Englisch
Filter products
–
–
–
–
–
–
–
–
GoodWe Lynx Home F Plus – PCU
- Type of manufacturer: Power Control Unit (PCU)
- Art. Nr.: 8765
| Battery type: | High volt lithium-iron-phosphate |
|---|---|
| Solar battery type: | 3-phase, High voltage battery |
Available from stock
Please get in touch with your personal contact person to find out the price of the product. You can find the contact details of your contact person in your customer account.
{
"id": "aa1e6485b19d57c587890906b323f870",
"item_brand": "",
"item_name": "GoodWe Lynx Home F Plus – PCU",
"item_id": "8765",
"currency": "EUR",
"item_variant": "",
"price": "on_request",
"item_list_id": "fd04973c646a5abc8a2fc71576542e3f",
"item_list_name": "",
"item_category": "GoodWe",
"item_category2": "Home storage",
"extra": {
"minPurchase": "1",
"shopware_id": "aa1e6485b19d57c587890906b323f870"
}
}
SolarEdge low voltage home battery base plate
- Type of manufacturer: IAC-RBAT-5KFSTD-01
- Art. Nr.: 7422
| Battery type: | High volt lithium |
|---|---|
| Solar battery type: | 3-phase, 48 V battery |
Available from stock
Please get in touch with your personal contact person to find out the price of the product. You can find the contact details of your contact person in your customer account.
{
"id": "ae5bf43946db564bb0450b52acbf58b6",
"item_brand": "",
"item_name": "SolarEdge low voltage home battery base plate",
"item_id": "7422",
"currency": "EUR",
"item_variant": "",
"price": "on_request",
"item_list_id": "fd04973c646a5abc8a2fc71576542e3f",
"item_list_name": "",
"item_category": "Home storage",
"item_category2": "SolarEdge",
"extra": {
"minPurchase": "1",
"shopware_id": "ae5bf43946db564bb0450b52acbf58b6"
}
}
RCT Power Battery Master+
- Art. Nr.: 10973
| Battery type: | High volt lithium |
|---|---|
| Solar battery type: | 3-phase |
Available from stock
Please get in touch with your personal contact person to find out the price of the product. You can find the contact details of your contact person in your customer account.
{
"id": "cb6505e2ab3b56b4a619886642b2ae32",
"item_brand": "",
"item_name": "RCT Power Battery Master+",
"item_id": "10973",
"currency": "EUR",
"item_variant": "",
"price": "on_request",
"item_list_id": "fd04973c646a5abc8a2fc71576542e3f",
"item_list_name": "",
"item_category": "Home storage",
"item_category2": "RCT Power",
"extra": {
"minPurchase": "1",
"shopware_id": "cb6505e2ab3b56b4a619886642b2ae32"
}
}
Dyness BMS Unit GEN2
- Type of manufacturer: Tower BDU GEN2 + Base
- Art. Nr.: 12301
| Battery type: | High volt lithium |
|---|---|
| Warranty: | 10 Jahre |
| Solar battery type: | High voltage battery |
Available from stock
Please get in touch with your personal contact person to find out the price of the product. You can find the contact details of your contact person in your customer account.
{
"id": "dec0569448aa54168b430764cd34996b",
"item_brand": "",
"item_name": "Dyness BMS Unit GEN2",
"item_id": "12301",
"currency": "EUR",
"item_variant": "",
"price": "on_request",
"item_list_id": "fd04973c646a5abc8a2fc71576542e3f",
"item_list_name": "",
"item_category": "Home storage",
"item_category2": "Dyness",
"item_category3": "Special offers",
"extra": {
"minPurchase": "1",
"shopware_id": "dec0569448aa54168b430764cd34996b"
}
}
ABL eM4 Single Controller+ 22 kW reev ready
- Type of manufacturer: 100000202
- Art. Nr.: 11097
| Power: | 22 kilowatt |
|---|---|
| Number of charging points: | 1 |
| Access control: | RFID |
| AC phases: | 3 |
| Surplus charging: | No |
| Charging port: | Socket |
| Energy meter: | Meter compliant with the German calibration law |
| KfW (441) förderfähig: | Yes |
| BMVI förderfähig: | No |
| Electric charging system: | Commercial (semi-public), Private, Public, Wallbox |
Available from stock
Please get in touch with your personal contact person to find out the price of the product. You can find the contact details of your contact person in your customer account.
{
"id": "6fe13668767b533e8e9756807488d695",
"item_brand": "",
"item_name": "ABL eM4 Single Controller+ 22 kW reev ready",
"item_id": "11097",
"currency": "EUR",
"item_variant": "",
"price": "on_request",
"item_list_id": "fd04973c646a5abc8a2fc71576542e3f",
"item_list_name": "",
"item_category": "eMobility",
"item_category2": "ABL",
"extra": {
"minPurchase": "1",
"shopware_id": "6fe13668767b533e8e9756807488d695"
}
}
ABL eM4 Twin Controller+ 22 kW reev ready
- Type of manufacturer: 100000182
- Art. Nr.: 11095
| Power: | 22 kilowatt |
|---|---|
| Number of charging points: | 2 |
| Access control: | RFID |
| AC phases: | 3 |
| Surplus charging: | No |
| Charging port: | Socket |
| Energy meter: | Meter compliant with the German calibration law |
| KfW (441) förderfähig: | Yes |
| BMVI förderfähig: | No |
| Electric charging system: | Commercial (semi-public), Private, Public, Wallbox |
On request
Please get in touch with your personal contact person to find out the price of the product. You can find the contact details of your contact person in your customer account.
{
"id": "f000868f2f98513dab1cfe85e33ed513",
"item_brand": "",
"item_name": "ABL eM4 Twin Controller+ 22 kW reev ready",
"item_id": "11095",
"currency": "EUR",
"item_variant": "",
"price": "on_request",
"item_list_id": "fd04973c646a5abc8a2fc71576542e3f",
"item_list_name": "",
"item_category": "eMobility",
"item_category2": "ABL",
"extra": {
"minPurchase": "1",
"shopware_id": "f000868f2f98513dab1cfe85e33ed513"
}
}
ABL column POLEM4 Twin
- Type of manufacturer: POLEM4
- Art. Nr.: 10453
| Electric charging system: | Accessories |
|---|
On request
Please get in touch with your personal contact person to find out the price of the product. You can find the contact details of your contact person in your customer account.
{
"id": "211fbd2791e459b08c3fd2ebd08902ea",
"item_brand": "",
"item_name": "ABL column POLEM4 Twin",
"item_id": "10453",
"currency": "EUR",
"item_variant": "",
"price": "on_request",
"item_list_id": "fd04973c646a5abc8a2fc71576542e3f",
"item_list_name": "",
"item_category": "eMobility",
"item_category2": "ABL",
"extra": {
"minPurchase": "1",
"shopware_id": "211fbd2791e459b08c3fd2ebd08902ea"
}
}
ABL Energy Meter
- Type of manufacturer: 100000193
- Art. Nr.: 11310
| Electric charging system: | Accessories |
|---|
On request
Please get in touch with your personal contact person to find out the price of the product. You can find the contact details of your contact person in your customer account.
{
"id": "c2465ff0bd48539fb5f6b33fd9eebeeb",
"item_brand": "",
"item_name": "ABL Energy Meter",
"item_id": "11310",
"currency": "EUR",
"item_variant": "",
"price": "on_request",
"item_list_id": "fd04973c646a5abc8a2fc71576542e3f",
"item_list_name": "",
"item_category": "eMobility",
"item_category2": "ABL",
"item_category3": "Remaining quantities and B-goods",
"extra": {
"minPurchase": "1",
"shopware_id": "c2465ff0bd48539fb5f6b33fd9eebeeb"
}
}
ADS-TEC Energy PowerBooster GSS0608
- Art. Nr.: 8353
| Installation location: | Outdoor |
|---|---|
| Usable capacity: | 78.7 kWh |
| Power: | 60 kW |
| Charging power: | 60 kW |
| Discharging power: | 60 kW |
| Communication: | Ethernet |
| Commercial storage type: | All-in-One |
Available from 07.05.2026
Please get in touch with your personal contact person to find out the price of the product. You can find the contact details of your contact person in your customer account.
{
"id": "bf5bc1cda057569aaa3a97fdf54c5006",
"item_brand": "",
"item_name": "ADS-TEC Energy PowerBooster GSS0608",
"item_id": "8353",
"currency": "EUR",
"item_variant": "",
"price": "on_request",
"item_list_id": "fd04973c646a5abc8a2fc71576542e3f",
"item_list_name": "",
"item_category": "Commercial storage",
"item_category2": "ADS-TEC Energy",
"extra": {
"minPurchase": "1",
"shopware_id": "bf5bc1cda057569aaa3a97fdf54c5006"
}
}
ADS-TEC Energy PowerBooster GSS0813
- Art. Nr.: 8354
| Installation location: | Outdoor |
|---|---|
| Usable capacity: | 111.6 kWh |
| Power: | 75 kW |
| Charging power: | 75 kW |
| Discharging power: | 75 kW |
| Communication: | Ethernet |
| Commercial storage type: | All-in-One |
Available from stock
Please get in touch with your personal contact person to find out the price of the product. You can find the contact details of your contact person in your customer account.
{
"id": "0ec170a455515298a36b5ff4ddc1b488",
"item_brand": "",
"item_name": "ADS-TEC Energy PowerBooster GSS0813",
"item_id": "8354",
"currency": "EUR",
"item_variant": "",
"price": "on_request",
"item_list_id": "fd04973c646a5abc8a2fc71576542e3f",
"item_list_name": "",
"item_category": "Commercial storage",
"item_category2": "ADS-TEC Energy",
"extra": {
"minPurchase": "1",
"shopware_id": "0ec170a455515298a36b5ff4ddc1b488"
}
}
Alumero metal folding clamp V2A
- Type of manufacturer: 800436
- Art. Nr.: 651
| Type of roof: | Folded metal sheet |
|---|
Available from 21.05.2026
Please get in touch with your personal contact person to find out the price of the product. You can find the contact details of your contact person in your customer account.
{
"id": "92a2b13ac486566fbe9a132cfc4dc535",
"item_brand": "",
"item_name": "Alumero metal folding clamp V2A",
"item_id": "651",
"currency": "EUR",
"item_variant": "",
"price": "on_request",
"item_list_id": "fd04973c646a5abc8a2fc71576542e3f",
"item_list_name": "",
"item_category": "Mounting systems",
"item_category2": "Alumero ",
"extra": {
"minPurchase": "1",
"shopware_id": "92a2b13ac486566fbe9a132cfc4dc535"
}
}
Alumero landscape kit 2x20 concrete ALPIN
- Art. Nr.: 10324
| Type of roof: | Open space |
|---|
Available from 05.06.2026
Please get in touch with your personal contact person to find out the price of the product. You can find the contact details of your contact person in your customer account.
{
"id": "0bae37ad998a51e6b345ee07dfc03956",
"item_brand": "",
"item_name": "Alumero landscape kit 2x20 concrete ALPIN",
"item_id": "10324",
"currency": "EUR",
"item_variant": "",
"price": "on_request",
"item_list_id": "fd04973c646a5abc8a2fc71576542e3f",
"item_list_name": "",
"item_category": "Mounting systems",
"item_category2": "Alumero ",
"extra": {
"minPurchase": "1",
"shopware_id": "0bae37ad998a51e6b345ee07dfc03956"
}
}








