SolarEdge & SolarEdge Optimiser S1400-1GM4MBWD
| Manufacturer Art. No.: | S1400-1GM4MBWD |
|---|---|
| Art. Nr.: | 11669 |
| Pieces per package unit: |
| Inverter type: | Optimizer |
| Warranty: | 25 years |
| Communication: | Powerline, Kabel: 0,1 m/(+) 5,7 m (-) 0,1 m |
| MPP voltage range: | 12,5 - 105 Volt |
Prices are only visible to business customers upon successful registration.
Available from stock
Product number:
11669
Description
Perfect for commercial installations! The SolarEdge S1400-1GM4MBWD optimiser for two PV modules.
The S1400 optimiser is designed for two modules, halving the number of optimisers required for large PV systems. The S-series optimisers feature ‘Sense Connect’ technology for even greater safety. It monitors temperatures in cables and connectors and issues a warning in the event of abnormal behaviour before an arc fault occurs. The S1400 allows the use of modules with a power rating of up to 700 W.
Product benefits:
- "Sense connect" technology
- for up to two 700 W modules
- Arc detection
- Original MC4 connectors
Product features:
- Weight: 1087 g
- Dimensions: 129 x 165 x 52 mm
- Cable length: Input cable 0.1 m / Output cable (+) 5.7 m (-) 0.10 m
- Short-circuit current:
- MPPT voltage: 12.5–105 Vdc
- Maximum short-circuit current (Isc) 20 Adc
- Maximum power 1400 W (modules with a power tolerance of up to +5% are permitted)