Englisch
Filter products
–
–
–
–
–
–
–
–
Solar-Log Pro 380 CT for transducer measurement
- Art. Nr.: 2813
| Energy management systems: | Accessories, Commercial |
|---|---|
| Mounting type: | DIN rail |
Available from stock
Please get in touch with your personal contact person to find out the price of the product. You can find the contact details of your contact person in your customer account.
{
"id": "3aee73a340985aef905efc34840bf1e8",
"item_brand": "",
"item_name": "Solar-Log Pro 380 CT for transducer measurement",
"item_id": "2813",
"currency": "EUR",
"item_variant": "",
"price": "on_request",
"item_list_id": "fd04973c646a5abc8a2fc71576542e3f",
"item_list_name": "",
"item_category": "EMS",
"item_category2": "SolarLog",
"extra": {
"minPurchase": "1",
"shopware_id": "3aee73a340985aef905efc34840bf1e8"
}
}
SMA Sunny Tripower 4.0
- Type of manufacturer: STP4.0-3AV-40
- Art. Nr.: 3658
| Phases: | 3 |
|---|---|
| Inverter type: | PV inverter |
| MPP-Tracker: | 2 |
| AC power: | 4 kW |
| Warranty: | 10 years |
| Communication: | Speedwire / WebConnect / WLAN / RS485 Tigo |
| MPP voltage range: | 175 - 800 Volt |
Available from stock
Please get in touch with your personal contact person to find out the price of the product. You can find the contact details of your contact person in your customer account.
{
"id": "3b00992e2626513692fb6b1ee980cced",
"item_brand": "",
"item_name": "SMA Sunny Tripower 4.0",
"item_id": "3658",
"currency": "EUR",
"item_variant": "",
"price": "on_request",
"item_list_id": "fd04973c646a5abc8a2fc71576542e3f",
"item_list_name": "",
"item_category": "SMA",
"item_category2": "Inverters",
"extra": {
"minPurchase": "1",
"shopware_id": "3b00992e2626513692fb6b1ee980cced"
}
}
Fronius Symo GEN24 3.0 Plus (hybrid inverter)
- Type of manufacturer: 4,210,150,002
- Art. Nr.: 6017
| Phases: | 3 |
|---|---|
| Inverter type: | Hybrid inverter |
| MPP-Tracker: | 2 |
| AC power: | 3 kW |
| Warranty: | 10 years |
| Communication: | Ethernet, WLAN, RS485 |
| MPP voltage range: | 80 - 800 Volt |
Available from stock
Please get in touch with your personal contact person to find out the price of the product. You can find the contact details of your contact person in your customer account.
{
"id": "3b106df223a351879acb68d7b0bd44dc",
"item_brand": "",
"item_name": "Fronius Symo GEN24 3.0 Plus (hybrid inverter)",
"item_id": "6017",
"currency": "EUR",
"item_variant": "",
"price": "on_request",
"item_list_id": "fd04973c646a5abc8a2fc71576542e3f",
"item_list_name": "",
"item_category": "Inverters",
"item_category2": "Fronius",
"extra": {
"minPurchase": "1",
"shopware_id": "3b106df223a351879acb68d7b0bd44dc"
}
}
BYD BATTERY-BOX PREMIUM HVS 10.2 with SMA SBS 2.5
- Art. Nr.: 4781
| Inverter: | SMA Sunny Boy Storage 2.5 |
|---|---|
| Phases: | 1 |
| Solar battery: | BYD Battery-Box Premium HVS 10.2 |
| Net capacity: | 10.24 kWh |
| Battery type: | High volt lithium-iron-phosphate |
| Package type: | 1-phase, High voltage battery, Solar battery packages, Solar battery retrofit |
On request
Please get in touch with your personal contact person to find out the price of the product. You can find the contact details of your contact person in your customer account.
{
"id": "3b11a77eac205dcf98036bbee2dc2268",
"item_brand": "",
"item_name": "BYD BATTERY-BOX PREMIUM HVS 10.2 with SMA SBS 2.5",
"item_id": "4781",
"currency": "EUR",
"item_variant": "",
"price": "on_request",
"item_list_id": "fd04973c646a5abc8a2fc71576542e3f",
"item_list_name": "",
"item_category": "Solar battery packages",
"item_category2": "BYD and SMA",
"extra": {
"minPurchase": "1",
"shopware_id": "3b11a77eac205dcf98036bbee2dc2268"
}
}
Stäubli MC4-EVO 2 Y-splitter 1,500 V, 53 A, 2 x socket, 1 x plug
- Type of manufacturer: PV-K/SPL-Y-6-15/15-15ESS/EP-0050
- Art. Nr.: 8993
| Accessory type: | Plugs |
|---|
Available from stock
Please get in touch with your personal contact person to find out the price of the product. You can find the contact details of your contact person in your customer account.
{
"id": "3ba689564a33555a83854d90aa9d7501",
"item_brand": "",
"item_name": "Stäubli MC4-EVO 2 Y-splitter 1,500 V, 53 A, 2 x socket, 1 x plug",
"item_id": "8993",
"currency": "EUR",
"item_variant": "",
"price": "on_request",
"item_list_id": "fd04973c646a5abc8a2fc71576542e3f",
"item_list_name": "",
"item_category": "Stäubli",
"item_category2": "Accessories and Electrical",
"extra": {
"minPurchase": "1",
"shopware_id": "3ba689564a33555a83854d90aa9d7501"
}
}
Kostal Plenticore plus G3 M 8.5-12.5 kW and VARTA.wall 15 kWh
- Art. Nr.: 12918
| Inverter: | Kostal Plenticore plus G3 M 8.5-12.5 kW |
|---|---|
| Phases: | 3 |
| Solar battery: | VARTA.wall 15 kWh |
| Battery type: | High volt lithium |
| Package type: | 3-phase, High voltage battery |
Available from 12.06.2026
Please get in touch with your personal contact person to find out the price of the product. You can find the contact details of your contact person in your customer account.
{
"id": "3bf69fb4d2d85fe6aab90e8e3ccfaf38",
"item_brand": "",
"item_name": "Kostal Plenticore plus G3 M 8.5-12.5 kW and VARTA.wall 15 kWh",
"item_id": "12918",
"currency": "EUR",
"item_variant": "",
"price": "on_request",
"item_list_id": "fd04973c646a5abc8a2fc71576542e3f",
"item_list_name": "",
"item_category": "Solar battery packages",
"item_category2": "VARTA and Kostal",
"extra": {
"minPurchase": "1",
"shopware_id": "3bf69fb4d2d85fe6aab90e8e3ccfaf38"
}
}
SolarEdge SE5K-EN4
- Type of manufacturer: SE5K-RW0TEBEN4
- Art. Nr.: 6783
| Phases: | 3 |
|---|---|
| Inverter type: | PV inverter |
| AC power: | 5 kW |
| Warranty: | 12 years |
Available from stock
Please get in touch with your personal contact person to find out the price of the product. You can find the contact details of your contact person in your customer account.
{
"id": "3c405b8f1b5c566e943584245d1a4b42",
"item_brand": "",
"item_name": "SolarEdge SE5K-EN4",
"item_id": "6783",
"currency": "EUR",
"item_variant": "",
"price": "on_request",
"item_list_id": "fd04973c646a5abc8a2fc71576542e3f",
"item_list_name": "",
"item_category": "Inverters",
"item_category2": "SolarEdge",
"extra": {
"minPurchase": "1",
"shopware_id": "3c405b8f1b5c566e943584245d1a4b42"
}
}
| Inverter: | Fronius Symo GEN24 10.0 Plus |
|---|---|
| Phases: | 3 |
| Solar battery: | BYD Battery-Box Premium HVS 10.2 |
| Net capacity: | 10.24 kWh |
| Battery type: | High volt lithium-iron-phosphate |
| Package type: | 3-phase, High voltage battery, Solar battery packages |
On request
Please get in touch with your personal contact person to find out the price of the product. You can find the contact details of your contact person in your customer account.
{
"id": "3c8c3f53822858b4ab589b9ea807e915",
"item_brand": "",
"item_name": "BYD Battery Box Premium HVS 10.2 high-volt with Fronius Symo Gen24 10.0 Plus",
"item_id": "4998",
"currency": "EUR",
"item_variant": "",
"price": "on_request",
"item_list_id": "fd04973c646a5abc8a2fc71576542e3f",
"item_list_name": "",
"item_category": "Solar battery packages",
"item_category2": "BYD and Fronius",
"extra": {
"minPurchase": "1",
"shopware_id": "3c8c3f53822858b4ab589b9ea807e915"
}
}
SolarEdge Home Package with SE8K-RWB48 and 4.6 kWh
- Art. Nr.: 7561
| Inverter: | SolareEdge Home Hub-Wechselrichter SE8K-RWB48 |
|---|---|
| Phases: | 3 |
| Solar battery: | SolarEdge Home Batterie-Niedervolt 4,85 kWh |
| Net capacity: | 4.6 kWh |
| Battery type: | 48 volt lithium-iron-phosphate |
| Accessoires: | Energiezähler, Verkabelung |
| Package type: | 3-phase, 48 V battery, Solar battery packages |
Available from stock
Please get in touch with your personal contact person to find out the price of the product. You can find the contact details of your contact person in your customer account.
{
"id": "3cb86447e5dc539384c7289da8874b07",
"item_brand": "",
"item_name": "SolarEdge Home Package with SE8K-RWB48 and 4.6 kWh",
"item_id": "7561",
"currency": "EUR",
"item_variant": "",
"price": "on_request",
"item_list_id": "fd04973c646a5abc8a2fc71576542e3f",
"item_list_name": "",
"item_category": "Solar battery packages",
"item_category2": "SolarEdge and SolarEdge",
"extra": {
"minPurchase": "1",
"shopware_id": "3cb86447e5dc539384c7289da8874b07"
}
}
SolarEdge StorEdge Paket with SE5K-RWS and 13.8 kWh
- Art. Nr.: 8739
| Inverter: | SolarEdge StorEdge Dreiphasen-Wechselrichter SE5K-RWS48BEN4 |
|---|---|
| Phases: | 3 |
| Solar battery: | SolarEdge Home Batterie-Niedervolt 13,8 kWh |
| Net capacity: | 13.8 kWh |
| Battery type: | 48 volt lithium-iron-phosphate |
| Accessoires: | Energiezähler, Verkabelung |
| Package type: | 3-phase, 48 V battery, Solar battery packages |
On request
Please get in touch with your personal contact person to find out the price of the product. You can find the contact details of your contact person in your customer account.
{
"id": "3cbaed4406955425814430dcdaaec340",
"item_brand": "",
"item_name": "SolarEdge StorEdge Paket with SE5K-RWS and 13.8 kWh",
"item_id": "8739",
"currency": "EUR",
"item_variant": "",
"price": "on_request",
"item_list_id": "fd04973c646a5abc8a2fc71576542e3f",
"item_list_name": "",
"item_category": "Solar battery packages",
"item_category2": "SolarEdge and SolarEdge",
"extra": {
"minPurchase": "1",
"shopware_id": "3cbaed4406955425814430dcdaaec340"
}
}
meteocontrol Remote Power Control license 200 kWp blueLog XC
- Art. Nr.: 6138
| Energy management systems: | Commercial, License |
|---|---|
| Mounting type: | other |
Available from 04.05.2026
Please get in touch with your personal contact person to find out the price of the product. You can find the contact details of your contact person in your customer account.
{
"id": "3cd29e1ce7695dd8816898f9dbe142d5",
"item_brand": "",
"item_name": "meteocontrol Remote Power Control license 200 kWp blueLog XC",
"item_id": "6138",
"currency": "EUR",
"item_variant": "",
"price": "on_request",
"item_list_id": "fd04973c646a5abc8a2fc71576542e3f",
"item_list_name": "",
"item_category": "EMS",
"item_category2": "meteocontrol",
"extra": {
"minPurchase": "1",
"shopware_id": "3cd29e1ce7695dd8816898f9dbe142d5"
}
}
SolarEdge StorEdge Single Phase Inverter SE3680H-BEO4
- Type of manufacturer: SE3680H-RWS00BEO4
- Art. Nr.: 8137
| Phases: | 1 |
|---|---|
| Inverter type: | Hybrid inverter |
| AC power: | 3.68 kW |
| Warranty: | 12 years |
| Communication: | Ethernet, RS485, ZigBee, WLAN, Mobilfunk |
Available from stock
Please get in touch with your personal contact person to find out the price of the product. You can find the contact details of your contact person in your customer account.
{
"id": "3cd9f12a6a565f02bcc72e6489f5532c",
"item_brand": "",
"item_name": "SolarEdge StorEdge Single Phase Inverter SE3680H-BEO4",
"item_id": "8137",
"currency": "EUR",
"item_variant": "",
"price": "on_request",
"item_list_id": "fd04973c646a5abc8a2fc71576542e3f",
"item_list_name": "",
"item_category": "Inverters",
"item_category2": "SolarEdge",
"extra": {
"minPurchase": "1",
"shopware_id": "3cd9f12a6a565f02bcc72e6489f5532c"
}
}








