Englisch
Filter products
–
–
–
–
–
–
–
–
SolarEdge irradiation sensor SE1000-SEN-IRR-S1
- Type of manufacturer: SE1000-SEN-IRR-S1
- Art. Nr.: 860
| Accessory type: | Sensors |
|---|
Available from stock
Please get in touch with your personal contact person to find out the price of the product. You can find the contact details of your contact person in your customer account.
{
"id": "9853aa24fb5a5a46a4b7e44ca600167e",
"item_brand": "",
"item_name": "SolarEdge irradiation sensor SE1000-SEN-IRR-S1",
"item_id": "860",
"currency": "EUR",
"item_variant": "",
"price": "on_request",
"item_list_id": "fd04973c646a5abc8a2fc71576542e3f",
"item_list_name": "",
"item_category": "SolarEdge",
"item_category2": "Accessories and Electrical",
"extra": {
"minPurchase": "1",
"shopware_id": "9853aa24fb5a5a46a4b7e44ca600167e"
}
}
Stäubli solar cable extension MC4-Evo 2A, 6 mm², 10 m
- Type of manufacturer: PV-K6APAR/PV-EVO2-BX/PV-EVO2-SX/10M
- Art. Nr.: 12227
| Accessory type: | DC solar cable |
|---|
Available from stock
Please get in touch with your personal contact person to find out the price of the product. You can find the contact details of your contact person in your customer account.
{
"id": "98a93ef15d51562691e280ee4a79b504",
"item_brand": "",
"item_name": "Stäubli solar cable extension MC4-Evo 2A, 6 mm², 10 m",
"item_id": "12227",
"currency": "EUR",
"item_variant": "",
"price": "on_request",
"item_list_id": "fd04973c646a5abc8a2fc71576542e3f",
"item_list_name": "",
"item_category": "Accessories and Electrical",
"item_category2": "Stäubli",
"extra": {
"minPurchase": "1",
"shopware_id": "98a93ef15d51562691e280ee4a79b504"
}
}
| Inverter: | SolareEdge Home Hub-Wechselrichter SE10K-RWB48 |
|---|---|
| Phases: | 3 |
| Solar battery: | SolarEdge Home Batterie-Niedervolt 19,4 kWh |
| Net capacity: | 19.4 kWh |
| Battery type: | 48 volt lithium-iron-phosphate |
| Accessoires: | Energiezähler, Verkabelung, Ladestation |
| Package type: | 3-phase, 48 V battery, KfW 442 Pakete, Solar battery packages |
Available from stock
Please get in touch with your personal contact person to find out the price of the product. You can find the contact details of your contact person in your customer account.
{
"id": "9901f1630f88506389a7a58b5a30c25d",
"item_brand": "",
"item_name": "SolarEdge Home combined package with charging station, SE10K-RWB48 and 18.4 kWh",
"item_id": "10804",
"currency": "EUR",
"item_variant": "",
"price": "on_request",
"item_list_id": "fd04973c646a5abc8a2fc71576542e3f",
"item_list_name": "",
"item_category": "Solar battery packages",
"item_category2": "SolarEdge and SolarEdge",
"extra": {
"minPurchase": "1",
"shopware_id": "9901f1630f88506389a7a58b5a30c25d"
}
}
Fronius Symo Gen24 6.0 Plus
- Type of manufacturer: 4,210,153,002 (,95)
- Art. Nr.: 4955
| Phases: | 3 |
|---|---|
| Inverter type: | Asymmetric inverters, Hybrid inverter |
| MPP-Tracker: | 2 |
| AC power: | 6 kW |
| Warranty: | 10 years |
| Communication: | Ethernet, WLAN, RS485 |
| MPP voltage range: | 80 - 800 Volt |
Available from stock
Please get in touch with your personal contact person to find out the price of the product. You can find the contact details of your contact person in your customer account.
{
"id": "9936f674bd065c91869b294bba3a55fb",
"item_brand": "",
"item_name": "Fronius Symo Gen24 6.0 Plus",
"item_id": "4955",
"currency": "EUR",
"item_variant": "",
"price": "on_request",
"item_list_id": "fd04973c646a5abc8a2fc71576542e3f",
"item_list_name": "",
"item_category": "Fronius",
"item_category2": "Inverters",
"extra": {
"minPurchase": "1",
"shopware_id": "9936f674bd065c91869b294bba3a55fb"
}
}
| Inverter: | Kostal Plenticore G3L |
|---|---|
| Phases: | 3 |
| Solar battery: | BYD Battery-Box Premium HVS 10.2 |
| Net capacity: | 10.24 kWh |
| Battery type: | High volt lithium-iron-phosphate |
| Package type: | 3-phase, High voltage battery, Solar battery packages |
On request
Please get in touch with your personal contact person to find out the price of the product. You can find the contact details of your contact person in your customer account.
{
"id": "993bd47b126454cdbf2fee4f615994b9",
"item_brand": "",
"item_name": "BYD High-Voltage Battery-Box Premium HVS 10.2 with Kostal Plenticore G3L",
"item_id": "12281",
"currency": "EUR",
"item_variant": "",
"price": "on_request",
"item_list_id": "fd04973c646a5abc8a2fc71576542e3f",
"item_list_name": "",
"item_category": "Solar battery packages",
"item_category2": "BYD and Kostal",
"extra": {
"minPurchase": "1",
"shopware_id": "993bd47b126454cdbf2fee4f615994b9"
}
}
SolarEdge StorEdge 3-phase inverter SE8K
- Type of manufacturer: SE8K-RWS48BEN4
- Art. Nr.: 4356
| Phases: | 3 |
|---|---|
| Inverter type: | Hybrid inverter |
| AC power: | 8.0 kW |
| Warranty: | 12 years |
| Communication: | 2 x RS485, Ethernet |
Available from stock
Please get in touch with your personal contact person to find out the price of the product. You can find the contact details of your contact person in your customer account.
{
"id": "996a15ff01655533919575742dcf6d38",
"item_brand": "",
"item_name": "SolarEdge StorEdge 3-phase inverter SE8K",
"item_id": "4356",
"currency": "EUR",
"item_variant": "",
"price": "on_request",
"item_list_id": "fd04973c646a5abc8a2fc71576542e3f",
"item_list_name": "",
"item_category": "Inverters",
"item_category2": "SolarEdge",
"extra": {
"minPurchase": "1",
"shopware_id": "996a15ff01655533919575742dcf6d38"
}
}
| Inverter: | SolareEdge Home Hub-Wechselrichter SE5K-RWB48 |
|---|---|
| Phases: | 3 |
| Solar battery: | SolarEdge Home Batterie-Niedervolt 9,7 kWh |
| Net capacity: | 9.7 kWh |
| Battery type: | 48 volt lithium-iron-phosphate |
| Accessoires: | Energiezähler, Verkabelung, Ladestation |
| Package type: | 3-phase, 48 V battery, KfW 442 Pakete, Solar battery packages |
Available from stock
Please get in touch with your personal contact person to find out the price of the product. You can find the contact details of your contact person in your customer account.
{
"id": "9974b62c96bf5580b15ba79b137cb2a7",
"item_brand": "",
"item_name": "SolarEdge Home combined package with charging station, SE5K-RWB48 and 9.2 kWh",
"item_id": "10775",
"currency": "EUR",
"item_variant": "",
"price": "on_request",
"item_list_id": "fd04973c646a5abc8a2fc71576542e3f",
"item_list_name": "",
"item_category": "Solar battery packages",
"item_category2": "SolarEdge and SolarEdge",
"extra": {
"minPurchase": "1",
"shopware_id": "9974b62c96bf5580b15ba79b137cb2a7"
}
}
SolarEdge Wireless-Gateway
- Type of manufacturer: SE-WFGW-B-S1-RW
- Art. Nr.: 5617
| Accessory type: | Communication |
|---|
Available from stock
Please get in touch with your personal contact person to find out the price of the product. You can find the contact details of your contact person in your customer account.
{
"id": "99c7b653799e5e6facc7915e0355711b",
"item_brand": "",
"item_name": "SolarEdge Wireless-Gateway",
"item_id": "5617",
"currency": "EUR",
"item_variant": "",
"price": "on_request",
"item_list_id": "fd04973c646a5abc8a2fc71576542e3f",
"item_list_name": "",
"item_category": "SolarEdge",
"item_category2": "Accessories and Electrical",
"extra": {
"minPurchase": "1",
"shopware_id": "99c7b653799e5e6facc7915e0355711b"
}
}
SMA Sunny Tripower CORE 1 I/O interface
- Art. Nr.: 2932
| Accessory type: | Communication |
|---|
Available from stock
Please get in touch with your personal contact person to find out the price of the product. You can find the contact details of your contact person in your customer account.
{
"id": "9a192ed95029597089f27de7d264ab13",
"item_brand": "",
"item_name": "SMA Sunny Tripower CORE 1 I/O interface",
"item_id": "2932",
"currency": "EUR",
"item_variant": "",
"price": "on_request",
"item_list_id": "fd04973c646a5abc8a2fc71576542e3f",
"item_list_name": "",
"item_category": "Accessories and Electrical",
"item_category2": "SMA",
"extra": {
"minPurchase": "1",
"shopware_id": "9a192ed95029597089f27de7d264ab13"
}
}
TP-link TL-SF1005D 5-port switch unmanaged
- Art. Nr.: 5558
| Accessory type: | Network |
|---|
Available from stock
Please get in touch with your personal contact person to find out the price of the product. You can find the contact details of your contact person in your customer account.
{
"id": "9b410770c4e75b7ea066b0a60944f8d7",
"item_brand": "",
"item_name": "TP-link TL-SF1005D 5-port switch unmanaged",
"item_id": "5558",
"currency": "EUR",
"item_variant": "",
"price": "on_request",
"item_list_id": "fd04973c646a5abc8a2fc71576542e3f",
"item_list_name": "",
"item_category": "Accessories and Electrical",
"item_category2": "TP-Link",
"extra": {
"minPurchase": "1",
"shopware_id": "9b410770c4e75b7ea066b0a60944f8d7"
}
}
SolarEdge StorEdge Paket with SE8K-RWS and 13.8 kWh
- Art. Nr.: 8749
| Inverter: | SolarEdge StorEdge Dreiphasen-Wechselrichter SE8K-RWS48BEN4 |
|---|---|
| Phases: | 3 |
| Solar battery: | SolarEdge Home Batterie-Niedervolt 13,8 kWh |
| Net capacity: | 13.8 kWh |
| Battery type: | 48 volt lithium-iron-phosphate |
| Accessoires: | Energiezähler, Verkabelung |
| Package type: | 3-phase, 48 V battery, Solar battery packages |
On request
Please get in touch with your personal contact person to find out the price of the product. You can find the contact details of your contact person in your customer account.
{
"id": "9b7f3b56fedf5edf9f6a3bc1a78ba57e",
"item_brand": "",
"item_name": "SolarEdge StorEdge Paket with SE8K-RWS and 13.8 kWh",
"item_id": "8749",
"currency": "EUR",
"item_variant": "",
"price": "on_request",
"item_list_id": "fd04973c646a5abc8a2fc71576542e3f",
"item_list_name": "",
"item_category": "Solar battery packages",
"item_category2": "SolarEdge and SolarEdge",
"extra": {
"minPurchase": "1",
"shopware_id": "9b7f3b56fedf5edf9f6a3bc1a78ba57e"
}
}
| Inverter: | Solis S6 3P-Hybrid - 5 kW |
|---|---|
| Phases: | 3 |
| Solar battery: | BYD Battery-Box Premium HVM 13.8 |
| Net capacity: | 13.80 kWh |
| Battery type: | High volt lithium-iron-phosphate |
| Package type: | 3-phase, High voltage battery, Solar battery packages |
Available from 31.08.2026
Please get in touch with your personal contact person to find out the price of the product. You can find the contact details of your contact person in your customer account.
{
"id": "9bb412bd5bed595a8941d6f413838a2b",
"item_brand": "",
"item_name": "BYD Battery-Box Premium HVM 13.8 with Solis S6 3P-Hybrid – 5 kW",
"item_id": "8420",
"currency": "EUR",
"item_variant": "",
"price": "on_request",
"item_list_id": "fd04973c646a5abc8a2fc71576542e3f",
"item_list_name": "",
"item_category": "Solar battery packages",
"item_category2": "BYD and Solis",
"extra": {
"minPurchase": "1",
"shopware_id": "9bb412bd5bed595a8941d6f413838a2b"
}
}








