Solar battery packages
Filter products
BYD Battery-Box Premium HVM 11.0 with SMA Hybrid STP 8.0 SE
- Art. Nr.: 7241
| Inverter: | SMA Hybrid STP 8.0 SE |
|---|---|
| Phases: | 3 |
| Solar battery: | BYD Battery-Box Premium HVM 11.0 |
| Net capacity: | 11.04 kWh |
| Battery type: | High volt lithium-iron-phosphate |
| Package type: | 3-phase, High voltage battery, Solar battery packages |
Available from 18.05.2026
Please get in touch with your personal contact person to find out the price of the product. You can find the contact details of your contact person in your customer account.
{
"id": "f6f88504ebb25fa4a39540f9f5400d62",
"item_brand": "",
"item_name": "BYD Battery-Box Premium HVM 11.0 with SMA Hybrid STP 8.0 SE",
"item_id": "7241",
"currency": "EUR",
"item_variant": "",
"price": "on_request",
"item_list_id": "9f9d4b917108545c8ae108f2259d13ad",
"item_list_name": "",
"item_category": "Solar battery packages",
"item_category2": "BYD and SMA",
"extra": {
"minPurchase": "1",
"shopware_id": "f6f88504ebb25fa4a39540f9f5400d62"
}
}
| Inverter: | SolarEdge StorEdge Dreiphasen-Wechselrichter SE7K |
|---|---|
| Phases: | 3 |
| Solar battery: | BYD Battery-Box Premium LVS 16.0 |
| Net capacity: | 16.0 kWh |
| Battery type: | 48 volt lithium-iron-phosphate |
| Accessoires: | SolarEdge Inline-Energiezähler |
| Package type: | 3-phase, 48 V battery, Solar battery packages |
Available from 01.06.2026
Please get in touch with your personal contact person to find out the price of the product. You can find the contact details of your contact person in your customer account.
{
"id": "f820e37875875d76b0e1d19fedc27d67",
"item_brand": "",
"item_name": "BYD Battery-Box Premium LVS 16.0 with SolarEdge StorEdge three phase inverter SE7K",
"item_id": "7463",
"currency": "EUR",
"item_variant": "",
"price": "on_request",
"item_list_id": "9f9d4b917108545c8ae108f2259d13ad",
"item_list_name": "",
"item_category": "Solar battery packages",
"item_category2": "BYD and SolarEdge",
"extra": {
"minPurchase": "1",
"shopware_id": "f820e37875875d76b0e1d19fedc27d67"
}
}
RCT Power Storage DC 10.0 with Power Battery 11.5-2
- Art. Nr.: 12561
| Inverter: | RCT Power Storage DC 10.0 |
|---|---|
| Phases: | 3 |
| Solar battery: | RCT Power Battery 11.5-2 |
| Net capacity: | 10.37 kWh |
| Battery type: | High volt lithium-iron-phosphate |
| Package type: | 3-phase, High voltage battery, Solar battery packages |
Available from stock
Please get in touch with your personal contact person to find out the price of the product. You can find the contact details of your contact person in your customer account.
{
"id": "f8ed76c12366563c96fcb481534f6b2c",
"item_brand": "",
"item_name": "RCT Power Storage DC 10.0 with Power Battery 11.5-2",
"item_id": "12561",
"currency": "EUR",
"item_variant": "",
"price": "on_request",
"item_list_id": "9f9d4b917108545c8ae108f2259d13ad",
"item_list_name": "",
"item_category": "Solar battery packages",
"item_category2": "RCT Power and RCT Power",
"extra": {
"minPurchase": "1",
"shopware_id": "f8ed76c12366563c96fcb481534f6b2c"
}
}
| Inverter: | Kostal Plenticore G3M |
|---|---|
| Phases: | 3 |
| Solar battery: | BYD Battery-Box Premium HVS 7.7 |
| Net capacity: | 7.68 kWh |
| Battery type: | High volt lithium-iron-phosphate |
| Package type: | 3-phase, High voltage battery, Solar battery packages |
On request
Please get in touch with your personal contact person to find out the price of the product. You can find the contact details of your contact person in your customer account.
{
"id": "f93bf8cd1a9c5461b4e3922542bd1a38",
"item_brand": "",
"item_name": "BYD High-Voltage Battery-Box Premium HVS 7.7 with Kostal Plenticore G3M",
"item_id": "12268",
"currency": "EUR",
"item_variant": "",
"price": "on_request",
"item_list_id": "9f9d4b917108545c8ae108f2259d13ad",
"item_list_name": "",
"item_category": "Solar battery packages",
"item_category2": "BYD and Kostal",
"extra": {
"minPurchase": "1",
"shopware_id": "f93bf8cd1a9c5461b4e3922542bd1a38"
}
}
| Inverter: | SolarEdge SE4000H-BEN4 |
|---|---|
| Phases: | 1 |
| Solar battery: | SolarEdge Home Batterie-Hochvolt 10 kWh |
| Net capacity: | 9.7 kWh |
| Battery type: | High volt lithium |
| Accessoires: | SolarEdge Home Energiezähler, SolarEdge Home Netzwerk Plug-in fürHome Netzwerk ready Wechselrichter |
| Package type: | 1-phase, High voltage battery, Solar battery packages |
On request
Please get in touch with your personal contact person to find out the price of the product. You can find the contact details of your contact person in your customer account.
{
"id": "fa6acd5edb375ebb854fe1ae8e6fc316",
"item_brand": "",
"item_name": "SolarEdge Home high-voltage battery with SolarEdge SE4000H-BEN4",
"item_id": "8934",
"currency": "EUR",
"item_variant": "",
"price": "on_request",
"item_list_id": "9f9d4b917108545c8ae108f2259d13ad",
"item_list_name": "",
"item_category": "Solar battery packages",
"item_category2": "SolarEdge and SolarEdge",
"extra": {
"minPurchase": "1",
"shopware_id": "fa6acd5edb375ebb854fe1ae8e6fc316"
}
}
Pylontech Force-H2 7.1 kWh with SMA Sunny Boy Storage 6.0
- Art. Nr.: 11296
| Inverter: | SMA Sunny Boy Storage 6.0 |
|---|---|
| Phases: | 1 |
| Solar battery: | Pylontech Force-H2 7,1 kWh |
| Net capacity: | 6.75 kWh |
| Battery type: | High volt lithium-iron-phosphate |
| Package type: | 1-phase, High voltage battery, Solar battery packages, Solar battery retrofit |
On request
Please get in touch with your personal contact person to find out the price of the product. You can find the contact details of your contact person in your customer account.
{
"id": "fc2b4fc0890751c5845a92e4fdde6d46",
"item_brand": "",
"item_name": "Pylontech Force-H2 7.1 kWh with SMA Sunny Boy Storage 6.0",
"item_id": "11296",
"currency": "EUR",
"item_variant": "",
"price": "on_request",
"item_list_id": "9f9d4b917108545c8ae108f2259d13ad",
"item_list_name": "",
"item_category": "Solar battery packages",
"item_category2": "Pylontech and SMA",
"extra": {
"minPurchase": "1",
"shopware_id": "fc2b4fc0890751c5845a92e4fdde6d46"
}
}
Pylontech Force H2 7.1 kWh with Sunways Hybrid STH-10KTL-HT
- Art. Nr.: 7191
| Inverter: | Sunways Hybrid STH-10KTL-HT |
|---|---|
| Phases: | 3 |
| Solar battery: | Pylontech Force H2 7,1 kWh |
| Net capacity: | 6.4 kWh |
| Battery type: | High volt lithium |
| Package type: | 3-phase, High voltage battery, Solar battery packages |
On request
Please get in touch with your personal contact person to find out the price of the product. You can find the contact details of your contact person in your customer account.
{
"id": "fd113576eefe5b818493cd2747cbc70f",
"item_brand": "",
"item_name": "Pylontech Force H2 7.1 kWh with Sunways Hybrid STH-10KTL-HT",
"item_id": "7191",
"currency": "EUR",
"item_variant": "",
"price": "on_request",
"item_list_id": "9f9d4b917108545c8ae108f2259d13ad",
"item_list_name": "",
"item_category": "Solar battery packages",
"item_category2": "Pylontech and Sunways ",
"extra": {
"minPurchase": "1",
"shopware_id": "fd113576eefe5b818493cd2747cbc70f"
}
}
SolarEdge StorEdge RWS inverter SE8K with LG RESU 10
- Art. Nr.: 7456
| Inverter: | SolarEdge StorEdge SE8K Dreiphasen-Wechselrichter |
|---|---|
| Phases: | 3 |
| Solar battery: | LG RESU 10 |
| Net capacity: | 8.8 kWh |
| Battery type: | 48 volt lithium NMC |
| Accessoires: | SolarEdge Inline-Energiezähler |
| Package type: | 3-phase, 48 V battery, Solar battery packages |
On request
Please get in touch with your personal contact person to find out the price of the product. You can find the contact details of your contact person in your customer account.
{
"id": "fdf2dbe0fd3f5d36b786d6211c70aac8",
"item_brand": "",
"item_name": "SolarEdge StorEdge RWS inverter SE8K with LG RESU 10",
"item_id": "7456",
"currency": "EUR",
"item_variant": "",
"price": "on_request",
"item_list_id": "9f9d4b917108545c8ae108f2259d13ad",
"item_list_name": "",
"item_category": "Solar battery packages",
"item_category2": "LG Energy Solution and SolarEdge",
"extra": {
"minPurchase": "1",
"shopware_id": "fdf2dbe0fd3f5d36b786d6211c70aac8"
}
}
BYD Battery-Box Premium HVM 13.8 with SMA Hybrid STP 8.0 SE
- Art. Nr.: 7243
| Inverter: | SMA Hybrid STP 8.0 SE |
|---|---|
| Phases: | 3 |
| Solar battery: | BYD Battery-Box Premium HVM 13.8 |
| Net capacity: | 13.8 kWh |
| Battery type: | High volt lithium-iron-phosphate |
| Package type: | 3-phase, High voltage battery, Solar battery packages |
Available from 18.05.2026
Please get in touch with your personal contact person to find out the price of the product. You can find the contact details of your contact person in your customer account.
{
"id": "fedeced5637051958d4e1f62ad407b36",
"item_brand": "",
"item_name": "BYD Battery-Box Premium HVM 13.8 with SMA Hybrid STP 8.0 SE",
"item_id": "7243",
"currency": "EUR",
"item_variant": "",
"price": "on_request",
"item_list_id": "9f9d4b917108545c8ae108f2259d13ad",
"item_list_name": "",
"item_category": "Solar battery packages",
"item_category2": "BYD and SMA",
"extra": {
"minPurchase": "1",
"shopware_id": "fedeced5637051958d4e1f62ad407b36"
}
}
SolarEdge StorEdge RWS inverter SE10K with LG RESU 12
- Art. Nr.: 7438
| Inverter: | SolarEdge StorEdge SE10K Dreiphasen-Wechselrichter |
|---|---|
| Phases: | 3 |
| Solar battery: | LG RESU 12 |
| Net capacity: | 11.7 kWh |
| Battery type: | 48 volt lithium NMC |
| Accessoires: | SolarEdge Inline-Energiezähler |
| Package type: | 3-phase, 48 V battery, Solar battery packages |
Available from 10.08.2026
Please get in touch with your personal contact person to find out the price of the product. You can find the contact details of your contact person in your customer account.
{
"id": "ff55a14d45485e3e9c57701f23ddf0cb",
"item_brand": "",
"item_name": "SolarEdge StorEdge RWS inverter SE10K with LG RESU 12",
"item_id": "7438",
"currency": "EUR",
"item_variant": "",
"price": "on_request",
"item_list_id": "9f9d4b917108545c8ae108f2259d13ad",
"item_list_name": "",
"item_category": "Solar battery packages",
"item_category2": "LG Energy Solution and SolarEdge",
"extra": {
"minPurchase": "1",
"shopware_id": "ff55a14d45485e3e9c57701f23ddf0cb"
}
}








