Englisch
Filter products
–
–
–
–
–
–
–
–
–
SMA RFID cards x 10 pieces
- Type of manufacturer: EVC-RFID-10-10
- Art. Nr.: 12239
| Electric charging system: | Accessories |
|---|
Available from stock
Please get in touch with your personal contact person to find out the price of the product. You can find the contact details of your contact person in your customer account.
{
"id": "67f1c95425e651ddba24f047288ed41a",
"item_brand": "",
"item_name": "SMA RFID cards x 10 pieces",
"item_id": "12239",
"currency": "EUR",
"item_variant": "",
"price": "on_request",
"item_list_id": "fd04973c646a5abc8a2fc71576542e3f",
"item_list_name": "",
"item_category": "eMobility",
"item_category2": "SMA",
"extra": {
"minPurchase": "1",
"shopware_id": "67f1c95425e651ddba24f047288ed41a"
}
}
SMA & SMA eCharger stand, one-sided
- Type of manufacturer: EVC-PDSTL-1-20
- Art. Nr.: 13205
| Electric charging system: | Accessories |
|---|
Available from 19.05.2026
Please get in touch with your personal contact person to find out the price of the product. You can find the contact details of your contact person in your customer account.
{
"id": "8f0bc61305a35fc4970c642d3e9185fa",
"item_brand": "",
"item_name": "SMA & SMA eCharger stand, one-sided",
"item_id": "13205",
"currency": "EUR",
"item_variant": "",
"price": "on_request",
"item_list_id": "fd04973c646a5abc8a2fc71576542e3f",
"item_list_name": "",
"item_category": "eMobility",
"item_category2": "SMA",
"extra": {
"minPurchase": "1",
"shopware_id": "8f0bc61305a35fc4970c642d3e9185fa"
}
}
SMARTFOX screw-in heater 3kW 230V
- Art. Nr.: 806
| Heating system: | Heater |
|---|---|
| Heating capacity: | 3 kW |
| Dimensions: | 510 x 80 x 80 in mm (HxWxD) |
| Power requirements: | 3 kW |
Available from stock
Please get in touch with your personal contact person to find out the price of the product. You can find the contact details of your contact person in your customer account.
{
"id": "037322858a8f5db1bf4a9976213c1068",
"item_brand": "",
"item_name": "SMARTFOX screw-in heater 3kW 230V",
"item_id": "806",
"currency": "EUR",
"item_variant": "",
"price": "on_request",
"item_list_id": "fd04973c646a5abc8a2fc71576542e3f",
"item_list_name": "",
"item_category": "Special offers",
"item_category2": "SmartFox",
"item_category3": "Heating systems",
"extra": {
"minPurchase": "1",
"shopware_id": "037322858a8f5db1bf4a9976213c1068"
}
}
Solar Fabrik 475W S4 BC Full Black
- Type of manufacturer: Solar Fabrik 475 W S4 BC Full Black
- Art. Nr.: 13869
| Power: | 475 Watt |
|---|---|
| Efficiency: | 23.3 % |
| Construction type: | Double-Glass-Bifacial |
| Warranty: | 30/30 years |
| Dimensions: | 1800 x 1134 x 30 mm |
| Backsheet: | Black |
| Frame color: | Black |
| Technology: | xBC |
| Connector: | MC4 |
| Snow load: | 5400 Pa |
| Hail resistance: | HW4 |
| Solar panel type: | Back contact modules, BiFacial, Full black modules, Glass-glass solar panels, High performance solar panels, Transparent modules |
Available from stock
Please get in touch with your personal contact person to find out the price of the product. You can find the contact details of your contact person in your customer account.
{
"id": "68b8633c8f0f50858947da96ca89d1a5",
"item_brand": "",
"item_name": "Solar Fabrik 475W S4 BC Full Black",
"item_id": "13869",
"currency": "EUR",
"item_variant": "",
"price": "on_request",
"item_list_id": "fd04973c646a5abc8a2fc71576542e3f",
"item_list_name": "",
"item_category": "Solar Fabrik",
"item_category2": "Solar panels",
"extra": {
"minPurchase": "1",
"shopware_id": "68b8633c8f0f50858947da96ca89d1a5"
}
}
| Heating system: | Heater |
|---|---|
| Heating capacity: | 3 kW |
Available from stock
Please get in touch with your personal contact person to find out the price of the product. You can find the contact details of your contact person in your customer account.
{
"id": "9791e3f3cb40582387905585c9093a60",
"item_brand": "",
"item_name": "SolarEdge & SolarEdge Home hot water package with SmartFox Heating rod 3 kW",
"item_id": "13799",
"currency": "EUR",
"item_variant": "",
"price": "on_request",
"item_list_id": "fd04973c646a5abc8a2fc71576542e3f",
"item_list_name": "",
"item_category": "Heating systems",
"item_category2": "SolarEdge",
"extra": {
"minPurchase": "1",
"shopware_id": "9791e3f3cb40582387905585c9093a60"
}
}
| Heating system: | Heater |
|---|---|
| Heating capacity: | 3 kW |
Available from stock
Please get in touch with your personal contact person to find out the price of the product. You can find the contact details of your contact person in your customer account.
{
"id": "dcde3f9dda6e539fb037ef2908bd5247",
"item_brand": "",
"item_name": "SolarEdge Home hot water package with electropolished heating rod 3kW (without sensor)",
"item_id": "11049",
"currency": "EUR",
"item_variant": "",
"price": "on_request",
"item_list_id": "fd04973c646a5abc8a2fc71576542e3f",
"item_list_name": "",
"item_category": "Heating systems",
"item_category2": "SolarEdge",
"extra": {
"minPurchase": "1",
"shopware_id": "dcde3f9dda6e539fb037ef2908bd5247"
}
}
| Heating system: | Heater |
|---|---|
| Heating capacity: | 3 kW |
Available from stock
Please get in touch with your personal contact person to find out the price of the product. You can find the contact details of your contact person in your customer account.
{
"id": "f58bf3ac0f245df285893295440d606e",
"item_brand": "",
"item_name": "SolarEdge Home hot water package with electropolished heating element 3kW",
"item_id": "10268",
"currency": "EUR",
"item_variant": "",
"price": "on_request",
"item_list_id": "fd04973c646a5abc8a2fc71576542e3f",
"item_list_name": "",
"item_category": "Heating systems",
"item_category2": "SolarEdge",
"extra": {
"minPurchase": "1",
"shopware_id": "f58bf3ac0f245df285893295440d606e"
}
}
SolarEdge CSS-OD 102.4 kWh/50 kW commercial storage system
- Art. Nr.: 12650
| Battery type: | LFP |
|---|---|
| Installation location: | Outdoor |
| Usable capacity: | 97.28 kWh |
| Power: | 50 kW |
| Warranty: | 10 years |
| Charging power: | 50 kW |
| Discharging power: | 50 kW |
| Communication: | CAN/RS485 |
| Commercial storage type: | All-in-One |
Available from stock
Please get in touch with your personal contact person to find out the price of the product. You can find the contact details of your contact person in your customer account.
{
"id": "4437a1dc35d751d1aac38f1cb8ab30d1",
"item_brand": "",
"item_name": "SolarEdge CSS-OD 102.4 kWh/50 kW commercial storage system ",
"item_id": "12650",
"currency": "EUR",
"item_variant": "",
"price": "on_request",
"item_list_id": "fd04973c646a5abc8a2fc71576542e3f",
"item_list_name": "",
"item_category": "SolarEdge",
"item_category2": "Commercial storage",
"extra": {
"minPurchase": "1",
"shopware_id": "4437a1dc35d751d1aac38f1cb8ab30d1"
}
}
| Battery type: | LFP |
|---|---|
| Installation location: | Outdoor |
| Usable capacity: | 97.28 kWh |
| Warranty: | 10 years |
| Charging power: | 50 kW |
| Discharging power: | 50 kW |
| Communication: | CAN/RS485 |
| Commercial storage type: | All-in-One, Modular without inverter |
Available from stock
Please get in touch with your personal contact person to find out the price of the product. You can find the contact details of your contact person in your customer account.
{
"id": "c4d11940f22d52c082e7a1b0e851968b",
"item_brand": "",
"item_name": "SolarEdge & SolarEdge CSS-OD 102.4 kWh extension cabinet incl. cable set",
"item_id": "13860",
"currency": "EUR",
"item_variant": "",
"price": "on_request",
"item_list_id": "fd04973c646a5abc8a2fc71576542e3f",
"item_list_name": "",
"item_category": "SolarEdge",
"item_category2": "Commercial storage",
"extra": {
"minPurchase": "1",
"shopware_id": "c4d11940f22d52c082e7a1b0e851968b"
}
}
SolarEdge home automation hot water temperature sensor
- Type of manufacturer: HOTWTR-SENS-RW-S1
- Art. Nr.: 4953
| Heating system: | Accessories |
|---|
Available from stock
Please get in touch with your personal contact person to find out the price of the product. You can find the contact details of your contact person in your customer account.
{
"id": "31c0af57203c510ca6691001fc97e3d8",
"item_brand": "",
"item_name": "SolarEdge home automation hot water temperature sensor",
"item_id": "4953",
"currency": "EUR",
"item_variant": "",
"price": "on_request",
"item_list_id": "fd04973c646a5abc8a2fc71576542e3f",
"item_list_name": "",
"item_category": "Heating systems",
"item_category2": "SolarEdge",
"extra": {
"minPurchase": "1",
"shopware_id": "31c0af57203c510ca6691001fc97e3d8"
}
}
SolarEdge Home hot water controller 3 kW
- Type of manufacturer: SMRT-HOT-WTR-30-S2
- Art. Nr.: 9533
| Heating system: | Accessories |
|---|---|
| Heating capacity: | 3 kW |
| Dimensions: | 240 x 110 x 375 in mm (HxWxD) |
Available from stock
Please get in touch with your personal contact person to find out the price of the product. You can find the contact details of your contact person in your customer account.
{
"id": "fbf4f7e8744b5b9b840f23af6821830f",
"item_brand": "",
"item_name": "SolarEdge Home hot water controller 3 kW",
"item_id": "9533",
"currency": "EUR",
"item_variant": "",
"price": "on_request",
"item_list_id": "fd04973c646a5abc8a2fc71576542e3f",
"item_list_name": "",
"item_category": "Heating systems",
"item_category2": "SolarEdge",
"extra": {
"minPurchase": "1",
"shopware_id": "fbf4f7e8744b5b9b840f23af6821830f"
}
}
| Power: | 22 kilowatt |
|---|---|
| Number of charging points: | 1 |
| Access control: | RFID |
| AC phases: | 3 |
| Surplus charging: | Yes |
| Charging port: | Socket |
| Energy meter: | MID compliant meter |
| KfW (441) förderfähig: | Yes |
| BMVI förderfähig: | Yes |
| Electric charging system: | Wallbox |
Available from stock
Please get in touch with your personal contact person to find out the price of the product. You can find the contact details of your contact person in your customer account.
{
"id": "3d15be12811550e09a450850f491118d",
"item_brand": "",
"item_name": "SolarEdge & SolarEdge ONE Charging station 22 kW Pro SE-EVN22SEM-01",
"item_id": "13893",
"currency": "EUR",
"item_variant": "",
"price": "on_request",
"item_list_id": "fd04973c646a5abc8a2fc71576542e3f",
"item_list_name": "",
"item_category": "SolarEdge",
"item_category2": "eMobility",
"extra": {
"minPurchase": "1",
"shopware_id": "3d15be12811550e09a450850f491118d"
}
}








