Englisch
Filter products
–
–
–
–
–
–
–
–
Stäubli MC4 EVO 2 plug contact, inner part only, 10 mm²
- Type of manufacturer: PV-SP4-EVO 2/10
- Art. Nr.: 12209
| Accessory type: | Plugs |
|---|
Available from stock
Please get in touch with your personal contact person to find out the price of the product. You can find the contact details of your contact person in your customer account.
{
"id": "9536a018551b55cb84b6603c49013b6d",
"item_brand": "",
"item_name": "Stäubli MC4 EVO 2 plug contact, inner part only, 10 mm²",
"item_id": "12209",
"currency": "EUR",
"item_variant": "",
"price": "on_request",
"item_list_id": "fd04973c646a5abc8a2fc71576542e3f",
"item_list_name": "",
"item_category": "Stäubli",
"item_category2": "Accessories and Electrical",
"extra": {
"minPurchase": "1",
"shopware_id": "9536a018551b55cb84b6603c49013b6d"
}
}
| Inverter: | Kostal Plenticore G3L |
|---|---|
| Phases: | 3 |
| Solar battery: | BYD Battery-Box Premium HVM 19.3 |
| Net capacity: | 19.32 kWh |
| Battery type: | High volt lithium-iron-phosphate |
| Package type: | 3-phase, High voltage battery, Solar battery packages |
Available from 31.08.2026
Please get in touch with your personal contact person to find out the price of the product. You can find the contact details of your contact person in your customer account.
{
"id": "959b56fe79775928a8a79fbc6ac239a2",
"item_brand": "",
"item_name": "BYD Battery-Box Premium HVM 19.3 Hochvolt with Kostal Plenticore G3L",
"item_id": "12446",
"currency": "EUR",
"item_variant": "",
"price": "on_request",
"item_list_id": "fd04973c646a5abc8a2fc71576542e3f",
"item_list_name": "",
"item_category": "BYD and Kostal",
"item_category2": "Solar battery packages",
"extra": {
"minPurchase": "1",
"shopware_id": "959b56fe79775928a8a79fbc6ac239a2"
}
}
| Accessory type: | Overvoltage protection |
|---|
Available from stock
Please get in touch with your personal contact person to find out the price of the product. You can find the contact details of your contact person in your customer account.
{
"id": "9619b68ec95a5b25b86f337a74bc5121",
"item_brand": "",
"item_name": "Fronius DC overvoltage protection set type 1+2 retrofit, ECO 25 and 27",
"item_id": "6637",
"currency": "EUR",
"item_variant": "",
"price": "on_request",
"item_list_id": "fd04973c646a5abc8a2fc71576542e3f",
"item_list_name": "",
"item_category": "Accessories and Electrical",
"item_category2": "Fronius",
"extra": {
"minPurchase": "1",
"shopware_id": "9619b68ec95a5b25b86f337a74bc5121"
}
}
Stäubli MC4 EVO2 socket contact, inner part only , 4-6 mm²
- Type of manufacturer: PV-BP4-EVO 2/6
- Art. Nr.: 8935
| Accessory type: | Plugs |
|---|
Available from stock
Please get in touch with your personal contact person to find out the price of the product. You can find the contact details of your contact person in your customer account.
{
"id": "9632e2a319ea51099ae96fcf3da6d789",
"item_brand": "",
"item_name": "Stäubli MC4 EVO2 socket contact, inner part only , 4-6 mm²",
"item_id": "8935",
"currency": "EUR",
"item_variant": "",
"price": "on_request",
"item_list_id": "fd04973c646a5abc8a2fc71576542e3f",
"item_list_name": "",
"item_category": "Stäubli",
"item_category2": "Accessories and Electrical",
"extra": {
"minPurchase": "1",
"shopware_id": "9632e2a319ea51099ae96fcf3da6d789"
}
}
Fronius Primo 8.2-1
- Art. Nr.: 1528
| Phases: | 1 |
|---|---|
| Inverter type: | PV inverter |
| MPP-Tracker: | 2 |
| AC power: | 8.2 kW |
| Warranty: | 2 years |
| Communication: | Ethernet, WLAN, RS485 |
| MPP voltage range: | 80-800 Volt |
Available from stock
Please get in touch with your personal contact person to find out the price of the product. You can find the contact details of your contact person in your customer account.
{
"id": "964ef64563765db7bf91a492970e56a6",
"item_brand": "",
"item_name": "Fronius Primo 8.2-1",
"item_id": "1528",
"currency": "EUR",
"item_variant": "",
"price": "on_request",
"item_list_id": "fd04973c646a5abc8a2fc71576542e3f",
"item_list_name": "",
"item_category": "Fronius",
"item_category2": "Inverters",
"extra": {
"minPurchase": "1",
"shopware_id": "964ef64563765db7bf91a492970e56a6"
}
}
SolarEdge StorEdge RWS inverter SE8K with LG RESU 12
- Art. Nr.: 7459
| Inverter: | SolarEdge StorEdge SE8K Dreiphasen-Wechselrichter |
|---|---|
| Phases: | 3 |
| Solar battery: | LG RESU 12 |
| Net capacity: | 11.7 kWh |
| Battery type: | 48 volt lithium NMC |
| Accessoires: | SolarEdge Inline-Energiezähler |
| Package type: | 3-phase, 48 V battery, Solar battery packages |
Available from stock
Please get in touch with your personal contact person to find out the price of the product. You can find the contact details of your contact person in your customer account.
{
"id": "968c66fbc7ed55ca9f20abee668e1788",
"item_brand": "",
"item_name": "SolarEdge StorEdge RWS inverter SE8K with LG RESU 12",
"item_id": "7459",
"currency": "EUR",
"item_variant": "",
"price": "on_request",
"item_list_id": "fd04973c646a5abc8a2fc71576542e3f",
"item_list_name": "",
"item_category": "Solar battery packages",
"item_category2": "LG Energy Solution and SolarEdge",
"extra": {
"minPurchase": "1",
"shopware_id": "968c66fbc7ed55ca9f20abee668e1788"
}
}
enwitec overvoltage protection DC type II, 3 MPPT, terminals
- Art. Nr.: 3760
| Accessory type: | Overvoltage protection |
|---|
Available from stock
Please get in touch with your personal contact person to find out the price of the product. You can find the contact details of your contact person in your customer account.
{
"id": "96bd330119d150998924efa04c534730",
"item_brand": "",
"item_name": "enwitec overvoltage protection DC type II, 3 MPPT, terminals",
"item_id": "3760",
"currency": "EUR",
"item_variant": "",
"price": "on_request",
"item_list_id": "fd04973c646a5abc8a2fc71576542e3f",
"item_list_name": "",
"item_category": "Accessories and Electrical",
"item_category2": "Enwitec",
"extra": {
"minPurchase": "1",
"shopware_id": "96bd330119d150998924efa04c534730"
}
}
| Inverter: | Fronius Symo GEN24 6.0 Plus |
|---|---|
| Phases: | 3 |
| Solar battery: | BYD Battery-Box Premium HVS 5.1 |
| Net capacity: | 5.12 kWh |
| Battery type: | High volt lithium-iron-phosphate |
| Package type: | 3-phase, High voltage battery, Solar battery packages, Solar battery retrofit |
On request
Please get in touch with your personal contact person to find out the price of the product. You can find the contact details of your contact person in your customer account.
{
"id": "96c0a04c0c98523f9994a2211e0dfaba",
"item_brand": "",
"item_name": "BYD Battery Box Premium HVS 5.1 high-volt with Fronius Symo Gen24 6.0 Plus",
"item_id": "4992",
"currency": "EUR",
"item_variant": "",
"price": "on_request",
"item_list_id": "fd04973c646a5abc8a2fc71576542e3f",
"item_list_name": "",
"item_category": "Solar battery packages",
"item_category2": "BYD and Fronius",
"extra": {
"minPurchase": "1",
"shopware_id": "96c0a04c0c98523f9994a2211e0dfaba"
}
}
| Inverter: | SolareEdge Home Hub-Wechselrichter SE8K-RWB48 |
|---|---|
| Phases: | 3 |
| Solar battery: | SolarEdge Home Batterie-Niedervolt 19,4 kWh |
| Net capacity: | 19.4 kWh |
| Battery type: | 48 volt lithium-iron-phosphate |
| Accessoires: | Backup-Interface inkl. Energiezähler, Verkabelung, Ladestation |
| Package type: | 3-phase, 48 V battery, KfW 442 Pakete, Solar battery packages |
Available from stock
Please get in touch with your personal contact person to find out the price of the product. You can find the contact details of your contact person in your customer account.
{
"id": "96ff7672f2c8524abeff0de2a01626c8",
"item_brand": "",
"item_name": "Combi package SolarEdge Home backup power with charging station, SE8K-RWB48 and 18.4 kWh",
"item_id": "10808",
"currency": "EUR",
"item_variant": "",
"price": "on_request",
"item_list_id": "fd04973c646a5abc8a2fc71576542e3f",
"item_list_name": "",
"item_category": "Solar battery packages",
"item_category2": "SolarEdge and SolarEdge",
"extra": {
"minPurchase": "1",
"shopware_id": "96ff7672f2c8524abeff0de2a01626c8"
}
}
BYD BATTERY-BOX PREMIUM LVS 24.0 with SMA SI 8.0H-13
- Art. Nr.: 5475
| Inverter: | SMA Sunny Island 8.0H-13 |
|---|---|
| Phases: | 1 |
| Solar battery: | BYD Battery-Box Premium LVS 24.0 |
| Net capacity: | 24.0 kWh |
| Battery type: | 48 volt lithium-iron-phosphate |
| Package type: | 1-phase, 48 V battery, Solar battery packages, Solar battery retrofit |
Available from 17.06.2026
Please get in touch with your personal contact person to find out the price of the product. You can find the contact details of your contact person in your customer account.
{
"id": "977b204356ee57549535892984916eab",
"item_brand": "",
"item_name": "BYD BATTERY-BOX PREMIUM LVS 24.0 with SMA SI 8.0H-13",
"item_id": "5475",
"currency": "EUR",
"item_variant": "",
"price": "on_request",
"item_list_id": "fd04973c646a5abc8a2fc71576542e3f",
"item_list_name": "",
"item_category": "Solar battery packages",
"item_category2": "BYD and SMA",
"extra": {
"minPurchase": "1",
"shopware_id": "977b204356ee57549535892984916eab"
}
}
SolarEdge StorEdge 3-phase inverter SE5K
- Type of manufacturer: SE5K-RWS48BEN4
- Art. Nr.: 4354
| Phases: | 3 |
|---|---|
| Inverter type: | Hybrid inverter |
| AC power: | 5.0 kW |
| Warranty: | 12 years |
| Communication: | 2 x RS485, Ethernet |
Available from stock
Please get in touch with your personal contact person to find out the price of the product. You can find the contact details of your contact person in your customer account.
{
"id": "97947f69bcba569292b67da52014389a",
"item_brand": "",
"item_name": "SolarEdge StorEdge 3-phase inverter SE5K",
"item_id": "4354",
"currency": "EUR",
"item_variant": "",
"price": "on_request",
"item_list_id": "fd04973c646a5abc8a2fc71576542e3f",
"item_list_name": "",
"item_category": "Inverters",
"item_category2": "SolarEdge",
"extra": {
"minPurchase": "1",
"shopware_id": "97947f69bcba569292b67da52014389a"
}
}
| Inverter: | Fronius Primo Gen24 4.6 Plus |
|---|---|
| Phases: | 1 |
| Solar battery: | BYD Battery-Box Premium HVS 7.7 |
| Net capacity: | 7.68 kWh |
| Battery type: | High volt lithium-iron-phosphate |
| Package type: | 1-phase, High voltage battery, Solar battery packages, Solar battery retrofit |
On request
Please get in touch with your personal contact person to find out the price of the product. You can find the contact details of your contact person in your customer account.
{
"id": "97f86d5afc0d5b0fb9ec386e93205516",
"item_brand": "",
"item_name": "BYD Battery Box Premium HVS 7.7 high-volt with Fronius Primo Gen24 4.6 Plus",
"item_id": "4989",
"currency": "EUR",
"item_variant": "",
"price": "on_request",
"item_list_id": "fd04973c646a5abc8a2fc71576542e3f",
"item_list_name": "",
"item_category": "Solar battery packages",
"item_category2": "BYD and Fronius",
"extra": {
"minPurchase": "1",
"shopware_id": "97f86d5afc0d5b0fb9ec386e93205516"
}
}








