Sungrow & Sungrow SG33CX-P2
| Type of manufacturer: | SG33CX-P2 V12 |
|---|---|
| Manufacturer Art. No.: | ASG01764 |
| Art. Nr.: | 8814 |
| Pieces per package unit: |
| Phases: | 3 |
| Inverter type: | PV inverter, Project inverter |
| MPP-Tracker: | 3 |
| AC power: | 33 kW |
| Warranty: | 5 years |
| Communication: | RS485, WiFi und Ethernet optional |
| MPP voltage range: | 160-1000 Volt |
Sungrow SG33CX-P2 – the perfect Inverter for your projects
The CX-P2 series is not compatible with the EyeM4 dongle
In Austria, please check local approval requirements!
The next-generation Sungrow commercial inverter is here! The new SG33-50CX P2 series focuses on consistency whilst offering plenty of innovation. The SG33CX-P2 features 3 MPPT trackers with EVO2 DC connections for up to 6 strings. Thanks to 30 A DC input per MPPT, all power classes can be integrated.
Product benefits
- Status LED
- Input voltage range of 160–1000 V
- High efficiency of up to 98.3%
- Temperature-controlled active cooling
- DC surge protection type 1+2
- AC surge protection type 2
- External NA protection solution with mains monitor in accordance with VDE 4105 possible
- Arc fault circuit interrupter (AFCI)
Product features Sungrow SG33CX-P2
- 33 kVA power, 3-phase
- 3 MPP trackers
- 2 MC4 inputs per MPPT
- EVO2 DC connector (max. 6 mm²)
- 30 A per MPPT
- 1 x RS485 / Optional: Wi-Fi, Ethernet
- Communication & monitoring via optional Sungrow WiNet-S communication dongle
- Dimensions: 645*575*245 mm