Inverters
-
Manufacturers
-
Packages
- Fronius & BYD
- Fronius & LG Energy Solution
- Fronius Packages
- GoodWe & BYD
- GoodWe & Dyness
- GoodWe & Pylontech
- GoodWe Packages
- Kostal & BYD
- Kostal & Dyness
- Kostal & LG Energy Solution
- Kostal & Pylontech
- RCT Power Packages
- SMA & BYD
- SMA & Pylontech
- SMA Packages
- SolarEdge & BYD
- SolarEdge & LG Energy Solution
- SolarEdge Packages
- Solis & BYD
- Solis & Dyness
- Solis & Pylontech
- Sungrow & BYD
- Sungrow Packages
- VARTA & Kostal
- VARTA & SMA
Filter products
–
–
Expertknowledge
- Find a suitable energy storage system
- For commercial projects
Fronius Verto 15.0
- Type of manufacturer: Fronius Verto 15.0 AC/DC ÜSS Typ 1+2
- Art. Nr.: 14170
| Phases: | 3 |
|---|---|
| Inverter type: | PV inverter |
| MPP-Tracker: | 3 |
| AC power: | 15 kW |
| Warranty: | 2 years |
| Communication: | WLAN, Ethernet, RS485, DI, DO |
| MPP voltage range: | 150 - 870 Volt |
Available from 03.06.2026
Please get in touch with your personal contact person to find out the price of the product. You can find the contact details of your contact person in your customer account.
{
"id": "463719c5034a5481b5031a66f1a0f992",
"item_brand": "",
"item_name": "Fronius Verto 15.0",
"item_id": "14170",
"currency": "EUR",
"item_variant": "",
"price": "on_request",
"item_list_id": "e71052f0fe0551bf81ede35f50ed1806",
"item_list_name": "",
"item_category": "Fronius",
"item_category2": "Inverters",
"extra": {
"minPurchase": "1",
"shopware_id": "463719c5034a5481b5031a66f1a0f992"
}
}
Tigo TS4-X-O up to 800 W modules (MC4)
- Type of manufacturer: 501-340612-2501 / 501-340612-2502
- Art. Nr.: 15322
| Inverter type: | Optimizer |
|---|---|
| Warranty: | 25 years |
| Communication: | WiFi, PLC, kabel 0,62 / 1,20 m |
| MPP voltage range: | 20 - 80 Volt |
Available from stock
Please get in touch with your personal contact person to find out the price of the product. You can find the contact details of your contact person in your customer account.
{
"id": "4639b66844445a77b84d77716473a94e",
"item_brand": "",
"item_name": "Tigo TS4-X-O up to 800 W modules (MC4)",
"item_id": "15322",
"currency": "EUR",
"item_variant": "",
"price": "on_request",
"item_list_id": "e71052f0fe0551bf81ede35f50ed1806",
"item_list_name": "",
"item_category": "Inverters",
"item_category2": "Tigo",
"extra": {
"minPurchase": "1",
"shopware_id": "4639b66844445a77b84d77716473a94e"
}
}
SolarEdge & SolarEdge TRI 90kW/100kW
- Art. Nr.: 15356
| Phases: | 3 |
|---|---|
| Inverter type: | PV inverter, Project inverter |
| Warranty: | 12 years |
| Communication: | 2 x RS485, Ethernet |
Available from stock
Please get in touch with your personal contact person to find out the price of the product. You can find the contact details of your contact person in your customer account.
{
"id": "46c3dfd7160b5ef8b9f01aa2d9117327",
"item_brand": "",
"item_name": "SolarEdge & SolarEdge TRI 90kW/100kW",
"item_id": "15356",
"currency": "EUR",
"item_variant": "",
"price": "on_request",
"item_list_id": "e71052f0fe0551bf81ede35f50ed1806",
"item_list_name": "",
"item_category": "Inverters",
"item_category2": "SolarEdge",
"extra": {
"minPurchase": "1",
"shopware_id": "46c3dfd7160b5ef8b9f01aa2d9117327"
}
}
Fronius Symo GEN24 12.0 Plus SC (hybrid inverter)
- Type of manufacturer: 4,210,189,002
- Art. Nr.: 11791
| Phases: | 3 |
|---|---|
| Inverter type: | Hybrid inverter |
| MPP-Tracker: | 2 |
| AC power: | 12 kW |
| Warranty: | 10 years |
| Communication: | Ethernet, WLAN, RS485 |
| MPP voltage range: | 80 - 800 Volt |
Available from stock
Please get in touch with your personal contact person to find out the price of the product. You can find the contact details of your contact person in your customer account.
{
"id": "4782d97b65f552a2b3ba62abef35c13d",
"item_brand": "",
"item_name": "Fronius Symo GEN24 12.0 Plus SC (hybrid inverter)",
"item_id": "11791",
"currency": "EUR",
"item_variant": "",
"price": "on_request",
"item_list_id": "e71052f0fe0551bf81ede35f50ed1806",
"item_list_name": "",
"item_category": "Fronius",
"item_category2": "Inverters",
"extra": {
"minPurchase": "1",
"shopware_id": "4782d97b65f552a2b3ba62abef35c13d"
}
}
SolarEdge & SolarEdge Secondary Unit SESUK-RW00INNN4
- Type of manufacturer: SESUK-RW00INNN4
- Art. Nr.: 6358
| Phases: | 3 |
|---|---|
| Inverter type: | PV inverter, Project inverter |
| Warranty: | 12-20 years |
| Communication: | 2 x RS485, Ethernet (LAN), WLAN (optional), Mobilfunk (optional) |
| MPP voltage range: | 750 Volt |
Available from stock
Please get in touch with your personal contact person to find out the price of the product. You can find the contact details of your contact person in your customer account.
{
"id": "49db2fde6ac45c78b20a77b6a0b3882b",
"item_brand": "",
"item_name": "SolarEdge & SolarEdge Secondary Unit SESUK-RW00INNN4",
"item_id": "6358",
"currency": "EUR",
"item_variant": "",
"price": "on_request",
"item_list_id": "e71052f0fe0551bf81ede35f50ed1806",
"item_list_name": "",
"item_category": "Inverters",
"item_category2": "SolarEdge",
"extra": {
"minPurchase": "1",
"shopware_id": "49db2fde6ac45c78b20a77b6a0b3882b"
}
}
VARTA.hybrid 10-3-4 (10 kW | 4 MPPT)
- Type of manufacturer: VARTA.hybrid 10-3-4 (10 kW | 4 MPPT)
- Art. Nr.: 15555
| Phases: | 3 |
|---|---|
| Inverter type: | Hybrid inverter |
| MPP-Tracker: | 4 |
| AC power: | 10 kW |
| Warranty: | 10 years |
| MPP voltage range: | 85-850 Volt |
| DC input power: | 15000 Watt |
| Backup power capable: | Full Backup |
| Model series: | VARTA.hybrid |
Available from 02.07.2026
Please get in touch with your personal contact person to find out the price of the product. You can find the contact details of your contact person in your customer account.
{
"id": "4c458c79de79506bb4c5cba3b9b27c0d",
"item_brand": "",
"item_name": "VARTA.hybrid 10-3-4 (10 kW | 4 MPPT)",
"item_id": "15555",
"currency": "EUR",
"item_variant": "",
"price": "on_request",
"item_list_id": "e71052f0fe0551bf81ede35f50ed1806",
"item_list_name": "",
"item_category": "Inverters",
"item_category2": "VARTA",
"extra": {
"minPurchase": "1",
"shopware_id": "4c458c79de79506bb4c5cba3b9b27c0d"
}
}
GoodWe & GoodWe SDT G2 - GW4K-DT
- Type of manufacturer: GW4K-DT, SDT G2
- Art. Nr.: 9256
| Phases: | 3 |
|---|---|
| Inverter type: | PV inverter |
| MPP-Tracker: | 2 |
| AC power: | 4 kW |
| Warranty: | 5 years |
| Communication: | RS485, WiFi, LAN |
| MPP voltage range: | 180-850 Volt |
Available from stock
Please get in touch with your personal contact person to find out the price of the product. You can find the contact details of your contact person in your customer account.
{
"id": "5166b020705055a48a391db389254be8",
"item_brand": "",
"item_name": "GoodWe & GoodWe SDT G2 - GW4K-DT",
"item_id": "9256",
"currency": "EUR",
"item_variant": "",
"price": "on_request",
"item_list_id": "e71052f0fe0551bf81ede35f50ed1806",
"item_list_name": "",
"item_category": "Inverters",
"item_category2": "GoodWe",
"extra": {
"minPurchase": "1",
"shopware_id": "5166b020705055a48a391db389254be8"
}
}
GoodWe & GoodWe SDT G2 - GW6K-DT
- Type of manufacturer: GW6K-DT, SDT G2
- Art. Nr.: 9255
| Phases: | 3 |
|---|---|
| Inverter type: | PV inverter |
| MPP-Tracker: | 2 |
| AC power: | 6 kW |
| Warranty: | 5 years |
| Communication: | RS485, WiFi |
| MPP voltage range: | 180-850 Volt |
Available from stock
Please get in touch with your personal contact person to find out the price of the product. You can find the contact details of your contact person in your customer account.
{
"id": "51cdee2e340a5664b6b46fa19d956380",
"item_brand": "",
"item_name": "GoodWe & GoodWe SDT G2 - GW6K-DT",
"item_id": "9255",
"currency": "EUR",
"item_variant": "",
"price": "on_request",
"item_list_id": "e71052f0fe0551bf81ede35f50ed1806",
"item_list_name": "",
"item_category": "Inverters",
"item_category2": "GoodWe",
"extra": {
"minPurchase": "1",
"shopware_id": "51cdee2e340a5664b6b46fa19d956380"
}
}
| Phases: | 1 |
|---|---|
| AC power: | 3.68 kW |
| Warranty: | 12-25 years |
| Communication: | Ethernet, RS485 |
Available from stock
Please get in touch with your personal contact person to find out the price of the product. You can find the contact details of your contact person in your customer account.
{
"id": "524ff5cce17e508facedcab680e8634a",
"item_brand": "",
"item_name": "SolarEdge SE3680H-BEN4 + 10 SolarEdge Optimiser S440-1GM4MRM 490 Watt",
"item_id": "14332",
"currency": "EUR",
"item_variant": "",
"price": "on_request",
"item_list_id": "e71052f0fe0551bf81ede35f50ed1806",
"item_list_name": "",
"item_category": "Inverters",
"item_category2": "SolarEdge",
"extra": {
"minPurchase": "1",
"shopware_id": "524ff5cce17e508facedcab680e8634a"
}
}
GoodWe & GoodWe ET 15 G2 - GW15K-ET-20
- Type of manufacturer: GW15K-ET-20
- Art. Nr.: 13817
| Phases: | 3 |
|---|---|
| Inverter type: | Asymmetric inverters, Hybrid inverter |
| MPP-Tracker: | 3 |
| AC power: | 15 kW |
| Warranty: | 5 years |
| Communication: | RS485, CAN, WiFi, LAN, Bluetooth |
| MPP voltage range: | 150 - 720 Volt |
Available from 20.07.2026
Please get in touch with your personal contact person to find out the price of the product. You can find the contact details of your contact person in your customer account.
{
"id": "52bd348e72a857038151beb593a8b59f",
"item_brand": "",
"item_name": "GoodWe & GoodWe ET 15 G2 - GW15K-ET-20",
"item_id": "13817",
"currency": "EUR",
"item_variant": "",
"price": "on_request",
"item_list_id": "e71052f0fe0551bf81ede35f50ed1806",
"item_list_name": "",
"item_category": "Inverters",
"item_category2": "GoodWe",
"extra": {
"minPurchase": "1",
"shopware_id": "52bd348e72a857038151beb593a8b59f"
}
}
SolarEdge & SolarEdge Secondary Unit SESUK-RWR0INNN4 Rapid Shutdown
- Type of manufacturer: SESUK-RWR0INNN4
- Art. Nr.: 12547
| Phases: | 1 |
|---|---|
| Inverter type: | PV inverter, Project inverter |
Available from stock
Please get in touch with your personal contact person to find out the price of the product. You can find the contact details of your contact person in your customer account.
{
"id": "59b245e99aae51aa8cdd66d5e79e9d9f",
"item_brand": "",
"item_name": "SolarEdge & SolarEdge Secondary Unit SESUK-RWR0INNN4 Rapid Shutdown",
"item_id": "12547",
"currency": "EUR",
"item_variant": "",
"price": "on_request",
"item_list_id": "e71052f0fe0551bf81ede35f50ed1806",
"item_list_name": "",
"item_category": "Inverters",
"item_category2": "SolarEdge",
"extra": {
"minPurchase": "1",
"shopware_id": "59b245e99aae51aa8cdd66d5e79e9d9f"
}
}
GoodWe warranty for 20 years GW50KS-MT
- Type of manufacturer: GW50KS-MT
- Art. Nr.: 9095
| Inverter type: | Guarantee extension |
|---|
On request
Please get in touch with your personal contact person to find out the price of the product. You can find the contact details of your contact person in your customer account.
{
"id": "5beb0d1708685be19967f8b707bb0399",
"item_brand": "",
"item_name": "GoodWe warranty for 20 years GW50KS-MT",
"item_id": "9095",
"currency": "EUR",
"item_variant": "",
"price": "on_request",
"item_list_id": "e71052f0fe0551bf81ede35f50ed1806",
"item_list_name": "",
"item_category": "Inverters",
"item_category2": "GoodWe",
"extra": {
"minPurchase": "1",
"shopware_id": "5beb0d1708685be19967f8b707bb0399"
}
}

Classic, with battery or hybrid: Our inverters convert the direct current (DC) coming from the solar modules into alternating current (AC) for domestic consumption. Depending on the model, the voltage transformer inside the inverter generates 1-phase or 3-phase alternating current. In addition to PV inverters, we also offer battery inverters and hybrid inverters that can directly communicate with a battery. Inverters also differ in power and efficiency and in the number of MPP trackers.
Tip:You can increase the efficiency by installing a power optimizer offered from SolarEdge, to make an example.








