Englisch
Filter products
–
–
–
–
–
–
–
–
Branch connector MC4 Evo-2 plug
- Type of manufacturer: PV-AZB4-EVO 2-UR
- Art. Nr.: 8936
| Accessory type: | Plugs |
|---|
Available from stock
Please get in touch with your personal contact person to find out the price of the product. You can find the contact details of your contact person in your customer account.
{
"id": "7e1aadf48c355eae84278b56cf74cfa4",
"item_brand": "",
"item_name": "Branch connector MC4 Evo-2 plug",
"item_id": "8936",
"currency": "EUR",
"item_variant": "",
"price": "on_request",
"item_list_id": "fd04973c646a5abc8a2fc71576542e3f",
"item_list_name": "",
"item_category": "Stäubli",
"item_category2": "Accessories and Electrical",
"extra": {
"minPurchase": "1",
"shopware_id": "7e1aadf48c355eae84278b56cf74cfa4"
}
}
Bat cable 48V network parallel M8-BYD LVS 2.5 m
- Art. Nr.: 5415
| Accessory type: | 48V battery cable |
|---|
Available from stock
Please get in touch with your personal contact person to find out the price of the product. You can find the contact details of your contact person in your customer account.
{
"id": "7e3b53b70767529294f6604bba8ece68",
"item_brand": "",
"item_name": "Bat cable 48V network parallel M8-BYD LVS 2.5 m",
"item_id": "5415",
"currency": "EUR",
"item_variant": "",
"price": "on_request",
"item_list_id": "fd04973c646a5abc8a2fc71576542e3f",
"item_list_name": "",
"item_category": "Accessories and Electrical",
"item_category2": "HIS",
"extra": {
"minPurchase": "1",
"shopware_id": "7e3b53b70767529294f6604bba8ece68"
}
}
SMA Sunny Tripower 10.0
- Type of manufacturer: STP10.0-3AV-40
- Art. Nr.: 3878
| Phases: | 3 |
|---|---|
| Inverter type: | PV inverter |
| MPP-Tracker: | 2 |
| AC power: | 10 kW |
| Warranty: | 10 years |
| Communication: | Speedwire / WebConnect / WLAN / RS485 Tigo |
| MPP voltage range: | 320-800 Volt |
Available from stock
Please get in touch with your personal contact person to find out the price of the product. You can find the contact details of your contact person in your customer account.
{
"id": "7effac10e6c05e13a68a1b9d72461b19",
"item_brand": "",
"item_name": "SMA Sunny Tripower 10.0",
"item_id": "3878",
"currency": "EUR",
"item_variant": "",
"price": "on_request",
"item_list_id": "fd04973c646a5abc8a2fc71576542e3f",
"item_list_name": "",
"item_category": "SMA",
"item_category2": "Inverters",
"extra": {
"minPurchase": "1",
"shopware_id": "7effac10e6c05e13a68a1b9d72461b19"
}
}
| Inverter: | Fronius Symo GEN24 10.0 Plus |
|---|---|
| Phases: | 3 |
| Solar battery: | BYD Battery-Box Premium HVM 13.8 |
| Net capacity: | 13.80 kWh |
| Battery type: | High volt lithium-iron-phosphate |
| Package type: | 3-phase, High voltage battery, Solar battery packages, Solar battery retrofit |
Available from 31.08.2026
Please get in touch with your personal contact person to find out the price of the product. You can find the contact details of your contact person in your customer account.
{
"id": "7f12aa5c5955576db8b2007a1c14870a",
"item_brand": "",
"item_name": "BYD Battery Box Premium HVM 13.8 high-volt with Fronius Symo Gen24 10.0 Plus",
"item_id": "5003",
"currency": "EUR",
"item_variant": "",
"price": "on_request",
"item_list_id": "fd04973c646a5abc8a2fc71576542e3f",
"item_list_name": "",
"item_category": "BYD and Fronius",
"item_category2": "Solar battery packages",
"extra": {
"minPurchase": "1",
"shopware_id": "7f12aa5c5955576db8b2007a1c14870a"
}
}
Stäubli solar cable extension MC4-Evo 2A, 4 mm², 5 m
- Type of manufacturer: PV-K4APAR/PV-EVO2-BI/PV-EVO2-SI/500
- Art. Nr.: 12223
| Accessory type: | DC solar cable |
|---|
Available from stock
Please get in touch with your personal contact person to find out the price of the product. You can find the contact details of your contact person in your customer account.
{
"id": "7f2bb517a71f55f18f04d503e90eaba8",
"item_brand": "",
"item_name": "Stäubli solar cable extension MC4-Evo 2A, 4 mm², 5 m",
"item_id": "12223",
"currency": "EUR",
"item_variant": "",
"price": "on_request",
"item_list_id": "fd04973c646a5abc8a2fc71576542e3f",
"item_list_name": "",
"item_category": "Stäubli",
"item_category2": "Accessories and Electrical",
"extra": {
"minPurchase": "1",
"shopware_id": "7f2bb517a71f55f18f04d503e90eaba8"
}
}
Stäubli MC4-EVO 2 plug 4/6 mm², Da 6.4 – 8.4mm
- Type of manufacturer: PV-KST4-EVO 2A/6II
- Art. Nr.: 8987
| Accessory type: | Plugs |
|---|
Available from stock
Please get in touch with your personal contact person to find out the price of the product. You can find the contact details of your contact person in your customer account.
{
"id": "7f94eb44800d5f03b0c699d858d9f850",
"item_brand": "",
"item_name": "Stäubli MC4-EVO 2 plug 4/6 mm², Da 6.4 – 8.4mm",
"item_id": "8987",
"currency": "EUR",
"item_variant": "",
"price": "on_request",
"item_list_id": "fd04973c646a5abc8a2fc71576542e3f",
"item_list_name": "",
"item_category": "Stäubli",
"item_category2": "Accessories and Electrical",
"extra": {
"minPurchase": "1",
"shopware_id": "7f94eb44800d5f03b0c699d858d9f850"
}
}
Current transducer 200/5 A, not calibrated, folding
- Art. Nr.: 4122
| Accessory type: | Sensors |
|---|
Available from stock
Please get in touch with your personal contact person to find out the price of the product. You can find the contact details of your contact person in your customer account.
{
"id": "7f96f27672875de09bf991b653b26066",
"item_brand": "",
"item_name": "Current transducer 200/5 A, not calibrated, folding",
"item_id": "4122",
"currency": "EUR",
"item_variant": "",
"price": "on_request",
"item_list_id": "fd04973c646a5abc8a2fc71576542e3f",
"item_list_name": "",
"item_category": "Accessories and Electrical",
"item_category2": "KDK Dornscheidt",
"extra": {
"minPurchase": "1",
"shopware_id": "7f96f27672875de09bf991b653b26066"
}
}
Solar-Log Base 15
- Art. Nr.: 4408
| Energy management systems: | Private |
|---|---|
| Mounting type: | DIN rail |
Available from 05.06.2026
Please get in touch with your personal contact person to find out the price of the product. You can find the contact details of your contact person in your customer account.
{
"id": "7fc0faf196c7521a8edd48e4da0f5552",
"item_brand": "",
"item_name": "Solar-Log Base 15",
"item_id": "4408",
"currency": "EUR",
"item_variant": "",
"price": "on_request",
"item_list_id": "fd04973c646a5abc8a2fc71576542e3f",
"item_list_name": "",
"item_category": "EMS",
"item_category2": "SolarLog",
"extra": {
"minPurchase": "1",
"shopware_id": "7fc0faf196c7521a8edd48e4da0f5552"
}
}
| Inverter: | SolarEdge StorEdge Dreiphasen-Wechselrichter SE7K |
|---|---|
| Phases: | 3 |
| Solar battery: | BYD Battery Box Premium LVS 8.0 |
| Net capacity: | 8.0 kWh |
| Battery type: | 48 volt lithium-iron-phosphate |
| Accessoires: | SolarEdge Inline-Energiezähler |
| Package type: | 3-phase, 48 V battery, Solar battery packages |
Available from 17.06.2026
Please get in touch with your personal contact person to find out the price of the product. You can find the contact details of your contact person in your customer account.
{
"id": "7fc8e6c5a0dd57d88b227dd9b6163f9f",
"item_brand": "",
"item_name": "BYD Battery Box Premium LVS 8.0 with SolarEdge StorEdge three-phase inverter SE5K",
"item_id": "7461",
"currency": "EUR",
"item_variant": "",
"price": "on_request",
"item_list_id": "fd04973c646a5abc8a2fc71576542e3f",
"item_list_name": "",
"item_category": "Solar battery packages",
"item_category2": "BYD and SolarEdge",
"extra": {
"minPurchase": "1",
"shopware_id": "7fc8e6c5a0dd57d88b227dd9b6163f9f"
}
}
Sungrow Hybrid SH20T with Sungrow SBR192 battery
- Art. Nr.: 11208
| Inverter: | Sungrow Hybrid SH20T - V11 |
|---|---|
| Phases: | 3 |
| Solar battery: | Sungrow SBR192 Batterie |
| Net capacity: | 19.2 kWh |
| Battery type: | High volt lithium |
| Accessoires: | Smart Meter, Winet S2 Dongle |
| Package type: | 3-phase, High voltage battery, Solar battery packages |
Available from stock
Please get in touch with your personal contact person to find out the price of the product. You can find the contact details of your contact person in your customer account.
{
"id": "7fd857a18c9c5fc1bb4f3da349a277a0",
"item_brand": "",
"item_name": "Sungrow Hybrid SH20T with Sungrow SBR192 battery",
"item_id": "11208",
"currency": "EUR",
"item_variant": "",
"price": "on_request",
"item_list_id": "fd04973c646a5abc8a2fc71576542e3f",
"item_list_name": "",
"item_category": "Solar battery packages",
"item_category2": "Sungrow and Sungrow",
"extra": {
"minPurchase": "1",
"shopware_id": "7fd857a18c9c5fc1bb4f3da349a277a0"
}
}
Janitza UMG 96-PA
- Type of manufacturer: UMG 96-PA
- Art. Nr.: 9188
| Accessory type: | Data-logger |
|---|
Available from stock
Please get in touch with your personal contact person to find out the price of the product. You can find the contact details of your contact person in your customer account.
{
"id": "8015a3df190c533f99ff80966306c5f1",
"item_brand": "",
"item_name": "Janitza UMG 96-PA",
"item_id": "9188",
"currency": "EUR",
"item_variant": "",
"price": "on_request",
"item_list_id": "fd04973c646a5abc8a2fc71576542e3f",
"item_list_name": "",
"item_category": "Accessories and Electrical",
"item_category2": "Janitza",
"extra": {
"minPurchase": "1",
"shopware_id": "8015a3df190c533f99ff80966306c5f1"
}
}
Sungrow SG33CX-P2
- Type of manufacturer: SG33CX-P2 V12
- Art. Nr.: 8814
| Phases: | 3 |
|---|---|
| Inverter type: | PV inverter, Project inverter |
| MPP-Tracker: | 3 |
| AC power: | 33 kW |
| Warranty: | 5 years |
| Communication: | RS485, WiFi und Ethernet optional |
| MPP voltage range: | 160-1000 Volt |
Available from 28.05.2026
Please get in touch with your personal contact person to find out the price of the product. You can find the contact details of your contact person in your customer account.
{
"id": "8031fea4e1e95ed3a788f43ce96e7073",
"item_brand": "",
"item_name": "Sungrow SG33CX-P2",
"item_id": "8814",
"currency": "EUR",
"item_variant": "",
"price": "on_request",
"item_list_id": "fd04973c646a5abc8a2fc71576542e3f",
"item_list_name": "",
"item_category": "Inverters",
"item_category2": "Sungrow",
"extra": {
"minPurchase": "1",
"shopware_id": "8031fea4e1e95ed3a788f43ce96e7073"
}
}








