Englisch
Filter products
–
–
–
–
–
–
–
–
Kostal Energy Meter – C
- Type of manufacturer: 10535605
- Art. Nr.: 8110
| Accessory type: | Data-logger |
|---|
Available from stock
Please get in touch with your personal contact person to find out the price of the product. You can find the contact details of your contact person in your customer account.
{
"id": "ead106a935cd503f9317214f24211c62",
"item_brand": "",
"item_name": "Kostal Energy Meter – C",
"item_id": "8110",
"currency": "EUR",
"item_variant": "",
"price": "on_request",
"item_list_id": "fd04973c646a5abc8a2fc71576542e3f",
"item_list_name": "",
"item_category": "Kostal",
"item_category2": "Accessories and Electrical",
"extra": {
"minPurchase": "1",
"shopware_id": "ead106a935cd503f9317214f24211c62"
}
}
RCT Power Sensor 50
- Art. Nr.: 4014
| Accessory type: | Sensors |
|---|
Available from stock
Please get in touch with your personal contact person to find out the price of the product. You can find the contact details of your contact person in your customer account.
{
"id": "eb85cd6ef91059048f7d57d12b84b6b5",
"item_brand": "",
"item_name": "RCT Power Sensor 50",
"item_id": "4014",
"currency": "EUR",
"item_variant": "",
"price": "on_request",
"item_list_id": "fd04973c646a5abc8a2fc71576542e3f",
"item_list_name": "",
"item_category": "Accessories and Electrical",
"item_category2": "RCT Power",
"extra": {
"minPurchase": "1",
"shopware_id": "eb85cd6ef91059048f7d57d12b84b6b5"
}
}
TP-Link TL-SG105E gigabit 5-port switch
- Art. Nr.: 2919
| Accessory type: | Network |
|---|
Available from stock
Please get in touch with your personal contact person to find out the price of the product. You can find the contact details of your contact person in your customer account.
{
"id": "eb91b0d3aab4593c81d1663552cee263",
"item_brand": "",
"item_name": "TP-Link TL-SG105E gigabit 5-port switch ",
"item_id": "2919",
"currency": "EUR",
"item_variant": "",
"price": "on_request",
"item_list_id": "fd04973c646a5abc8a2fc71576542e3f",
"item_list_name": "",
"item_category": "Accessories and Electrical",
"item_category2": "TP-Link",
"extra": {
"minPurchase": "1",
"shopware_id": "eb91b0d3aab4593c81d1663552cee263"
}
}
BYD BATTERY-BOX PREMIUM LVS 8.0 with SMA SI 6.0H-13
- Art. Nr.: 5466
| Inverter: | SMA Sunny Island 6.0H-13 |
|---|---|
| Phases: | 1 |
| Solar battery: | BYD Battery-Box Premium LVS 8.0 |
| Net capacity: | 8.0 kWh |
| Battery type: | 48 volt lithium-iron-phosphate |
| Package type: | 1-phase, 48 V battery, Solar battery packages, Solar battery retrofit |
Available from 17.06.2026
Please get in touch with your personal contact person to find out the price of the product. You can find the contact details of your contact person in your customer account.
{
"id": "ec15da5a333752f88e6cc1022849825c",
"item_brand": "",
"item_name": "BYD BATTERY-BOX PREMIUM LVS 8.0 with SMA SI 6.0H-13",
"item_id": "5466",
"currency": "EUR",
"item_variant": "",
"price": "on_request",
"item_list_id": "fd04973c646a5abc8a2fc71576542e3f",
"item_list_name": "",
"item_category": "Solar battery packages",
"item_category2": "BYD and SMA",
"extra": {
"minPurchase": "1",
"shopware_id": "ec15da5a333752f88e6cc1022849825c"
}
}
| Inverter: | SolarEdge StorEdge Dreiphasen-Wechselrichter SE10K |
|---|---|
| Phases: | 3 |
| Solar battery: | BYD Battery-Box Premium LVS 8.0 |
| Net capacity: | 8.0 kWh |
| Battery type: | 48 volt lithium-iron-phosphate |
| Accessoires: | SolarEdge Inline-Energiezähler |
| Package type: | 3-phase, 48 V battery, Solar battery packages |
Available from 17.06.2026
Please get in touch with your personal contact person to find out the price of the product. You can find the contact details of your contact person in your customer account.
{
"id": "ec5b440029fd50c4a43447a540f9c9e7",
"item_brand": "",
"item_name": "BYD Battery-Box Premium LVS 8.0 with SolarEdge StorEdge three phase inverter SE10K",
"item_id": "7468",
"currency": "EUR",
"item_variant": "",
"price": "on_request",
"item_list_id": "fd04973c646a5abc8a2fc71576542e3f",
"item_list_name": "",
"item_category": "Solar battery packages",
"item_category2": "BYD and SolarEdge",
"extra": {
"minPurchase": "1",
"shopware_id": "ec5b440029fd50c4a43447a540f9c9e7"
}
}
Fronius Verto 17.5
- Type of manufacturer: Fronius Verto 17.5 AC/DC ÜSS Typ 1+2
- Art. Nr.: 14174
| Phases: | 3 |
|---|---|
| Inverter type: | PV inverter |
| MPP-Tracker: | 3 |
| AC power: | 17.5 kW |
| Warranty: | 2 years |
| Communication: | WLAN, Ethernet, RS485, DI, DO |
| MPP voltage range: | 150 - 870 Volt |
Available from stock
Please get in touch with your personal contact person to find out the price of the product. You can find the contact details of your contact person in your customer account.
{
"id": "ec89a3417c9a56d3ac0c77e8aab198c2",
"item_brand": "",
"item_name": "Fronius Verto 17.5",
"item_id": "14174",
"currency": "EUR",
"item_variant": "",
"price": "on_request",
"item_list_id": "fd04973c646a5abc8a2fc71576542e3f",
"item_list_name": "",
"item_category": "Fronius",
"item_category2": "Inverters",
"extra": {
"minPurchase": "1",
"shopware_id": "ec89a3417c9a56d3ac0c77e8aab198c2"
}
}
Dyness Tower T10 with Sunways Hybrid STH-10KTL-HT
- Art. Nr.: 8956
| Inverter: | Sunways STH-10KTL-HT |
|---|---|
| Phases: | 3 |
| Solar battery: | Dyness Tower T10 |
| Net capacity: | 9.6 kWh |
| Battery type: | High volt lithium-iron-phosphate |
| Package type: | 3-phase, High voltage battery, Solar battery packages |
Available from 20.05.2026
Please get in touch with your personal contact person to find out the price of the product. You can find the contact details of your contact person in your customer account.
{
"id": "eca573f9dd3f562293230f02c1165785",
"item_brand": "",
"item_name": "Dyness Tower T10 with Sunways Hybrid STH-10KTL-HT",
"item_id": "8956",
"currency": "EUR",
"item_variant": "",
"price": "on_request",
"item_list_id": "fd04973c646a5abc8a2fc71576542e3f",
"item_list_name": "",
"item_category": "Solar battery packages",
"item_category2": "Dyness and Sunways",
"extra": {
"minPurchase": "1",
"shopware_id": "eca573f9dd3f562293230f02c1165785"
}
}
SolarEdge StorEdge Paket with SE10K-RWS and 13.8 kWh
- Art. Nr.: 8756
| Inverter: | SolarEdge StorEdge Dreiphasen-Wechselrichter SE10K-RWS48BEN4 |
|---|---|
| Phases: | 3 |
| Solar battery: | SolarEdge Home Batterie-Niedervolt 13,8 kWh |
| Net capacity: | 13.8 kWh |
| Battery type: | 48 volt lithium-iron-phosphate |
| Accessoires: | Energiezähler, Verkabelung |
| Package type: | 3-phase, 48 V battery, Solar battery packages |
On request
Please get in touch with your personal contact person to find out the price of the product. You can find the contact details of your contact person in your customer account.
{
"id": "ed30e99bc7465193b280c2f1ad83f0ee",
"item_brand": "",
"item_name": "SolarEdge StorEdge Paket with SE10K-RWS and 13.8 kWh",
"item_id": "8756",
"currency": "EUR",
"item_variant": "",
"price": "on_request",
"item_list_id": "fd04973c646a5abc8a2fc71576542e3f",
"item_list_name": "",
"item_category": "Solar battery packages",
"item_category2": "SolarEdge and SolarEdge",
"extra": {
"minPurchase": "1",
"shopware_id": "ed30e99bc7465193b280c2f1ad83f0ee"
}
}
Fronius PV Point Comfort
- Art. Nr.: 12023
| Accessory type: | Emergency power |
|---|
Available from stock
Please get in touch with your personal contact person to find out the price of the product. You can find the contact details of your contact person in your customer account.
{
"id": "ed6d4004fc4951b7a5504f3591eab52d",
"item_brand": "",
"item_name": "Fronius PV Point Comfort",
"item_id": "12023",
"currency": "EUR",
"item_variant": "",
"price": "on_request",
"item_list_id": "fd04973c646a5abc8a2fc71576542e3f",
"item_list_name": "",
"item_category": "Accessories and Electrical",
"item_category2": "Fronius",
"extra": {
"minPurchase": "1",
"shopware_id": "ed6d4004fc4951b7a5504f3591eab52d"
}
}
VARTA pulse Dummy
- Art. Nr.: 3934
Available from 23.06.2026
Please get in touch with your personal contact person to find out the price of the product. You can find the contact details of your contact person in your customer account.
{
"id": "ed71ed2fcbcf594a880b83da26992e4c",
"item_brand": "",
"item_name": "VARTA pulse Dummy ",
"item_id": "3934",
"currency": "EUR",
"item_variant": "",
"price": "on_request",
"item_list_id": "fd04973c646a5abc8a2fc71576542e3f",
"item_list_name": "",
"item_category": "Dummys",
"item_category2": "VARTA Storage",
"extra": {
"minPurchase": "1",
"shopware_id": "ed71ed2fcbcf594a880b83da26992e4c"
}
}
BYD BATTERY BOX PREMIUM LVS 4.0 with SMA SI 4.4M-13
- Art. Nr.: 5461
| Inverter: | SMA Sunny Island 4.4M-13 |
|---|---|
| Phases: | 1 |
| Solar battery: | BYD Battery-Box Premium LVS 4.0 |
| Net capacity: | 4.0 kWh |
| Battery type: | 48 volt lithium-iron-phosphate |
| Package type: | 1-phase, 48 V battery, Solar battery packages, Solar battery retrofit |
Available from 17.06.2026
Please get in touch with your personal contact person to find out the price of the product. You can find the contact details of your contact person in your customer account.
{
"id": "edbf9cde71b958f8a50993a1c61b0ecd",
"item_brand": "",
"item_name": "BYD BATTERY BOX PREMIUM LVS 4.0 with SMA SI 4.4M-13",
"item_id": "5461",
"currency": "EUR",
"item_variant": "",
"price": "on_request",
"item_list_id": "fd04973c646a5abc8a2fc71576542e3f",
"item_list_name": "",
"item_category": "Solar battery packages",
"item_category2": "BYD and SMA",
"extra": {
"minPurchase": "1",
"shopware_id": "edbf9cde71b958f8a50993a1c61b0ecd"
}
}
SolarEdge Home Hub 1-phase Inverter SE6000H-RWBMNBF54 – Backup
- Type of manufacturer: SE6000H-RWBMNBF54
- Art. Nr.: 9948
| Phases: | 1 |
|---|---|
| Inverter type: | Hybrid inverter |
| AC power: | 6.0 kW |
| Warranty: | 12 years |
| Communication: | Ethernet, RS485, WLAN (optional), SolarEdge Home Network |
Available from stock
Please get in touch with your personal contact person to find out the price of the product. You can find the contact details of your contact person in your customer account.
{
"id": "ee179041747c55f29a14be9c523ce86a",
"item_brand": "",
"item_name": "SolarEdge Home Hub 1-phase Inverter SE6000H-RWBMNBF54 – Backup",
"item_id": "9948",
"currency": "EUR",
"item_variant": "",
"price": "on_request",
"item_list_id": "fd04973c646a5abc8a2fc71576542e3f",
"item_list_name": "",
"item_category": "Inverters",
"item_category2": "SolarEdge",
"extra": {
"minPurchase": "1",
"shopware_id": "ee179041747c55f29a14be9c523ce86a"
}
}








