Inverters
-
Manufacturers
-
Packages
- Fronius & BYD
- Fronius & LG Energy Solution
- Fronius Packages
- GoodWe & BYD
- GoodWe & Dyness
- GoodWe & Pylontech
- GoodWe Packages
- Kostal & BYD
- Kostal & Dyness
- Kostal & LG Energy Solution
- Kostal & Pylontech
- RCT Power Packages
- SMA & BYD
- SMA & Pylontech
- SMA Packages
- SolarEdge & BYD
- SolarEdge & LG Energy Solution
- SolarEdge Packages
- Solis & BYD
- Solis & Dyness
- Solis & Pylontech
- Sungrow & BYD
- Sungrow Packages
- VARTA & Kostal
- VARTA & SMA
Filter products
–
–
Expertknowledge
- Find a suitable energy storage system
- For commercial projects
AEconversion 1 m connection cable from INV315-50 to distribution block
- Type of manufacturer: RST16 VB SW
- Art. Nr.: 4276
| Phases: | 1 |
|---|---|
| Inverter type: | PV inverter |
Available from stock
Please get in touch with your personal contact person to find out the price of the product. You can find the contact details of your contact person in your customer account.
{
"id": "39174677b5f15aa0806e777dbd163d3b",
"item_brand": "",
"item_name": "AEconversion 1 m connection cable from INV315-50 to distribution block",
"item_id": "4276",
"currency": "EUR",
"item_variant": "",
"price": "on_request",
"item_list_id": "e71052f0fe0551bf81ede35f50ed1806",
"item_list_name": "",
"item_category": "Inverters",
"item_category2": "AE Conversion",
"extra": {
"minPurchase": "1",
"shopware_id": "39174677b5f15aa0806e777dbd163d3b"
}
}
SolarEdge & SolarEdge SE25K-M4 pallet offer 16 pieces
- Type of manufacturer: SE25K-RW00IBNM4
- Art. Nr.: 14046
| Phases: | 3 |
|---|---|
| Inverter type: | PV inverter, Project inverter |
| AC power: | 25 kW |
| Warranty: | 12 years |
| Communication: | RS485, Ethernet |
Available from stock
Please get in touch with your personal contact person to find out the price of the product. You can find the contact details of your contact person in your customer account.
{
"id": "39544ad840af54158ea3fa8cba3c76a2",
"item_brand": "",
"item_name": "SolarEdge & SolarEdge SE25K-M4 pallet offer 16 pieces",
"item_id": "14046",
"currency": "EUR",
"item_variant": "",
"price": "on_request",
"item_list_id": "e71052f0fe0551bf81ede35f50ed1806",
"item_list_name": "",
"item_category": "Inverters",
"item_category2": "SolarEdge",
"extra": {
"minPurchase": "1",
"shopware_id": "39544ad840af54158ea3fa8cba3c76a2"
}
}
Fox ESS H3-6.0-Smart
- Type of manufacturer: 97-141-00039-B0
- Art. Nr.: 12853
| Phases: | 3 |
|---|---|
| Inverter type: | Asymmetric inverters, Hybrid inverter |
| MPP-Tracker: | 3 |
| AC power: | 6 kW |
| Warranty: | 10 years |
| Communication: | Ethernet, EMS(RS485), Meter, WiLAN(Wifi+LAN+Bluetooth), 4G(Optional), DRM, Ripple Control, USB, BMS(CAN), SG Ready |
| MPP voltage range: | 120-950 Volt |
Available from stock
Please get in touch with your personal contact person to find out the price of the product. You can find the contact details of your contact person in your customer account.
{
"id": "3ac2a9c006475527a82dfcb6e5a52ddc",
"item_brand": "",
"item_name": "Fox ESS H3-6.0-Smart",
"item_id": "12853",
"currency": "EUR",
"item_variant": "",
"price": "on_request",
"item_list_id": "e71052f0fe0551bf81ede35f50ed1806",
"item_list_name": "",
"item_category": "Inverters",
"item_category2": "Fox ESS",
"extra": {
"minPurchase": "1",
"shopware_id": "3ac2a9c006475527a82dfcb6e5a52ddc"
}
}
Fronius & Fronius Verto 25.0 400
- Type of manufacturer: Fronius Verto 25.0 400 AC/DC ÜSS Typ 1+2
- Art. Nr.: 13661
| Phases: | 3 |
|---|---|
| Inverter type: | PV inverter |
| MPP-Tracker: | 3 |
| AC power: | 25 kW |
| Warranty: | 2 years |
| Communication: | WLAN, Ethernet, RS485 |
| MPP voltage range: | 150 - 870 Volt |
Available from 22.07.2026
Please get in touch with your personal contact person to find out the price of the product. You can find the contact details of your contact person in your customer account.
{
"id": "3b63f9056fc45ce8abf16f6db98b0592",
"item_brand": "",
"item_name": "Fronius & Fronius Verto 25.0 400",
"item_id": "13661",
"currency": "EUR",
"item_variant": "",
"price": "on_request",
"item_list_id": "e71052f0fe0551bf81ede35f50ed1806",
"item_list_name": "",
"item_category": "Inverters",
"item_category2": "Fronius",
"extra": {
"minPurchase": "1",
"shopware_id": "3b63f9056fc45ce8abf16f6db98b0592"
}
}
Sungrow & Sungrow Hybrid SH6.0RS
- Type of manufacturer: SH6.0RS V13
- Art. Nr.: 12161
| Phases: | 1 |
|---|---|
| Inverter type: | Hybrid inverter |
| MPP-Tracker: | 2 |
| AC power: | 6 kW |
| Warranty: | 10 years |
| Communication: | RS485, WiFi, Ethernet |
| MPP voltage range: | 40-560 Volt |
Available from stock
Please get in touch with your personal contact person to find out the price of the product. You can find the contact details of your contact person in your customer account.
{
"id": "3cd23fa08b195f4e9a93e7e2cba4694f",
"item_brand": "",
"item_name": "Sungrow & Sungrow Hybrid SH6.0RS",
"item_id": "12161",
"currency": "EUR",
"item_variant": "",
"price": "on_request",
"item_list_id": "e71052f0fe0551bf81ede35f50ed1806",
"item_list_name": "",
"item_category": "Inverters",
"item_category2": "Sungrow",
"extra": {
"minPurchase": "1",
"shopware_id": "3cd23fa08b195f4e9a93e7e2cba4694f"
}
}
Kostal Piko CI 50 G2
- Type of manufacturer: 12218644
- Art. Nr.: 14496
| Phases: | 3 |
|---|---|
| Inverter type: | PV inverter, Project inverter |
| MPP-Tracker: | 4 |
| AC power: | 50 kW |
| Warranty: | 5 years |
| Communication: | Ethernet, RS485, WLAN, GPRS |
| MPP voltage range: | 200 - 1100 Volt |
Available from stock
Please get in touch with your personal contact person to find out the price of the product. You can find the contact details of your contact person in your customer account.
{
"id": "3d834cf2c0aa56289345d19add527671",
"item_brand": "",
"item_name": "Kostal Piko CI 50 G2",
"item_id": "14496",
"currency": "EUR",
"item_variant": "",
"price": "on_request",
"item_list_id": "e71052f0fe0551bf81ede35f50ed1806",
"item_list_name": "",
"item_category": "Inverters",
"item_category2": "Kostal",
"extra": {
"minPurchase": "1",
"shopware_id": "3d834cf2c0aa56289345d19add527671"
}
}
Kostal Plenticoin Card EU without DE
- Art. Nr.: 14309
| Phases: | 1 |
|---|---|
| Inverter type: | Hybrid inverter |
Available from stock
Please get in touch with your personal contact person to find out the price of the product. You can find the contact details of your contact person in your customer account.
{
"id": "3e2ac886da205aa08c69bad6a1bbbd88",
"item_brand": "",
"item_name": "Kostal Plenticoin Card EU without DE",
"item_id": "14309",
"currency": "EUR",
"item_variant": "",
"price": "on_request",
"item_list_id": "e71052f0fe0551bf81ede35f50ed1806",
"item_list_name": "",
"item_category": "Inverters",
"item_category2": "Kostal",
"extra": {
"minPurchase": "1",
"shopware_id": "3e2ac886da205aa08c69bad6a1bbbd88"
}
}
GoodWe GW1500-XS-30
- Type of manufacturer: GW1500-XS-30-3
- Art. Nr.: 14477
| Phases: | 1 |
|---|---|
| Inverter type: | Asymmetric inverters, PV inverter |
| MPP-Tracker: | 1 |
| AC power: | 1.5 kW |
| Warranty: | 10 years |
| Communication: | WiFi & LAN |
| MPP voltage range: | 40-450 Volt |
Available from 29.06.2026
Please get in touch with your personal contact person to find out the price of the product. You can find the contact details of your contact person in your customer account.
{
"id": "3f3a782a890c51bfa20f3c7d2386d414",
"item_brand": "",
"item_name": "GoodWe GW1500-XS-30",
"item_id": "14477",
"currency": "EUR",
"item_variant": "",
"price": "on_request",
"item_list_id": "e71052f0fe0551bf81ede35f50ed1806",
"item_list_name": "",
"item_category": "Inverters",
"item_category2": "GoodWe",
"extra": {
"minPurchase": "1",
"shopware_id": "3f3a782a890c51bfa20f3c7d2386d414"
}
}
GoodWe & GoodWe ET 100 (incl. DC-SPD I+II, AFCI, Wifi/Lan)
- Type of manufacturer: GW100K-ET-G10
- Art. Nr.: 14690
| Phases: | 3 |
|---|---|
| Inverter type: | Hybrid inverter, Project inverter |
| MPP-Tracker: | 8 |
| AC power: | 100 kW |
| Warranty: | 5 years |
| Communication: | LAN&WIFI&BT&RS485 |
| MPP voltage range: | 300-800 Volt |
Available from stock
Please get in touch with your personal contact person to find out the price of the product. You can find the contact details of your contact person in your customer account.
{
"id": "409d4abcefed5d58bf3e2d9359a47e57",
"item_brand": "",
"item_name": "GoodWe & GoodWe ET 100 (incl. DC-SPD I+II, AFCI, Wifi/Lan)",
"item_id": "14690",
"currency": "EUR",
"item_variant": "",
"price": "on_request",
"item_list_id": "e71052f0fe0551bf81ede35f50ed1806",
"item_list_name": "",
"item_category": "Inverters",
"item_category2": "GoodWe",
"extra": {
"minPurchase": "1",
"shopware_id": "409d4abcefed5d58bf3e2d9359a47e57"
}
}
GoodWe & GoodWe ESA 12 kW - GW12K-ETA-G20
- Type of manufacturer: GW12K-ETA-G20
- Art. Nr.: 14968
| Phases: | 3 |
|---|---|
| Inverter type: | Hybrid inverter |
| MPP-Tracker: | 4 |
| AC power: | 12 kW |
| Warranty: | 10 years |
| Communication: | WLAN/LAN/BT/RS485 |
| MPP voltage range: | 120-950 Volt |
Available from stock
Please get in touch with your personal contact person to find out the price of the product. You can find the contact details of your contact person in your customer account.
{
"id": "41cef1d474b152d685f595fc460fc1ad",
"item_brand": "",
"item_name": "GoodWe & GoodWe ESA 12 kW - GW12K-ETA-G20",
"item_id": "14968",
"currency": "EUR",
"item_variant": "",
"price": "on_request",
"item_list_id": "e71052f0fe0551bf81ede35f50ed1806",
"item_list_name": "",
"item_category": "Inverters",
"item_category2": "GoodWe",
"extra": {
"minPurchase": "1",
"shopware_id": "41cef1d474b152d685f595fc460fc1ad"
}
}
BRC Solar BRConnect Gateway
- Type of manufacturer: 000538
- Art. Nr.: 14065
| Inverter type: | Optimizer |
|---|---|
| Warranty: | 10 years |
| Communication: | Powerline, Ethernet |
Available from stock
Please get in touch with your personal contact person to find out the price of the product. You can find the contact details of your contact person in your customer account.
{
"id": "4291027b3cc85d92b393e958656d90f2",
"item_brand": "",
"item_name": "BRC Solar BRConnect Gateway",
"item_id": "14065",
"currency": "EUR",
"item_variant": "",
"price": "on_request",
"item_list_id": "e71052f0fe0551bf81ede35f50ed1806",
"item_list_name": "",
"item_category": "Inverters",
"item_category2": "BRC Solar",
"extra": {
"minPurchase": "1",
"shopware_id": "4291027b3cc85d92b393e958656d90f2"
}
}
SolarEdge & SolarEdge optimiser S1500-1GMZMBWD long cable
- Type of manufacturer: S1500-1GMZMBWD
- Art. Nr.: 13862
| Inverter type: | Optimizer |
|---|---|
| Warranty: | 25 years |
| Communication: | Powerline, output cables 5.8m (+) and 0.1m (-), input cables 2 x 1.8m |
| MPP voltage range: | 12,5 - 125 Volt |
Available from stock
Please get in touch with your personal contact person to find out the price of the product. You can find the contact details of your contact person in your customer account.
{
"id": "44fd61cd3f5d5d63ab8e9c82354ac90e",
"item_brand": "",
"item_name": "SolarEdge & SolarEdge optimiser S1500-1GMZMBWD long cable",
"item_id": "13862",
"currency": "EUR",
"item_variant": "",
"price": "on_request",
"item_list_id": "e71052f0fe0551bf81ede35f50ed1806",
"item_list_name": "",
"item_category": "Inverters",
"item_category2": "SolarEdge",
"extra": {
"minPurchase": "1",
"shopware_id": "44fd61cd3f5d5d63ab8e9c82354ac90e"
}
}

Classic, with battery or hybrid: Our inverters convert the direct current (DC) coming from the solar modules into alternating current (AC) for domestic consumption. Depending on the model, the voltage transformer inside the inverter generates 1-phase or 3-phase alternating current. In addition to PV inverters, we also offer battery inverters and hybrid inverters that can directly communicate with a battery. Inverters also differ in power and efficiency and in the number of MPP trackers.
Tip:You can increase the efficiency by installing a power optimizer offered from SolarEdge, to make an example.








