Englisch
Filter products
–
–
–
–
–
–
–
–
Fronius Verto 15.0
- Type of manufacturer: Fronius Verto 15.0 AC/DC ÜSS Typ 1+2
- Art. Nr.: 14170
| Phases: | 3 |
|---|---|
| Inverter type: | PV inverter |
| MPP-Tracker: | 3 |
| AC power: | 15 kW |
| Warranty: | 2 years |
| Communication: | WLAN, Ethernet, RS485, DI, DO |
| MPP voltage range: | 150 - 870 Volt |
Available from 26.05.2026
Please get in touch with your personal contact person to find out the price of the product. You can find the contact details of your contact person in your customer account.
{
"id": "463719c5034a5481b5031a66f1a0f992",
"item_brand": "",
"item_name": "Fronius Verto 15.0",
"item_id": "14170",
"currency": "EUR",
"item_variant": "",
"price": "on_request",
"item_list_id": "fd04973c646a5abc8a2fc71576542e3f",
"item_list_name": "",
"item_category": "Fronius",
"item_category2": "Inverters",
"extra": {
"minPurchase": "1",
"shopware_id": "463719c5034a5481b5031a66f1a0f992"
}
}
Enwitec switching device Fronius Symo Hybrid / Gen24, including Smart Meter, AT
- Type of manufacturer: 3PH_FRO_BBD3P_20KW_3PH_1.0
- Art. Nr.: 5813
| Accessory type: | Emergency power |
|---|
On request
Please get in touch with your personal contact person to find out the price of the product. You can find the contact details of your contact person in your customer account.
{
"id": "465e56e6385a5fc28c37c1fec80c8c41",
"item_brand": "",
"item_name": "Enwitec switching device Fronius Symo Hybrid / Gen24, including Smart Meter, AT",
"item_id": "5813",
"currency": "EUR",
"item_variant": "",
"price": "on_request",
"item_list_id": "fd04973c646a5abc8a2fc71576542e3f",
"item_list_name": "",
"item_category": "Special offers",
"item_category2": "Accessories and Electrical",
"item_category3": "Enwitec",
"extra": {
"minPurchase": "1",
"shopware_id": "465e56e6385a5fc28c37c1fec80c8c41"
}
}
SMA Hybrid Sunny Tripower 5.0 Smart Energy
- Type of manufacturer: STP5.0-3SE-40
- Art. Nr.: 7179
| Phases: | 3 |
|---|---|
| Inverter type: | Hybrid inverter |
| MPP-Tracker: | 2 |
| AC power: | 5 kW |
| Warranty: | 10 years |
| Communication: | WLAN, Ethernet |
| MPP voltage range: | 180-800 Volt |
Available from stock
Please get in touch with your personal contact person to find out the price of the product. You can find the contact details of your contact person in your customer account.
{
"id": "466459edaa7e5be3bd2e27eb7cd30d72",
"item_brand": "",
"item_name": "SMA Hybrid Sunny Tripower 5.0 Smart Energy",
"item_id": "7179",
"currency": "EUR",
"item_variant": "",
"price": "on_request",
"item_list_id": "fd04973c646a5abc8a2fc71576542e3f",
"item_list_name": "",
"item_category": "Inverters",
"item_category2": "SMA",
"extra": {
"minPurchase": "1",
"shopware_id": "466459edaa7e5be3bd2e27eb7cd30d72"
}
}
Enwitec Bat Breaker BIG 250A, 3xINV / 3xBAT
- Art. Nr.: 5615
| Accessory type: | Installation accessories |
|---|
Available from stock
Please get in touch with your personal contact person to find out the price of the product. You can find the contact details of your contact person in your customer account.
{
"id": "467e7cca51fc51edb49c18ea404eebb7",
"item_brand": "",
"item_name": "Enwitec Bat Breaker BIG 250A, 3xINV / 3xBAT",
"item_id": "5615",
"currency": "EUR",
"item_variant": "",
"price": "on_request",
"item_list_id": "fd04973c646a5abc8a2fc71576542e3f",
"item_list_name": "",
"item_category": "Accessories and Electrical",
"item_category2": "Enwitec",
"extra": {
"minPurchase": "1",
"shopware_id": "467e7cca51fc51edb49c18ea404eebb7"
}
}
Current transducer 100/5 A, not calibrated, folding
- Art. Nr.: 2728
| Accessory type: | Sensors |
|---|
Available from stock
Please get in touch with your personal contact person to find out the price of the product. You can find the contact details of your contact person in your customer account.
{
"id": "46d1d80af3e7514f872b5a89e3181022",
"item_brand": "",
"item_name": "Current transducer 100/5 A, not calibrated, folding",
"item_id": "2728",
"currency": "EUR",
"item_variant": "",
"price": "on_request",
"item_list_id": "fd04973c646a5abc8a2fc71576542e3f",
"item_list_name": "",
"item_category": "Accessories and Electrical",
"item_category2": "KDK Dornscheidt",
"extra": {
"minPurchase": "1",
"shopware_id": "46d1d80af3e7514f872b5a89e3181022"
}
}
BYD Battery-Box Premium HVS 5.1 with SMA Hybrid STP 8.0 SE
- Art. Nr.: 7222
| Inverter: | SMA Hybrid STP 8.0 SE |
|---|---|
| Phases: | 3 |
| Solar battery: | BYD Battery-Box Premium HVS 5.1 |
| Net capacity: | 5.12 kWh |
| Battery type: | High volt lithium-iron-phosphate |
| Package type: | 3-phase, High voltage battery, Solar battery packages |
On request
Please get in touch with your personal contact person to find out the price of the product. You can find the contact details of your contact person in your customer account.
{
"id": "46f05b1dd0e65f51ad0bb02666b8208a",
"item_brand": "",
"item_name": "BYD Battery-Box Premium HVS 5.1 with SMA Hybrid STP 8.0 SE",
"item_id": "7222",
"currency": "EUR",
"item_variant": "",
"price": "on_request",
"item_list_id": "fd04973c646a5abc8a2fc71576542e3f",
"item_list_name": "",
"item_category": "Solar battery packages",
"item_category2": "BYD and SMA",
"extra": {
"minPurchase": "1",
"shopware_id": "46f05b1dd0e65f51ad0bb02666b8208a"
}
}
Fronius Symo GEN24 12.0 Plus SC (hybrid inverter)
- Type of manufacturer: 4,210,189,002
- Art. Nr.: 11791
| Phases: | 3 |
|---|---|
| Inverter type: | Hybrid inverter |
| MPP-Tracker: | 2 |
| AC power: | 12 kW |
| Warranty: | 10 years |
| Communication: | Ethernet, WLAN, RS485 |
| MPP voltage range: | 80 - 800 Volt |
Available from stock
Please get in touch with your personal contact person to find out the price of the product. You can find the contact details of your contact person in your customer account.
{
"id": "4782d97b65f552a2b3ba62abef35c13d",
"item_brand": "",
"item_name": "Fronius Symo GEN24 12.0 Plus SC (hybrid inverter)",
"item_id": "11791",
"currency": "EUR",
"item_variant": "",
"price": "on_request",
"item_list_id": "fd04973c646a5abc8a2fc71576542e3f",
"item_list_name": "",
"item_category": "Fronius",
"item_category2": "Inverters",
"extra": {
"minPurchase": "1",
"shopware_id": "4782d97b65f552a2b3ba62abef35c13d"
}
}
Stäubli MC4 plug, 4-6 mm² II, diameter 5.9-8.8 mm
- Type of manufacturer: PV-KST4/6II-UR
- Art. Nr.: 340
| Accessory type: | Plugs |
|---|
Available from stock
Please get in touch with your personal contact person to find out the price of the product. You can find the contact details of your contact person in your customer account.
{
"id": "47bc20824ea0580f9658753f8da565ab",
"item_brand": "",
"item_name": "Stäubli MC4 plug, 4-6 mm² II, diameter 5.9-8.8 mm",
"item_id": "340",
"currency": "EUR",
"item_variant": "",
"price": "on_request",
"item_list_id": "fd04973c646a5abc8a2fc71576542e3f",
"item_list_name": "",
"item_category": "Accessories and Electrical",
"item_category2": "Stäubli",
"extra": {
"minPurchase": "1",
"shopware_id": "47bc20824ea0580f9658753f8da565ab"
}
}
Bender grid and plant protection guard VMD460-NA
- Type of manufacturer: VMD460-NA-D-2
- Art. Nr.: 3698
| Accessory type: | Grid and system protection |
|---|
Available from stock
Please get in touch with your personal contact person to find out the price of the product. You can find the contact details of your contact person in your customer account.
{
"id": "47ea88e4b8f55740a3faf0f29f347fb8",
"item_brand": "",
"item_name": "Bender grid and plant protection guard VMD460-NA",
"item_id": "3698",
"currency": "EUR",
"item_variant": "",
"price": "on_request",
"item_list_id": "fd04973c646a5abc8a2fc71576542e3f",
"item_list_name": "",
"item_category": "Accessories and Electrical",
"item_category2": "Bender",
"extra": {
"minPurchase": "1",
"shopware_id": "47ea88e4b8f55740a3faf0f29f347fb8"
}
}
GoodWe ET Plus 16A – GW8KN-ET
- Type of manufacturer: GW8KN-ET
- Art. Nr.: 8251
| Phases: | 3 |
|---|---|
| Inverter type: | Asymmetric inverters, Hybrid inverter |
| MPP-Tracker: | 2 |
| AC power: | 8 kW |
| Warranty: | 5 years |
| Communication: | RS485, WiFi |
| MPP voltage range: | 200 - 850 Volt |
Available from stock
Please get in touch with your personal contact person to find out the price of the product. You can find the contact details of your contact person in your customer account.
{
"id": "487a5e402e6057b489f775d78c1e9e54",
"item_brand": "",
"item_name": "GoodWe ET Plus 16A – GW8KN-ET",
"item_id": "8251",
"currency": "EUR",
"item_variant": "",
"price": "on_request",
"item_list_id": "fd04973c646a5abc8a2fc71576542e3f",
"item_list_name": "",
"item_category": "Inverters",
"item_category2": "Special offers",
"item_category3": "GoodWe",
"extra": {
"minPurchase": "1",
"shopware_id": "487a5e402e6057b489f775d78c1e9e54"
}
}
GoodWe ET 25 - GW25K-ET
- Type of manufacturer: GW25K-ET
- Art. Nr.: 8719
| Phases: | 3 |
|---|---|
| Inverter type: | Asymmetric inverters, Hybrid inverter |
| MPP-Tracker: | 3 |
| AC power: | 25 kW |
| Warranty: | 5 years |
| Communication: | RS485, WiFi, CAN |
| MPP voltage range: | 200 - 850 Volt |
Available from 26.05.2026
Please get in touch with your personal contact person to find out the price of the product. You can find the contact details of your contact person in your customer account.
{
"id": "48e6ae47a7de58bcbbbe2b6ab2234e47",
"item_brand": "",
"item_name": "GoodWe ET 25 - GW25K-ET",
"item_id": "8719",
"currency": "EUR",
"item_variant": "",
"price": "on_request",
"item_list_id": "fd04973c646a5abc8a2fc71576542e3f",
"item_list_name": "",
"item_category": "Inverters",
"item_category2": "GoodWe",
"extra": {
"minPurchase": "1",
"shopware_id": "48e6ae47a7de58bcbbbe2b6ab2234e47"
}
}
Enwitec switching device SMA 1-phase Sunny Boy Storage
- Art. Nr.: 3601
| Accessory type: | Emergency power |
|---|
Available from stock
Please get in touch with your personal contact person to find out the price of the product. You can find the contact details of your contact person in your customer account.
{
"id": "49b7d2a4ff11544aa918c686ab37b6a4",
"item_brand": "",
"item_name": "Enwitec switching device SMA 1-phase Sunny Boy Storage",
"item_id": "3601",
"currency": "EUR",
"item_variant": "",
"price": "on_request",
"item_list_id": "fd04973c646a5abc8a2fc71576542e3f",
"item_list_name": "",
"item_category": "Accessories and Electrical",
"item_category2": "Enwitec",
"extra": {
"minPurchase": "1",
"shopware_id": "49b7d2a4ff11544aa918c686ab37b6a4"
}
}








