_id": "f7c4b65fcb8b5e6a9c8adf8c8eb7d502"
}
}

Capture the power of the sun: Solar modules on the roof of the house produce their own electricity. The most important thing is to make the right choice. Solar modules come in different power classes. You can also choose between poly- or monocrystalline and silver or black modules. We also offer modules with integrated power optimizers, e.g. the SolarEdge ones. Efficiency, low-light performance, snow and wind load characteristics as well as power temperature coefficients differ depending on the module manufacturer. You can find a great overview in our current solar module catalogue.








