Solar panels
Longi Hi-MO X10LR7-54HVD-485M
- Type of manufacturer: LR7-54HVD-485M
- Art. Nr.: 14382
| Power: | 485 Watt |
|---|---|
| Efficiency: | 23.8 % |
| Construction type: | Double-Glass-Bifacial |
| Warranty: | 15/30 years |
| Dimensions: | 1800 x 1134 x 30 |
| Backsheet: | White |
| Frame color: | Black |
| Technology: | xBC |
| Connector: | MC4 |
| Snow load: | 5400 Pa |
| Wind load: | 2400 Pa |
| Hail resistance: | HW2 |
| Solar panel type: | Back contact modules, BiFacial, Glass-glass solar panels, High performance solar panels |
Available from stock
Please get in touch with your personal contact person to find out the price of the product. You can find the contact details of your contact person in your customer account.
{
"id": "b1a507d313c0520ca831bfb1ba8def09",
"item_brand": "",
"item_name": "Longi Hi-MO X10LR7-54HVD-485M",
"item_id": "14382",
"currency": "EUR",
"item_variant": "",
"price": "on_request",
"item_list_id": "0eb021cbbfdd5be0b3193951cce2b855",
"item_list_name": "",
"item_category": "Longi",
"item_category2": "Solar panels",
"extra": {
"minPurchase": "1",
"shopware_id": "b1a507d313c0520ca831bfb1ba8def09"
}
}
Longi EcoLife LR7-54HVBB-480M
- Type of manufacturer: LR7-54HVBB-480M
- Art. Nr.: 14390
| Power: | 480 Watt |
|---|---|
| Efficiency: | 23.5 % |
| Construction type: | Double-Glass |
| Warranty: | 30/30 years |
| Dimensions: | 1800 x 1134 x 30 |
| Backsheet: | Black |
| Frame color: | Black |
| Technology: | xBC |
| Connector: | MC4 |
| Snow load: | 5400 Pa |
| Wind load: | 2400 Pa |
| Hail resistance: | HW2 |
| Solar panel type: | Back contact modules, Full black modules, Glass-glass solar panels, High performance solar panels |
Available from stock
Please get in touch with your personal contact person to find out the price of the product. You can find the contact details of your contact person in your customer account.
{
"id": "3bc67cb9d3a95d24804c69a06708a79f",
"item_brand": "",
"item_name": "Longi EcoLife LR7-54HVBB-480M",
"item_id": "14390",
"currency": "EUR",
"item_variant": "",
"price": "on_request",
"item_list_id": "0eb021cbbfdd5be0b3193951cce2b855",
"item_list_name": "",
"item_category": "Longi",
"item_category2": "Solar panels",
"extra": {
"minPurchase": "1",
"shopware_id": "3bc67cb9d3a95d24804c69a06708a79f"
}
}
Solar Fabrik 475W S4 BC Full Black
- Type of manufacturer: Solar Fabrik 475 W S4 BC Full Black
- Art. Nr.: 13869
| Power: | 475 Watt |
|---|---|
| Efficiency: | 23.3 % |
| Construction type: | Double-Glass-Bifacial |
| Warranty: | 30/30 years |
| Dimensions: | 1800 x 1134 x 30 mm |
| Backsheet: | Black |
| Frame color: | Black |
| Technology: | xBC |
| Connector: | MC4 |
| Snow load: | 5400 Pa |
| Hail resistance: | HW4 |
| Solar panel type: | Back contact modules, BiFacial, Full black modules, Glass-glass solar panels, High performance solar panels |
Available from stock
Please get in touch with your personal contact person to find out the price of the product. You can find the contact details of your contact person in your customer account.
{
"id": "68b8633c8f0f50858947da96ca89d1a5",
"item_brand": "",
"item_name": "Solar Fabrik 475W S4 BC Full Black",
"item_id": "13869",
"currency": "EUR",
"item_variant": "",
"price": "on_request",
"item_list_id": "0eb021cbbfdd5be0b3193951cce2b855",
"item_list_name": "",
"item_category": "Solar panels",
"item_category2": "Solar Fabrik",
"extra": {
"minPurchase": "1",
"shopware_id": "68b8633c8f0f50858947da96ca89d1a5"
}
}
Trina 460 TSM-NEG9R.28 Vertex S+ double glazing
- Type of manufacturer: TSM-460-NEG9R.28
- Art. Nr.: 14066
| Power: | 460 Watt |
|---|---|
| Efficiency: | 23.00 % |
| Construction type: | Double-Glass |
| Warranty: | 25/30 years |
| Dimensions: | 1762 x 1134 x 30 mm |
| Backsheet: | White |
| Frame color: | Black |
| Technology: | TOPCon |
| Connector: | MC4 |
| Snow load: | 5400 Pa |
| Wind load: | 4000 Pa |
| Hail resistance: | HW3 |
| Solar panel type: | Glass-glass solar panels, High performance solar panels, TOPCon modules |
Available from stock
Please get in touch with your personal contact person to find out the price of the product. You can find the contact details of your contact person in your customer account.
{
"id": "dc2bab5c63165e9c9fed491a73b25f0b",
"item_brand": "",
"item_name": "Trina 460 TSM-NEG9R.28 Vertex S+ double glazing",
"item_id": "14066",
"currency": "EUR",
"item_variant": "",
"price": "on_request",
"item_list_id": "0eb021cbbfdd5be0b3193951cce2b855",
"item_list_name": "",
"item_category": "Solar panels",
"item_category2": "Trina",
"extra": {
"minPurchase": "1",
"shopware_id": "dc2bab5c63165e9c9fed491a73b25f0b"
}
}
Trina 455 TSM-NEG9R.28 Vertex S+ double glazing
- Type of manufacturer: TSM-455-NEG9R.28
- Art. Nr.: 13152
| Power: | 455 Watt |
|---|---|
| Efficiency: | 22.8 % |
| Construction type: | Double-Glass |
| Warranty: | 25/30 years |
| Dimensions: | 1762 x 1134 x 30 mm |
| Backsheet: | White |
| Frame color: | Black |
| Technology: | TOPCon |
| Connector: | MC4 |
| Snow load: | 5400 Pa |
| Wind load: | 4000 Pa |
| Hail resistance: | HW3 |
| Solar panel type: | Glass-glass solar panels, TOPCon modules |
Available from 20.05.2026
Please get in touch with your personal contact person to find out the price of the product. You can find the contact details of your contact person in your customer account.
{
"id": "ac2364ac2b9d55faaa97744381629048",
"item_brand": "",
"item_name": "Trina 455 TSM-NEG9R.28 Vertex S+ double glazing",
"item_id": "13152",
"currency": "EUR",
"item_variant": "",
"price": "on_request",
"item_list_id": "0eb021cbbfdd5be0b3193951cce2b855",
"item_list_name": "",
"item_category": "Solar panels",
"item_category2": "Trina",
"extra": {
"minPurchase": "1",
"shopware_id": "ac2364ac2b9d55faaa97744381629048"
}
}
Trina 450 TSM-NEG9R.25 Vertex S+ double glass, Full Black
- Type of manufacturer: TSM-450-NEG9R.25
- Art. Nr.: 13153
| Power: | 450 Watt |
|---|---|
| Efficiency: | 22.50 % |
| Construction type: | Double-Glass |
| Warranty: | 25/30 years |
| Dimensions: | 1762 × 1134 × 30 mm |
| Backsheet: | Black |
| Frame color: | Black |
| Technology: | TOPCon |
| Connector: | MC4 |
| Snow load: | 5400 Pa |
| Wind load: | 4000 Pa |
| Hail resistance: | HW3 |
| Solar panel type: | Full black modules, Glass-glass solar panels, TOPCon modules |
Available from 15.06.2026
Please get in touch with your personal contact person to find out the price of the product. You can find the contact details of your contact person in your customer account.
{
"id": "fb28d427e0ea537385864a959c493312",
"item_brand": "",
"item_name": "Trina 450 TSM-NEG9R.25 Vertex S+ double glass, Full Black",
"item_id": "13153",
"currency": "EUR",
"item_variant": "",
"price": "on_request",
"item_list_id": "0eb021cbbfdd5be0b3193951cce2b855",
"item_list_name": "",
"item_category": "Solar panels",
"item_category2": "Trina",
"extra": {
"minPurchase": "1",
"shopware_id": "fb28d427e0ea537385864a959c493312"
}
}








