Inverters
-
Manufacturers
-
Packages
- Fronius & BYD
- Fronius & LG Energy Solution
- Fronius Packages
- GoodWe & BYD
- GoodWe & Dyness
- GoodWe & Pylontech
- GoodWe Packages
- Kostal & BYD
- Kostal & Dyness
- Kostal & LG Energy Solution
- Kostal & Pylontech
- RCT Power Packages
- SMA & BYD
- SMA & Pylontech
- SMA Packages
- SolarEdge & BYD
- SolarEdge & LG Energy Solution
- SolarEdge Packages
- Solis & BYD
- Solis & Dyness
- Solis & Pylontech
- Sungrow & BYD
- Sungrow Packages
- VARTA & Kostal
- VARTA & SMA
Filter products
–
–
Expertknowledge
- Find a suitable energy storage system
- For commercial projects
Fronius Symo GEN24 3.0 (PV inverter)
- Art. Nr.: 10276
| Phases: | 3 |
|---|---|
| Inverter type: | Hybrid inverter, PV inverter |
| MPP-Tracker: | 2 |
| AC power: | 3 kW |
| Warranty: | 10 years |
| Communication: | Ethernet, WLAN, RS485 |
| MPP voltage range: | 80 - 800 Volt |
Available from stock
Please get in touch with your personal contact person to find out the price of the product. You can find the contact details of your contact person in your customer account.
{
"id": "2ae7969dc7aa53369fba14745591913a",
"item_brand": "",
"item_name": "Fronius Symo GEN24 3.0 (PV inverter)",
"item_id": "10276",
"currency": "EUR",
"item_variant": "",
"price": "on_request",
"item_list_id": "e71052f0fe0551bf81ede35f50ed1806",
"item_list_name": "",
"item_category": "Fronius",
"item_category2": "Inverters",
"extra": {
"minPurchase": "1",
"shopware_id": "2ae7969dc7aa53369fba14745591913a"
}
}
Fronius Symo GEN24 5.0
- Art. Nr.: 10278
| Phases: | 3 |
|---|---|
| Inverter type: | Hybrid inverter, PV inverter |
| MPP-Tracker: | 2 |
| AC power: | 5 kW |
| Warranty: | 10 years |
| Communication: | Ethernet, WLAN, RS485 |
| MPP voltage range: | 80 - 800 Volt |
Available from stock
Please get in touch with your personal contact person to find out the price of the product. You can find the contact details of your contact person in your customer account.
{
"id": "7d8dee1f3ccd56e79358343c112ba122",
"item_brand": "",
"item_name": "Fronius Symo GEN24 5.0",
"item_id": "10278",
"currency": "EUR",
"item_variant": "",
"price": "on_request",
"item_list_id": "e71052f0fe0551bf81ede35f50ed1806",
"item_list_name": "",
"item_category": "Fronius",
"item_category2": "Inverters",
"extra": {
"minPurchase": "1",
"shopware_id": "7d8dee1f3ccd56e79358343c112ba122"
}
}
Fronius Symo GEN24 8.0
- Art. Nr.: 10280
| Phases: | 3 |
|---|---|
| Inverter type: | Hybrid inverter, PV inverter |
| MPP-Tracker: | 2 |
| AC power: | 8 kW |
| Warranty: | 10 years |
| Communication: | Ethernet, WLAN, RS485 |
| MPP voltage range: | 80 - 800 Volt |
Available from stock
Please get in touch with your personal contact person to find out the price of the product. You can find the contact details of your contact person in your customer account.
{
"id": "071fe757209f5ae08fdec60e451bf310",
"item_brand": "",
"item_name": "Fronius Symo GEN24 8.0",
"item_id": "10280",
"currency": "EUR",
"item_variant": "",
"price": "on_request",
"item_list_id": "e71052f0fe0551bf81ede35f50ed1806",
"item_list_name": "",
"item_category": "Fronius",
"item_category2": "Inverters",
"extra": {
"minPurchase": "1",
"shopware_id": "071fe757209f5ae08fdec60e451bf310"
}
}
SMA Sunny Boy Smart Energy 3.6 kW
- Art. Nr.: 10503
| Phases: | 1 |
|---|---|
| Inverter type: | Hybrid inverter |
| MPP-Tracker: | 3 |
| AC power: | 3.6 kW |
| Warranty: | 10 years |
| Communication: | WLAN, Ethernet, BAT-CAN, RS-485 |
| MPP voltage range: | 60-480 Volt |
Available from stock
Please get in touch with your personal contact person to find out the price of the product. You can find the contact details of your contact person in your customer account.
{
"id": "a22bec7240bc5f99ab644e9b52d9970e",
"item_brand": "",
"item_name": "SMA Sunny Boy Smart Energy 3.6 kW",
"item_id": "10503",
"currency": "EUR",
"item_variant": "",
"price": "on_request",
"item_list_id": "e71052f0fe0551bf81ede35f50ed1806",
"item_list_name": "",
"item_category": "Inverters",
"item_category2": "SMA",
"extra": {
"minPurchase": "1",
"shopware_id": "a22bec7240bc5f99ab644e9b52d9970e"
}
}
SMA Sunny Tripower X 25
- Type of manufacturer: STP 25-50
- Art. Nr.: 7610
| Phases: | 3 |
|---|---|
| Inverter type: | PV inverter |
| MPP-Tracker: | 3 |
| AC power: | 25 kW |
| Warranty: | 5 years |
| Communication: | WLAN, Ethernet |
| MPP voltage range: | 430 - 800 Volt |
Available from stock
Please get in touch with your personal contact person to find out the price of the product. You can find the contact details of your contact person in your customer account.
{
"id": "3e708b8f019d5691825970f48a5137d3",
"item_brand": "",
"item_name": "SMA Sunny Tripower X 25",
"item_id": "7610",
"currency": "EUR",
"item_variant": "",
"price": "on_request",
"item_list_id": "e71052f0fe0551bf81ede35f50ed1806",
"item_list_name": "",
"item_category": "Inverters",
"item_category2": "SMA",
"extra": {
"minPurchase": "1",
"shopware_id": "3e708b8f019d5691825970f48a5137d3"
}
}
SMA Sunny Boy Smart Energy 5 kW
- Art. Nr.: 10520
| Phases: | 1 |
|---|---|
| Inverter type: | Hybrid inverter |
| MPP-Tracker: | 3 |
| AC power: | 5 kW |
| Warranty: | 10 years |
| Communication: | WLAN, Ethernet, BAT-CAN, RS-485 |
| MPP voltage range: | 60-480 Volt |
Available from stock
Please get in touch with your personal contact person to find out the price of the product. You can find the contact details of your contact person in your customer account.
{
"id": "70a8af4a05b658749e077ee856487cd7",
"item_brand": "",
"item_name": "SMA Sunny Boy Smart Energy 5 kW",
"item_id": "10520",
"currency": "EUR",
"item_variant": "",
"price": "on_request",
"item_list_id": "e71052f0fe0551bf81ede35f50ed1806",
"item_list_name": "",
"item_category": "Inverters",
"item_category2": "SMA",
"extra": {
"minPurchase": "1",
"shopware_id": "70a8af4a05b658749e077ee856487cd7"
}
}
Fronius Tauro 50-3-P
- Art. Nr.: 6256
| Phases: | 3 |
|---|---|
| Inverter type: | PV inverter, Project inverter |
| MPP-Tracker: | 3 |
| AC power: | 50 kW |
| Warranty: | 2 years |
| Communication: | Ethernet, WLAN, RS485, Modbus |
| MPP voltage range: | 400 - 870 Volt |
Available from 05.08.2026
Please get in touch with your personal contact person to find out the price of the product. You can find the contact details of your contact person in your customer account.
{
"id": "dd683f6b159d565b888595f9ad7a5225",
"item_brand": "",
"item_name": "Fronius Tauro 50-3-P",
"item_id": "6256",
"currency": "EUR",
"item_variant": "",
"price": "on_request",
"item_list_id": "e71052f0fe0551bf81ede35f50ed1806",
"item_list_name": "",
"item_category": "Fronius",
"item_category2": "Inverters",
"extra": {
"minPurchase": "1",
"shopware_id": "dd683f6b159d565b888595f9ad7a5225"
}
}
SMA Sunny Highpower PEAK3 SHP 150-21
- Type of manufacturer: SHP 150-21
- Art. Nr.: 8978
| Phases: | 3 |
|---|---|
| Inverter type: | PV inverter, Project inverter |
| MPP-Tracker: | 1 |
| AC power: | 150 kW |
| Warranty: | 5 years |
| Communication: | Speedwire / Webconnect |
| MPP voltage range: | 880 - 1450 Volt |
Available from 22.07.2026
Please get in touch with your personal contact person to find out the price of the product. You can find the contact details of your contact person in your customer account.
{
"id": "14c45aab9a5d53158ae2a9874a861534",
"item_brand": "",
"item_name": "SMA Sunny Highpower PEAK3 SHP 150-21",
"item_id": "8978",
"currency": "EUR",
"item_variant": "",
"price": "on_request",
"item_list_id": "e71052f0fe0551bf81ede35f50ed1806",
"item_list_name": "",
"item_category": "Inverters",
"item_category2": "SMA",
"extra": {
"minPurchase": "1",
"shopware_id": "14c45aab9a5d53158ae2a9874a861534"
}
}
SMA Sunny Highpower PEAK3 SHP 180-21
- Type of manufacturer: SHP 180-21
- Art. Nr.: 8980
| Phases: | 3 |
|---|---|
| Inverter type: | PV inverter, Project inverter |
| MPP-Tracker: | 1 |
| AC power: | 180 kW |
| Warranty: | 5 years |
| Communication: | Speedwire / Webconnect |
| MPP voltage range: | 1.012 - 1.450 Volt |
Available from 22.07.2026
Please get in touch with your personal contact person to find out the price of the product. You can find the contact details of your contact person in your customer account.
{
"id": "e3682b470ff3592bb8496a67e6cbbb9b",
"item_brand": "",
"item_name": "SMA Sunny Highpower PEAK3 SHP 180-21",
"item_id": "8980",
"currency": "EUR",
"item_variant": "",
"price": "on_request",
"item_list_id": "e71052f0fe0551bf81ede35f50ed1806",
"item_list_name": "",
"item_category": "Inverters",
"item_category2": "SMA",
"extra": {
"minPurchase": "1",
"shopware_id": "e3682b470ff3592bb8496a67e6cbbb9b"
}
}
Sungrow Hybrid SH15T – V11
- Type of manufacturer: SH15T
- Art. Nr.: 11195
| Phases: | 3 |
|---|---|
| Inverter type: | Asymmetric inverters, Hybrid inverter |
| MPP-Tracker: | 3 |
| AC power: | 15 kW |
| Warranty: | 10 years |
| Communication: | RS485, WiFi, Ethernet, CAN |
| MPP voltage range: | 150 - 950 Volt |
Available from stock
Please get in touch with your personal contact person to find out the price of the product. You can find the contact details of your contact person in your customer account.
{
"id": "4bee553ff6865329b183508fa3cdbb94",
"item_brand": "",
"item_name": "Sungrow Hybrid SH15T – V11",
"item_id": "11195",
"currency": "EUR",
"item_variant": "",
"price": "on_request",
"item_list_id": "e71052f0fe0551bf81ede35f50ed1806",
"item_list_name": "",
"item_category": "Inverters",
"item_category2": "Sungrow",
"extra": {
"minPurchase": "1",
"shopware_id": "4bee553ff6865329b183508fa3cdbb94"
}
}
GoodWe SMT – GW30K-MT
- Type of manufacturer: GW30K-MT
- Art. Nr.: 9157
| Phases: | 3 |
|---|---|
| Inverter type: | PV inverter, Project inverter |
| MPP-Tracker: | 3 |
| AC power: | 30 kW |
| Warranty: | 5 years |
| Communication: | RS485, WiFi |
| MPP voltage range: | 200 - 950 Volt |
Available from stock
Please get in touch with your personal contact person to find out the price of the product. You can find the contact details of your contact person in your customer account.
{
"id": "bef78eaa76e95fcc89db9b04e97f57a3",
"item_brand": "",
"item_name": "GoodWe SMT – GW30K-MT",
"item_id": "9157",
"currency": "EUR",
"item_variant": "",
"price": "on_request",
"item_list_id": "e71052f0fe0551bf81ede35f50ed1806",
"item_list_name": "",
"item_category": "Inverters",
"item_category2": "GoodWe",
"extra": {
"minPurchase": "1",
"shopware_id": "bef78eaa76e95fcc89db9b04e97f57a3"
}
}
Sungrow Hybrid SH25T – V11
- Type of manufacturer: SH25T
- Art. Nr.: 11197
| Phases: | 3 |
|---|---|
| Inverter type: | Asymmetric inverters, Hybrid inverter |
| MPP-Tracker: | 3 |
| AC power: | 25 kW |
| Warranty: | 10 years |
| Communication: | RS485, WiFi, Ethernet, CAN |
| MPP voltage range: | 150 - 950 Volt |
Available from stock
Please get in touch with your personal contact person to find out the price of the product. You can find the contact details of your contact person in your customer account.
{
"id": "a27847eda49b52928d03d884a3b1dcdb",
"item_brand": "",
"item_name": "Sungrow Hybrid SH25T – V11",
"item_id": "11197",
"currency": "EUR",
"item_variant": "",
"price": "on_request",
"item_list_id": "e71052f0fe0551bf81ede35f50ed1806",
"item_list_name": "",
"item_category": "Inverters",
"item_category2": "Sungrow",
"extra": {
"minPurchase": "1",
"shopware_id": "a27847eda49b52928d03d884a3b1dcdb"
}
}

Classic, with battery or hybrid: Our inverters convert the direct current (DC) coming from the solar modules into alternating current (AC) for domestic consumption. Depending on the model, the voltage transformer inside the inverter generates 1-phase or 3-phase alternating current. In addition to PV inverters, we also offer battery inverters and hybrid inverters that can directly communicate with a battery. Inverters also differ in power and efficiency and in the number of MPP trackers.
Tip:You can increase the efficiency by installing a power optimizer offered from SolarEdge, to make an example.








