SolarEdge & SolarEdge Optimiser S650B-1GM4MBM
| Manufacturer Art. No.: | S650B-1GM4MBM |
|---|---|
| Art. Nr.: | 14976 |
| Pieces per package unit: |
| Inverter type: | Optimizer |
| Warranty: | 25 years |
| Communication: | Powerline, Kabel: 0.1 m/(+) 2.3, (-) 0.10 m |
| MPP voltage range: | 12,5 - 85 Volt |
Prices are only visible to business customers upon successful registration.
Available from 15.09.2026
Product number:
14976
Description
The next generation of SolarEdge optimisers.
Advantages of SolarEdge optimisers:
- Maximum output at module level
- Not the entire string is affected by shading
- Continuous MPP tracking
- Module-level monitoring possible
- Higher output in shaded conditions and with different orientations
- Modules of different power classes can be combined without losses
- Detects abnormal behaviour of PV connectors,
preventing potential safety issues.
Features of the S650B optimiser:
- MPPT operating range 12.5–85 V
- Modules up to 650 W
- 15 A max. short-circuit current