Englisch
Filter products
–
–
–
–
–
–
–
–
Fronius Symo Gen24 10.0 Plus
- Type of manufacturer: 4,210,157,002 (,95)
- Art. Nr.: 4957
| Phases: | 3 |
|---|---|
| Inverter type: | Asymmetric inverters, Hybrid inverter |
| MPP-Tracker: | 2 |
| AC power: | 10 kW |
| Warranty: | 10 years |
| Communication: | Ethernet, WLAN, RS485 |
| MPP voltage range: | 80 - 800 Volt |
Available from stock
Please get in touch with your personal contact person to find out the price of the product. You can find the contact details of your contact person in your customer account.
{
"id": "49f53ff46b575c3c95d625c8a7ffd12c",
"item_brand": "",
"item_name": "Fronius Symo Gen24 10.0 Plus",
"item_id": "4957",
"currency": "EUR",
"item_variant": "",
"price": "on_request",
"item_list_id": "fd04973c646a5abc8a2fc71576542e3f",
"item_list_name": "",
"item_category": "Fronius",
"item_category2": "Inverters",
"extra": {
"minPurchase": "1",
"shopware_id": "49f53ff46b575c3c95d625c8a7ffd12c"
}
}
Phoenix Contact DC overvoltage box, type I + II, 3 MPP
- Art. Nr.: 2790
| Accessory type: | Overvoltage protection |
|---|
Available from stock
Please get in touch with your personal contact person to find out the price of the product. You can find the contact details of your contact person in your customer account.
{
"id": "4ab5fa7c867259798a04246ef2260bab",
"item_brand": "",
"item_name": "Phoenix Contact DC overvoltage box, type I + II, 3 MPP",
"item_id": "2790",
"currency": "EUR",
"item_variant": "",
"price": "on_request",
"item_list_id": "fd04973c646a5abc8a2fc71576542e3f",
"item_list_name": "",
"item_category": "Phoenix Contact",
"item_category2": "Accessories and Electrical",
"extra": {
"minPurchase": "1",
"shopware_id": "4ab5fa7c867259798a04246ef2260bab"
}
}
| Inverter: | Kostal Plenticore plus 5.5 G2 |
|---|---|
| Solar battery: | BYD HVS 5,12 kWh |
| Battery type: | High volt lithium |
| Package type: | 3-phase, High voltage battery, KfW 442 Pakete, Solar battery packages |
On request
Please get in touch with your personal contact person to find out the price of the product. You can find the contact details of your contact person in your customer account.
{
"id": "4b6a1d99371e5810a25bba0b47ed8598",
"item_brand": "",
"item_name": "Package with Kostal Plenticore plus 5.5 G2, Enector 11kW wallbox and BYD HVS 5.1 storage system",
"item_id": "10774",
"currency": "EUR",
"item_variant": "",
"price": "on_request",
"item_list_id": "fd04973c646a5abc8a2fc71576542e3f",
"item_list_name": "",
"item_category": "BYD and Kostal",
"item_category2": "Solar battery packages",
"extra": {
"minPurchase": "1",
"shopware_id": "4b6a1d99371e5810a25bba0b47ed8598"
}
}
Stäubli MC4 socket contact, inner part only, 10 mm²
- Type of manufacturer: PV-BP4/10
- Art. Nr.: 12206
| Accessory type: | Plugs |
|---|
Available from stock
Please get in touch with your personal contact person to find out the price of the product. You can find the contact details of your contact person in your customer account.
{
"id": "4bb77dc7d2c057d59ca38c8c7423d711",
"item_brand": "",
"item_name": "Stäubli MC4 socket contact, inner part only, 10 mm²",
"item_id": "12206",
"currency": "EUR",
"item_variant": "",
"price": "on_request",
"item_list_id": "fd04973c646a5abc8a2fc71576542e3f",
"item_list_name": "",
"item_category": "Accessories and Electrical",
"item_category2": "Stäubli",
"extra": {
"minPurchase": "1",
"shopware_id": "4bb77dc7d2c057d59ca38c8c7423d711"
}
}
Communication board with SE Home network plug-in and antenna for Home Wave, StorEdge and short-string inverter, 3-phase
- Type of manufacturer: ENET-HBPJ25-01
- Art. Nr.: 10745
| Accessory type: | Communication |
|---|
Available from stock
Please get in touch with your personal contact person to find out the price of the product. You can find the contact details of your contact person in your customer account.
{
"id": "4bbe5629f57c54cda6252c362c4a188c",
"item_brand": "",
"item_name": "Communication board with SE Home network plug-in and antenna for Home Wave, StorEdge and short-string inverter, 3-phase",
"item_id": "10745",
"currency": "EUR",
"item_variant": "",
"price": "on_request",
"item_list_id": "fd04973c646a5abc8a2fc71576542e3f",
"item_list_name": "",
"item_category": "Accessories and Electrical",
"item_category2": "SolarEdge",
"extra": {
"minPurchase": "1",
"shopware_id": "4bbe5629f57c54cda6252c362c4a188c"
}
}
Sungrow Hybrid SH15T – V11
- Type of manufacturer: SH15T
- Art. Nr.: 11195
| Phases: | 3 |
|---|---|
| Inverter type: | Asymmetric inverters, Hybrid inverter |
| MPP-Tracker: | 3 |
| AC power: | 15 kW |
| Warranty: | 10 years |
| Communication: | RS485, WiFi, Ethernet, CAN |
| MPP voltage range: | 150 - 950 Volt |
Available from stock
Please get in touch with your personal contact person to find out the price of the product. You can find the contact details of your contact person in your customer account.
{
"id": "4bee553ff6865329b183508fa3cdbb94",
"item_brand": "",
"item_name": "Sungrow Hybrid SH15T – V11",
"item_id": "11195",
"currency": "EUR",
"item_variant": "",
"price": "on_request",
"item_list_id": "fd04973c646a5abc8a2fc71576542e3f",
"item_list_name": "",
"item_category": "Inverters",
"item_category2": "Sungrow",
"extra": {
"minPurchase": "1",
"shopware_id": "4bee553ff6865329b183508fa3cdbb94"
}
}
Stäubli MC4-EVO 2 plug, 4-6 mm², diameter 4.7 – 6.4mm
- Type of manufacturer: PV-KST4-EVO 2/6II-UR
- Art. Nr.: 8929
| Accessory type: | Plugs |
|---|
Available from stock
Please get in touch with your personal contact person to find out the price of the product. You can find the contact details of your contact person in your customer account.
{
"id": "4c53f3e13fc55b38ac2f221ff06ae72a",
"item_brand": "",
"item_name": "Stäubli MC4-EVO 2 plug, 4-6 mm², diameter 4.7 – 6.4mm",
"item_id": "8929",
"currency": "EUR",
"item_variant": "",
"price": "on_request",
"item_list_id": "fd04973c646a5abc8a2fc71576542e3f",
"item_list_name": "",
"item_category": "Accessories and Electrical",
"item_category2": "Stäubli",
"extra": {
"minPurchase": "1",
"shopware_id": "4c53f3e13fc55b38ac2f221ff06ae72a"
}
}
GoodWe Lynx D 10 kWh with GoodWe ET Plus 16A – GW8KN-ET
- Art. Nr.: 12973
| Inverter: | GW8KN-ET |
|---|---|
| Phases: | 3 |
| Solar battery: | LX D5.0-10 |
| Net capacity: | 10 kWh |
| Battery type: | High volt lithium-iron-phosphate |
| Package type: | 3-phase, High voltage battery, Solar battery packages |
Available from stock
Please get in touch with your personal contact person to find out the price of the product. You can find the contact details of your contact person in your customer account.
{
"id": "4c83573abcb955af8f10989c4b70325e",
"item_brand": "",
"item_name": "GoodWe Lynx D 10 kWh with GoodWe ET Plus 16A – GW8KN-ET",
"item_id": "12973",
"currency": "EUR",
"item_variant": "",
"price": "on_request",
"item_list_id": "fd04973c646a5abc8a2fc71576542e3f",
"item_list_name": "",
"item_category": "Solar battery packages",
"item_category2": "Special offers",
"item_category3": "GoodWe and GoodWe",
"extra": {
"minPurchase": "1",
"shopware_id": "4c83573abcb955af8f10989c4b70325e"
}
}
Phoenix Contact DC overvoltage box, type I + II, 1 MPP
- Art. Nr.: 2788
| Accessory type: | Overvoltage protection |
|---|
Available from stock
Please get in touch with your personal contact person to find out the price of the product. You can find the contact details of your contact person in your customer account.
{
"id": "4caa3632e17759a19677820f64de0090",
"item_brand": "",
"item_name": "Phoenix Contact DC overvoltage box, type I + II, 1 MPP",
"item_id": "2788",
"currency": "EUR",
"item_variant": "",
"price": "on_request",
"item_list_id": "fd04973c646a5abc8a2fc71576542e3f",
"item_list_name": "",
"item_category": "Phoenix Contact",
"item_category2": "Accessories and Electrical",
"extra": {
"minPurchase": "1",
"shopware_id": "4caa3632e17759a19677820f64de0090"
}
}
SMA Sunny Island 8.0H-13
- Type of manufacturer: SI8.0H-13
- Art. Nr.: 4158
| Phases: | 1 |
|---|---|
| Inverter type: | Battery inverter |
| AC power: | 6 kW |
| Warranty: | 10 years |
| Communication: | Ethernet, WLAN, Speedwire |
| MPP voltage range: | 48 Volt |
Available from stock
Please get in touch with your personal contact person to find out the price of the product. You can find the contact details of your contact person in your customer account.
{
"id": "4d9b5363d9875330bfd941fe2da4c764",
"item_brand": "",
"item_name": "SMA Sunny Island 8.0H-13",
"item_id": "4158",
"currency": "EUR",
"item_variant": "",
"price": "on_request",
"item_list_id": "fd04973c646a5abc8a2fc71576542e3f",
"item_list_name": "",
"item_category": "Inverters",
"item_category2": "SMA",
"extra": {
"minPurchase": "1",
"shopware_id": "4d9b5363d9875330bfd941fe2da4c764"
}
}
Bat cable 48V - 50 mm2 - M8-BYD LVS 2.5m
- Art. Nr.: 6998
| Accessory type: | 48V battery cable |
|---|
Available from 18.08.2026
Please get in touch with your personal contact person to find out the price of the product. You can find the contact details of your contact person in your customer account.
{
"id": "4eba3909b5f95031ae02faddd48dbe50",
"item_brand": "",
"item_name": "Bat cable 48V - 50 mm2 - M8-BYD LVS 2.5m",
"item_id": "6998",
"currency": "EUR",
"item_variant": "",
"price": "on_request",
"item_list_id": "fd04973c646a5abc8a2fc71576542e3f",
"item_list_name": "",
"item_category": "Accessories and Electrical",
"item_category2": "HIS",
"extra": {
"minPurchase": "1",
"shopware_id": "4eba3909b5f95031ae02faddd48dbe50"
}
}
| Inverter: | Fronius Symo GEN24 10.0 Plus |
|---|---|
| Phases: | 3 |
| Solar battery: | BYD Battery-Box Premium HVM 16.6 |
| Net capacity: | 16.56 kWh |
| Battery type: | High volt lithium-iron-phosphate |
| Package type: | 3-phase, High voltage battery, Solar battery packages, Solar battery retrofit |
Available from 31.08.2026
Please get in touch with your personal contact person to find out the price of the product. You can find the contact details of your contact person in your customer account.
{
"id": "4f3e4b74bce85f9eb4fbbe2cf23d9708",
"item_brand": "",
"item_name": "BYD Battery Box Premium HVM 16.6 high-voltage with Fronius Symo Gen24 10.0 Plus",
"item_id": "5004",
"currency": "EUR",
"item_variant": "",
"price": "on_request",
"item_list_id": "fd04973c646a5abc8a2fc71576542e3f",
"item_list_name": "",
"item_category": "Solar battery packages",
"item_category2": "BYD and Fronius",
"extra": {
"minPurchase": "1",
"shopware_id": "4f3e4b74bce85f9eb4fbbe2cf23d9708"
}
}








