Englisch
Filter products
–
–
–
–
–
–
–
–
SMA Hybrid Sunny Tripower 8.0 Smart Energy
- Type of manufacturer: STP8.0-3SE-40
- Art. Nr.: 7181
| Phases: | 3 |
|---|---|
| Inverter type: | Hybrid inverter |
| MPP-Tracker: | 2 |
| AC power: | 8 kW |
| Warranty: | 10 years |
| Communication: | WLAN, Ethernet |
| MPP voltage range: | 180-800 Volt |
Available from stock
Please get in touch with your personal contact person to find out the price of the product. You can find the contact details of your contact person in your customer account.
{
"id": "8c53b0de9d3954ada14e1bef2cae0bc6",
"item_brand": "",
"item_name": "SMA Hybrid Sunny Tripower 8.0 Smart Energy",
"item_id": "7181",
"currency": "EUR",
"item_variant": "",
"price": "on_request",
"item_list_id": "fd04973c646a5abc8a2fc71576542e3f",
"item_list_name": "",
"item_category": "SMA",
"item_category2": "Inverters",
"extra": {
"minPurchase": "1",
"shopware_id": "8c53b0de9d3954ada14e1bef2cae0bc6"
}
}
Raycap DC overvoltage protection DIN rail type I + II for 2 MPPT
- Type of manufacturer: ProTec T1-1100PV-5Y-00-R
- Art. Nr.: 7075
| Accessory type: | Overvoltage protection |
|---|
Available from stock
Please get in touch with your personal contact person to find out the price of the product. You can find the contact details of your contact person in your customer account.
{
"id": "8ca0189104295216af2518e331b9fd7e",
"item_brand": "",
"item_name": "Raycap DC overvoltage protection DIN rail type I + II for 2 MPPT",
"item_id": "7075",
"currency": "EUR",
"item_variant": "",
"price": "on_request",
"item_list_id": "fd04973c646a5abc8a2fc71576542e3f",
"item_list_name": "",
"item_category": "Accessories and Electrical",
"item_category2": "Raycap",
"extra": {
"minPurchase": "1",
"shopware_id": "8ca0189104295216af2518e331b9fd7e"
}
}
Meteocontrol surrounding temperature sensor RS485
- Type of manufacturer: Ta-ext-RS485-MB Umgebungstemperatursensor
- Art. Nr.: 7092
| Energy management systems: | Accessories, Commercial |
|---|---|
| Mounting type: | other |
Available from stock
Please get in touch with your personal contact person to find out the price of the product. You can find the contact details of your contact person in your customer account.
{
"id": "8cf14510941b556989f001980b29a399",
"item_brand": "",
"item_name": "Meteocontrol surrounding temperature sensor RS485",
"item_id": "7092",
"currency": "EUR",
"item_variant": "",
"price": "on_request",
"item_list_id": "fd04973c646a5abc8a2fc71576542e3f",
"item_list_name": "",
"item_category": "EMS",
"item_category2": "meteocontrol",
"extra": {
"minPurchase": "1",
"shopware_id": "8cf14510941b556989f001980b29a399"
}
}
| Inverter: | Fronius Symo Gen24 10.0 Plus |
|---|---|
| Phases: | 3 |
| Solar battery: | BYD Battery-Box Premium HVM 22.1 |
| Net capacity: | 22.08 kWh |
| Battery type: | High volt lithium-iron-phosphate |
| Package type: | 3-phase, High voltage battery, Solar battery packages, Solar battery retrofit |
Available from 31.08.2026
Please get in touch with your personal contact person to find out the price of the product. You can find the contact details of your contact person in your customer account.
{
"id": "8d369af47f8755cd8ea4957c32bc5947",
"item_brand": "",
"item_name": "BYD Battery-Box Premium HVM 22.1 high-voltage with Fronius Symo Gen24 10.0 Plus",
"item_id": "10983",
"currency": "EUR",
"item_variant": "",
"price": "on_request",
"item_list_id": "fd04973c646a5abc8a2fc71576542e3f",
"item_list_name": "",
"item_category": "BYD and Fronius",
"item_category2": "Solar battery packages",
"extra": {
"minPurchase": "1",
"shopware_id": "8d369af47f8755cd8ea4957c32bc5947"
}
}
SMA Sunny Boy Storage 2.5
- Type of manufacturer: SBS2.5-1VL-10
- Art. Nr.: 1569
| Phases: | 1 |
|---|---|
| Inverter type: | Battery inverter |
| AC power: | 2.5 kW |
| Warranty: | 10 years |
| MPP voltage range: | 100 bis 500 Volt |
Available from stock
Please get in touch with your personal contact person to find out the price of the product. You can find the contact details of your contact person in your customer account.
{
"id": "8dba77abe64a5d4ebe73eb33e18bcc1f",
"item_brand": "",
"item_name": "SMA Sunny Boy Storage 2.5",
"item_id": "1569",
"currency": "EUR",
"item_variant": "",
"price": "on_request",
"item_list_id": "fd04973c646a5abc8a2fc71576542e3f",
"item_list_name": "",
"item_category": "SMA",
"item_category2": "Inverters",
"extra": {
"minPurchase": "1",
"shopware_id": "8dba77abe64a5d4ebe73eb33e18bcc1f"
}
}
SolarEdge current sensor type 250A SECT-SPL-250A-A
- Type of manufacturer: SECT-SPL-250A-A
- Art. Nr.: 6750
| Accessory type: | Sensors |
|---|
Available from stock
Please get in touch with your personal contact person to find out the price of the product. You can find the contact details of your contact person in your customer account.
{
"id": "8e29513830f05feca6ac140126ef807d",
"item_brand": "",
"item_name": "SolarEdge current sensor type 250A SECT-SPL-250A-A",
"item_id": "6750",
"currency": "EUR",
"item_variant": "",
"price": "on_request",
"item_list_id": "fd04973c646a5abc8a2fc71576542e3f",
"item_list_name": "",
"item_category": "Accessories and Electrical",
"item_category2": "SolarEdge",
"extra": {
"minPurchase": "1",
"shopware_id": "8e29513830f05feca6ac140126ef807d"
}
}
Sungrow Hybrid SH10RT – V20
- Type of manufacturer: SH10RT-20
- Art. Nr.: 11106
| Phases: | 3 |
|---|---|
| Inverter type: | Hybrid inverter |
| MPP-Tracker: | 2 |
| AC power: | 10 kW |
| Warranty: | 10 years |
| Communication: | RS485, WiFi, Ethernet |
| MPP voltage range: | 200 - 950 Volt |
Available from stock
Please get in touch with your personal contact person to find out the price of the product. You can find the contact details of your contact person in your customer account.
{
"id": "8f081446cd885ff095cfd695e52ee8fa",
"item_brand": "",
"item_name": "Sungrow Hybrid SH10RT – V20",
"item_id": "11106",
"currency": "EUR",
"item_variant": "",
"price": "on_request",
"item_list_id": "fd04973c646a5abc8a2fc71576542e3f",
"item_list_name": "",
"item_category": "Inverters",
"item_category2": "Sungrow",
"extra": {
"minPurchase": "1",
"shopware_id": "8f081446cd885ff095cfd695e52ee8fa"
}
}
Pylontech Force H2 7.1 kWh with Solis S6 3P-Hybrid – 5 kW
- Art. Nr.: 11570
| Inverter: | Solis S6 3P-Hybrid - 5 kW |
|---|---|
| Phases: | 3 |
| Solar battery: | Pylontech Force H2 7.1 kWh |
| Net capacity: | 6.75 kWh |
| Battery type: | High volt lithium-iron-phosphate |
| Package type: | 3-phase, High voltage battery, Solar battery packages, Solar battery retrofit |
On request
Please get in touch with your personal contact person to find out the price of the product. You can find the contact details of your contact person in your customer account.
{
"id": "8f6ca50400415a1886f9aaff6f4ba2f2",
"item_brand": "",
"item_name": "Pylontech Force H2 7.1 kWh with Solis S6 3P-Hybrid – 5 kW",
"item_id": "11570",
"currency": "EUR",
"item_variant": "",
"price": "on_request",
"item_list_id": "fd04973c646a5abc8a2fc71576542e3f",
"item_list_name": "",
"item_category": "Solar battery packages",
"item_category2": "Pylontech and Solis",
"extra": {
"minPurchase": "1",
"shopware_id": "8f6ca50400415a1886f9aaff6f4ba2f2"
}
}
SMA Power Limiter SB 3.0 - 6.0 & STP 3.0 - 10.0
- Type of manufacturer: I-BOX-40
- Art. Nr.: 5637
| Accessory type: | Data-logger |
|---|
On request
Please get in touch with your personal contact person to find out the price of the product. You can find the contact details of your contact person in your customer account.
{
"id": "8f9054d5a74a5f3699c5329359623cdd",
"item_brand": "",
"item_name": "SMA Power Limiter SB 3.0 - 6.0 & STP 3.0 - 10.0",
"item_id": "5637",
"currency": "EUR",
"item_variant": "",
"price": "on_request",
"item_list_id": "fd04973c646a5abc8a2fc71576542e3f",
"item_list_name": "",
"item_category": "Accessories and Electrical",
"item_category2": "SMA",
"extra": {
"minPurchase": "1",
"shopware_id": "8f9054d5a74a5f3699c5329359623cdd"
}
}
SMA Hybrid Sunny Tripower 8.0 Smart Energy and VARTA.wall 10 kWh
- Type of manufacturer: STP8.0-3SE-40 + VARTA.wall 10 kWh
- Art. Nr.: 12908
| Inverter: | SMA Hybrid Sunny Tripower 8.0 Smart Energy |
|---|---|
| Phases: | 3 |
| Solar battery: | VARTA.wall 10 kWh |
| Battery type: | High volt lithium |
| Package type: | 3-phase, High voltage battery |
Available from 18.05.2026
Please get in touch with your personal contact person to find out the price of the product. You can find the contact details of your contact person in your customer account.
{
"id": "8f9c682739f35f4881cc01a8d7fd4196",
"item_brand": "",
"item_name": "SMA Hybrid Sunny Tripower 8.0 Smart Energy and VARTA.wall 10 kWh",
"item_id": "12908",
"currency": "EUR",
"item_variant": "",
"price": "on_request",
"item_list_id": "fd04973c646a5abc8a2fc71576542e3f",
"item_list_name": "",
"item_category": "Solar battery packages",
"item_category2": "VARTA and SMA",
"extra": {
"minPurchase": "1",
"shopware_id": "8f9c682739f35f4881cc01a8d7fd4196"
}
}
Phoenix Contact overvoltage protection DC, type II, 2 MPP trackers, terminals
- Type of manufacturer: SOL-SC-2ST-0-DC-2MPPT-2005SE
- Art. Nr.: 5042
| Accessory type: | Overvoltage protection |
|---|
Available from stock
Please get in touch with your personal contact person to find out the price of the product. You can find the contact details of your contact person in your customer account.
{
"id": "90953504da3e5e6b88a429ac30eb2d83",
"item_brand": "",
"item_name": "Phoenix Contact overvoltage protection DC, type II, 2 MPP trackers, terminals",
"item_id": "5042",
"currency": "EUR",
"item_variant": "",
"price": "on_request",
"item_list_id": "fd04973c646a5abc8a2fc71576542e3f",
"item_list_name": "",
"item_category": "Accessories and Electrical",
"item_category2": "Phoenix Contact",
"extra": {
"minPurchase": "1",
"shopware_id": "90953504da3e5e6b88a429ac30eb2d83"
}
}
SolarEdge StorEdge 3-phase SE10K inverter
- Type of manufacturer: SE10K-RWS48BEN4
- Art. Nr.: 4357
| Phases: | 1 |
|---|
Available from stock
Please get in touch with your personal contact person to find out the price of the product. You can find the contact details of your contact person in your customer account.
{
"id": "911c95f6ccc455308195fd114c7cb62a",
"item_brand": "",
"item_name": "SolarEdge StorEdge 3-phase SE10K inverter ",
"item_id": "4357",
"currency": "EUR",
"item_variant": "",
"price": "on_request",
"item_list_id": "fd04973c646a5abc8a2fc71576542e3f",
"item_list_name": "",
"item_category": "Inverters",
"item_category2": "SolarEdge",
"extra": {
"minPurchase": "1",
"shopware_id": "911c95f6ccc455308195fd114c7cb62a"
}
}








