Englisch
Filter products
–
–
–
–
–
–
–
–
–
SolarEdge & SolarEdge RWS inverter SE10K with LG RESU 12 + S440
- Art. Nr.: 14633
| Inverter: | SolarEdge StorEdge SE10K Dreiphasen-Wechselrichter |
|---|---|
| Phases: | 3 |
| Solar battery: | LG RESU 12 |
| Net capacity: | 11.7 kWh |
| Battery type: | 48 volt lithium NMC |
| Accessoires: | SolarEdge Inline-Energiezähler |
| Package type: | 3-phase, 48 V battery, Solar battery packages |
Available from 10.08.2026
Please get in touch with your personal contact person to find out the price of the product. You can find the contact details of your contact person in your customer account.
{
"id": "e59d99942d375b98b1982f9dab949d64",
"item_brand": "",
"item_name": "SolarEdge & SolarEdge RWS inverter SE10K with LG RESU 12 + S440",
"item_id": "14633",
"currency": "EUR",
"item_variant": "",
"price": "on_request",
"item_list_id": "fd04973c646a5abc8a2fc71576542e3f",
"item_list_name": "",
"item_category": "Solar battery packages",
"item_category2": "LG Energy Solution and SolarEdge",
"extra": {
"minPurchase": "1",
"shopware_id": "e59d99942d375b98b1982f9dab949d64"
}
}
| Inverter: | SolareEdge Home Hub-Wechselrichter SE5K-RWB48 |
|---|---|
| Phases: | 3 |
| Solar battery: | SolarEdge Home Batterie-Niedervolt 9,7 kWh |
| Net capacity: | 9.7 kWh |
| Battery type: | 48 volt lithium-iron-phosphate |
| Accessoires: | Backup-Interface inkl. Energiezähler, Verkabelung |
| Package type: | 3-phase, 48 V battery, Solar battery packages |
Available from stock
Please get in touch with your personal contact person to find out the price of the product. You can find the contact details of your contact person in your customer account.
{
"id": "e5c82592ebcb5002a3fdbf7dcdd64dbf",
"item_brand": "",
"item_name": "SolarEdge & SolarEdge Home backup power package with SE5K-RWB48 and 9.7 kWh",
"item_id": "13731",
"currency": "EUR",
"item_variant": "",
"price": "on_request",
"item_list_id": "fd04973c646a5abc8a2fc71576542e3f",
"item_list_name": "",
"item_category": "Solar battery packages",
"item_category2": "SolarEdge and SolarEdge",
"extra": {
"minPurchase": "1",
"shopware_id": "e5c82592ebcb5002a3fdbf7dcdd64dbf"
}
}
enwitec overvoltage protection DC type II, 1 MPPT, 4 x 15 A fuse, terminals
- Type of manufacturer: GAK-enwitec-S-1000-4(x2)Sxx-X-Y-PC-1.0
- Art. Nr.: 4269
| Accessory type: | Overvoltage protection |
|---|
Available from stock
Please get in touch with your personal contact person to find out the price of the product. You can find the contact details of your contact person in your customer account.
{
"id": "e5d146e0bd3d56e59c3d6f84b8daed75",
"item_brand": "",
"item_name": "enwitec overvoltage protection DC type II, 1 MPPT, 4 x 15 A fuse, terminals",
"item_id": "4269",
"currency": "EUR",
"item_variant": "",
"price": "on_request",
"item_list_id": "fd04973c646a5abc8a2fc71576542e3f",
"item_list_name": "",
"item_category": "Accessories and Electrical",
"item_category2": "Enwitec",
"extra": {
"minPurchase": "1",
"shopware_id": "e5d146e0bd3d56e59c3d6f84b8daed75"
}
}
BYD BATTERY-BOX PREMIUM LVS 12.0 with SMA SI 8.0H-13
- Art. Nr.: 5472
| Inverter: | SMA Sunny Island 8.0H-13 |
|---|---|
| Phases: | 1 |
| Solar battery: | BYD Battery-Box Premium LVS 12.0 |
| Net capacity: | 12.0 kWh |
| Battery type: | 48 volt lithium-iron-phosphate |
| Package type: | 1-phase, 48 V battery, Solar battery packages, Solar battery retrofit |
Available from 01.07.2026
Please get in touch with your personal contact person to find out the price of the product. You can find the contact details of your contact person in your customer account.
{
"id": "e5d364064f7b573985648a7936fab55a",
"item_brand": "",
"item_name": "BYD BATTERY-BOX PREMIUM LVS 12.0 with SMA SI 8.0H-13",
"item_id": "5472",
"currency": "EUR",
"item_variant": "",
"price": "on_request",
"item_list_id": "fd04973c646a5abc8a2fc71576542e3f",
"item_list_name": "",
"item_category": "Solar battery packages",
"item_category2": "BYD and SMA",
"extra": {
"minPurchase": "1",
"shopware_id": "e5d364064f7b573985648a7936fab55a"
}
}
BRC Solar Power Optimiser M600-M with monitoring
- Type of manufacturer: 000537
- Art. Nr.: 14064
| Inverter type: | Optimizer |
|---|---|
| Warranty: | 25 years |
| Communication: | Powerline |
| MPP voltage range: | 16-70 Volt |
Available from stock
Please get in touch with your personal contact person to find out the price of the product. You can find the contact details of your contact person in your customer account.
{
"id": "e63d21ecb68f503fa9128e7cd2b8a80f",
"item_brand": "",
"item_name": "BRC Solar Power Optimiser M600-M with monitoring",
"item_id": "14064",
"currency": "EUR",
"item_variant": "",
"price": "on_request",
"item_list_id": "fd04973c646a5abc8a2fc71576542e3f",
"item_list_name": "",
"item_category": "BRC Solar",
"item_category2": "Inverters",
"extra": {
"minPurchase": "1",
"shopware_id": "e63d21ecb68f503fa9128e7cd2b8a80f"
}
}
Sungrow Communication Device EyeM4
- Type of manufacturer: EyeM4C
- Art. Nr.: 4396
| Accessory type: | Communication |
|---|
Available from stock
Please get in touch with your personal contact person to find out the price of the product. You can find the contact details of your contact person in your customer account.
{
"id": "e659af54c1f4504493c31369689e4201",
"item_brand": "",
"item_name": "Sungrow Communication Device EyeM4",
"item_id": "4396",
"currency": "EUR",
"item_variant": "",
"price": "on_request",
"item_list_id": "fd04973c646a5abc8a2fc71576542e3f",
"item_list_name": "",
"item_category": "Accessories and Electrical",
"item_category2": "Sungrow",
"item_category3": "Remaining quantities and B-goods",
"extra": {
"minPurchase": "1",
"shopware_id": "e659af54c1f4504493c31369689e4201"
}
}
Easee Charge Pro Black (M&E)
- Art. Nr.: 15143
| Power: | 22 kilowatt |
|---|---|
| Number of charging points: | 1 |
| Access control: | RFID |
| AC phases: | 3 |
| Surplus charging: | Yes |
| Charging port: | Socket |
| Energy meter: | Meter compliant with the German calibration law |
| KfW (441) förderfähig: | No |
| BMVI förderfähig: | No |
| Electric charging system: | Commercial (semi-public), Public, Wallbox |
Available from stock
Please get in touch with your personal contact person to find out the price of the product. You can find the contact details of your contact person in your customer account.
{
"id": "e66d542312695aa3b21b1fcb19c6b867",
"item_brand": "",
"item_name": "Easee Charge Pro Black (M&E)",
"item_id": "15143",
"currency": "EUR",
"item_variant": "",
"price": "on_request",
"item_list_id": "fd04973c646a5abc8a2fc71576542e3f",
"item_list_name": "",
"item_category": "eMobility",
"item_category2": "Easee",
"extra": {
"minPurchase": "1",
"shopware_id": "e66d542312695aa3b21b1fcb19c6b867"
}
}
| Accessory type: | Sensors |
|---|
Available from stock
Please get in touch with your personal contact person to find out the price of the product. You can find the contact details of your contact person in your customer account.
{
"id": "e6855c534c6852c595b936cebe5241b6",
"item_brand": "",
"item_name": "Fronius & Fronius current measuring transformer 250A/333mV for Smart meter IP",
"item_id": "11053",
"currency": "EUR",
"item_variant": "",
"price": "on_request",
"item_list_id": "fd04973c646a5abc8a2fc71576542e3f",
"item_list_name": "",
"item_category": "Accessories and Electrical",
"item_category2": "Fronius",
"extra": {
"minPurchase": "1",
"shopware_id": "e6855c534c6852c595b936cebe5241b6"
}
}
SolarEdge Home Package with SE8K-RWB48 and 18.4 kWh
- Art. Nr.: 7573
| Inverter: | SolareEdge Home Hub-Wechselrichter SE8K-RWB48 |
|---|---|
| Phases: | 3 |
| Solar battery: | SolarEdge Home Batterie-Niedervolt 19,4 kWh |
| Net capacity: | 19.4 kWh |
| Battery type: | 48 volt lithium-iron-phosphate |
| Accessoires: | Energiezähler, Verkabelung |
| Package type: | 3-phase, 48 V battery, Solar battery packages |
Available from stock
Please get in touch with your personal contact person to find out the price of the product. You can find the contact details of your contact person in your customer account.
{
"id": "e68d338c1b0d551891d886c5119f68bc",
"item_brand": "",
"item_name": "SolarEdge Home Package with SE8K-RWB48 and 18.4 kWh",
"item_id": "7573",
"currency": "EUR",
"item_variant": "",
"price": "on_request",
"item_list_id": "fd04973c646a5abc8a2fc71576542e3f",
"item_list_name": "",
"item_category": "Solar battery packages",
"item_category2": "SolarEdge and SolarEdge",
"extra": {
"minPurchase": "1",
"shopware_id": "e68d338c1b0d551891d886c5119f68bc"
}
}
K2 N-Rack Top Kit 2x12 L
- Type of manufacturer: 2005047
- Art. Nr.: 15597
| Type of roof: | Open space |
|---|
Available from 06.08.2026
Please get in touch with your personal contact person to find out the price of the product. You can find the contact details of your contact person in your customer account.
{
"id": "e6a124682cc35e05b71b1f61d9ac3988",
"item_brand": "",
"item_name": "K2 N-Rack Top Kit 2x12 L",
"item_id": "15597",
"currency": "EUR",
"item_variant": "",
"price": "on_request",
"item_list_id": "fd04973c646a5abc8a2fc71576542e3f",
"item_list_name": "",
"item_category": "K2 Systems",
"item_category2": "Mounting systems",
"extra": {
"minPurchase": "1",
"shopware_id": "e6a124682cc35e05b71b1f61d9ac3988"
}
}
BYD Battery-Box Premium HVM 16.6 with SMA Hybrid STP 10.0 SE
- Art. Nr.: 7245
| Inverter: | SMA Hybrid STP 10.0 SE |
|---|---|
| Phases: | 3 |
| Solar battery: | BYD Battery-Box Premium HVM 16.6 |
| Net capacity: | 16.56 kWh |
| Battery type: | High volt lithium-iron-phosphate |
| Package type: | 3-phase, High voltage battery, Solar battery packages |
Available from 28.08.2026
Please get in touch with your personal contact person to find out the price of the product. You can find the contact details of your contact person in your customer account.
{
"id": "e6dcf6954916589e9fae21d845f52fb2",
"item_brand": "",
"item_name": "BYD Battery-Box Premium HVM 16.6 with SMA Hybrid STP 10.0 SE",
"item_id": "7245",
"currency": "EUR",
"item_variant": "",
"price": "on_request",
"item_list_id": "fd04973c646a5abc8a2fc71576542e3f",
"item_list_name": "",
"item_category": "Solar battery packages",
"item_category2": "BYD and SMA",
"extra": {
"minPurchase": "1",
"shopware_id": "e6dcf6954916589e9fae21d845f52fb2"
}
}
Kostal Plenticore plus G3 S 4-7 kW and VARTA.wall 10 kWh
- Art. Nr.: 12916
| Inverter: | Kostal Plenticore plus G3 S 4-7 kW |
|---|---|
| Phases: | 3 |
| Solar battery: | VARTA.wall 10 kWh |
| Battery type: | High volt lithium |
| Package type: | 3-phase, High voltage battery |
Available from stock
Please get in touch with your personal contact person to find out the price of the product. You can find the contact details of your contact person in your customer account.
{
"id": "e6e4ce2aa64055d4bcdfd407956ef08d",
"item_brand": "",
"item_name": "Kostal Plenticore plus G3 S 4-7 kW and VARTA.wall 10 kWh",
"item_id": "12916",
"currency": "EUR",
"item_variant": "",
"price": "on_request",
"item_list_id": "fd04973c646a5abc8a2fc71576542e3f",
"item_list_name": "",
"item_category": "Solar battery packages",
"item_category2": "VARTA and Kostal",
"extra": {
"minPurchase": "1",
"shopware_id": "e6e4ce2aa64055d4bcdfd407956ef08d"
}
}








