Englisch
Filter products
–
–
–
–
–
–
–
–
Schletter plastic end cap Solo black (Classic)
- Type of manufacturer: 129011-900
- Art. Nr.: 11949
| Type of roof: | Beaver-tail, Carport, Corrugated fiber cement, Corrugated iron, Flat roof, Folded metal sheet, Open space, Package, Pan tile, Sandwich trapeziodal sheet, Slate, Trapezoidal sheet |
|---|
Available from stock
Please get in touch with your personal contact person to find out the price of the product. You can find the contact details of your contact person in your customer account.
{
"id": "0f5758dcc55f5d498661619a961008f9",
"item_brand": "",
"item_name": "Schletter plastic end cap Solo black (Classic)",
"item_id": "11949",
"currency": "EUR",
"item_variant": "",
"price": "on_request",
"item_list_id": "fd04973c646a5abc8a2fc71576542e3f",
"item_list_name": "",
"item_category": "Mounting systems",
"item_category2": "Schletter",
"extra": {
"minPurchase": "1",
"shopware_id": "0f5758dcc55f5d498661619a961008f9"
}
}
SMA EV Charger Business, socket
- Type of manufacturer: EVCB-LB-3AC-10
- Art. Nr.: 8557
| Power: | 22 kilowatt |
|---|---|
| Number of charging points: | 2 |
| Access control: | RFID |
| AC phases: | 3 |
| Surplus charging: | Yes |
| Charging port: | Socket |
| Energy meter: | MID compliant meter |
| KfW (441) förderfähig: | Yes |
| BMVI förderfähig: | No |
| Electric charging system: | Commercial (semi-public), Public, Wallbox |
Available from 27.05.2026
Please get in touch with your personal contact person to find out the price of the product. You can find the contact details of your contact person in your customer account.
{
"id": "1eb5ec96efaa59f0a851925f2c9f7091",
"item_brand": "",
"item_name": "SMA EV Charger Business, socket",
"item_id": "8557",
"currency": "EUR",
"item_variant": "",
"price": "on_request",
"item_list_id": "fd04973c646a5abc8a2fc71576542e3f",
"item_list_name": "",
"item_category": "eMobility",
"item_category2": "SMA",
"extra": {
"minPurchase": "1",
"shopware_id": "1eb5ec96efaa59f0a851925f2c9f7091"
}
}
SMA EV Charger 22, 7.5 m cable
- Art. Nr.: 6510
| Power: | 22 kilowatt |
|---|---|
| Number of charging points: | 1 |
| Access control: | No |
| AC phases: | 3 |
| Surplus charging: | Yes |
| Charging port: | Cable |
| Energy meter: | MID compliant meter |
| KfW (441) förderfähig: | Yes |
| BMVI förderfähig: | No |
| Electric charging system: | Private, Wallbox |
Available from stock
Please get in touch with your personal contact person to find out the price of the product. You can find the contact details of your contact person in your customer account.
{
"id": "5676a4cebfed5a4fb35829eb90155cbd",
"item_brand": "",
"item_name": "SMA EV Charger 22, 7.5 m cable ",
"item_id": "6510",
"currency": "EUR",
"item_variant": "",
"price": "on_request",
"item_list_id": "fd04973c646a5abc8a2fc71576542e3f",
"item_list_name": "",
"item_category": "eMobility",
"item_category2": "SMA",
"extra": {
"minPurchase": "1",
"shopware_id": "5676a4cebfed5a4fb35829eb90155cbd"
}
}
SMA eCharger 22 kW
- Type of manufacturer: EVC22-3AC-20
- Art. Nr.: 12025
| Power: | 22 kilowatt |
|---|---|
| Number of charging points: | 1 |
| Access control: | RFID |
| AC phases: | 3 |
| Surplus charging: | Yes |
| Charging port: | Socket |
| Energy meter: | Simple digital reading |
| KfW (441) förderfähig: | No |
| BMVI förderfähig: | No |
| Electric charging system: | Private, Wallbox |
Available from 07.07.2026
Please get in touch with your personal contact person to find out the price of the product. You can find the contact details of your contact person in your customer account.
{
"id": "b46a87c7aaf65129b038aba41a9f7746",
"item_brand": "",
"item_name": "SMA eCharger 22 kW",
"item_id": "12025",
"currency": "EUR",
"item_variant": "",
"price": "on_request",
"item_list_id": "fd04973c646a5abc8a2fc71576542e3f",
"item_list_name": "",
"item_category": "eMobility",
"item_category2": "SMA",
"extra": {
"minPurchase": "1",
"shopware_id": "b46a87c7aaf65129b038aba41a9f7746"
}
}
SMA AC charging cable type 2 – 7.5 m
- Type of manufacturer: EVC-CBL-3-7,5-20
- Art. Nr.: 12062
| Electric charging system: | Accessories |
|---|
Available from stock
Please get in touch with your personal contact person to find out the price of the product. You can find the contact details of your contact person in your customer account.
{
"id": "1a07ca5a37745f60b697b5e480e11718",
"item_brand": "",
"item_name": "SMA AC charging cable type 2 – 7.5 m",
"item_id": "12062",
"currency": "EUR",
"item_variant": "",
"price": "on_request",
"item_list_id": "fd04973c646a5abc8a2fc71576542e3f",
"item_list_name": "",
"item_category": "eMobility",
"item_category2": "SMA",
"extra": {
"minPurchase": "1",
"shopware_id": "1a07ca5a37745f60b697b5e480e11718"
}
}
SmartFox heater 230V / 3kW, 6/4 "
- Art. Nr.: 806
| Heating system: | Heater |
|---|---|
| Heating capacity: | 3 kW |
| Dimensions: | 510 x 80 x 80 in mm (HxWxD) |
| Power requirements: | 3 kW |
Available from stock
Please get in touch with your personal contact person to find out the price of the product. You can find the contact details of your contact person in your customer account.
{
"id": "037322858a8f5db1bf4a9976213c1068",
"item_brand": "",
"item_name": "SmartFox heater 230V / 3kW, 6/4 "",
"item_id": "806",
"currency": "EUR",
"item_variant": "",
"price": "on_request",
"item_list_id": "fd04973c646a5abc8a2fc71576542e3f",
"item_list_name": "",
"item_category": "Special offers",
"item_category2": "SmartFox",
"item_category3": "Heating systems",
"extra": {
"minPurchase": "1",
"shopware_id": "037322858a8f5db1bf4a9976213c1068"
}
}
Solar Fabrik 450 W S4 Trend white, bi-facial, glass/glass
- Type of manufacturer: Solar Fabrik 450 W S4 Trend White Glas/Glas
- Art. Nr.: 11820
| Power: | 450 Watt |
|---|---|
| Efficiency: | 22.50 % |
| Construction type: | Double-Glass-Bifacial |
| Warranty: | 30/30 years |
| Dimensions: | 1762 x 1134 x 30 mm |
| Backsheet: | Transparent/white hatched |
| Frame color: | Black |
| Technology: | TOPCon |
| Connector: | MC4 |
| Snow load: | 5400 Pa |
| Hail resistance: | HW4 |
| Solar panel type: | BiFacial, Glass-glass solar panels, TOPCon modules, Transparent modules |
On request
Please get in touch with your personal contact person to find out the price of the product. You can find the contact details of your contact person in your customer account.
{
"id": "d83bfb5998a65542adb3f18f67fb8e19",
"item_brand": "",
"item_name": "Solar Fabrik 450 W S4 Trend white, bi-facial, glass/glass",
"item_id": "11820",
"currency": "EUR",
"item_variant": "",
"price": "on_request",
"item_list_id": "fd04973c646a5abc8a2fc71576542e3f",
"item_list_name": "",
"item_category": "Remaining quantities and B-goods",
"item_category2": "Solar Fabrik",
"item_category3": "Solar panels",
"extra": {
"minPurchase": "1",
"shopware_id": "d83bfb5998a65542adb3f18f67fb8e19"
}
}
| Heating system: | Heater |
|---|---|
| Heating capacity: | 3 kW |
Available from stock
Please get in touch with your personal contact person to find out the price of the product. You can find the contact details of your contact person in your customer account.
{
"id": "dcde3f9dda6e539fb037ef2908bd5247",
"item_brand": "",
"item_name": "SolarEdge Home hot water package with electropolished heating rod 3kW (without sensor)",
"item_id": "11049",
"currency": "EUR",
"item_variant": "",
"price": "on_request",
"item_list_id": "fd04973c646a5abc8a2fc71576542e3f",
"item_list_name": "",
"item_category": "Heating systems",
"item_category2": "SolarEdge",
"extra": {
"minPurchase": "1",
"shopware_id": "dcde3f9dda6e539fb037ef2908bd5247"
}
}
| Heating system: | Heater |
|---|---|
| Heating capacity: | 3 kW |
Available from stock
Please get in touch with your personal contact person to find out the price of the product. You can find the contact details of your contact person in your customer account.
{
"id": "f58bf3ac0f245df285893295440d606e",
"item_brand": "",
"item_name": "SolarEdge Home hot water package with electropolished heating element 3kW",
"item_id": "10268",
"currency": "EUR",
"item_variant": "",
"price": "on_request",
"item_list_id": "fd04973c646a5abc8a2fc71576542e3f",
"item_list_name": "",
"item_category": "Heating systems",
"item_category2": "SolarEdge",
"extra": {
"minPurchase": "1",
"shopware_id": "f58bf3ac0f245df285893295440d606e"
}
}
SolarEdge CSS-OD 102.4 kWh/50 kW commercial storage system
- Art. Nr.: 12650
| Battery type: | LFP |
|---|---|
| Installation location: | Outdoor |
| Usable capacity: | 97.28 kWh |
| Power: | 50 kW |
| Warranty: | 10 years |
| Charging power: | 50 kW |
| Discharging power: | 50 kW |
| Communication: | CAN/RS485 |
| Commercial storage type: | All-in-One |
Available from stock
Please get in touch with your personal contact person to find out the price of the product. You can find the contact details of your contact person in your customer account.
{
"id": "4437a1dc35d751d1aac38f1cb8ab30d1",
"item_brand": "",
"item_name": "SolarEdge CSS-OD 102.4 kWh/50 kW commercial storage system ",
"item_id": "12650",
"currency": "EUR",
"item_variant": "",
"price": "on_request",
"item_list_id": "fd04973c646a5abc8a2fc71576542e3f",
"item_list_name": "",
"item_category": "SolarEdge",
"item_category2": "Commercial storage",
"extra": {
"minPurchase": "1",
"shopware_id": "4437a1dc35d751d1aac38f1cb8ab30d1"
}
}
SolarEdge home automation hot water temperature sensor
- Type of manufacturer: HOTWTR-SENS-RW-S1
- Art. Nr.: 4953
| Heating system: | Accessories |
|---|
Available from stock
Please get in touch with your personal contact person to find out the price of the product. You can find the contact details of your contact person in your customer account.
{
"id": "31c0af57203c510ca6691001fc97e3d8",
"item_brand": "",
"item_name": "SolarEdge home automation hot water temperature sensor",
"item_id": "4953",
"currency": "EUR",
"item_variant": "",
"price": "on_request",
"item_list_id": "fd04973c646a5abc8a2fc71576542e3f",
"item_list_name": "",
"item_category": "Heating systems",
"item_category2": "SolarEdge",
"extra": {
"minPurchase": "1",
"shopware_id": "31c0af57203c510ca6691001fc97e3d8"
}
}
SolarEdge Home hot water controller 3 kW
- Type of manufacturer: SMRT-HOT-WTR-30-S2
- Art. Nr.: 9533
| Heating system: | Accessories |
|---|---|
| Heating capacity: | 3 kW |
| Dimensions: | 240 x 110 x 375 in mm (HxWxD) |
Available from stock
Please get in touch with your personal contact person to find out the price of the product. You can find the contact details of your contact person in your customer account.
{
"id": "fbf4f7e8744b5b9b840f23af6821830f",
"item_brand": "",
"item_name": "SolarEdge Home hot water controller 3 kW",
"item_id": "9533",
"currency": "EUR",
"item_variant": "",
"price": "on_request",
"item_list_id": "fd04973c646a5abc8a2fc71576542e3f",
"item_list_name": "",
"item_category": "Heating systems",
"item_category2": "SolarEdge",
"extra": {
"minPurchase": "1",
"shopware_id": "fbf4f7e8744b5b9b840f23af6821830f"
}
}








