Sungrow & Sungrow SG40CX-P2
Type of manufacturer: SG40CX-P2
Manufacturer Art. No.: ASG01766
Art. Nr.: 8815
Pieces per package unit:
  • 1 per carton
  • 4 per pallet
  • 168 per container
Phases: 3
Inverter type: PV inverter, Project inverter
MPP-Tracker: 4
AC power: 40 kW
Warranty: 5 years
Communication: RS485, WiFi und Ethernet optional
MPP voltage range: 200-1000 Volt
Prices are only visible to business customers upon successful registration.
Product number: 8815
Product number: 8815
  • Tech tip
    In this case, a WiNet-S purchased separately is sufficient.
Description
Sungrow SG40CX-P2 – the perfect Inverter for your projects
The CX-P2 series is not compatible with the EyeM4 dongle
In Austria, please check local approval requirements!
Warranty extensions with the following details:
Company details (address, VAT number and contact person)
Inverter type
Inverter
serial number Duration of the warranty extension
Request directly from servicecommercialdistribution@sungrow-emea.com.
The next-generation Sungrow commercial inverter is here! The new SG33-50CX P2 series focuses on consistency whilst offering plenty of innovation. The SG40CX-P2 and SG50CX-P2 models each feature 4 MPPT trackers with EVO2 DC connections. Thanks to 30 A DC input per MPPT, all power classes can be integrated.
Product benefits
  • Status LED
  • Input voltage range of 200–1000 V
  • High efficiency of up to 98.6%
  • Temperature-controlled active cooling
  • DC surge protection type 1 + 2
  • AC surge protection type 2
  • External NA protection solution with mains monitor in accordance with VDE 4105 possible
  • Arc fault circuit interrupter (AFCI)
Product features Sungrow SG40CX-P2
  • 40 kVA power, 3-phase
  • 4 MPP trackers
  • 2 MC4 inputs per MPPT
  • EVO2 DC connector
  • 30 A per MPPT
  • 1 x RS485
  • Communication & monitoring via optional Sungrow WiNet-S Communication Dongle
  • Dimensions: 645 x 575 x 245 mm