Englisch
Filter products
–
–
–
–
–
–
–
–
LG Chem RESU base plate 3.3 / 6.5
- Art. Nr.: 2779
| Accessory type: | Installation accessories |
|---|
Available from stock
Please get in touch with your personal contact person to find out the price of the product. You can find the contact details of your contact person in your customer account.
{
"id": "7b5604fa4f6a5eae83a4f401996bf00f",
"item_brand": "",
"item_name": "LG Chem RESU base plate 3.3 / 6.5",
"item_id": "2779",
"currency": "EUR",
"item_variant": "",
"price": "on_request",
"item_list_id": "fd04973c646a5abc8a2fc71576542e3f",
"item_list_name": "",
"item_category": "LG Energy Solution",
"item_category2": "Accessories and Electrical",
"extra": {
"minPurchase": "1",
"shopware_id": "7b5604fa4f6a5eae83a4f401996bf00f"
}
}
| Inverter: | Fronius Primo Gen24 3.6 plus |
|---|---|
| Phases: | 1 |
| Solar battery: | BYD Battery-Box Premium HVS 5.1 |
| Net capacity: | 5.12 kWh |
| Battery type: | High volt lithium-iron-phosphate |
| Package type: | 1-phase, High voltage battery, Solar battery packages, Solar battery retrofit |
On request
Please get in touch with your personal contact person to find out the price of the product. You can find the contact details of your contact person in your customer account.
{
"id": "7b59f474d9605bcf862490c06ca5e430",
"item_brand": "",
"item_name": "BYD Battery Box Premium HVS 5.1 high-volt with Fronius Primo Gen24 3.6 Plus",
"item_id": "4982",
"currency": "EUR",
"item_variant": "",
"price": "on_request",
"item_list_id": "fd04973c646a5abc8a2fc71576542e3f",
"item_list_name": "",
"item_category": "BYD and Fronius",
"item_category2": "Solar battery packages",
"extra": {
"minPurchase": "1",
"shopware_id": "7b59f474d9605bcf862490c06ca5e430"
}
}
| Inverter: | Fronius Primo Gen24 6.0 Plus |
|---|---|
| Phases: | 1 |
| Solar battery: | BYD Battery-Box Premium HVS 5.1 |
| Net capacity: | 5.12 kWh |
| Battery type: | High volt lithium-iron-phosphate |
| Package type: | 1-phase, High voltage battery, Solar battery packages, Solar battery retrofit |
On request
Please get in touch with your personal contact person to find out the price of the product. You can find the contact details of your contact person in your customer account.
{
"id": "7b8d81e12ff85edd828de0f164599c9e",
"item_brand": "",
"item_name": "BYD Battery Box Premium HVS 5.1 high-volt with Fronius Primo Gen24 6.0 Plus",
"item_id": "4987",
"currency": "EUR",
"item_variant": "",
"price": "on_request",
"item_list_id": "fd04973c646a5abc8a2fc71576542e3f",
"item_list_name": "",
"item_category": "BYD and Fronius",
"item_category2": "Solar battery packages",
"extra": {
"minPurchase": "1",
"shopware_id": "7b8d81e12ff85edd828de0f164599c9e"
}
}
GoodWe Smart Meter GM3000 (3-phase)
- Type of manufacturer: GM3000
- Art. Nr.: 4827
| Accessory type: | Data-logger |
|---|
Available from 01.06.2026
Please get in touch with your personal contact person to find out the price of the product. You can find the contact details of your contact person in your customer account.
{
"id": "7ba297f418e25754a5d25c11c4d0f27e",
"item_brand": "",
"item_name": "GoodWe Smart Meter GM3000 (3-phase)",
"item_id": "4827",
"currency": "EUR",
"item_variant": "",
"price": "on_request",
"item_list_id": "fd04973c646a5abc8a2fc71576542e3f",
"item_list_name": "",
"item_category": "Accessories and Electrical",
"item_category2": "GoodWe",
"extra": {
"minPurchase": "1",
"shopware_id": "7ba297f418e25754a5d25c11c4d0f27e"
}
}
Raycap overvoltage protection DC type I + II 1 MPPT, MC4
- Type of manufacturer: ProTec T1-1100PV-3Y-2MC-BOX
- Art. Nr.: 7072
| Accessory type: | Overvoltage protection |
|---|
Available from 05.06.2026
Please get in touch with your personal contact person to find out the price of the product. You can find the contact details of your contact person in your customer account.
{
"id": "7bda1087cfda547ba2074310d4e788fc",
"item_brand": "",
"item_name": "Raycap overvoltage protection DC type I + II 1 MPPT, MC4",
"item_id": "7072",
"currency": "EUR",
"item_variant": "",
"price": "on_request",
"item_list_id": "fd04973c646a5abc8a2fc71576542e3f",
"item_list_name": "",
"item_category": "Accessories and Electrical",
"item_category2": "Raycap",
"extra": {
"minPurchase": "1",
"shopware_id": "7bda1087cfda547ba2074310d4e788fc"
}
}
Fronius Symo Advanced 17.5-3-M
- Art. Nr.: 9294
| Phases: | 3 |
|---|---|
| Inverter type: | PV inverter |
| MPP-Tracker: | 2 |
| AC power: | 17.5 kW |
| Warranty: | 2 years |
| Communication: | LAN, WLAN, S0-Zähler, 2x RS422, RS485 |
| MPP voltage range: | 370 - 800 Volt |
Available from stock
Please get in touch with your personal contact person to find out the price of the product. You can find the contact details of your contact person in your customer account.
{
"id": "7c10481b6d5b5938ae9c640261dec5ae",
"item_brand": "",
"item_name": "Fronius Symo Advanced 17.5-3-M",
"item_id": "9294",
"currency": "EUR",
"item_variant": "",
"price": "on_request",
"item_list_id": "fd04973c646a5abc8a2fc71576542e3f",
"item_list_name": "",
"item_category": "Fronius",
"item_category2": "Inverters",
"extra": {
"minPurchase": "1",
"shopware_id": "7c10481b6d5b5938ae9c640261dec5ae"
}
}
| Inverter: | GW6.5KN-ET |
|---|---|
| Phases: | 3 |
| Solar battery: | BYD Battery-Box Premium HVS 5.1 |
| Net capacity: | 5.12 kWh |
| Battery type: | High volt lithium-iron-phosphate |
| Package type: | 3-phase, High voltage battery, Solar battery packages, Solar battery retrofit |
On request
Please get in touch with your personal contact person to find out the price of the product. You can find the contact details of your contact person in your customer account.
{
"id": "7ca5af967b325ef787cf412d6608c38e",
"item_brand": "",
"item_name": "BYD Battery Box Premium HVS 5.1 with GoodWe ET Plus 16A – GW6.5KN-ET",
"item_id": "9042",
"currency": "EUR",
"item_variant": "",
"price": "on_request",
"item_list_id": "fd04973c646a5abc8a2fc71576542e3f",
"item_list_name": "",
"item_category": "Solar battery packages",
"item_category2": "BYD and GoodWe",
"extra": {
"minPurchase": "1",
"shopware_id": "7ca5af967b325ef787cf412d6608c38e"
}
}
Communication board with SE Home network plug-in and antenna for SE3K-SE17K 3-phase inverter with LCD display
- Type of manufacturer: ENET-HBPJD-01
- Art. Nr.: 10742
| Accessory type: | Communication |
|---|
Available from stock
Please get in touch with your personal contact person to find out the price of the product. You can find the contact details of your contact person in your customer account.
{
"id": "7cf5178b107b5138b1a82c4b540a6a43",
"item_brand": "",
"item_name": "Communication board with SE Home network plug-in and antenna for SE3K-SE17K 3-phase inverter with LCD display",
"item_id": "10742",
"currency": "EUR",
"item_variant": "",
"price": "on_request",
"item_list_id": "fd04973c646a5abc8a2fc71576542e3f",
"item_list_name": "",
"item_category": "Accessories and Electrical",
"item_category2": "SolarEdge",
"extra": {
"minPurchase": "1",
"shopware_id": "7cf5178b107b5138b1a82c4b540a6a43"
}
}
Enwitec switching device SMA 3-phase, 72.5 kW Sunny Island
- Art. Nr.: 5171
| Accessory type: | Emergency power |
|---|
Available from stock
Please get in touch with your personal contact person to find out the price of the product. You can find the contact details of your contact person in your customer account.
{
"id": "7d505b0a1818550fa2aa0c0cf7c49e83",
"item_brand": "",
"item_name": "Enwitec switching device SMA 3-phase, 72.5 kW Sunny Island",
"item_id": "5171",
"currency": "EUR",
"item_variant": "",
"price": "on_request",
"item_list_id": "fd04973c646a5abc8a2fc71576542e3f",
"item_list_name": "",
"item_category": "Accessories and Electrical",
"item_category2": "Enwitec",
"extra": {
"minPurchase": "1",
"shopware_id": "7d505b0a1818550fa2aa0c0cf7c49e83"
}
}
Fronius Symo GEN24 5.0
- Art. Nr.: 10278
| Phases: | 3 |
|---|---|
| Inverter type: | Hybrid inverter, PV inverter |
| MPP-Tracker: | 2 |
| AC power: | 5 kW |
| Warranty: | 10 years |
| Communication: | Ethernet, WLAN, RS485 |
| MPP voltage range: | 80 - 800 Volt |
Available from stock
Please get in touch with your personal contact person to find out the price of the product. You can find the contact details of your contact person in your customer account.
{
"id": "7d8dee1f3ccd56e79358343c112ba122",
"item_brand": "",
"item_name": "Fronius Symo GEN24 5.0",
"item_id": "10278",
"currency": "EUR",
"item_variant": "",
"price": "on_request",
"item_list_id": "fd04973c646a5abc8a2fc71576542e3f",
"item_list_name": "",
"item_category": "Fronius",
"item_category2": "Inverters",
"extra": {
"minPurchase": "1",
"shopware_id": "7d8dee1f3ccd56e79358343c112ba122"
}
}
| Inverter: | Solis S6 3P-Hybrid - 5 kW |
|---|---|
| Phases: | 3 |
| Solar battery: | BYD Battery-Box Premium HVS 7.7 |
| Net capacity: | 7.68 kWh |
| Battery type: | High volt lithium-iron-phosphate |
| Package type: | 3-phase, High voltage battery, Solar battery packages |
On request
Please get in touch with your personal contact person to find out the price of the product. You can find the contact details of your contact person in your customer account.
{
"id": "7d92dda783da51cba9df7368f50be13e",
"item_brand": "",
"item_name": "BYD Battery-Box Premium HVS 7.7 with Solis S6 3P-Hybrid – 5 kW",
"item_id": "8395",
"currency": "EUR",
"item_variant": "",
"price": "on_request",
"item_list_id": "fd04973c646a5abc8a2fc71576542e3f",
"item_list_name": "",
"item_category": "Solar battery packages",
"item_category2": "BYD and Solis",
"extra": {
"minPurchase": "1",
"shopware_id": "7d92dda783da51cba9df7368f50be13e"
}
}
Fronius Data Manager 2.0 WLAN
- Art. Nr.: 2754
| Accessory type: | Data-logger |
|---|
Available from stock
Please get in touch with your personal contact person to find out the price of the product. You can find the contact details of your contact person in your customer account.
{
"id": "7dabaa3a6fbf5e33bdb65651ebf86935",
"item_brand": "",
"item_name": "Fronius Data Manager 2.0 WLAN",
"item_id": "2754",
"currency": "EUR",
"item_variant": "",
"price": "on_request",
"item_list_id": "fd04973c646a5abc8a2fc71576542e3f",
"item_list_name": "",
"item_category": "Accessories and Electrical",
"item_category2": "Fronius",
"extra": {
"minPurchase": "1",
"shopware_id": "7dabaa3a6fbf5e33bdb65651ebf86935"
}
}








