Englisch
Filter products
–
–
–
–
–
–
–
–
RCT Power Storage DC 8.0 with battery 7.7
- Art. Nr.: 5296
| Inverter: | RCT Power Storage DC 8.0 |
|---|---|
| Phases: | 3 |
| Solar battery: | RCT Power Battery 7.6 |
| Net capacity: | 6.91 kWh |
| Battery type: | High volt lithium-iron-phosphate |
| Package type: | 3-phase, High voltage battery, Solar battery packages |
Available from stock
Please get in touch with your personal contact person to find out the price of the product. You can find the contact details of your contact person in your customer account.
{
"id": "d7357c70b95754418f2e32411c98390c",
"item_brand": "",
"item_name": "RCT Power Storage DC 8.0 with battery 7.7",
"item_id": "5296",
"currency": "EUR",
"item_variant": "",
"price": "on_request",
"item_list_id": "fd04973c646a5abc8a2fc71576542e3f",
"item_list_name": "",
"item_category": "Solar battery packages",
"item_category2": "RCT Power and RCT Power",
"extra": {
"minPurchase": "1",
"shopware_id": "d7357c70b95754418f2e32411c98390c"
}
}
Enwitec switching device LG Home 8 and Home 10
- Art. Nr.: 4061
| Accessory type: | Emergency power |
|---|
On request
Please get in touch with your personal contact person to find out the price of the product. You can find the contact details of your contact person in your customer account.
{
"id": "d7d381da936954a1a0c3d425f6ba58c5",
"item_brand": "",
"item_name": "Enwitec switching device LG Home 8 and Home 10",
"item_id": "4061",
"currency": "EUR",
"item_variant": "",
"price": "on_request",
"item_list_id": "fd04973c646a5abc8a2fc71576542e3f",
"item_list_name": "",
"item_category": "Accessories and Electrical",
"item_category2": "Enwitec",
"extra": {
"minPurchase": "1",
"shopware_id": "d7d381da936954a1a0c3d425f6ba58c5"
}
}
BYD Battery-Box Premium HVS 10.2 with SMA Hybrid STP 6.0 SE
- Art. Nr.: 7233
| Inverter: | SMA Hybrid STP 6.0 SE |
|---|---|
| Phases: | 3 |
| Solar battery: | BYD Battery-Box Premium HVS 10.2 |
| Net capacity: | 10.24 kWh |
| Battery type: | High volt lithium-iron-phosphate |
| Package type: | 3-phase, High voltage battery, Solar battery packages |
On request
Please get in touch with your personal contact person to find out the price of the product. You can find the contact details of your contact person in your customer account.
{
"id": "d7e6b4eed997504faef5f398b4738671",
"item_brand": "",
"item_name": "BYD Battery-Box Premium HVS 10.2 with SMA Hybrid STP 6.0 SE",
"item_id": "7233",
"currency": "EUR",
"item_variant": "",
"price": "on_request",
"item_list_id": "fd04973c646a5abc8a2fc71576542e3f",
"item_list_name": "",
"item_category": "Solar battery packages",
"item_category2": "BYD and SMA",
"extra": {
"minPurchase": "1",
"shopware_id": "d7e6b4eed997504faef5f398b4738671"
}
}
GoodWe Lynx D 20 kW with GoodWe ET – GW20K-ET
- Art. Nr.: 12979
| Inverter: | GW20K-ET |
|---|---|
| Phases: | 3 |
| Solar battery: | LX D5.0-10 |
| Net capacity: | 20 kWh |
| Battery type: | High volt lithium-iron-phosphate |
| Package type: | 3-phase, High voltage battery, Solar battery packages |
Available from stock
Please get in touch with your personal contact person to find out the price of the product. You can find the contact details of your contact person in your customer account.
{
"id": "d80d61248bd059d98d09d1b7bc31cf6a",
"item_brand": "",
"item_name": "GoodWe Lynx D 20 kW with GoodWe ET – GW20K-ET",
"item_id": "12979",
"currency": "EUR",
"item_variant": "",
"price": "on_request",
"item_list_id": "fd04973c646a5abc8a2fc71576542e3f",
"item_list_name": "",
"item_category": "Solar battery packages",
"item_category2": "GoodWe and GoodWe",
"extra": {
"minPurchase": "1",
"shopware_id": "d80d61248bd059d98d09d1b7bc31cf6a"
}
}
Meteocontrol VCOM system setup up to 1 MWp
- Art. Nr.: 7094
| Energy management systems: | Commercial |
|---|---|
| Mounting type: | other |
Available from stock
Please get in touch with your personal contact person to find out the price of the product. You can find the contact details of your contact person in your customer account.
{
"id": "d95573150ddf524398b6e8294d6a8112",
"item_brand": "",
"item_name": "Meteocontrol VCOM system setup up to 1 MWp",
"item_id": "7094",
"currency": "EUR",
"item_variant": "",
"price": "on_request",
"item_list_id": "fd04973c646a5abc8a2fc71576542e3f",
"item_list_name": "",
"item_category": "EMS",
"item_category2": "meteocontrol",
"extra": {
"minPurchase": "1",
"shopware_id": "d95573150ddf524398b6e8294d6a8112"
}
}
MC4 crimping pliers, 4-6-10 mm², with locator
- Art. Nr.: 2815
| Accessory type: | Tools |
|---|
Available from stock
Please get in touch with your personal contact person to find out the price of the product. You can find the contact details of your contact person in your customer account.
{
"id": "d9be759857c25f0f9b3ad3284e37ad85",
"item_brand": "",
"item_name": "MC4 crimping pliers, 4-6-10 mm², with locator",
"item_id": "2815",
"currency": "EUR",
"item_variant": "",
"price": "on_request",
"item_list_id": "fd04973c646a5abc8a2fc71576542e3f",
"item_list_name": "",
"item_category": "Accessories and Electrical",
"item_category2": "HIS",
"extra": {
"minPurchase": "1",
"shopware_id": "d9be759857c25f0f9b3ad3284e37ad85"
}
}
Stäubli PV-Installer Tool Case SET
- Type of manufacturer: PV-Installer Tool Case SET
- Art. Nr.: 9504
| Accessory type: | Tools |
|---|
Available from stock
Please get in touch with your personal contact person to find out the price of the product. You can find the contact details of your contact person in your customer account.
{
"id": "d9bf17a898285fab800f4ac1bdac09d0",
"item_brand": "",
"item_name": "Stäubli PV-Installer Tool Case SET",
"item_id": "9504",
"currency": "EUR",
"item_variant": "",
"price": "on_request",
"item_list_id": "fd04973c646a5abc8a2fc71576542e3f",
"item_list_name": "",
"item_category": "Accessories and Electrical",
"item_category2": "Stäubli",
"extra": {
"minPurchase": "1",
"shopware_id": "d9bf17a898285fab800f4ac1bdac09d0"
}
}
Fire prevention circuit breaker Santon for 2 MPP, 40A, MC4
- Type of manufacturer: DFSHP-14-MC4
- Art. Nr.: 4754
| Accessory type: | Firefighter breaker |
|---|
Available from stock
Please get in touch with your personal contact person to find out the price of the product. You can find the contact details of your contact person in your customer account.
{
"id": "da24c574c78b566aac7f116a5e379fd4",
"item_brand": "",
"item_name": "Fire prevention circuit breaker Santon for 2 MPP, 40A, MC4",
"item_id": "4754",
"currency": "EUR",
"item_variant": "",
"price": "on_request",
"item_list_id": "fd04973c646a5abc8a2fc71576542e3f",
"item_list_name": "",
"item_category": "Accessories and Electrical",
"item_category2": "Santon",
"extra": {
"minPurchase": "1",
"shopware_id": "da24c574c78b566aac7f116a5e379fd4"
}
}
SMA Sunny Tripower 3.0
- Type of manufacturer: STP3.0-3AV-40
- Art. Nr.: 3657
| Phases: | 3 |
|---|---|
| Inverter type: | PV inverter |
| MPP-Tracker: | 2 |
| AC power: | 3 kW |
| Warranty: | 10 years |
| Communication: | Speedwire / WebConnect / WLAN / RS485 Tigo |
| MPP voltage range: | 140 - 800 Volt |
Available from stock
Please get in touch with your personal contact person to find out the price of the product. You can find the contact details of your contact person in your customer account.
{
"id": "da2b96f7177250e6a79e1c9c8c1f9c53",
"item_brand": "",
"item_name": "SMA Sunny Tripower 3.0",
"item_id": "3657",
"currency": "EUR",
"item_variant": "",
"price": "on_request",
"item_list_id": "fd04973c646a5abc8a2fc71576542e3f",
"item_list_name": "",
"item_category": "SMA",
"item_category2": "Inverters",
"extra": {
"minPurchase": "1",
"shopware_id": "da2b96f7177250e6a79e1c9c8c1f9c53"
}
}
SMA SI 6.0H-13 3-phase package
- Art. Nr.: 4667
| Phases: | 3 |
|---|---|
| Inverter type: | Battery inverter |
| AC power: | 13.6 kW |
| Warranty: | 10 years |
| Communication: | WLAN, Speedwire |
| MPP voltage range: | 48 Volt |
Available from stock
Please get in touch with your personal contact person to find out the price of the product. You can find the contact details of your contact person in your customer account.
{
"id": "dadd4e9fbddd5951b1656323fb08e8e5",
"item_brand": "",
"item_name": "SMA SI 6.0H-13 3-phase package",
"item_id": "4667",
"currency": "EUR",
"item_variant": "",
"price": "on_request",
"item_list_id": "fd04973c646a5abc8a2fc71576542e3f",
"item_list_name": "",
"item_category": "SMA",
"item_category2": "Inverters",
"extra": {
"minPurchase": "1",
"shopware_id": "dadd4e9fbddd5951b1656323fb08e8e5"
}
}
Fronius Tauro ECO 100-3-D
- Type of manufacturer: Tauro ECO 100-3-D
- Art. Nr.: 6212
| Phases: | 3 |
|---|---|
| Inverter type: | PV inverter, Project inverter |
| MPP-Tracker: | 1 |
| AC power: | 100 kW |
| Warranty: | 2 years |
| Communication: | Ethernet, WLAN, RS485, Modbus |
| MPP voltage range: | 580 - 930 Volt |
Available from 05.06.2026
Please get in touch with your personal contact person to find out the price of the product. You can find the contact details of your contact person in your customer account.
{
"id": "db6ff7dcfbb95338bfb5c88f4763c2d2",
"item_brand": "",
"item_name": "Fronius Tauro ECO 100-3-D",
"item_id": "6212",
"currency": "EUR",
"item_variant": "",
"price": "on_request",
"item_list_id": "fd04973c646a5abc8a2fc71576542e3f",
"item_list_name": "",
"item_category": "Inverters",
"item_category2": "Fronius",
"extra": {
"minPurchase": "1",
"shopware_id": "db6ff7dcfbb95338bfb5c88f4763c2d2"
}
}
Enwitec Bat Breaker BYD LVL 3xINV / 3xBAT
- Type of manufacturer: 10015451
- Art. Nr.: 5638
| Accessory type: | Installation accessories |
|---|
Available from stock
Please get in touch with your personal contact person to find out the price of the product. You can find the contact details of your contact person in your customer account.
{
"id": "db915b1d56ea5b30a169e624ff03ebee",
"item_brand": "",
"item_name": "Enwitec Bat Breaker BYD LVL 3xINV / 3xBAT",
"item_id": "5638",
"currency": "EUR",
"item_variant": "",
"price": "on_request",
"item_list_id": "fd04973c646a5abc8a2fc71576542e3f",
"item_list_name": "",
"item_category": "Accessories and Electrical",
"item_category2": "Enwitec",
"extra": {
"minPurchase": "1",
"shopware_id": "db915b1d56ea5b30a169e624ff03ebee"
}
}








