Inverters
-
Manufacturers
-
Packages
- Fronius & BYD
- Fronius & LG Energy Solution
- Fronius Packages
- GoodWe & BYD
- GoodWe & Dyness
- GoodWe & Pylontech
- GoodWe Packages
- Kostal & BYD
- Kostal & Dyness
- Kostal & LG Energy Solution
- Kostal & Pylontech
- RCT Power Packages
- SMA & BYD
- SMA & Pylontech
- SMA Packages
- SolarEdge & BYD
- SolarEdge & LG Energy Solution
- SolarEdge Packages
- Solis & BYD
- Solis & Dyness
- Solis & Pylontech
- Sungrow & BYD
- Sungrow Packages
- VARTA & Kostal
- VARTA & SMA
Filter products
–
–
Expertknowledge
- Find a suitable energy storage system
- For commercial projects
SMA SI 8.0H-13 3-phase package
- Art. Nr.: 3170
| Phases: | 3 |
|---|---|
| Inverter type: | Battery inverter |
| AC power: | 18 kW |
| Warranty: | 10 years |
| Communication: | WLAN, Speedwire |
| MPP voltage range: | 48 Volt |
Available from stock
Please get in touch with your personal contact person to find out the price of the product. You can find the contact details of your contact person in your customer account.
{
"id": "4631ec2f923c56a79721b1e61af712ee",
"item_brand": "",
"item_name": "SMA SI 8.0H-13 3-phase package",
"item_id": "3170",
"currency": "EUR",
"item_variant": "",
"price": "on_request",
"item_list_id": "e71052f0fe0551bf81ede35f50ed1806",
"item_list_name": "",
"item_category": "SMA",
"item_category2": "Inverters",
"extra": {
"minPurchase": "1",
"shopware_id": "4631ec2f923c56a79721b1e61af712ee"
}
}
SMA Sunny Tripower 6.0
- Type of manufacturer: STP6.0-3AV-40
- Art. Nr.: 3660
| Phases: | 3 |
|---|---|
| Inverter type: | PV inverter |
| MPP-Tracker: | 2 |
| AC power: | 6 kW |
| Warranty: | 10 years |
| Communication: | Speedwire / WebConnect / WLAN / RS485 für Tigo TS4-R / Ethernet RJ45 |
| MPP voltage range: | 260-800 Volt |
Available from stock
Please get in touch with your personal contact person to find out the price of the product. You can find the contact details of your contact person in your customer account.
{
"id": "065b1deeeaa652b9a25ba65a387d4803",
"item_brand": "",
"item_name": "SMA Sunny Tripower 6.0",
"item_id": "3660",
"currency": "EUR",
"item_variant": "",
"price": "on_request",
"item_list_id": "e71052f0fe0551bf81ede35f50ed1806",
"item_list_name": "",
"item_category": "SMA",
"item_category2": "Inverters",
"extra": {
"minPurchase": "1",
"shopware_id": "065b1deeeaa652b9a25ba65a387d4803"
}
}
Fronius Primo Gen24 3.0 Plus
- Art. Nr.: 4958
| Phases: | 1 |
|---|---|
| Inverter type: | Hybrid inverter |
| MPP-Tracker: | 2 |
| AC power: | 3 kW |
| Warranty: | 10 years |
| Communication: | Ethernet, WLAN, RS485 |
| MPP voltage range: | 65 - 530 Volt |
Available from stock
Please get in touch with your personal contact person to find out the price of the product. You can find the contact details of your contact person in your customer account.
{
"id": "91331cd811945c83b9f365814993e40e",
"item_brand": "",
"item_name": "Fronius Primo Gen24 3.0 Plus",
"item_id": "4958",
"currency": "EUR",
"item_variant": "",
"price": "on_request",
"item_list_id": "e71052f0fe0551bf81ede35f50ed1806",
"item_list_name": "",
"item_category": "Inverters",
"item_category2": "Fronius",
"extra": {
"minPurchase": "1",
"shopware_id": "91331cd811945c83b9f365814993e40e"
}
}
Solis S6 3P-Hybrid – 5 kW
- Type of manufacturer: S6-EH3P5K-H-EU
- Art. Nr.: 8343
| Phases: | 3 |
|---|---|
| Inverter type: | Hybrid inverter |
| MPP-Tracker: | 3 |
| AC power: | 5 kW |
| Warranty: | 5 years |
| Communication: | CAN, RS485, WiFi |
| MPP voltage range: | 200 - 850 Volt |
Available from stock
Please get in touch with your personal contact person to find out the price of the product. You can find the contact details of your contact person in your customer account.
{
"id": "6fa745001e5d522f99b987351df498ad",
"item_brand": "",
"item_name": "Solis S6 3P-Hybrid – 5 kW",
"item_id": "8343",
"currency": "EUR",
"item_variant": "",
"price": "on_request",
"item_list_id": "e71052f0fe0551bf81ede35f50ed1806",
"item_list_name": "",
"item_category": "Inverters",
"item_category2": "Solis",
"extra": {
"minPurchase": "1",
"shopware_id": "6fa745001e5d522f99b987351df498ad"
}
}
Kostal Piko MP plus 5.0-2
- Art. Nr.: 5406
| Phases: | 1 |
|---|---|
| Inverter type: | Hybrid inverter, PV inverter |
| MPP-Tracker: | 1 + 1 |
| AC power: | 5.0 kW |
| Warranty: | 10 years |
| Communication: | Ethernet, RS485 |
| MPP voltage range: | 75-750 Volt |
Available from stock
Please get in touch with your personal contact person to find out the price of the product. You can find the contact details of your contact person in your customer account.
{
"id": "e57910c09d1f592a98142eca97a23501",
"item_brand": "",
"item_name": "Kostal Piko MP plus 5.0-2",
"item_id": "5406",
"currency": "EUR",
"item_variant": "",
"price": "on_request",
"item_list_id": "e71052f0fe0551bf81ede35f50ed1806",
"item_list_name": "",
"item_category": "Inverters",
"item_category2": "Kostal",
"extra": {
"minPurchase": "1",
"shopware_id": "e57910c09d1f592a98142eca97a23501"
}
}
SolarEdge SE17K-N4
- Type of manufacturer: SE17K-RW0T0BNN4
- Art. Nr.: 3882
| Phases: | 3 |
|---|---|
| Inverter type: | PV inverter |
| AC power: | 17 kW |
| Warranty: | 12 years |
Available from stock
Please get in touch with your personal contact person to find out the price of the product. You can find the contact details of your contact person in your customer account.
{
"id": "dde2440cb76d56589d299b06848d9f50",
"item_brand": "",
"item_name": "SolarEdge SE17K-N4",
"item_id": "3882",
"currency": "EUR",
"item_variant": "",
"price": "on_request",
"item_list_id": "e71052f0fe0551bf81ede35f50ed1806",
"item_list_name": "",
"item_category": "Inverters",
"item_category2": "SolarEdge",
"extra": {
"minPurchase": "1",
"shopware_id": "dde2440cb76d56589d299b06848d9f50"
}
}
SolarEdge SE66.6K MC4
- Art. Nr.: 6452
| Phases: | 3 |
|---|---|
| Inverter type: | PV inverter, Project inverter |
| AC power: | 66.6 kW |
| Warranty: | 12 years |
| Communication: | 2 x RS485, Ethernet |
| MPP voltage range: | 200 - 750 Volt |
On request
Please get in touch with your personal contact person to find out the price of the product. You can find the contact details of your contact person in your customer account.
{
"id": "d28bcfa73e4d52e3bd338fae17614186",
"item_brand": "",
"item_name": "SolarEdge SE66.6K MC4",
"item_id": "6452",
"currency": "EUR",
"item_variant": "",
"price": "on_request",
"item_list_id": "e71052f0fe0551bf81ede35f50ed1806",
"item_list_name": "",
"item_category": "Inverters",
"item_category2": "SolarEdge",
"extra": {
"minPurchase": "1",
"shopware_id": "d28bcfa73e4d52e3bd338fae17614186"
}
}
SMA Sunny Tripower 4.0
- Type of manufacturer: STP4.0-3AV-40
- Art. Nr.: 3658
| Phases: | 3 |
|---|---|
| Inverter type: | PV inverter |
| MPP-Tracker: | 2 |
| AC power: | 4 kW |
| Warranty: | 10 years |
| Communication: | Speedwire / WebConnect / WLAN / RS485 Tigo |
| MPP voltage range: | 175 - 800 Volt |
Available from stock
Please get in touch with your personal contact person to find out the price of the product. You can find the contact details of your contact person in your customer account.
{
"id": "3b00992e2626513692fb6b1ee980cced",
"item_brand": "",
"item_name": "SMA Sunny Tripower 4.0",
"item_id": "3658",
"currency": "EUR",
"item_variant": "",
"price": "on_request",
"item_list_id": "e71052f0fe0551bf81ede35f50ed1806",
"item_list_name": "",
"item_category": "SMA",
"item_category2": "Inverters",
"extra": {
"minPurchase": "1",
"shopware_id": "3b00992e2626513692fb6b1ee980cced"
}
}
Sungrow Hybrid SH6.0RT – V112
- Type of manufacturer: SH6.0RT
- Art. Nr.: 8014
| Phases: | 3 |
|---|---|
| Inverter type: | Hybrid inverter |
| MPP-Tracker: | 2 |
| AC power: | 6 kW |
| Warranty: | 10 years |
| Communication: | RS485, WiFi, Ethernet |
| MPP voltage range: | 200 - 950 Volt |
Available from stock
Please get in touch with your personal contact person to find out the price of the product. You can find the contact details of your contact person in your customer account.
{
"id": "5cbd6f92ccbd5baa90c8ca160d3cbebb",
"item_brand": "",
"item_name": "Sungrow Hybrid SH6.0RT – V112",
"item_id": "8014",
"currency": "EUR",
"item_variant": "",
"price": "on_request",
"item_list_id": "e71052f0fe0551bf81ede35f50ed1806",
"item_list_name": "",
"item_category": "Inverters",
"item_category2": "Sungrow",
"extra": {
"minPurchase": "1",
"shopware_id": "5cbd6f92ccbd5baa90c8ca160d3cbebb"
}
}
Fronius Primo Gen24 6.0 Plus
- Art. Nr.: 4970
| Phases: | 1 |
|---|---|
| Inverter type: | Hybrid inverter |
| MPP-Tracker: | 2 |
| AC power: | 6 kW |
| Warranty: | 5 years |
| Communication: | Ethernet, WLAN, RS485 |
| MPP voltage range: | 65 - 480 Volt |
Available from stock
Please get in touch with your personal contact person to find out the price of the product. You can find the contact details of your contact person in your customer account.
{
"id": "de07258dd4ab5968978e52be9398d639",
"item_brand": "",
"item_name": "Fronius Primo Gen24 6.0 Plus",
"item_id": "4970",
"currency": "EUR",
"item_variant": "",
"price": "on_request",
"item_list_id": "e71052f0fe0551bf81ede35f50ed1806",
"item_list_name": "",
"item_category": "Inverters",
"item_category2": "Fronius",
"extra": {
"minPurchase": "1",
"shopware_id": "de07258dd4ab5968978e52be9398d639"
}
}
GoodWe SMT – GW50KS-MT
- Type of manufacturer: GW50KS-MT
- Art. Nr.: 8311
| Phases: | 3 |
|---|---|
| Inverter type: | PV inverter, Project inverter |
| MPP-Tracker: | 5 |
| AC power: | 50 kW |
| Warranty: | 5 years |
| Communication: | RS485, WiFi |
| MPP voltage range: | 200 - 950 Volt |
Available from stock
Please get in touch with your personal contact person to find out the price of the product. You can find the contact details of your contact person in your customer account.
{
"id": "9c1df552ff195f23819c13d17539f05f",
"item_brand": "",
"item_name": "GoodWe SMT – GW50KS-MT",
"item_id": "8311",
"currency": "EUR",
"item_variant": "",
"price": "on_request",
"item_list_id": "e71052f0fe0551bf81ede35f50ed1806",
"item_list_name": "",
"item_category": "Inverters",
"item_category2": "GoodWe",
"extra": {
"minPurchase": "1",
"shopware_id": "9c1df552ff195f23819c13d17539f05f"
}
}
SolarEdge SE10K-EN4
- Type of manufacturer: SE10K-RW0TEBEN4
- Art. Nr.: 6787
| Phases: | 3 |
|---|---|
| Inverter type: | PV inverter |
| AC power: | 10 kW |
| Warranty: | 12 years |
Available from stock
Please get in touch with your personal contact person to find out the price of the product. You can find the contact details of your contact person in your customer account.
{
"id": "24518a5936c45e2ba363daa735a0bbaa",
"item_brand": "",
"item_name": "SolarEdge SE10K-EN4",
"item_id": "6787",
"currency": "EUR",
"item_variant": "",
"price": "on_request",
"item_list_id": "e71052f0fe0551bf81ede35f50ed1806",
"item_list_name": "",
"item_category": "Inverters",
"item_category2": "SolarEdge",
"extra": {
"minPurchase": "1",
"shopware_id": "24518a5936c45e2ba363daa735a0bbaa"
}
}

Classic, with battery or hybrid: Our inverters convert the direct current (DC) coming from the solar modules into alternating current (AC) for domestic consumption. Depending on the model, the voltage transformer inside the inverter generates 1-phase or 3-phase alternating current. In addition to PV inverters, we also offer battery inverters and hybrid inverters that can directly communicate with a battery. Inverters also differ in power and efficiency and in the number of MPP trackers.
Tip:You can increase the efficiency by installing a power optimizer offered from SolarEdge, to make an example.








