Englisch
Filter products
–
–
–
–
–
–
–
–
Fronius Primo Gen24 3.0 Plus
- Art. Nr.: 4958
| Phases: | 1 |
|---|---|
| Inverter type: | Hybrid inverter |
| MPP-Tracker: | 2 |
| AC power: | 3 kW |
| Warranty: | 10 years |
| Communication: | Ethernet, WLAN, RS485 |
| MPP voltage range: | 65 - 530 Volt |
Available from stock
Please get in touch with your personal contact person to find out the price of the product. You can find the contact details of your contact person in your customer account.
{
"id": "91331cd811945c83b9f365814993e40e",
"item_brand": "",
"item_name": "Fronius Primo Gen24 3.0 Plus",
"item_id": "4958",
"currency": "EUR",
"item_variant": "",
"price": "on_request",
"item_list_id": "fd04973c646a5abc8a2fc71576542e3f",
"item_list_name": "",
"item_category": "Fronius",
"item_category2": "Inverters",
"extra": {
"minPurchase": "1",
"shopware_id": "91331cd811945c83b9f365814993e40e"
}
}
SolarEdge StorEdge Paket with SE7K-RWS and 9.2 kWh
- Art. Nr.: 8741
| Inverter: | SolarEdge StorEdge Dreiphasen-Wechselrichter SE7K-RWS48BEN4 |
|---|---|
| Phases: | 3 |
| Solar battery: | SolarEdge Home Low Voltage Battery 9.2 kWh |
| Net capacity: | 9.2 kWh |
| Battery type: | 48 volt lithium-iron-phosphate |
| Accessoires: | Energiezähler, Verkabelung |
| Package type: | 3-phase, 48 V battery, Solar battery packages |
On request
Please get in touch with your personal contact person to find out the price of the product. You can find the contact details of your contact person in your customer account.
{
"id": "91c0721b854859dd8ca3156b1433546a",
"item_brand": "",
"item_name": "SolarEdge StorEdge Paket with SE7K-RWS and 9.2 kWh",
"item_id": "8741",
"currency": "EUR",
"item_variant": "",
"price": "on_request",
"item_list_id": "fd04973c646a5abc8a2fc71576542e3f",
"item_list_name": "",
"item_category": "Solar battery packages",
"item_category2": "SolarEdge and SolarEdge",
"extra": {
"minPurchase": "1",
"shopware_id": "91c0721b854859dd8ca3156b1433546a"
}
}
SolarEdge optimizer S650A-1DM4MBM
- Type of manufacturer: S650A-1DM4MBM
- Art. Nr.: 12934
| Inverter type: | Optimizer |
|---|---|
| Warranty: | 25 years |
| Communication: | Powerline, Kabel: 0.1 m/(+) 2.3, (-) 0.10 m |
| MPP voltage range: | 12,5 - 85 Volt |
Available from stock
Please get in touch with your personal contact person to find out the price of the product. You can find the contact details of your contact person in your customer account.
{
"id": "91c50011f6d25ba4964c653ae37e413c",
"item_brand": "",
"item_name": "SolarEdge optimizer S650A-1DM4MBM",
"item_id": "12934",
"currency": "EUR",
"item_variant": "",
"price": "on_request",
"item_list_id": "fd04973c646a5abc8a2fc71576542e3f",
"item_list_name": "",
"item_category": "Inverters",
"item_category2": "SolarEdge",
"extra": {
"minPurchase": "1",
"shopware_id": "91c50011f6d25ba4964c653ae37e413c"
}
}
OBO Net Defender, for network -1 GB
- Art. Nr.: 811
| Accessory type: | Overvoltage protection |
|---|
Available from stock
Please get in touch with your personal contact person to find out the price of the product. You can find the contact details of your contact person in your customer account.
{
"id": "91fb366d681b56b18015d58726f6b179",
"item_brand": "",
"item_name": "OBO Net Defender, for network -1 GB",
"item_id": "811",
"currency": "EUR",
"item_variant": "",
"price": "on_request",
"item_list_id": "fd04973c646a5abc8a2fc71576542e3f",
"item_list_name": "",
"item_category": "OBO",
"item_category2": "Accessories and Electrical",
"extra": {
"minPurchase": "1",
"shopware_id": "91fb366d681b56b18015d58726f6b179"
}
}
BYD BATTERY-BOX PREMIUM LVS 12.0 with SMA SI 6.0H-13
- Art. Nr.: 5467
| Inverter: | SMA Sunny Island 6.0H-13 |
|---|---|
| Phases: | 1 |
| Solar battery: | BYD Battery-Box Premium LVS 12.0 |
| Net capacity: | 12.0 kWh |
| Battery type: | 48 volt lithium-iron-phosphate |
| Package type: | 1-phase, 48 V battery, Solar battery packages, Solar battery retrofit |
Available from 17.06.2026
Please get in touch with your personal contact person to find out the price of the product. You can find the contact details of your contact person in your customer account.
{
"id": "9301103ff01a51cca9db5ef962aeb0de",
"item_brand": "",
"item_name": "BYD BATTERY-BOX PREMIUM LVS 12.0 with SMA SI 6.0H-13",
"item_id": "5467",
"currency": "EUR",
"item_variant": "",
"price": "on_request",
"item_list_id": "fd04973c646a5abc8a2fc71576542e3f",
"item_list_name": "",
"item_category": "Solar battery packages",
"item_category2": "BYD and SMA",
"extra": {
"minPurchase": "1",
"shopware_id": "9301103ff01a51cca9db5ef962aeb0de"
}
}
RCT Power Storage DC 8.0 with battery 9.6
- Art. Nr.: 5298
| Inverter: | RCT Power Storage DC 8.0 |
|---|---|
| Phases: | 3 |
| Solar battery: | RCT Power Battery 9.6 |
| Net capacity: | 8.64 kWh |
| Battery type: | High volt lithium-iron-phosphate |
| Package type: | 3-phase, High voltage battery, Solar battery packages |
Available from stock
Please get in touch with your personal contact person to find out the price of the product. You can find the contact details of your contact person in your customer account.
{
"id": "93c05a9b3afe5aec93ca8819212fa83c",
"item_brand": "",
"item_name": "RCT Power Storage DC 8.0 with battery 9.6",
"item_id": "5298",
"currency": "EUR",
"item_variant": "",
"price": "on_request",
"item_list_id": "fd04973c646a5abc8a2fc71576542e3f",
"item_list_name": "",
"item_category": "Solar battery packages",
"item_category2": "RCT Power and RCT Power",
"extra": {
"minPurchase": "1",
"shopware_id": "93c05a9b3afe5aec93ca8819212fa83c"
}
}
SolarEdge SE3680H AC BEN4
- Type of manufacturer: SE3680H-RWSACBEN4
- Art. Nr.: 9573
| Phases: | 1 |
|---|---|
| Inverter type: | Battery inverter |
| AC power: | 3.68 kW |
| Warranty: | 12 years |
| Communication: | Ethernet, RS485 |
Available from stock
Please get in touch with your personal contact person to find out the price of the product. You can find the contact details of your contact person in your customer account.
{
"id": "943dc77959635d92aefc4a62f7c02a95",
"item_brand": "",
"item_name": "SolarEdge SE3680H AC BEN4",
"item_id": "9573",
"currency": "EUR",
"item_variant": "",
"price": "on_request",
"item_list_id": "fd04973c646a5abc8a2fc71576542e3f",
"item_list_name": "",
"item_category": "Inverters",
"item_category2": "SolarEdge",
"extra": {
"minPurchase": "1",
"shopware_id": "943dc77959635d92aefc4a62f7c02a95"
}
}
Dyness Tower T17 with Sunways Hybrid STH-10KTL-HT
- Art. Nr.: 8958
| Inverter: | Sunways STH-10KTL-HT |
|---|---|
| Phases: | 3 |
| Solar battery: | Dyness Tower T17 |
| Net capacity: | 16 kWh |
| Battery type: | High volt lithium-iron-phosphate |
| Package type: | 3-phase, High voltage battery, Solar battery packages |
Available from 19.05.2026
Please get in touch with your personal contact person to find out the price of the product. You can find the contact details of your contact person in your customer account.
{
"id": "94676beaf4655b37b6b4a533efa27ec0",
"item_brand": "",
"item_name": "Dyness Tower T17 with Sunways Hybrid STH-10KTL-HT",
"item_id": "8958",
"currency": "EUR",
"item_variant": "",
"price": "on_request",
"item_list_id": "fd04973c646a5abc8a2fc71576542e3f",
"item_list_name": "",
"item_category": "Solar battery packages",
"item_category2": "Dyness and Sunways",
"extra": {
"minPurchase": "1",
"shopware_id": "94676beaf4655b37b6b4a533efa27ec0"
}
}
| Inverter: | SolareEdge Home Hub-Wechselrichter SE10K-RWB48 |
|---|---|
| Phases: | 3 |
| Solar battery: | SolarEdge Home Batterie-Niedervolt 14,55 kWh |
| Net capacity: | 14.55 kWh |
| Battery type: | 48 volt lithium-iron-phosphate |
| Accessoires: | Backup-Interface inkl. Energiezähler, Verkabelung |
| Package type: | 3-phase, 48 V battery, Solar battery packages |
Available from stock
Please get in touch with your personal contact person to find out the price of the product. You can find the contact details of your contact person in your customer account.
{
"id": "9471b1e06bf45ee094dd16b19c87d47f",
"item_brand": "",
"item_name": "SolarEdge Home backup power package with SE10K-RWB48 and 13.8 kWh",
"item_id": "7604",
"currency": "EUR",
"item_variant": "",
"price": "on_request",
"item_list_id": "fd04973c646a5abc8a2fc71576542e3f",
"item_list_name": "",
"item_category": "Solar battery packages",
"item_category2": "SolarEdge and SolarEdge",
"extra": {
"minPurchase": "1",
"shopware_id": "9471b1e06bf45ee094dd16b19c87d47f"
}
}
Dummy BYD Battery-Box Premium LVS 8.0
- Art. Nr.: 6852
On request
Please get in touch with your personal contact person to find out the price of the product. You can find the contact details of your contact person in your customer account.
{
"id": "94a750fbd3585a52b51ab2bbde1b340d",
"item_brand": "",
"item_name": "Dummy BYD Battery-Box Premium LVS 8.0",
"item_id": "6852",
"currency": "EUR",
"item_variant": "",
"price": "on_request",
"item_list_id": "fd04973c646a5abc8a2fc71576542e3f",
"item_list_name": "",
"item_category": "Dummys",
"item_category2": "BYD",
"extra": {
"minPurchase": "1",
"shopware_id": "94a750fbd3585a52b51ab2bbde1b340d"
}
}
Raycap 60 mm busbar type I+II – ProTec 60 T1-300-3+1-R
- Type of manufacturer: ProTec 60 T1-300-3+1-R
- Art. Nr.: 11893
| Accessory type: | Overvoltage protection |
|---|
Available from stock
Please get in touch with your personal contact person to find out the price of the product. You can find the contact details of your contact person in your customer account.
{
"id": "94bea4054002589e989d4a67a7701ecb",
"item_brand": "",
"item_name": "Raycap 60 mm busbar type I+II – ProTec 60 T1-300-3+1-R",
"item_id": "11893",
"currency": "EUR",
"item_variant": "",
"price": "on_request",
"item_list_id": "fd04973c646a5abc8a2fc71576542e3f",
"item_list_name": "",
"item_category": "Accessories and Electrical",
"item_category2": "Raycap",
"extra": {
"minPurchase": "1",
"shopware_id": "94bea4054002589e989d4a67a7701ecb"
}
}
Sungrow SBR096 with Sungrow Hybrid HV SH6.0RT V112
- Art. Nr.: 8277
| Inverter: | Sungrow Hybrid HV SH6.0RT |
|---|---|
| Phases: | 3 |
| Solar battery: | Sungrow SBR096 |
| Net capacity: | 9.6 kWh |
| Battery type: | High volt lithium-iron-phosphate |
| Package type: | 3-phase, High voltage battery, Solar battery packages |
Available from stock
Please get in touch with your personal contact person to find out the price of the product. You can find the contact details of your contact person in your customer account.
{
"id": "94f94237e1105a919c6a0e7234386322",
"item_brand": "",
"item_name": "Sungrow SBR096 with Sungrow Hybrid HV SH6.0RT V112",
"item_id": "8277",
"currency": "EUR",
"item_variant": "",
"price": "on_request",
"item_list_id": "fd04973c646a5abc8a2fc71576542e3f",
"item_list_name": "",
"item_category": "Solar battery packages",
"item_category2": "Sungrow and Sungrow",
"extra": {
"minPurchase": "1",
"shopware_id": "94f94237e1105a919c6a0e7234386322"
}
}








