Englisch
Filter products
–
–
–
–
–
–
–
–
Fronius Tauro 50-3-P
- Art. Nr.: 6256
| Phases: | 3 |
|---|---|
| Inverter type: | PV inverter, Project inverter |
| MPP-Tracker: | 3 |
| AC power: | 50 kW |
| Warranty: | 2 years |
| Communication: | Ethernet, WLAN, RS485, Modbus |
| MPP voltage range: | 400 - 870 Volt |
Available from 05.08.2026
Please get in touch with your personal contact person to find out the price of the product. You can find the contact details of your contact person in your customer account.
{
"id": "dd683f6b159d565b888595f9ad7a5225",
"item_brand": "",
"item_name": "Fronius Tauro 50-3-P",
"item_id": "6256",
"currency": "EUR",
"item_variant": "",
"price": "on_request",
"item_list_id": "fd04973c646a5abc8a2fc71576542e3f",
"item_list_name": "",
"item_category": "Fronius",
"item_category2": "Inverters",
"extra": {
"minPurchase": "1",
"shopware_id": "dd683f6b159d565b888595f9ad7a5225"
}
}
SolarEdge SE17K-N4
- Type of manufacturer: SE17K-RW0T0BNN4
- Art. Nr.: 3882
| Phases: | 3 |
|---|---|
| Inverter type: | PV inverter |
| AC power: | 17 kW |
| Warranty: | 12 years |
Available from stock
Please get in touch with your personal contact person to find out the price of the product. You can find the contact details of your contact person in your customer account.
{
"id": "dde2440cb76d56589d299b06848d9f50",
"item_brand": "",
"item_name": "SolarEdge SE17K-N4",
"item_id": "3882",
"currency": "EUR",
"item_variant": "",
"price": "on_request",
"item_list_id": "fd04973c646a5abc8a2fc71576542e3f",
"item_list_name": "",
"item_category": "Inverters",
"item_category2": "SolarEdge",
"extra": {
"minPurchase": "1",
"shopware_id": "dde2440cb76d56589d299b06848d9f50"
}
}
Fronius Primo Gen24 6.0 Plus
- Art. Nr.: 4970
| Phases: | 1 |
|---|---|
| Inverter type: | Hybrid inverter |
| MPP-Tracker: | 2 |
| AC power: | 6 kW |
| Warranty: | 5 years |
| Communication: | Ethernet, WLAN, RS485 |
| MPP voltage range: | 65 - 480 Volt |
Available from stock
Please get in touch with your personal contact person to find out the price of the product. You can find the contact details of your contact person in your customer account.
{
"id": "de07258dd4ab5968978e52be9398d639",
"item_brand": "",
"item_name": "Fronius Primo Gen24 6.0 Plus",
"item_id": "4970",
"currency": "EUR",
"item_variant": "",
"price": "on_request",
"item_list_id": "fd04973c646a5abc8a2fc71576542e3f",
"item_list_name": "",
"item_category": "Fronius",
"item_category2": "Inverters",
"extra": {
"minPurchase": "1",
"shopware_id": "de07258dd4ab5968978e52be9398d639"
}
}
| Inverter: | GW5KN-ET |
|---|---|
| Phases: | 3 |
| Solar battery: | BYD Battery-Box Premium HVM 11.0 |
| Net capacity: | 11.04 kWh |
| Battery type: | High volt lithium-iron-phosphate |
| Package type: | 3-phase, High voltage battery, Solar battery packages, Solar battery retrofit |
Available from 31.08.2026
Please get in touch with your personal contact person to find out the price of the product. You can find the contact details of your contact person in your customer account.
{
"id": "de0dface5fab581c9bb2b92d1c04917d",
"item_brand": "",
"item_name": "BYD Battery Box Premium HVM 11.0 with GoodWe ET Plus 16A – GW5KN-ET",
"item_id": "9050",
"currency": "EUR",
"item_variant": "",
"price": "on_request",
"item_list_id": "fd04973c646a5abc8a2fc71576542e3f",
"item_list_name": "",
"item_category": "BYD and GoodWe",
"item_category2": "Solar battery packages",
"extra": {
"minPurchase": "1",
"shopware_id": "de0dface5fab581c9bb2b92d1c04917d"
}
}
Sungrow CT 250A/0.333V current transformer set
- Type of manufacturer: UE000013
- Art. Nr.: 10338
| Accessory type: | Sensors |
|---|
Available from stock
Please get in touch with your personal contact person to find out the price of the product. You can find the contact details of your contact person in your customer account.
{
"id": "de6922fb79b055ad9d8082f4c1c03dec",
"item_brand": "",
"item_name": "Sungrow CT 250A/0.333V current transformer set",
"item_id": "10338",
"currency": "EUR",
"item_variant": "",
"price": "on_request",
"item_list_id": "fd04973c646a5abc8a2fc71576542e3f",
"item_list_name": "",
"item_category": "Sungrow",
"item_category2": "Accessories and Electrical",
"extra": {
"minPurchase": "1",
"shopware_id": "de6922fb79b055ad9d8082f4c1c03dec"
}
}
| Inverter: | Fronius Symo GEN24 8.0 Plus |
|---|---|
| Phases: | 3 |
| Solar battery: | BYD Battery-Box Premium HVM 13.8 |
| Net capacity: | 13.80 kWh |
| Battery type: | High volt lithium-iron-phosphate |
| Package type: | 3-phase, High voltage battery, Solar battery packages, Solar battery retrofit |
Available from 31.08.2026
Please get in touch with your personal contact person to find out the price of the product. You can find the contact details of your contact person in your customer account.
{
"id": "de8445098a3d548fbcbbb0d98e0555e6",
"item_brand": "",
"item_name": "BYD Battery Box Premium HVM 13.8 high-volt with Fronius Symo Gen24 8.0 Plus",
"item_id": "5002",
"currency": "EUR",
"item_variant": "",
"price": "on_request",
"item_list_id": "fd04973c646a5abc8a2fc71576542e3f",
"item_list_name": "",
"item_category": "Solar battery packages",
"item_category2": "BYD and Fronius",
"extra": {
"minPurchase": "1",
"shopware_id": "de8445098a3d548fbcbbb0d98e0555e6"
}
}
SolarEdge Home Package with SE10K-RWB48 and 23 kWh
- Art. Nr.: 7574
| Inverter: | SolareEdge Home Hub-Wechselrichter SE8K-RWB48 |
|---|---|
| Phases: | 3 |
| Solar battery: | SolarEdge Home Batterie-Niedervolt 24,25 kWh |
| Net capacity: | 24.25 kWh |
| Battery type: | 48 volt lithium-iron-phosphate |
| Accessoires: | Energiezähler, Verkabelung |
| Package type: | 3-phase, 48 V battery, Solar battery packages |
Available from stock
Please get in touch with your personal contact person to find out the price of the product. You can find the contact details of your contact person in your customer account.
{
"id": "df145e33154f51f394275c465fc9605a",
"item_brand": "",
"item_name": "SolarEdge Home Package with SE10K-RWB48 and 23 kWh",
"item_id": "7574",
"currency": "EUR",
"item_variant": "",
"price": "on_request",
"item_list_id": "fd04973c646a5abc8a2fc71576542e3f",
"item_list_name": "",
"item_category": "Solar battery packages",
"item_category2": "SolarEdge and SolarEdge",
"extra": {
"minPurchase": "1",
"shopware_id": "df145e33154f51f394275c465fc9605a"
}
}
| Inverter: | SolareEdge Home Hub-Wechselrichter SE8K-RWB48 |
|---|---|
| Phases: | 3 |
| Solar battery: | SolarEdge Home Batterie-Niedervolt 19,4 kWh |
| Net capacity: | 19.4 kWh |
| Battery type: | 48 volt lithium-iron-phosphate |
| Accessoires: | Energiezähler, Verkabelung, Ladestation |
| Package type: | 3-phase, 48 V battery, KfW 442 Pakete, Solar battery packages |
Available from stock
Please get in touch with your personal contact person to find out the price of the product. You can find the contact details of your contact person in your customer account.
{
"id": "df2923d4a45a55beae300ad9f7054c4e",
"item_brand": "",
"item_name": "SolarEdge Home combined package with charging station, SE8K-RWB48 and 18.4 kWh",
"item_id": "10800",
"currency": "EUR",
"item_variant": "",
"price": "on_request",
"item_list_id": "fd04973c646a5abc8a2fc71576542e3f",
"item_list_name": "",
"item_category": "Solar battery packages",
"item_category2": "SolarEdge and SolarEdge",
"extra": {
"minPurchase": "1",
"shopware_id": "df2923d4a45a55beae300ad9f7054c4e"
}
}
Hager MCB B20A, 3-pole, 6kA
- Type of manufacturer: MBS320
- Art. Nr.: 5022
| Accessory type: | Installation accessories |
|---|
On request
Please get in touch with your personal contact person to find out the price of the product. You can find the contact details of your contact person in your customer account.
{
"id": "df64ff631beb5f0782926df548d28f27",
"item_brand": "",
"item_name": "Hager MCB B20A, 3-pole, 6kA",
"item_id": "5022",
"currency": "EUR",
"item_variant": "",
"price": "on_request",
"item_list_id": "fd04973c646a5abc8a2fc71576542e3f",
"item_list_name": "",
"item_category": "Accessories and Electrical",
"item_category2": "Remaining quantities and B-goods",
"item_category3": "Hager",
"extra": {
"minPurchase": "1",
"shopware_id": "df64ff631beb5f0782926df548d28f27"
}
}
| Inverter: | GoodWe ET Plus 16A - GW8KN-ET |
|---|---|
| Phases: | 3 |
| Solar battery: | Dyness Tower 2.0 T10 mit 10,1 kWh |
| Net capacity: | 10.1 kWh |
| Battery type: | High volt lithium-iron-phosphate |
| Package type: | 3-phase, High voltage battery, Solar battery packages |
Available from stock
Please get in touch with your personal contact person to find out the price of the product. You can find the contact details of your contact person in your customer account.
{
"id": "dfee0e14d7e45f348621e31176454706",
"item_brand": "",
"item_name": "Dyness Tower 2.0 T10 with 10.1 kWh with GoodWe ET Plus 16A – GW8KN-ET",
"item_id": "12434",
"currency": "EUR",
"item_variant": "",
"price": "on_request",
"item_list_id": "fd04973c646a5abc8a2fc71576542e3f",
"item_list_name": "",
"item_category": "Solar battery packages",
"item_category2": "Special offers",
"item_category3": "Dyness and GoodWe",
"extra": {
"minPurchase": "1",
"shopware_id": "dfee0e14d7e45f348621e31176454706"
}
}
ABB RCCB B25A, 3-pole, 6kA
- Type of manufacturer: S203-B25
- Art. Nr.: 5033
| Accessory type: | Installation accessories |
|---|
Available from stock
Please get in touch with your personal contact person to find out the price of the product. You can find the contact details of your contact person in your customer account.
{
"id": "e0978214f04e579db117b917dc7b91f8",
"item_brand": "",
"item_name": "ABB RCCB B25A, 3-pole, 6kA",
"item_id": "5033",
"currency": "EUR",
"item_variant": "",
"price": "on_request",
"item_list_id": "fd04973c646a5abc8a2fc71576542e3f",
"item_list_name": "",
"item_category": "Accessories and Electrical",
"item_category2": "Remaining quantities and B-goods",
"item_category3": "ABB",
"extra": {
"minPurchase": "1",
"shopware_id": "e0978214f04e579db117b917dc7b91f8"
}
}
Bat cable 48V backup M10-M10
- Art. Nr.: 5420
| Accessory type: | 48V battery cable |
|---|
Available from stock
Please get in touch with your personal contact person to find out the price of the product. You can find the contact details of your contact person in your customer account.
{
"id": "e0bc11d93c285927a6fdbae813c99c3f",
"item_brand": "",
"item_name": "Bat cable 48V backup M10-M10",
"item_id": "5420",
"currency": "EUR",
"item_variant": "",
"price": "on_request",
"item_list_id": "fd04973c646a5abc8a2fc71576542e3f",
"item_list_name": "",
"item_category": "Accessories and Electrical",
"item_category2": "HIS",
"extra": {
"minPurchase": "1",
"shopware_id": "e0bc11d93c285927a6fdbae813c99c3f"
}
}








