Inverters
-
Manufacturers
-
Packages
- Fronius & BYD
- Fronius & LG Energy Solution
- Fronius Packages
- GoodWe & BYD
- GoodWe & Dyness
- GoodWe & Pylontech
- GoodWe Packages
- Kostal & BYD
- Kostal & Dyness
- Kostal & LG Energy Solution
- Kostal & Pylontech
- RCT Power Packages
- SMA & BYD
- SMA & Pylontech
- SMA Packages
- SolarEdge & BYD
- SolarEdge & LG Energy Solution
- SolarEdge Packages
- Solis & BYD
- Solis & Dyness
- Solis & Pylontech
- Sungrow & BYD
- Sungrow Packages
- VARTA & Kostal
- VARTA & SMA
Filter products
–
–
Expertknowledge
- Find a suitable energy storage system
- For commercial projects
SolarEdge SE12,5K-N4
- Type of manufacturer: SE12.5K-RW0T0BNN4
- Art. Nr.: 3879
| Phases: | 3 |
|---|---|
| Inverter type: | PV inverter |
| AC power: | 12 kW |
| Warranty: | 12 years |
Available from stock
Please get in touch with your personal contact person to find out the price of the product. You can find the contact details of your contact person in your customer account.
{
"id": "1af5b5f90d0f53e68631b56bc5cb80e8",
"item_brand": "",
"item_name": "SolarEdge SE12,5K-N4",
"item_id": "3879",
"currency": "EUR",
"item_variant": "",
"price": "on_request",
"item_list_id": "e71052f0fe0551bf81ede35f50ed1806",
"item_list_name": "",
"item_category": "Inverters",
"item_category2": "SolarEdge",
"extra": {
"minPurchase": "1",
"shopware_id": "1af5b5f90d0f53e68631b56bc5cb80e8"
}
}
RCT Power Storage DC 10.0
- Art. Nr.: 5291
| Phases: | 3 |
|---|---|
| Inverter type: | Asymmetric inverters, Hybrid inverter |
| MPP-Tracker: | 2 |
| AC power: | 10 kW |
| Warranty: | 10 years |
| Communication: | WIFI, LAN, RS485, Multifunktionales Relais |
| MPP voltage range: | 380 - 800 Volt |
Available from stock
Please get in touch with your personal contact person to find out the price of the product. You can find the contact details of your contact person in your customer account.
{
"id": "558a249a23355629ace3b5aa8e366ee5",
"item_brand": "",
"item_name": "RCT Power Storage DC 10.0",
"item_id": "5291",
"currency": "EUR",
"item_variant": "",
"price": "on_request",
"item_list_id": "e71052f0fe0551bf81ede35f50ed1806",
"item_list_name": "",
"item_category": "Inverters",
"item_category2": "RCT Power",
"extra": {
"minPurchase": "1",
"shopware_id": "558a249a23355629ace3b5aa8e366ee5"
}
}
GoodWe HT – GW120K-HT
- Type of manufacturer: GW120K-HT
- Art. Nr.: 6276
| Phases: | 3 |
|---|---|
| Inverter type: | Project inverter |
| MPP-Tracker: | 12 |
| AC power: | 120 kW |
| Warranty: | 5 years |
| Communication: | RS485, WiFi |
| MPP voltage range: | 180 - 1000 Volt |
Available from stock
Please get in touch with your personal contact person to find out the price of the product. You can find the contact details of your contact person in your customer account.
{
"id": "c993fb37fd1758f1b24666e9f3b4468c",
"item_brand": "",
"item_name": "GoodWe HT – GW120K-HT ",
"item_id": "6276",
"currency": "EUR",
"item_variant": "",
"price": "on_request",
"item_list_id": "e71052f0fe0551bf81ede35f50ed1806",
"item_list_name": "",
"item_category": "Inverters",
"item_category2": "GoodWe",
"extra": {
"minPurchase": "1",
"shopware_id": "c993fb37fd1758f1b24666e9f3b4468c"
}
}
SMA SI 6.0H-13 3-phase package
- Art. Nr.: 4667
| Phases: | 3 |
|---|---|
| Inverter type: | Battery inverter |
| AC power: | 13.6 kW |
| Warranty: | 10 years |
| Communication: | WLAN, Speedwire |
| MPP voltage range: | 48 Volt |
Available from stock
Please get in touch with your personal contact person to find out the price of the product. You can find the contact details of your contact person in your customer account.
{
"id": "dadd4e9fbddd5951b1656323fb08e8e5",
"item_brand": "",
"item_name": "SMA SI 6.0H-13 3-phase package",
"item_id": "4667",
"currency": "EUR",
"item_variant": "",
"price": "on_request",
"item_list_id": "e71052f0fe0551bf81ede35f50ed1806",
"item_list_name": "",
"item_category": "SMA",
"item_category2": "Inverters",
"extra": {
"minPurchase": "1",
"shopware_id": "dadd4e9fbddd5951b1656323fb08e8e5"
}
}
Fronius Primo Gen24 4.6 Plus
- Art. Nr.: 4968
| Phases: | 1 |
|---|---|
| Inverter type: | Hybrid inverter |
| MPP-Tracker: | 2 |
| AC power: | 4.6 kW |
| Warranty: | 10 years |
| Communication: | Ethernet, WLAN, RS485 |
| MPP voltage range: | 65 - 600 Volt |
Available from stock
Please get in touch with your personal contact person to find out the price of the product. You can find the contact details of your contact person in your customer account.
{
"id": "1d10ac96b9d8576c813e18cd800af5a3",
"item_brand": "",
"item_name": "Fronius Primo Gen24 4.6 Plus",
"item_id": "4968",
"currency": "EUR",
"item_variant": "",
"price": "on_request",
"item_list_id": "e71052f0fe0551bf81ede35f50ed1806",
"item_list_name": "",
"item_category": "Inverters",
"item_category2": "Fronius",
"extra": {
"minPurchase": "1",
"shopware_id": "1d10ac96b9d8576c813e18cd800af5a3"
}
}
Fronius Tauro ECO 100-3-D
- Type of manufacturer: Tauro ECO 100-3-D
- Art. Nr.: 6212
| Phases: | 3 |
|---|---|
| Inverter type: | PV inverter, Project inverter |
| MPP-Tracker: | 1 |
| AC power: | 100 kW |
| Warranty: | 2 years |
| Communication: | Ethernet, WLAN, RS485, Modbus |
| MPP voltage range: | 580 - 930 Volt |
Available from 18.06.2026
Please get in touch with your personal contact person to find out the price of the product. You can find the contact details of your contact person in your customer account.
{
"id": "db6ff7dcfbb95338bfb5c88f4763c2d2",
"item_brand": "",
"item_name": "Fronius Tauro ECO 100-3-D",
"item_id": "6212",
"currency": "EUR",
"item_variant": "",
"price": "on_request",
"item_list_id": "e71052f0fe0551bf81ede35f50ed1806",
"item_list_name": "",
"item_category": "Inverters",
"item_category2": "Fronius",
"extra": {
"minPurchase": "1",
"shopware_id": "db6ff7dcfbb95338bfb5c88f4763c2d2"
}
}
SolarEdge StorEdge 3-phase inverter SE7K
- Type of manufacturer: SE7K-RWS48BEN4
- Art. Nr.: 4355
| Phases: | 3 |
|---|---|
| AC power: | 7.0 kW |
| Warranty: | 12 years |
| Communication: | 2 x RS485, Ethernet |
Available from stock
Please get in touch with your personal contact person to find out the price of the product. You can find the contact details of your contact person in your customer account.
{
"id": "30dc62f9dae55d36b0152037d380e500",
"item_brand": "",
"item_name": "SolarEdge StorEdge 3-phase inverter SE7K",
"item_id": "4355",
"currency": "EUR",
"item_variant": "",
"price": "on_request",
"item_list_id": "e71052f0fe0551bf81ede35f50ed1806",
"item_list_name": "",
"item_category": "Inverters",
"item_category2": "SolarEdge",
"extra": {
"minPurchase": "1",
"shopware_id": "30dc62f9dae55d36b0152037d380e500"
}
}
SolarEdge & SolarEdge Optimiser S1200-1GMYMBV
- Type of manufacturer: S1200-1GMYMBV
- Art. Nr.: 8773
| Inverter type: | Optimizer |
|---|---|
| AC power: | 1.2 kW |
| Warranty: | 25 years |
| Communication: | Powerline |
| MPP voltage range: | 12,5 - 105 Volt |
Available from stock
Please get in touch with your personal contact person to find out the price of the product. You can find the contact details of your contact person in your customer account.
{
"id": "fafaef7125b753f1a212126857f64ba9",
"item_brand": "",
"item_name": "SolarEdge & SolarEdge Optimiser S1200-1GMYMBV",
"item_id": "8773",
"currency": "EUR",
"item_variant": "",
"price": "on_request",
"item_list_id": "e71052f0fe0551bf81ede35f50ed1806",
"item_list_name": "",
"item_category": "Inverters",
"item_category2": "SolarEdge",
"extra": {
"minPurchase": "1",
"shopware_id": "fafaef7125b753f1a212126857f64ba9"
}
}
SMA Sunny Tripower 8.0
- Type of manufacturer: STP8.0-3AV-40
- Art. Nr.: 3877
| Phases: | 3 |
|---|---|
| Inverter type: | PV inverter |
| MPP-Tracker: | 2 |
| AC power: | 8 kW |
| Warranty: | 10 years |
| Communication: | Speedwire / WebConnect / WLAN / RS485 für Tigo TS4-R /Ethernet RJ45 |
| MPP voltage range: | 260-800 Volt |
Available from stock
Please get in touch with your personal contact person to find out the price of the product. You can find the contact details of your contact person in your customer account.
{
"id": "2faa20e508855bfab7fe91a2cfda44e2",
"item_brand": "",
"item_name": "SMA Sunny Tripower 8.0",
"item_id": "3877",
"currency": "EUR",
"item_variant": "",
"price": "on_request",
"item_list_id": "e71052f0fe0551bf81ede35f50ed1806",
"item_list_name": "",
"item_category": "SMA",
"item_category2": "Inverters",
"extra": {
"minPurchase": "1",
"shopware_id": "2faa20e508855bfab7fe91a2cfda44e2"
}
}
SMA Sunny Island 8.0H-13
- Type of manufacturer: SI8.0H-13
- Art. Nr.: 4158
| Phases: | 1 |
|---|---|
| Inverter type: | Battery inverter |
| AC power: | 6 kW |
| Warranty: | 10 years |
| Communication: | Ethernet, WLAN, Speedwire |
| MPP voltage range: | 48 Volt |
Available from stock
Please get in touch with your personal contact person to find out the price of the product. You can find the contact details of your contact person in your customer account.
{
"id": "4d9b5363d9875330bfd941fe2da4c764",
"item_brand": "",
"item_name": "SMA Sunny Island 8.0H-13",
"item_id": "4158",
"currency": "EUR",
"item_variant": "",
"price": "on_request",
"item_list_id": "e71052f0fe0551bf81ede35f50ed1806",
"item_list_name": "",
"item_category": "SMA",
"item_category2": "Inverters",
"extra": {
"minPurchase": "1",
"shopware_id": "4d9b5363d9875330bfd941fe2da4c764"
}
}
SolarEdge SE30K M4
- Type of manufacturer: SE30K-RW00IBNM4
- Art. Nr.: 5544
| Phases: | 3 |
|---|---|
| Inverter type: | PV inverter, Project inverter |
| AC power: | 30 kW |
| Warranty: | 12 years |
| Communication: | RS485, Ethernet |
Available from stock
Please get in touch with your personal contact person to find out the price of the product. You can find the contact details of your contact person in your customer account.
{
"id": "c476e65de57e5303b4bbc6dd2f10fc1f",
"item_brand": "",
"item_name": "SolarEdge SE30K M4",
"item_id": "5544",
"currency": "EUR",
"item_variant": "",
"price": "on_request",
"item_list_id": "e71052f0fe0551bf81ede35f50ed1806",
"item_list_name": "",
"item_category": "Inverters",
"item_category2": "SolarEdge",
"extra": {
"minPurchase": "1",
"shopware_id": "c476e65de57e5303b4bbc6dd2f10fc1f"
}
}
SMA Sunny Boy 4.0
- Type of manufacturer: SB4.0-1AV-41
- Art. Nr.: 3894
| Phases: | 1 |
|---|---|
| Inverter type: | PV inverter |
| MPP-Tracker: | 2 |
| AC power: | 4 kW |
| Warranty: | 10 years |
| Communication: | WLAN, Speedwire/WebConnect. RS485 |
| MPP voltage range: | 140 - 600 Volt |
Available from stock
Please get in touch with your personal contact person to find out the price of the product. You can find the contact details of your contact person in your customer account.
{
"id": "195b176ae41e5ee697f70d9f51b69e88",
"item_brand": "",
"item_name": "SMA Sunny Boy 4.0",
"item_id": "3894",
"currency": "EUR",
"item_variant": "",
"price": "on_request",
"item_list_id": "e71052f0fe0551bf81ede35f50ed1806",
"item_list_name": "",
"item_category": "SMA",
"item_category2": "Inverters",
"extra": {
"minPurchase": "1",
"shopware_id": "195b176ae41e5ee697f70d9f51b69e88"
}
}

Classic, with battery or hybrid: Our inverters convert the direct current (DC) coming from the solar modules into alternating current (AC) for domestic consumption. Depending on the model, the voltage transformer inside the inverter generates 1-phase or 3-phase alternating current. In addition to PV inverters, we also offer battery inverters and hybrid inverters that can directly communicate with a battery. Inverters also differ in power and efficiency and in the number of MPP trackers.
Tip:You can increase the efficiency by installing a power optimizer offered from SolarEdge, to make an example.








