Englisch
Filter products
–
–
–
–
–
–
–
–
| Inverter: | Kostal Plenticore G3M |
|---|---|
| Phases: | 3 |
| Solar battery: | BYD Battery-Box Premium HVS 12.8 |
| Net capacity: | 12.8 kWh |
| Battery type: | High volt lithium-iron-phosphate |
| Package type: | 3-phase, High voltage battery, Solar battery packages |
On request
Please get in touch with your personal contact person to find out the price of the product. You can find the contact details of your contact person in your customer account.
{
"id": "ee3793336d1c5496b80e69a82f1a16b1",
"item_brand": "",
"item_name": "BYD High-Voltage Battery-Box Premium HVS 12.8 with Kostal Plenticore G3M",
"item_id": "12286",
"currency": "EUR",
"item_variant": "",
"price": "on_request",
"item_list_id": "fd04973c646a5abc8a2fc71576542e3f",
"item_list_name": "",
"item_category": "BYD and Kostal",
"item_category2": "Solar battery packages",
"extra": {
"minPurchase": "1",
"shopware_id": "ee3793336d1c5496b80e69a82f1a16b1"
}
}
Enwitec switching device Fronius Symo Hybrid / Gen24, with FRT, AT
- Type of manufacturer: 3PH_FRO_BBD3P_20KW_3PH_FRT_1.0
- Art. Nr.: 5814
| Accessory type: | Emergency power |
|---|
Available from stock
Please get in touch with your personal contact person to find out the price of the product. You can find the contact details of your contact person in your customer account.
{
"id": "ee9d043b1ec25c3a88dcbcac3c0f03c8",
"item_brand": "",
"item_name": "Enwitec switching device Fronius Symo Hybrid / Gen24, with FRT, AT",
"item_id": "5814",
"currency": "EUR",
"item_variant": "",
"price": "on_request",
"item_list_id": "fd04973c646a5abc8a2fc71576542e3f",
"item_list_name": "",
"item_category": "Special offers",
"item_category2": "Accessories and Electrical",
"item_category3": "Enwitec",
"extra": {
"minPurchase": "1",
"shopware_id": "ee9d043b1ec25c3a88dcbcac3c0f03c8"
}
}
| Inverter: | SolarEdge StorEdge Dreiphasen-Wechselrichter SE8K |
|---|---|
| Phases: | 3 |
| Solar battery: | BYD Battery-Box LVS Premium 8.0 |
| Net capacity: | 8.0 kWh |
| Battery type: | 48 volt lithium-iron-phosphate |
| Accessoires: | SolarEdge Inline-Energiezähler |
| Package type: | 3-phase, 48 V battery, Solar battery packages |
Available from 17.06.2026
Please get in touch with your personal contact person to find out the price of the product. You can find the contact details of your contact person in your customer account.
{
"id": "eecb18d7511f57b7857c95d91f682a52",
"item_brand": "",
"item_name": "BYD Battery Box Premium LVS 8.0 with SolarEdge StorEdge three-phase inverter SE5K",
"item_id": "7442",
"currency": "EUR",
"item_variant": "",
"price": "on_request",
"item_list_id": "fd04973c646a5abc8a2fc71576542e3f",
"item_list_name": "",
"item_category": "Solar battery packages",
"item_category2": "BYD and SolarEdge",
"extra": {
"minPurchase": "1",
"shopware_id": "eecb18d7511f57b7857c95d91f682a52"
}
}
Pylontech Force-H2 7.1 kWh + Kostal Plenticore plus 8.5 G2
- Art. Nr.: 11321
| Inverter: | Kostal Plenticore plus 8.5 G2 |
|---|---|
| Solar battery: | Pylontech Force H2 7,1 kWh |
| Net capacity: | 6.39 kWh |
| Battery type: | High volt lithium-iron-phosphate |
| Package type: | High voltage battery, Solar battery packages |
On request
Please get in touch with your personal contact person to find out the price of the product. You can find the contact details of your contact person in your customer account.
{
"id": "eeede965d278544c984dd49cf1bd9569",
"item_brand": "",
"item_name": "Pylontech Force-H2 7.1 kWh + Kostal Plenticore plus 8.5 G2",
"item_id": "11321",
"currency": "EUR",
"item_variant": "",
"price": "on_request",
"item_list_id": "fd04973c646a5abc8a2fc71576542e3f",
"item_list_name": "",
"item_category": "Solar battery packages",
"item_category2": "Pylontech and Kostal",
"extra": {
"minPurchase": "1",
"shopware_id": "eeede965d278544c984dd49cf1bd9569"
}
}
enwitec overvoltage protection DC types I+II, 4 MPPT, terminals
- Type of manufacturer: GAK-enwitec-S-1000-4x2R-X-BC-PES-1.0
- Art. Nr.: 4339
| Accessory type: | Overvoltage protection |
|---|
Available from stock
Please get in touch with your personal contact person to find out the price of the product. You can find the contact details of your contact person in your customer account.
{
"id": "ef641e562edf5132a54de1d191d16933",
"item_brand": "",
"item_name": "enwitec overvoltage protection DC types I+II, 4 MPPT, terminals",
"item_id": "4339",
"currency": "EUR",
"item_variant": "",
"price": "on_request",
"item_list_id": "fd04973c646a5abc8a2fc71576542e3f",
"item_list_name": "",
"item_category": "Accessories and Electrical",
"item_category2": "Enwitec",
"extra": {
"minPurchase": "1",
"shopware_id": "ef641e562edf5132a54de1d191d16933"
}
}
RCT Power Manager Basic
- Art. Nr.: 12710
| Energy management systems: | Private |
|---|---|
| Mounting type: | other |
Available from stock
Please get in touch with your personal contact person to find out the price of the product. You can find the contact details of your contact person in your customer account.
{
"id": "efc1a7befc925c3091b876b15f1a63e5",
"item_brand": "",
"item_name": "RCT Power Manager Basic",
"item_id": "12710",
"currency": "EUR",
"item_variant": "",
"price": "on_request",
"item_list_id": "fd04973c646a5abc8a2fc71576542e3f",
"item_list_name": "",
"item_category": "EMS",
"item_category2": "RCT Power",
"extra": {
"minPurchase": "1",
"shopware_id": "efc1a7befc925c3091b876b15f1a63e5"
}
}
Fronius Tauro floor racks
- Art. Nr.: 6494
| Accessory type: | Mounting accessories |
|---|
Available from 08.06.2026
Please get in touch with your personal contact person to find out the price of the product. You can find the contact details of your contact person in your customer account.
{
"id": "eff2f84c24135573b5c17341097e1fc5",
"item_brand": "",
"item_name": "Fronius Tauro floor racks",
"item_id": "6494",
"currency": "EUR",
"item_variant": "",
"price": "on_request",
"item_list_id": "fd04973c646a5abc8a2fc71576542e3f",
"item_list_name": "",
"item_category": "Accessories and Electrical",
"item_category2": "Fronius",
"extra": {
"minPurchase": "1",
"shopware_id": "eff2f84c24135573b5c17341097e1fc5"
}
}
Raycap ProBloc T1SG-255-3+1 – leakage current free
- Type of manufacturer: ProBloc T1SG-255-3+1
- Art. Nr.: 12432
| Accessory type: | Overvoltage protection |
|---|
Available from 08.05.2026
Please get in touch with your personal contact person to find out the price of the product. You can find the contact details of your contact person in your customer account.
{
"id": "f0cb58af2aab52f99796a792068d5825",
"item_brand": "",
"item_name": "Raycap ProBloc T1SG-255-3+1 – leakage current free",
"item_id": "12432",
"currency": "EUR",
"item_variant": "",
"price": "on_request",
"item_list_id": "fd04973c646a5abc8a2fc71576542e3f",
"item_list_name": "",
"item_category": "Accessories and Electrical",
"item_category2": "Raycap",
"extra": {
"minPurchase": "1",
"shopware_id": "f0cb58af2aab52f99796a792068d5825"
}
}
SolarEdge current sensor type 100A SECT-SPL-100A-A
- Type of manufacturer: SECT-SPL-100A-A
- Art. Nr.: 6749
| Accessory type: | Sensors |
|---|
Available from stock
Please get in touch with your personal contact person to find out the price of the product. You can find the contact details of your contact person in your customer account.
{
"id": "f160ac80aac2549482a6909444fed242",
"item_brand": "",
"item_name": "SolarEdge current sensor type 100A SECT-SPL-100A-A",
"item_id": "6749",
"currency": "EUR",
"item_variant": "",
"price": "on_request",
"item_list_id": "fd04973c646a5abc8a2fc71576542e3f",
"item_list_name": "",
"item_category": "Accessories and Electrical",
"item_category2": "SolarEdge",
"extra": {
"minPurchase": "1",
"shopware_id": "f160ac80aac2549482a6909444fed242"
}
}
SMA Sunny Boy 3.0
- Type of manufacturer: SB3.0-1AV-41
- Art. Nr.: 3892
| Phases: | 1 |
|---|---|
| Inverter type: | PV inverter |
| MPP-Tracker: | 2 |
| AC power: | 3 kW |
| Warranty: | 10 years |
| Communication: | WLAN, Speedwire/WebConnect, RS485 |
| MPP voltage range: | 110 - 600 Volt |
Available from stock
Please get in touch with your personal contact person to find out the price of the product. You can find the contact details of your contact person in your customer account.
{
"id": "f1cf0ff67c6b585c80cadafa1e6b353b",
"item_brand": "",
"item_name": "SMA Sunny Boy 3.0",
"item_id": "3892",
"currency": "EUR",
"item_variant": "",
"price": "on_request",
"item_list_id": "fd04973c646a5abc8a2fc71576542e3f",
"item_list_name": "",
"item_category": "SMA",
"item_category2": "Inverters",
"extra": {
"minPurchase": "1",
"shopware_id": "f1cf0ff67c6b585c80cadafa1e6b353b"
}
}
| Inverter: | Fronius Primo Gen24 6.0 Plus |
|---|---|
| Phases: | 1 |
| Solar battery: | BYD Battery-Box Premium HVS 7.7 |
| Net capacity: | 7.68 kWh |
| Battery type: | High volt lithium-iron-phosphate |
| Package type: | 1-phase, High voltage battery, Solar battery packages, Solar battery retrofit |
On request
Please get in touch with your personal contact person to find out the price of the product. You can find the contact details of your contact person in your customer account.
{
"id": "f219b7b7a73d504aab4504c0ab198991",
"item_brand": "",
"item_name": "BYD Battery Box Premium HVS 7.7 high-volt with Fronius Primo Gen24 6.0 Plus",
"item_id": "4991",
"currency": "EUR",
"item_variant": "",
"price": "on_request",
"item_list_id": "fd04973c646a5abc8a2fc71576542e3f",
"item_list_name": "",
"item_category": "Solar battery packages",
"item_category2": "BYD and Fronius",
"extra": {
"minPurchase": "1",
"shopware_id": "f219b7b7a73d504aab4504c0ab198991"
}
}
SolarEdge Home Backup Interface BI-EU3P
- Type of manufacturer: BI-NEUNU-3P-01
- Art. Nr.: 7412
| Accessory type: | Emergency power |
|---|
Available from stock
Please get in touch with your personal contact person to find out the price of the product. You can find the contact details of your contact person in your customer account.
{
"id": "f227637fb6f259599995969e4aabdb4f",
"item_brand": "",
"item_name": "SolarEdge Home Backup Interface BI-EU3P",
"item_id": "7412",
"currency": "EUR",
"item_variant": "",
"price": "on_request",
"item_list_id": "fd04973c646a5abc8a2fc71576542e3f",
"item_list_name": "",
"item_category": "Accessories and Electrical",
"item_category2": "SolarEdge",
"extra": {
"minPurchase": "1",
"shopware_id": "f227637fb6f259599995969e4aabdb4f"
}
}








