Englisch
Filter products
–
–
–
–
–
–
–
–
840 units SolarEdge optimizer S500B-1GM4MRM
- Art. Nr.: 9497
| Inverter type: | Optimizer |
|---|
Available from stock
Please get in touch with your personal contact person to find out the price of the product. You can find the contact details of your contact person in your customer account.
{
"id": "6c508e3fc98f5a8fa029da3e23f0eaa9",
"item_brand": "",
"item_name": "840 units SolarEdge optimizer S500B-1GM4MRM",
"item_id": "9497",
"currency": "EUR",
"item_variant": "",
"price": "on_request",
"item_list_id": "fd04973c646a5abc8a2fc71576542e3f",
"item_list_name": "",
"item_category": "SolarEdge",
"item_category2": "Inverters",
"extra": {
"minPurchase": "1",
"shopware_id": "6c508e3fc98f5a8fa029da3e23f0eaa9"
}
}
Single core H07V-R 16 mm², green-yellow, 100m bundle
- Art. Nr.: 5017
| Accessory type: | AC installation cable |
|---|
On request
Please get in touch with your personal contact person to find out the price of the product. You can find the contact details of your contact person in your customer account.
{
"id": "6c61c14be3325ea693b49651731b04e3",
"item_brand": "",
"item_name": "Single core H07V-R 16 mm², green-yellow, 100m bundle",
"item_id": "5017",
"currency": "EUR",
"item_variant": "",
"price": "on_request",
"item_list_id": "fd04973c646a5abc8a2fc71576542e3f",
"item_list_name": "",
"item_category": "Helukabel",
"item_category2": "Accessories and Electrical",
"extra": {
"minPurchase": "1",
"shopware_id": "6c61c14be3325ea693b49651731b04e3"
}
}
| Energy management systems: | Private |
|---|---|
| Mounting type: | DIN rail |
Available from stock
Please get in touch with your personal contact person to find out the price of the product. You can find the contact details of your contact person in your customer account.
{
"id": "6c63ae77980a5653a7a3a9637049bc5c",
"item_brand": "",
"item_name": "SmartFox PRO 2 light control unit incl. 3x80A current transformer",
"item_id": "7708",
"currency": "EUR",
"item_variant": "",
"price": "on_request",
"item_list_id": "fd04973c646a5abc8a2fc71576542e3f",
"item_list_name": "",
"item_category": "EMS",
"item_category2": "SmartFox",
"extra": {
"minPurchase": "1",
"shopware_id": "6c63ae77980a5653a7a3a9637049bc5c"
}
}
GoodWe HomeKit 3000 (3ph – 16mm / 120A)
- Type of manufacturer: HK3000
- Art. Nr.: 10938
| Accessory type: | Data-logger |
|---|
Available from stock
Please get in touch with your personal contact person to find out the price of the product. You can find the contact details of your contact person in your customer account.
{
"id": "6cf3b611eb2b53ed8ab8fe2914c4fc38",
"item_brand": "",
"item_name": "GoodWe HomeKit 3000 (3ph – 16mm / 120A)",
"item_id": "10938",
"currency": "EUR",
"item_variant": "",
"price": "on_request",
"item_list_id": "fd04973c646a5abc8a2fc71576542e3f",
"item_list_name": "",
"item_category": "Accessories and Electrical",
"item_category2": "GoodWe",
"extra": {
"minPurchase": "1",
"shopware_id": "6cf3b611eb2b53ed8ab8fe2914c4fc38"
}
}
| Inverter: | SolareEdge Home Hub-Wechselrichter SE10K-RWB48 |
|---|---|
| Phases: | 3 |
| Solar battery: | SolarEdge Home Batterie-Niedervolt 14,55 kWh |
| Net capacity: | 14.55 kWh |
| Battery type: | 48 volt lithium-iron-phosphate |
| Accessoires: | Energiezähler, Verkabelung, Ladestation |
| Package type: | 3-phase, 48 V battery, KfW 442 Pakete, Solar battery packages |
Available from stock
Please get in touch with your personal contact person to find out the price of the product. You can find the contact details of your contact person in your customer account.
{
"id": "6d192c7e878858648591a60493e59cd4",
"item_brand": "",
"item_name": "SolarEdge Home combined package with charging station, SE10K-RWB48 and 13.8 kWh",
"item_id": "10803",
"currency": "EUR",
"item_variant": "",
"price": "on_request",
"item_list_id": "fd04973c646a5abc8a2fc71576542e3f",
"item_list_name": "",
"item_category": "Solar battery packages",
"item_category2": "SolarEdge and SolarEdge",
"extra": {
"minPurchase": "1",
"shopware_id": "6d192c7e878858648591a60493e59cd4"
}
}
SolarEdge optimizer S1000-1GMXMBT
- Type of manufacturer: S1000-1GMXMBT
- Art. Nr.: 9496
| Inverter type: | Optimizer |
|---|---|
| AC power: | 1 kW |
| Warranty: | 25 years |
| Communication: | Powerline, Kabel: 1.3 m /(+) 4.7 m (-) 0.10 m |
| MPP voltage range: | 12,5 - 105 Volt |
Available from stock
Please get in touch with your personal contact person to find out the price of the product. You can find the contact details of your contact person in your customer account.
{
"id": "6d20c7e324d0572eb04de10b8330d5da",
"item_brand": "",
"item_name": "SolarEdge optimizer S1000-1GMXMBT",
"item_id": "9496",
"currency": "EUR",
"item_variant": "",
"price": "on_request",
"item_list_id": "fd04973c646a5abc8a2fc71576542e3f",
"item_list_name": "",
"item_category": "SolarEdge",
"item_category2": "Inverters",
"extra": {
"minPurchase": "1",
"shopware_id": "6d20c7e324d0572eb04de10b8330d5da"
}
}
SMA Hybrid Sunny Tripower 5.0 Smart Energy and VARTA.wall 10 kWh
- Type of manufacturer: STP5.0-3SE-40 + VARTA.wall 10 kWh
- Art. Nr.: 12906
| Inverter: | SMA Sunny Tripower 5.0 Smart Energy |
|---|---|
| Phases: | 3 |
| Solar battery: | VARTA.wall 10 kWh |
| Battery type: | High volt lithium |
| Package type: | 3-phase, High voltage battery |
Available from 18.05.2026
Please get in touch with your personal contact person to find out the price of the product. You can find the contact details of your contact person in your customer account.
{
"id": "6d31f145c3b75d11b1805c07a956afa8",
"item_brand": "",
"item_name": "SMA Hybrid Sunny Tripower 5.0 Smart Energy and VARTA.wall 10 kWh",
"item_id": "12906",
"currency": "EUR",
"item_variant": "",
"price": "on_request",
"item_list_id": "fd04973c646a5abc8a2fc71576542e3f",
"item_list_name": "",
"item_category": "Solar battery packages",
"item_category2": "VARTA and SMA",
"extra": {
"minPurchase": "1",
"shopware_id": "6d31f145c3b75d11b1805c07a956afa8"
}
}
Solar cable HELUKABEL Solarflex H1Z2Z2-K 10.0 m² 500m blue
- Type of manufacturer: 713572
- Art. Nr.: 5782
| Accessory type: | DC solar cable |
|---|
Available from stock
Please get in touch with your personal contact person to find out the price of the product. You can find the contact details of your contact person in your customer account.
{
"id": "6d9dca6d159f5fd9b418d25969ce098c",
"item_brand": "",
"item_name": "Solar cable HELUKABEL Solarflex H1Z2Z2-K 10.0 m² 500m blue",
"item_id": "5782",
"currency": "EUR",
"item_variant": "",
"price": "on_request",
"item_list_id": "fd04973c646a5abc8a2fc71576542e3f",
"item_list_name": "",
"item_category": "Helukabel",
"item_category2": "Accessories and Electrical",
"extra": {
"minPurchase": "1",
"shopware_id": "6d9dca6d159f5fd9b418d25969ce098c"
}
}
Lapp Oelflex AC connection cable, 5x16 mm², 10 m
- Type of manufacturer: Lapp ÖLFLEX CLASSIC 100 5G16 Brandklasse Eca
- Art. Nr.: 5204
| Accessory type: | AC installation cable |
|---|
Available from stock
Please get in touch with your personal contact person to find out the price of the product. You can find the contact details of your contact person in your customer account.
{
"id": "6e947f66298e55479d683716ce523e83",
"item_brand": "",
"item_name": "Lapp Oelflex AC connection cable, 5x16 mm², 10 m",
"item_id": "5204",
"currency": "EUR",
"item_variant": "",
"price": "on_request",
"item_list_id": "fd04973c646a5abc8a2fc71576542e3f",
"item_list_name": "",
"item_category": "Accessories and Electrical",
"item_category2": "Remaining quantities and B-goods",
"item_category3": "Diverse",
"extra": {
"minPurchase": "1",
"shopware_id": "6e947f66298e55479d683716ce523e83"
}
}
Pylontech Force-H2 7.1 kWh with SMA Sunny Boy Storage 5.0
- Art. Nr.: 11294
| Inverter: | SMA Sunny Boy Storage 5.0 |
|---|---|
| Phases: | 1 |
| Solar battery: | Pylontech Force-H2 7,1 kWh |
| Net capacity: | 6.75 kWh |
| Battery type: | High volt lithium-iron-phosphate |
| Package type: | 1-phase, High voltage battery, Solar battery packages, Solar battery retrofit |
On request
Please get in touch with your personal contact person to find out the price of the product. You can find the contact details of your contact person in your customer account.
{
"id": "6f0f5130b9e05019a1d08a55f30bff73",
"item_brand": "",
"item_name": "Pylontech Force-H2 7.1 kWh with SMA Sunny Boy Storage 5.0",
"item_id": "11294",
"currency": "EUR",
"item_variant": "",
"price": "on_request",
"item_list_id": "fd04973c646a5abc8a2fc71576542e3f",
"item_list_name": "",
"item_category": "Solar battery packages",
"item_category2": "Pylontech and SMA",
"extra": {
"minPurchase": "1",
"shopware_id": "6f0f5130b9e05019a1d08a55f30bff73"
}
}
| Inverter: | Solis S6 3P-Hybrid - 5 kW |
|---|---|
| Phases: | 3 |
| Solar battery: | BYD Battery-Box Premium HVS 12.8 |
| Net capacity: | 12.8 kWh |
| Battery type: | High volt lithium-iron-phosphate |
| Package type: | 3-phase, High voltage battery, Solar battery packages |
On request
Please get in touch with your personal contact person to find out the price of the product. You can find the contact details of your contact person in your customer account.
{
"id": "6f5525867963559ebf0a752d4a91b162",
"item_brand": "",
"item_name": "BYD Battery-Box Premium HVS 12.8 with Solis S6 3P-Hybrid – 5 kW",
"item_id": "8408",
"currency": "EUR",
"item_variant": "",
"price": "on_request",
"item_list_id": "fd04973c646a5abc8a2fc71576542e3f",
"item_list_name": "",
"item_category": "Solar battery packages",
"item_category2": "BYD and Solis",
"extra": {
"minPurchase": "1",
"shopware_id": "6f5525867963559ebf0a752d4a91b162"
}
}
BYD Battery-Box Premium HV Combiner Box
- Type of manufacturer: CBH-40A
- Art. Nr.: 6351
| Accessory type: | Installation accessories |
|---|
On request
Please get in touch with your personal contact person to find out the price of the product. You can find the contact details of your contact person in your customer account.
{
"id": "6f7994992a425dc3a1faf99bc888746c",
"item_brand": "",
"item_name": "BYD Battery-Box Premium HV Combiner Box",
"item_id": "6351",
"currency": "EUR",
"item_variant": "",
"price": "on_request",
"item_list_id": "fd04973c646a5abc8a2fc71576542e3f",
"item_list_name": "",
"item_category": "Accessories and Electrical",
"item_category2": "BYD",
"extra": {
"minPurchase": "1",
"shopware_id": "6f7994992a425dc3a1faf99bc888746c"
}
}








