Englisch
Filter products
–
–
–
–
–
–
–
–
Cable tie 290 x 4.8 mm, black, UV-resistant
- Art. Nr.: 6420
| Accessory type: | Mounting accessories |
|---|
Available from 05.06.2026
Please get in touch with your personal contact person to find out the price of the product. You can find the contact details of your contact person in your customer account.
{
"id": "32cf47d6475c50819103e0063cb60d0c",
"item_brand": "",
"item_name": "Cable tie 290 x 4.8 mm, black, UV-resistant",
"item_id": "6420",
"currency": "EUR",
"item_variant": "",
"price": "on_request",
"item_list_id": "fd04973c646a5abc8a2fc71576542e3f",
"item_list_name": "",
"item_category": "HIS",
"item_category2": "Accessories and Electrical",
"extra": {
"minPurchase": "100",
"shopware_id": "32cf47d6475c50819103e0063cb60d0c"
}
}
| Inverter: | Solis S6 3P-Hybrid - 6 kW |
|---|---|
| Phases: | 3 |
| Solar battery: | BYD Battery-Box Premium HVS 10.2 |
| Net capacity: | 10.24 kWh |
| Battery type: | High volt lithium-iron-phosphate |
| Package type: | 3-phase, High voltage battery, Solar battery packages |
On request
Please get in touch with your personal contact person to find out the price of the product. You can find the contact details of your contact person in your customer account.
{
"id": "333e5ecf6bb35e53bf7b107a16fab879",
"item_brand": "",
"item_name": "BYD Battery-Box Premium HVS 10.2 mit Solis S6 3P-Hybrid – 6 kW",
"item_id": "8405",
"currency": "EUR",
"item_variant": "",
"price": "on_request",
"item_list_id": "fd04973c646a5abc8a2fc71576542e3f",
"item_list_name": "",
"item_category": "BYD and Solis",
"item_category2": "Solar battery packages",
"extra": {
"minPurchase": "1",
"shopware_id": "333e5ecf6bb35e53bf7b107a16fab879"
}
}
Crimp insert MC4-EVO 2, 2.5/4/6 mm²
- Type of manufacturer: PV-ES-CZM 41100
- Art. Nr.: 9071
| Accessory type: | Tools |
|---|
Available from stock
Please get in touch with your personal contact person to find out the price of the product. You can find the contact details of your contact person in your customer account.
{
"id": "33b8a2cbed285a19be2070477fb45e37",
"item_brand": "",
"item_name": "Crimp insert MC4-EVO 2, 2.5/4/6 mm²",
"item_id": "9071",
"currency": "EUR",
"item_variant": "",
"price": "on_request",
"item_list_id": "fd04973c646a5abc8a2fc71576542e3f",
"item_list_name": "",
"item_category": "Accessories and Electrical",
"item_category2": "Stäubli",
"extra": {
"minPurchase": "1",
"shopware_id": "33b8a2cbed285a19be2070477fb45e37"
}
}
| Inverter: | Fronius Symo GEN24 10.0 Plus |
|---|---|
| Phases: | 3 |
| Solar battery: | BYD Battery-Box Premium HVM 11.0 |
| Net capacity: | 11.04 kWh |
| Battery type: | High volt lithium-iron-phosphate |
| Package type: | 3-phase, High voltage battery, Solar battery packages, Solar battery retrofit |
Available from 31.08.2026
Please get in touch with your personal contact person to find out the price of the product. You can find the contact details of your contact person in your customer account.
{
"id": "33c1d37499fc54f2b0fc7e374487ae75",
"item_brand": "",
"item_name": "BYD Battery Box Premium HVM 11.0 high-volt with Fronius Symo Gen24 10.0 Plus",
"item_id": "5001",
"currency": "EUR",
"item_variant": "",
"price": "on_request",
"item_list_id": "fd04973c646a5abc8a2fc71576542e3f",
"item_list_name": "",
"item_category": "Solar battery packages",
"item_category2": "BYD and Fronius",
"extra": {
"minPurchase": "1",
"shopware_id": "33c1d37499fc54f2b0fc7e374487ae75"
}
}
| Inverter: | SolareEdge Home Hub-Wechselrichter SE8K-RWB48 |
|---|---|
| Phases: | 3 |
| Solar battery: | SolarEdge Home Batterie-Niedervolt 9,7 kWh |
| Net capacity: | 9.7 kWh |
| Battery type: | 48 volt lithium-iron-phosphate |
| Accessoires: | Energiezähler, Verkabelung, Ladestation |
| Package type: | 3-phase, 48 V battery, KfW 442 Pakete, Solar battery packages |
Available from stock
Please get in touch with your personal contact person to find out the price of the product. You can find the contact details of your contact person in your customer account.
{
"id": "341ef7f0ebb95d45b8b563414ebed27d",
"item_brand": "",
"item_name": "SolarEdge Home combined package with charging station, SE8K-RWB48 and 9.2 kWh",
"item_id": "10798",
"currency": "EUR",
"item_variant": "",
"price": "on_request",
"item_list_id": "fd04973c646a5abc8a2fc71576542e3f",
"item_list_name": "",
"item_category": "Solar battery packages",
"item_category2": "SolarEdge and SolarEdge",
"extra": {
"minPurchase": "1",
"shopware_id": "341ef7f0ebb95d45b8b563414ebed27d"
}
}
Pylontech Force H2 10.65 kWh with Solis S6 3P-Hybrid – 8 kW
- Art. Nr.: 11567
| Inverter: | Solis S6 3P-Hybrid - 8 kW |
|---|---|
| Phases: | 3 |
| Solar battery: | Pylontech Force H2 10.65 kWh |
| Net capacity: | 10.12 kWh |
| Battery type: | High volt lithium-iron-phosphate |
| Package type: | 3-phase, High voltage battery, Solar battery packages, Solar battery retrofit |
On request
Please get in touch with your personal contact person to find out the price of the product. You can find the contact details of your contact person in your customer account.
{
"id": "3427ab2c67345d5184ebe3985ba45941",
"item_brand": "",
"item_name": "Pylontech Force H2 10.65 kWh with Solis S6 3P-Hybrid – 8 kW",
"item_id": "11567",
"currency": "EUR",
"item_variant": "",
"price": "on_request",
"item_list_id": "fd04973c646a5abc8a2fc71576542e3f",
"item_list_name": "",
"item_category": "Solar battery packages",
"item_category2": "Pylontech and Solis",
"extra": {
"minPurchase": "1",
"shopware_id": "3427ab2c67345d5184ebe3985ba45941"
}
}
| Inverter: | Kostal Plenticore G3M |
|---|---|
| Phases: | 3 |
| Solar battery: | BYD Battery-Box Premium HVM 11.0 |
| Net capacity: | 11.04 kWh |
| Battery type: | High volt lithium-iron-phosphate |
| Package type: | 3-phase, High voltage battery, Solar battery packages |
Available from 31.08.2026
Please get in touch with your personal contact person to find out the price of the product. You can find the contact details of your contact person in your customer account.
{
"id": "345af6879501561fb8dd9ce146e0efa0",
"item_brand": "",
"item_name": "BYD High-Voltage Battery-Box Premium HVM 11.0 with Kostal Plenticore G3M",
"item_id": "12292",
"currency": "EUR",
"item_variant": "",
"price": "on_request",
"item_list_id": "fd04973c646a5abc8a2fc71576542e3f",
"item_list_name": "",
"item_category": "Solar battery packages",
"item_category2": "BYD and Kostal",
"extra": {
"minPurchase": "1",
"shopware_id": "345af6879501561fb8dd9ce146e0efa0"
}
}
enwitec fire protection circuit breaker for 8 MPP
- Type of manufacturer: Santon-1000-8x2R-T50-X-PES-1.0
- Art. Nr.: 7552
| Accessory type: | Firefighter breaker |
|---|
Available from stock
Please get in touch with your personal contact person to find out the price of the product. You can find the contact details of your contact person in your customer account.
{
"id": "3463b22503b955d3a297ec96200b9317",
"item_brand": "",
"item_name": "enwitec fire protection circuit breaker for 8 MPP",
"item_id": "7552",
"currency": "EUR",
"item_variant": "",
"price": "on_request",
"item_list_id": "fd04973c646a5abc8a2fc71576542e3f",
"item_list_name": "",
"item_category": "Accessories and Electrical",
"item_category2": "Enwitec",
"extra": {
"minPurchase": "1",
"shopware_id": "3463b22503b955d3a297ec96200b9317"
}
}
Meteocontrol blueLog XC-3000 data logger park, < 3000kWp
- Art. Nr.: 4316
| Energy management systems: | Commercial |
|---|---|
| Mounting type: | DIN rail |
Available from 05.06.2026
Please get in touch with your personal contact person to find out the price of the product. You can find the contact details of your contact person in your customer account.
{
"id": "34a15f63efa55be69b52ff40c91bb437",
"item_brand": "",
"item_name": "Meteocontrol blueLog XC-3000 data logger park, < 3000kWp",
"item_id": "4316",
"currency": "EUR",
"item_variant": "",
"price": "on_request",
"item_list_id": "fd04973c646a5abc8a2fc71576542e3f",
"item_list_name": "",
"item_category": "EMS",
"item_category2": "meteocontrol",
"extra": {
"minPurchase": "1",
"shopware_id": "34a15f63efa55be69b52ff40c91bb437"
}
}
| Inverter: | SolarEdge StorEdge Dreiphasen-Wechselrichter SE10K |
|---|---|
| Phases: | 3 |
| Solar battery: | BYD Battery-Box Premium LVS 12.0 |
| Net capacity: | 12.0 kWh |
| Battery type: | 48 volt lithium-iron-phosphate |
| Accessoires: | SolarEdge Inline-Energiezähler |
| Package type: | 3-phase, 48 V battery, Solar battery packages, Solar battery retrofit |
Available from stock
Please get in touch with your personal contact person to find out the price of the product. You can find the contact details of your contact person in your customer account.
{
"id": "34c15c03a268545ca5e4a7024552c0ea",
"item_brand": "",
"item_name": "BYD Battery-Box Premium LVS 12.0 with SolarEdge StorEdge three phase inverter SE10K",
"item_id": "7469",
"currency": "EUR",
"item_variant": "",
"price": "on_request",
"item_list_id": "fd04973c646a5abc8a2fc71576542e3f",
"item_list_name": "",
"item_category": "Solar battery packages",
"item_category2": "BYD and SolarEdge",
"extra": {
"minPurchase": "1",
"shopware_id": "34c15c03a268545ca5e4a7024552c0ea"
}
}
Stäubli cap, plug side, MC 4/ MC 4-EVO 2, 7.2 mm
- Type of manufacturer: PV-SVK4
- Art. Nr.: 9029
| Accessory type: | Plugs |
|---|
Available from stock
Please get in touch with your personal contact person to find out the price of the product. You can find the contact details of your contact person in your customer account.
{
"id": "35617fbbc8295b1ea4999b9dd68026e8",
"item_brand": "",
"item_name": "Stäubli cap, plug side, MC 4/ MC 4-EVO 2, 7.2 mm",
"item_id": "9029",
"currency": "EUR",
"item_variant": "",
"price": "on_request",
"item_list_id": "fd04973c646a5abc8a2fc71576542e3f",
"item_list_name": "",
"item_category": "Accessories and Electrical",
"item_category2": "Stäubli",
"extra": {
"minPurchase": "1",
"shopware_id": "35617fbbc8295b1ea4999b9dd68026e8"
}
}
BYD LVS connector kit 70mm2
- Art. Nr.: 5860
| Accessory type: | Plugs |
|---|
Available from stock
Please get in touch with your personal contact person to find out the price of the product. You can find the contact details of your contact person in your customer account.
{
"id": "3583079b3b13546daab480dea592c69f",
"item_brand": "",
"item_name": "BYD LVS connector kit 70mm2",
"item_id": "5860",
"currency": "EUR",
"item_variant": "",
"price": "on_request",
"item_list_id": "fd04973c646a5abc8a2fc71576542e3f",
"item_list_name": "",
"item_category": "Accessories and Electrical",
"item_category2": "BYD",
"extra": {
"minPurchase": "1",
"shopware_id": "3583079b3b13546daab480dea592c69f"
}
}








